Danışıklı dövüş mü?

AK Parti ile HDP, "danışıklı dövüş" mü yapıyor? Aralarında anlaştılar da, toplumu kandırmak için mi bu sert perdeden kavga mesajlarını veriyorlar?

Tayyip Erdoğan-Selahattin Demirtaş atışması; bazı CHP çevrelerinde, farklı bir biçimde yorumlanıyor. Uğur Dündar, Sözcü gazetesindeki dünkü yazısının başlığını "Erdoğan ve Demirtaş’ın danışıklı dövüşüne aldanmayın!.." şeklinde atmış. Dündar, bu yorumu, bir CHP'linin mektubundan aktarıyor.

SÖZ DÜELLOSU

Seçim ortamına girildiğinden bu yana; AK Parti ile HDP sözcüleri arasındaki sözlü düello, tırmanıyor. Son olarak Demirtaş'ın, Erdoğan'a yönelik "Seni Başkan yaptırmayacağız" açıklaması, bir zirve oluşturdu. Bu arada, AK Parti'ye karşıtlığıyla bilinen ve genellikle CHP'ye oy vermiş kesimler; Demirtaş'ın açıklamalarından duydukları mutluluğu gizlemiyorlar. "HDP'ye oy vereceğim" diyenlerde de artış var.

Bu gidişat, doğal olarak, CHP’yi harekete geçiriyor CHP, kendi kitlesini ikna edebilmek amacıyla, "HDP ile AK Parti anlaştılar, seçim sonrası Erdoğan'ı Başkan yapacaklar, anayasayı birlikte hazırlayacaklar" propagandasını öne çıkarıyor. CHP'liler, iki partinin sözcüleri arasındaki düelloyu, "danışıklı dövüş" olarak yorumlamayı tercih ediyor.

AK Parti'ye yakın kesimler ise; Demirtaş'ın çıkışının, “Öcalan'ı tasfiye planı”nın bir parçası olduğu yönünde değerlendirmelerde bulunuyorlar. Öcalan'ın, Erdoğan'ın başkanlık sistemi talebine karşı olmadığını söyleyen bu çevreler; Demirtaş'ın, her kritik aşamada, “Öcalan'ın tezlerini değerinden düşürmek” amacıyla hareket ettiğini, öne sürüyorlar.

GERÇEK NE?

Gerçekten, AK Parti ile HDP, "danışıklı dövüş" mü yapıyor? Aralarında anlaştılar da, toplumu kandırmak için mi bu sert perdeden kavga mesajlarını veriyorlar?

Şurası bir gerçek ki; HDP yönetim kademeleri, sol-seküler çevrelerle benzer görüşleri paylaşıyorlar. Büyük oranda aynı gelenekten geldikleri için; sol çevrelerde yükselen "Erdoğan nefreti"yle, bir ortak ruh hali oluşturabiliyorlar. Erdoğan"ın "Kürt Sorunu Yoktur" açıklaması da bu eğilimi ateşledi.

HDP yöneticilerine, zaman zaman Kandil ve İmralı'dan, "Cihangir marjinalleri" gibi eleştiriler de geldi. HDP’nin yönetim kademeleri ile, “muhafazakar Kürtler”in kopukluğuna dair, değerlendirmeler yapıldı. HDP ile PKK arasında değerlendirme farklılıkları olduğu da, İmralı görüşmelerine yansımıştı.

Ancak, şurası bir gerçek ki, çözüm sürecinde rol oynayan (ve bu nedenle de muhalefetin baskısını üzerinde hisseden) HDP/PKK çizgisi; bir yönüyle, pazarlığı ve kavgayı da, asıl olarak AK Parti hükümeti ile yapıyor.

