Cizre, Apo'yu dinlemiyor mu?

Hatip Dicle'nin, Abdullah Öcalan'ın mesajını Cizrelilere aktarmasının ardından, bir çocuğun daha öldürülmesi; ciddi soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'la bir grup gazetecinin buluşmasında; ana konulardan biri, Cizre'de meydana gelen olaylardı. Öcalan'ın çağrısına rağmen, eylemlerin devam etmesinin nedenini, HDP yöneticilerine sorduk. Cevapları şu oldu: "Hayır öyle bir şey yok. Cizreli gençler Öcalan'ın çağrısını kabul ettiler ve çağrıya uydular. Hendekleri kapattılar, saldırı bunun ardından gerçekleşti."

Bölgede araştırma yapan Vatan gazetesi yazarı, akademisyen Hüseyin Yayman'ın saptamaları ise farklı. Yayman'a göre; eylemleri yürüten PKK'nın gençlik yapılanması olan YDG-H güçleri, doğrudan Cemil Bayık'a bağlı. Öcalan'ın çağrısına rağmen gösterilerin durmaması, PKK'nın "süreçte ben de varım" mesajı olarak değerlendirilebilir.

Hatip Dicle'nin, Abdullah Öcalan'ın mesajını Cizrelilere aktarmasının ardından, bir çocuğun daha öldürülmesi; ciddi soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Öcalan'ın mesajının özü şu: "Hendek kazmayın, yüzünüzü kapatmayın ve silah kullanmayın." Bunları yapanlara seslenmişti Öcalan.

HDP'liler, "bu cinayetin devlet içindeki güçler tarafından yapıldığını, başka türlüsünün mümkün olmadığını" söylediler. "Hükümet isterse, bunları ortaya" çıkarır mesajı verdiler.

PARALEL YAPI MI?

Hükümet ise, "bu olayları PKK'nın çıkarttığı" düşüncesinde. Hükümetin, HDP'lilere şu çağrıyı yaptığı söyleniyor: "Cizre'deki olayları kimin yaptığını biz de biliyoruz, siz de biliyorsunuz. Ya bunları durdurun, yoksa biz gereğini yapacağız."

Hatip Dicle ise provokasyonların arkasındaki güç olarak Paralel Yapı'yı işaret ediyordu: "Çözüm sürecini 'paralel' denen güçler ilerletmek istemiyor, süreci baltalamak istiyor. Bunlara ait basın-yayın organlarını açıp izlemek yeterli. KCK operasyonlarının beyni bile bunlardır. Bu süreç, mutlaka halklarımızın kardeşliğinde bir çözüme varmalı. Aksi takdirde bu yeni bir darbe mekaniğini harekete geçirir. 6-8 Ekim'i hepimiz yaşadık. Bugün Cizre sokaklarında hendekler kazılmışsa bunun nedeni bu KCK operasyonlarında devletin, polisin takındığı tavrın halkta yarattığı tedirginliktir. Onun için önce kendi politikalarına baksınlar. Cizre'de kimin gençlere ateş açtığı, kimin bu insanları öldürdüğü ortaya çıkarılsın."

Hükümet, çözüm sürecini kararlılıkla sürdürmeye niyetli olduğunu ifade ediyor. Öcalan'ın da benzer bir tutum içinde olduğu; yaptığı değişik açıklamalarla netlik, kazanmış durumda. HDP'liler de, sürecin devamından yana olduklarını, açıklıyorlar. PKK'nin de, Öcalan'ın çağrısına uyarak, müzakerelere başlayıp, yürütülmesine olumlu yanıt verdiği, dile getiriliyor.

"Kim bu olayları çıkarıyor" sorusuna net bir cevap bulmak, hala çok zor. Hüseyin Yayman, izlenimlerini aktarırken; "Cizre'de emniyete Paralel Yapı'nın egemen olduğunu", kesin bir dille ifade etti. Hatta iddiasını daha ileri götürerek, "YDG-H güçlerinin içine bunların sızmış olabileceği" ihtimalinden söz etti.

HDP SEÇİMLERE PARTİ OLARAK GİRİYOR

Yüksekdağ ve Demirtaş, "seçimlere parti olarak girmeye kararlı olduklarını" söylediler. Oylarının, yapılan anketlere göre, yüzde 9 bandında olduğunu, bunun yüzde 10'a ulaşması için gayret edeceklerini, ısrarla dile getirdiler.

"Ya barajı aşamazsanız" sorusuna verdikleri cevap, şöyle: "Dünyanın sonu değil, kıyamet kopmaz, siyasi mücadelemize devam ederiz. Barajın indirilmesini isteriz ve ardından erken seçim çağrısı yaparız."

HDP'liler, barajı ucu ucuna geçmeleri halinde, 52 milletvekili çıkarabileceklerini, biraz üstüne çıkarlarsa 70 milletvekiline ulaşabileceklerini belirterek, umutlarını dile getirdiler. Onlara göre; diğer iki muhalefet partisi (CHP ve MHP) umut vermiyor. AK Parti iktidarıyla mücadele için, seçmenden destek isteyeceklerini, belirtiyorlar.

HDP, çözüm süreci konusunda topun, hükümette olduğunu, hala müzakerelere başlanmadığını, ertelemeci bir tutumun sürüp gittiğini dönüştüğünü, hükümetin artık harekete geçmesi gerektiğini, vurguluyor.

