Çocukları savaşa mı uğurlasaydık!

Türbe işgal edilseydi, Türkiye o bölgeye askeri operasyon yapmak durumuna düşseydi, daha mı iyi olurdu? Çatışmanın içine çekilsek, çocuklarımız savaş meydanlarına uğurlansa, bundan ne kazancımız olabilirdi?

Çatışma ve savaşın karşısındayım. Hiçbir şey, barışın korunmasından daha değerli değildir. Ortadoğu'daki büyük kaosun içine çekilmiş bir Türkiye, 'hepimizin felaketi' ile eşanlamlıdır...

1 Mart 2003'te, ABD askerlerinin Irak'a müdahale için Türkiye'de konuşlanmasını sağlamaya yönelik "TBMM Tezkeresi"ne açık ve net bir şekilde karşı çıkanlar içinde yer aldım. "Tezkere"nin reddi sayesinde; Türkiye, büyük ölçüde, savaşın ve çatışmanın dışında kalmıştı.

BUGÜNE GELİRSEK...

Şimdiki değerlendirmeme gelirsem: Bazı AK Partili'lerin Suriye ile kriz çıktığında yaptıkları "Şam'da Emevi Camii'nde namaz kılacağız" açıklamalarına da; milliyetçi duygulara seslenerek "Türkiye, vatan toprağını terk etti" diyenlere de; demokrat ve liberal söylemi altında 1 Mart 2003 Tezkeresi'ni savunarak, Irak işgalinin ve savaşın tarafı olmayı savunabilmiş anlayışa da; aynı oranda karşı olduğumu ifade edebilirim.

Bölgede savaş ve çatışmanın içine çekilmeye meraklı olanların, Kürtlerle yapılacak barıştan da hoşlanmadıkları aşikar. Adeta 'her yerde çatışma olsun' psikolojisiyle yaşayan bir 'tribün'den söz edilebilir.

Karşı çıkışlarda, "Erdoğan bir batağa saplansa da ondan kurtulsak" hesapları kadar, 'meseleleri askeri güçle çözmeye meraklı ABD siyasetlerine paralel davranma alışkanlığı'nın rolü de yabana atılamaz.

MURAT KARAYILAN

KCK yöneticilerinden Murat Karayılan; gazetecilere, Süleyman Şah Türbesi'nin nakliyle ilgili ilginç detaylardan söz etti. Söylediklerinden yola çıkarsak: Türkiye, Türbe'nin ve oradaki birliğin çatışmasız bir şekilde sınıra çekilmesi amacıyla PYD ile işbirliği yapmış, IŞİD de geri çekilerek askerlere müdahalede bulunmamış. ANF'den Deniz Kendal'a konuşan Karayılan, özetle şu değerlendirmede bulunuyor: “...Açık ki Musul’da DAİŞ (IŞİD) tarafından alıkonulan konsolosluk mensuplarının kurtarılmasına benzer bir yöntemle buradaki askerler getirilmişlerdir (...)Türk devlet yetkilileri, bu operasyonla ilgili olarak Kobanê Kanton yöneticileri, YPG temsilcileri ve PYD Eşbaşkanlığı ile 5 kez görüşme yapmışlar ve Süleyman Şah’taki askerlerin kurtarılması operasyonu için kendilerinden izin ve destek istemişlerdir. Bence bu durum her iki taraf için de yararlı olabilir. Eğer ilişkilenmek ve dostluk geliştirmek isterlerse, bu, iyi bir başlangıca vesile olabilir.

(...)Açık yoldan hareket etmek suretiyle, doğrudan Süleyman Şah Karakolu’na gidiliyor. Bu gidiş esnasında yol üstünde bulunan DAİŞ güçleri kendilerini geri çekerek askerlere herhangi bir müdahalede bulunmuyorlar. (...)Yani buradaki askerlerin ve türbenin alınması için DAİŞ’le gerekli temas ve diyaloglar yapılmıştır. Yoksa bir savaş cephesinde askerlerin çatışmasız bir şekilde gidip, saatlerce orada uğraşıp o askerleri ve türbeyi getirmeleri mümkün değildir. (...)Burada daha çok ilişkinin ve diplomasinin iyi kullanılmasından bahsetmek mümkündür.”

Karayılan'ın anlattıkları da; türbenin yerinin değiştirilmesi için, ‘diplomatik yanı ağır basan bir askeri operasyon‘ gerçekleştiğini gösteriyor.

DİPLOMASİ

Diyelim ki, bazı siyasetçiler; geçmişte, bugünküne ters yönde değerlendirmelerde bulundular. Öyle bile olsa; çatışmasız bir şekilde, türbeyi ve askerleri, çatışmanın en yoğun yaşandığı bir bölgeden çekip almak, iyi bir durum.

Türbe işgal edilseydi, Türkiye o bölgeye askeri operasyon yapmak durumuna düşseydi, daha mı iyi olurdu? Çatışmanın içine çekilsek, çocuklarımız savaş meydanlarına uğurlansa, bundan ne kazancımız olabilirdi?