HDP, CHP OYLARINA YÖNELDİ

HDP'nin bu seçimlerdeki hedefi, CHP seçmenleri. Özellikle Alevi oyları, kritik önemde. Yıllardır CHP tercihinden hiç uzaklaşmamış Alevi seçmen kitlesinde; bu seçimlerde, HDP yönünde güçlü bir eğilim oluşabilir mi? Bazı etkili Alevi sivil toplum kuruluşları; HDP'yi tercih ettiklerini, şimdiden açıkladılar. Bu eğilimin başka çevrelere yayılma ihtimalini, gözden uzak tutmamak gerekiyor.

Bütün bunların CHP yönetiminde huzursuzluğa yol açması, çok normal. "Anlaştılar" yorumunu, işte bu endişe bağlamında değerlendirebiliriz.

Öte yandan, Türkiye'nin Batısındaki “sol seküler seçmen”in ve Alevilerin oy potansiyeli; HDP'lilerin, AK Parti'ye karşı, dilini sertleştiriyor. AK Parti ile HDP arasında, “çok geniş cepheye yayılmış” bir seçim yarışı var. Kürt seçmenin iki parti arasında tercih yapacağı gerçeğini değerlendirdiğimizde, yarışın kıran kırana geçeceğini net bir şekilde görebiliyoruz. Atışmanın tırmanması, son derece doğal.

SİYASİ ALAN KAVGASI

Fotoğrafın bir başka boyutu şu: “Kürt sorununun nasıl çözümleneceği” meselesi, gerilimi tırmandırıyor. HDP/PKK ekseni; bölgedeki siyasi egemenliğinin, bir özerkliğe dönüşmesini ve meşrulaşmasını istiyor. Öcalan'ın "demokratik özerklik" projesi, bir anlamda, “Kürtlerin kendi kendilerini yönetme hakkı” anlamını taşıyor.

AK Parti ise, bu noktada, “devlet rolü”nü üstlenmek ve "üniter devlet" siyaseti çerçevesinde bir dil kullanmak durumunda. Özerklik projesinin bir “kopuş projesi”ne dönüşmesine onay vermeyen bir dil...

Sonuç: AK Parti ile HDP arasındaki kavganın, somut temelleri var. Öte yandan, siyasi hedefleri açısından, iki tarafın da birbirine ihtiyaç hissettiği, reddedilemez bir olgu.

Çatışma da gerçek, gelecekte uzlaşma ihtimali de... Seçimlerden sonra, bu konuya ilişkin daha net analizler yapma şansımız olabilir.

Kitap: Deniz Gezmişlerle birlikte yargılanan 68'li arkadaşım Atilla Keskin'in son kitabı "Bir Başka Kandil-Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra"(Tekin Yayınevi). 40 yıl önce Filistin'de El-Fetih'e gidip gerilla kamplarında eğitim gören Keskin, 40 yıl sonra PKK'lilerle geçirdiği günleri bir 68'linin gözüyle değerlendiriyor.

http://www.radikal.com.tr/131749713174978

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

akil insan ve HDP - user416787

Oral Çalışlar ne HDP ne Kandil ne Öcalan ne de Selahattin DEMİRTAŞ farklı düşünüyor.siz,havuz medyası ve iktidar HDP barajı geçmesin diye bu fanteziyi dillendiriyorsunuz

Eğer - user781727

Eğer bu bir danışıklı dövüş ise, ( Şahsi kanaatim danışıklı dövüş olduğu ) akp seçmeni pek bakmaz böyle şeylere ama, hdp, kendi tabanıyla birlikte, herkesi aldatmaya çalışıyor demektir. Eğer bu danışıklı dövüş değil ise, her iki tarafta herkesi aldatmaya çalışıyor demektir. Kanaatimce, akp ve hdp, sadece günü ve seçimi kurtarmaya çalışıyor.

