Çözüm süreci'nden "öteki Kürtler"e

Silahsızlanma sonrası asıl kritik mesele olarak gündemdeki konu ise, "Kürtlerin kendilerini nasıl yöneteceği"...

6-8 Ekim (2014) tarihinde, 40'dan fazla insanımızın ölümüne yol açan saldırılar nedeniyle, Türkiye'nin Batı'sında ciddi bir güvensizlik oluştu. Tabii, tablo, yalnızca bu olaylarla sınırlı değildi. PKK'nın, bölgedeki, “bu olaylarla belirginlik kazanan etkinliği ve gücü”ydü temel mesele.

Bölgedeki “PKK'lı olmayan” kesimler, örgütün baskıları nedeniyle, zor durumdaydı. Onlara göre; PKK, bir paralel devlet oluşturuyordu. “Bölgeyi terk etmeleri” yönünde, tehdit ve başkılarla karşılaşıyorlardı. Profesör Sedat Laçiner; Batı'da oluşan güvensizliği ifade eden dünkü yazısında(İnternet Haber), şu noktalara dikkat çekiyor:
"Suriye ve Irak’taki gelişmeler nedeniyle PKK, 2012 yılında güçlerini bölmeme ve bir noktaya odaklanma kararını aldı. Çözüm Süreci bu ihtiyacın üzerine örgüte büyük bir fırsat gibi yetişti...(...)
Böylece örgüt, Türkiye’deki silahlı güçlerini Suriye’ye kaydırma imkanını buldu. Dahası, Türkiye’de uzun süredir arzu ettiği yapısal dönüşümünü silaha ihtiyaç duymadan, ama yine de silahların/terörün gölgesi altında sürdürme fırsatına kavuştu… Güvenlik güçlerinin, Süreç nedeniyle PKK'ya dokunmaması istenilince örgüt üyeleri kırsalda ve şehirde hiç bir dönemde sahip olmadıkları bir özgürlüğe ve konfora kavuşmuş oldular.
Örgüt, son 2 yıl boyunca adam kaçırma, sindirme, haraç, baskı ve diğer faaliyetlerine ek olarak, kendi taraftarlarını silahlandırma ve olası ayaklanmalara hazırlık çalışmalarını da devam ettirdi... Tüm çalışmalar güçlü bir ayaklanmaya hazırlık veya devleti kendi şartlarına zorlamaya dönük olarak yapıldı..."

Laçiner'in bu tespitleri çok geniş çevreler tarafından paylaşılıyor ve Hükümet tarafından da yalanlanmıyor. PKK, çözüm sürecinden bu yana, bölgedeki etkinliğini ve gücünü, gerçekten artırmış durumda. "Öteki Kürtler" ise, belli ki zor durumda.

PKK'li olmayan Kürtler

Bölgede PKK'lı olmayan kesimlerle, örgüt arasındaki çatışmalara varan olaylar, belki de işin hesaplanmayan başka boyutlarını ortaya çıkardı. Cizre olayları da gösteriyor ki; “Kürtlerin kendi içlerinde de bir uyum oluşturabilmeleri”, çözüm sürecinin daha önce çok da hesaba katılmamış olan bir boyut ve gündemi olarak karşımızda.

Çözüm süreci görüşmeleri her ne kadar PKK/HDP tarafıyla yürütülüyor olsa da; sonuçlar ve etkiler, bölgedeki, “PKK taraftarı olmayan” Kürtleri de yakından ilgilendiriyor, ilgilendirecek. “Öteki Kürtler” de, sonuç olarak, Kürt kimliği talebinin arkasında. Örneğin, HÜDAPAR gibi yasal partilerle de temsil edilen dindar Kürtler… Ayrıca, Irak Kürdistanı'nda güçlü olan, “Barzani liderliğindeki KDP çizgisi”nin de; Türkiye'de, belli ölçülerde taraftarı olduğu, biliniyor. Çok güçlü olmayan değişik Kürt gruplarını(HAK-PAR) vb. da, listeye ekleyebiliriz.

Çözümün belli aşamalarında, özellikle “Kürtlerin talepleri ve geleceği” konusunda; Kürtler arası ilişkilerin de önem kazanacağını, dikkate alınması gereken sorunların gündemimize girebileceğini, öngörebiliriz.

Silahlar bırakılırsa

“Silahların bırakılması” ve “PKK'lıların normal gündelik yaşama dönüp siyasete adapte olması”, asıl ve acil sorun. Çözüm süreci başlarken; en azından, “devletin temel hedefinin PKK'nın silahsızlandırılması olduğu” noktasında, bir netlik vardı. Ancak şurası bir gerçek ki, görüşmeler bununla sınırlı bir şekilde yürü(tül)müyor. Bir dizi “yönetimsel mesele”den, özerklik dahil hemen her alana uzanan bir “yasal çerçeve”den söz ediliyor.