Hükümeti eleştirmek için onlarca gerekçe bulunabilir, bu gerekçelerin birçoğu mantıklı olabilir. AK Parti'nin söylem ve eylemleri arasındaki tutarsızlıklar üzerinden çeşitli analizler yapılabilir. "Türkiye toprağı elden gitti" söylemi ise, içi boş bir milliyetçilikten öteye gitmiyor.

http://www.radikal.com.tr/1299982129998219

YORUMLAR
(19 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Sorun - gizmirli

Oral bey sorun Turk halkinin ne algiladigi degil. Sorun YPG ve ISID'in ne algiladigi. "Evlatlarini kurtardilar, ne buyuk millet, ne guclu ordu" diye mi algiladilar acaba? Ayrica tek cozum turbeyi yikip kacmak, sonra da baska bir araziyi hukuksuz bir bicimde ilhak etmek midir? Askerleri ve emanetleri ulkeye getirip, "bu topraga yaklasan olursa savas ilani sayarim, bombalarim" denemez miydi? Demek ki denemezmis... Neden acaba?

DÜN KIBRISTA......... - user939880

Sayın ÇALIŞLAR;1974 yılı türk askeri bu gün kuzey Kıbrıs diye nitelediğimiz,yavru vatan diye addettiğimiz,kıbrıs topraklarına çıktığında,sizin de o gün koşulsuz desteklediğiniz''Türk askeri kıbrısta işgalcidir.derhal geri çekilmelidir'' politikası; ''Bir ülkenin, başka bir ülkenin topraklarını işgal gibi bir hakkı yoktur''denilen uluslararası kabul görmüş bir anlayışın ürünü olduğunu kabul edip destekliyordunuz.Şimdi Suriye gibi, bağımsız ya da değil,farklı bir ülkenin topraklarında, inşaa da bulunulmasını destekliyorsunuz. vicdanınız ve ahlak anlayışınız, buna nasıl el veriyor.?

Satılık toprak - user1006186

insanların ölmesini istemeyiz.Fakat bir karış vatan için can feda.Onuda siz anlamazsanız.

Lime lime - Muba

Bu yazar uzun zamandan beri Nagehan, Selvi guruhu gibi recep ne yaparsa savunmaya calisiyor ama yazdigi gazeteyi yandaslarin okumadiginin farkinda degil. Bu gazeteyi okuyanlar egitimli insanlar ve sizin canhiras ve nafile akp savunularinizin lime lime dokuldugunu goruyorlar.

Sayın Yazar Size Katılmıyorum - user506241

Sayın Yazar, 1982 yılında İngiltere, küçücük Falkland Adasını Arjantin işgal ettiğinde Arjantin'e savaş ilan etmişti. Binlerce kilometre mesafede olan adasını söke söke Arjantin'den geri almıştı. Sizin mantığınıza göre ulusal onur, saygınlık önemsiz şeyler. Her yıl 10 milyar dolar tutarındaki askeri harcamayı planlı geri çekilişler için mi yapıyoruz. AKP'den aday olsaydınız o güruhta hiç sırıtmazdınız.

Savaş isteyen yok; - AKDENİZ1959

Biz savaş istemiyoruz. Biz barıştan ve halkların kardeşliğinden yanayız. Asıl savaş isteyen ve Orta doğunun horozuymuş gibi davranan AKP dir. Eğri otur, doğru konuş Oral Çalışlar...Daha dün PYD'nin insani gerekçelerle açtığı koridor sayesinde türbede ki askerler daha güvenli bir bölgeye sevk edildi. Peki PYD'nin yaptığı bu iyi niyetin ardından Cumhurbaşkanlığı sözcüsünün açıklamasında PYD'nin "terörist bir örgüt" olarak görülmesi iki yüzlü bir tutum ve Kürt düşmanlığı değil de nedir?

Bu yazinin her yani elimde kaldi - ohabey

Yazinin neresinden tutsam elimde kaldi. 1. paragrafta olma ihtimali dusuk bir gelisme sanki tek alternatifmis gibi sunulmus. 2. paragrafta komplo teorisi var (buyuk kaosun icine falan cekiliyoruz). 3. paragrafta 12 sene once tezkereye karsi ciktigini soyleyen yazar takip eden 12 senede cikarilan tezkerelere deginmiyor cunku Calislar su anda Irak ve Suriye icin yururlukte olan tezkereye karsi cikmadi. 4. paragrafta 12 sene oncesine vurgu devam edilirken Erdogan'in butun tezkerelerine karsi cikmis olan muhalefete sozum ona laf giydiriliyor. 5. paragrafi okuyunca saniyorsunuz ki uluslararasi anlasmalarin icinde kalinmasini isteyenler bolgede savas ve catismaya girmeye merakli insanlar. 6. paragrafi okuyunca saniyorsunuz ki ABD baskani Obama Suriye'ye asker yollamak istiyorda Erdogan buna karsi cikmis (olup bitenin tam tersi) 7. paragrafta Kurtler ve Turklerin uluslararasi anlasmalari ihlal etmek icin ortak calismasi sanki iyi bir habermis gibi veriliyor (Kurtler ve Turklerden beklenen bolge insaninin haklarini ve sartlarini iyilestirmektir). 8 9 ve 10. paragraflar ise bastan sona askeri olan bir operasyonu sivil bir diplomasi girisimi gibi gostermeye calisiyor ki korkunc bir tutum (bakiniz Geroge Orwell'in ortaya cikardigi doublethink kavrami). 11. paragrafta 1. paragrafta kullanilan yaniltma yontemi kullanilmis. 12. paragrafta ise yazida hic deginilmemis bir konu sanki sonucmus gibi sunuluyor.