HDP kendisine oy vermek isteyen CHP'lileri küstürmek için elinden geleni yapıyor! - Barnabycik

Ağrı'da Sırrı Sakık'ın ağzından biz Atatürkçülere "it sürüleri" diye haykıracaksın! Kürt petrolünü Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'a peşkeş çekeceksin! Reyhanlı'nın, Uludere'nin, Güroymak'ın faili olan MİT'e, "Helal olsun" diyeceksin... Hakan Fidan'a methiyeler düzeceksin! Yolsuzluk soruşturma komisyonundaki tek üyeni geri çekeceksin! Sonra da çıkıp CHP tabanından oy devşirmeye kalkacaksın! Sevgili HDP'liler, siz Jüpiter'de mi yaşıyorsunuz? Size oy vermek isteyen CHP'lileri küstürmek için elinizden geleni yaparken, insanların başka ne düşünmesini bekliyorsunuz? Benim baktığım yerden bile, AKP ile aranızda bir ortaklık varmış gibi duruyor... Dost acı söyler!

ŞİKE - user732832

Saygı ile.. Özür dilerim; akıl yürütmemi pek beğenirim; ama acımasızca eleştirmekten de kaçınmam. Önceki haftaların birinde yaptığım yorumda, bu iki kutbun çıkardığı çarpışma kıvılcımı, bana yapay geldi; yazdım. Sn. Oral ÇALIŞLAR da bunu sezince, duygusal eleştirmediğimi anladım. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

baraj - user394415

AKP'nin tek ittifakı milliyetçi HDP yada milliyetçi MHP ile olabilir. Aleviler bunun farkında ve birçok sandıkta Alevinin eli titriyor olacak. Söylemleri doğru olan ama AKP ile birlikteliğe müsait HDP'den çekiniyor. Aleviler için bu bir kırmızı çizgi. HDP söylemlerini netleştirmez ise barajın beri tarafında kalabilir.

Biz nefretten değil, gerçeklerden besleniyoruz; - AKDENİZ1959

HDP ve sol Çalışlar'ın iddia ettiği gibi "Erdoğan nefretinden" değil, hayatın gerçeklerinden beslenir. Çünkü biz biliyoruz ki nefretten beslenenler, nefret duydukları düzenin bir benzerini yaratmaktan öteye gidemezler. Çalışlar iktidar yandaşlığından dolayı, sol değerleri unutmuş olabilir! Ona bir kez daha hatırlatalım; Sol, insanlar arasında ki cinsiyet, yetenek, maddiyat farklılıklarının bir daha sorun teşkil etmeyecek şekilde çözülmesi için, adalet için, eşitlik için, özgürlük için, yeni bir üretim ilişkisi ve yeni bir dünya kurmak için mücadele eder. Erdoğan'dan nefret etmez, Erdoğan'ı yaratan sistemi ortadan kaldırmanın yol ve yöntemini arar.

Şaşkınlığın böylesi - Gılgameş

Ayıptır! Diğer yandan anlamak da mümkün. Türkiye düzeninde yetişmiş bir beynin algılama çerçevesi de bununla sınırlı kalacaktır. Nedir bu çerçeve: Dünya al gülüm ver gülüm yeridir. Yani eğer AKP ve HDP bir çözüm süreci kapsamında birarada iseler paylaştıkları bir şeyler vardır. İşt bu çerçeve size hem de 21 Mart 2015 Newroz'u öncesinde bu yazıyı yazırmıştır. Oysa yaptığınız Türkiye gerçeklerinden haberdar olmadığınız anlamına geliyor. HDP'yi Demirtaş'ı yanlış okuduğunuz anlamına geliyor. Benden size bir tüyo. Ama açık, saçık ortada bir tüyo bu! Demirtaş'ın ağzından bu güne kadar tek kelime yalan çıkmadı. O sizin bildiğiniz düzenin adamı değil! İşte bunu anlamakla yola çıkın varacağınız sonuç size bu yazıyı yazdığınız için utanç yaşatacak. Bugün HDP ile kendini bulan gücün adı Kürt halkının özgürlük özlemi ve yönelişidir. Bu günlerde meydanlara bakın ve bu gerçekliği görün.