Bir talepleri de; bugüne kadar süren görüşmeler dahil, bazı bilgilerin kapalı kalması kaydıyla sürecin şeffaf yürütülmesi; "Vatandaş ne konuşulduğunu, kimin hangi sözleri verdiğini bilsin."

İSTANBUL BOMBALARI

YDG-H'nin, İstanbul'da değişik yerlere bomba koyması ise, Cizre meselesinin hala netleşmediğini gösteriyor. YDG-H; yaptığı açıklamada, bombaları Cizre'nin hesabını sormak için koyduklarına dikkat çekiyor.

Bütün bu tabloya baktığımız zaman, çözüm sürecinde mesafe alındıkça, işlerin daha zorlaşacağını söylemek mümkün...

http://www.radikal.com.tr/127583312758337

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Ölümlerin faili devlet ve haliyle AKP'dir; - AKDENİZ1959

Cizre ilçesinde ki ölümlerin sorumlusu devlet ve haliyle devleti yöneten AKP'dir. AKP, Kürt sorununu, oyalama, Kürt hareketini bölme, Kürtleri birbirine düşürme taktiği ile çözmeye çalışıyor. Kürt sorununun çözülmesi Türkiye'nin demokratikleşmesinde temel bir adımdır; Oysa AKP, her icraatı ile her geçen gün Türkiyeyi koyu bir karanlığın içine doğru çekiyor! İşledikleri suçlardan korkan AKP kurmayları polis terörü ile süreci götürmeye çalışıyor. İstanbul sokaklarında bile bunu görmek mümkün. Çıkın Taksim meydanına her yanı polis ablukasında. Bunun nedeni ne? Çünkü, korkuyorlar.

koordinasyon şart - user502734

Hükümet güdümlü propoganda aygıtlarının bir kısmı bu cinayetleri çözüm sürecini baltalamak isteyen paralel yapının işlediğini söylerken bir kısmı da suçu çocukların ölümünden nemalanan Kürt Siyasi Hareketi'ne kesiyor. Her ikisinde de söylenmek istenen şu: akp devletinin güvenlik güçleri haşa asla kimseyi öldürmezler. Eskiden ergenekon bu cinayetleri işliyordu, şimdi ise nasıl olduysa paralel yapıya dönüşen aynı insanlar bu işleri yapıyor. Ancak propaganda aygıtı içinde koordinasyon sorunu var sanırım, önceden iyi haberleşin de aynı şeylerin yazın bari.

ölüyoruz! - dızgın

Korkmayalım haykıralım hep beraber; Olayların failleri belli değil mi sizce. Koca bir devletin kolluk kuvvetleri neden plakasız zırhlı araç kullanır. Sadece bu mesele bile başlı başına 90'lara geri mi döndük havası vermez mi? Ve neden bu ülkedeki kendine aydın yazar sanatçıyım diyenler berkine sahip çıktıkları gibi Cizre'de ki çocuklara sahip çıkmıyor. Onların Berkin'den ne farkları var? Samimi olalım lütfen görelim gerçekleri Cizre son günlerde Kobani'de şehit düşenler ile birlikte 29 evladını toprağa gömdü. İŞİD denilen barbar bir örgüt yetmiyormuş gibi bir de Hüdapar gibi geçmişi karanlık bir örgütü devletin sırtını sıvazlaması bütün bölgeyi tedirgin ediyor. İnsanlar şimdi soruyor, Savaş varken ölüyorduk, şimdi barış geldi diyorlar ama yine ölüyoruz....

... - Jan21

Oral bey, YDG-H'yi bilmem ama sizin Tayip Beyi iyi dinlediğinizi biliyorum. Anlamıyorum çocuk öldürülüyor faaili polis, polis araçları plakasız ve mehter marşları çalıyor hala kalkmış gazel okuyorsunuz. Saygınlığınızı kaybediyorsunuz...

temel sorun yalan - gundi ghandi

Oral çalışlar Cizre'yi HDP'li yöneticilerine sordum diyor. Temel sorun da burda zaten. HDP'li yöneticiler yalan söylemeyi siyasetlerinin temel ilkesi haline getirdiklerinden Kürdistan2daki problemi onlarla konuşursanız en baştan işin içinden çıkamazsınız

Evet - user808804

Cizre apoyu dinlemediği için, devlet güçleri tarafından çocuklar katlediliyor.. Cizre apoyu dinleseydi çocuklar devlet güçleri tarafından öldürülmeyecekti. Çocukları öldürenler AKP tarafından korunuyor ve siz cizre apoyu dinlemiyor mu diye soruyorsunuz. Hükümetin tam da bu mantıkta insanlara ihtiyacı var. Tebrikler.

Yazarlık mı "Kes-Kopyala-Yapıştır İşlemmi " mi ? Ah siz masabaşıcılar.. - user964389

Yazınız gayet yüzeysel bu yazınızı yazarken acaba ne kadar kendiniziz "Yazar" olarak hissettiniz ? Bu türden bir yazıyı yazmak bir yazar olmak ya da uzman olmaya hiç gerek yok.Sanırım size şunu diyebilirim "Çok Kötü Bir MASABAŞI ANALİZCİSİ ".