Silahsızlanma sonrası asıl kritik mesele olarak gündemdeki konu ise, “Kürtlerin kendilerini nasıl yöneteceği”…

Bölge nasıl yönetilecek? “Öteki Kürtler”in hak ve hukukunu da teminat altına alacak bir çerçeve, nasıl oluşacak? Kürtler arasında, “bir uzlaşma ve görüş birliği” hedeflenecekse, bu nasıl mümkün olacak?

İyimserlik

Karamsarların aksine, “çözüm sürecinin asıl olarak yolunda gittiği” söylenebilir. Çünkü, iki tarafın da, “savaşı devam ettirmeme” kararlılığı sürüyor. “Sorunun masada çözülmesi” noktasında, her geçen gün, daha geniş bir mutabakat oluşuyor.

Görebildiğimiz kadarıyla; müzakere meselesi, çok daha karmaşık ve öngörülmesi mümkün olmayan süreçleri de, gündeme getirebilir. Bunların da çözülmesi için, yeni arayışlar olabilir.http://www.radikal.com.tr/126418812641886

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

öteki kürtler - g.oktay

HDP ile diğer partilerinde varlığını bir uyum içerisinde sürdürebilmesi için çözüm sürecinin çok hızlı şekilde yürütülerek sonuca bağlanması gerekiyor,özerklik özerk yönetim içerisinde hdp ye oy vermeyen kesimlerinde temsiliyeti ancak barış ortamında sağlanabilir,yoksa bu bölgeye çomak sokmak isteyen çok güç var,kardeş kavgası çıkmaması yürütülecek çözüm sürecinde yatıyor.Demokratik olmayan bir ortamda insanlardan çok silahlar konuşuyor.

öteki kürtler - user851961

ötekiler kervanına sizde başladınız hayırlı olsun.son yazılarınıza baktığımız zaman iktidar ağzıyla yazmanız üzücü. bilhassa hüdapar öylesine masum munis mütedeyin bir parti olarak lanse etmeniz manidar.yakına sizde 2. abdulkadir selvi olma yoluna eğriliyorsunuz .sizin adınıza üzüldüm

Öteki Kürt - Rojhat Axa

JİTEM Arif Doğan itiraf etmişti: "Hizbullah'ı ben kurdum!" Yani Hizbullah dediğimiz aslında JİTEM. Hizbullah'ın parti örgütlenmesi ise Hüda-Par; yani JİTEM'in parti örgütü... Kürtler mütedeyyindir. Hüda-Par'ın tc'nin JİTEM hizbul-kontra yapılanması olduğunu gayet iyi bilen dinine bağlı Kürtler... İşte bu yüzden Hüda-Par oy alamıyor... İnanç özgürlüğü dahil her türlü özgürlüğün savunucusu PKK! İşte bu yüzden Kürdün "berikisi" de "ötekisi" de PKK'li... Boşu boşuna bir "öteki" Kürt icad etmeye çalışmayın... Boşuna yorulmayın!

Oral bey'e bir kasa kizilay maden sodasi... - sonbarikat

Anlasilan o ki, beyefendi kürtlerin geldigi asamayi hazmedemiyor, eski kürdü ariyor... Nafile, zira eski kürt, özellikle kobani miladindan sonra rahmetli oldu, simdi direnen ve tabii ki kendisinin ve "örtülü" olarak "sözcü"lügünü yaptigi ak-polis dövletinin hosuna gitmeyen kürt var... Zat-i alileri de aslinda gayet iyi bilmektedir ki, cizre'de (cok arzu ettikleri gibi) PKK ile_Huda-Par degil, dövletin paramiliter gücleri catismislardir... Tipki kobaniye destek eylemlerinde oldugu gibi, dövletin "yasal mermi"li gücleri ancak digerleri yetersiz kalinca bilfiil devreye girmislerdir... Sonuc olarak, ak-polis iktidarini sürdürmek icin onücmilyon kisiye "sosyal yardimi" sürdürmek, bunun icin de kirli savasa kaynak aktarmamak zorndadir!

"Kafa karısıklığı" - oselimg

Oral Çalışlar daha dünkü yazısında, Hükümetin PKK ile olan görüşmelerini "Kürtlerle uzlaşma süreci" olarak genele yaymış görünüyordu. Ama bugün "Öteki Kürtler" denen yeni bir toplumsal sınıf keşfetmis. Benim bilmek istedigim bu durumu kendisi dün gece mi keşfetti yoksa ustadan gelen: "Şu kürtlerin arasına nifak tohumları sokmaya başla da partimize oy kaybettirecek tiyatrodan bu bahaneyle kurtulalım" şeklindeki talimat üzerine mi yazdı. İnsan bir gün önce çok okunan ulusal bir gazetedeki makalesinde ne yazdığı unutmaz herhalde. Halk bunu da yutarmı hakikaten? Milli irade bu kadar kapasitesiz mi yani Oral Çalışlar?

uzucu - user742894

sayin calislar. gecmisinizi bilmesem yazinizin bir turk milliyetcisi tarafindan yazildigini zannererdim.sendemi ( burutus).