Deniz Baykal, bir koalisyonla başlamıştı...

Deniz Baykal'ı, bir pencereden bakıldığı zaman; 'statükocu', 'değişim karşıtı' diye tanımlayabiliriz. Belki artık çok hatırlayan olmasa bile; Baykal'ın, askere tavır koyduğu dönemler de olmuştur. Siyasette uzlaşmayı öne çıkardığı günlerin de tanığıyız. İniş çıkışlarıyla Baykal'ı hatırlamaya çalışalım.

Siyasetin uzun soluklu ismi Deniz Baykal, yeniden etkili bir şekilde kürsüde. Türkiye onu, 1973 genel seçimlerinin ardından, sürpriz bir koalisyonun(CHP-MSP) hazırlanmasında rol oynayan genç bir politikacı olarak tanımıştı. O günün koşulları açısından bakıldığında, iki zıt kutup bir araya gelmişti. Baykal'ın siyasi hayatı da böylesine ilginç bir uzlaşmayla başlamıştı.

O dönemin biz Siyasallıları ise; Baykal'ı, bir akademisyen olarak bilirdik. Asistanlığı sırasındaki sosyolojik analizleri (sağ sosyolojik güçler ve sol sosyolojik güçlerden bahsederdi o günlerde), Ecevit'in ilgisini çekerdi. Bülent Ecevit'in değer verip öne çıkardığı bir siyasetçiydi Baykal...

35 yaşında, CHP-MSP koalisyonuna Maliye Bakanı olarak giren Baykal; 42 yıl geçtikten sonra, en güçlü Meclis Başkan adayı olarak karşımızda. Bu 42 yılda, değişik müdahaleler, darbeler yaşadık. Sarsıntılı yollardan geçtik.

Baykal da, askeri darbeden nasibini aldı. 12 Eylül askeri darbesinin ardından Ordu Dil ve İstihbarat Okulu'nda ve Çarakkale Zincirbozan'da hapis yattı, siyaseten yasaklandı. Liderliğini yaptığı CHP'nin, barajı aşamadığı dönemler oldu. 12 Eylül'den önce de sonra da, bakanlık yapmış bir isim Baykal.

2000'Lİ YILLARIN BAŞINDAKİ STATÜKOCU

Deniz Baykal'ı, bir pencereden bakıldığı zaman; 'statükocu', 'değişim karşıtı' diye tanımlayabiliriz. Belki artık çok hatırlayan olmasa bile; Baykal'ın, askere tavır koyduğu dönemler de olmuştur. Siyasette uzlaşmayı öne çıkardığı günlerin de tanığıyız. İniş çıkışlarıyla Baykal'ı hatırlamaya çalışalım.

Baykal'ın, 2000'li yılların başında, Avrupa Birliği sürecinde; AB'ye uyum yasalarının birbiri ardına çıkarılmasına tepki gösterdiğini, dün gibi anımsıyorum. Rahmetli Erdal İnönü'yü, 'Kürt milletvekillerini Meclis'e taşıdığı' gerekçesiyle eleştiren de oydu. PKK ile çözümün, ancak silahla yürütülebileceğini söyleyenlerin içinde, Baykal'ı görebiliyorduk.

AK Parti yeni bir anayasa hazırlığı içine girdiğinde gösterdiği tepkiyi de, unutmak mümkün değil. 2008 yılında 1982 darbe anayasasının değiştirilmesi gündeme geldiğinde; dönemin Başbakanı Erdoğan'a "Sakın ha anayasayı değiştirmeye kalkma, o kurucu iradedir" diyen de Baykal'dı.

2007 Cumhurbaşkanlığı seçiminde, "367"yi Anayasa Mahkemesine götürüp, seçimi engelleyen başvuruyu yapan lider de, odur. 2008'de AK Parti hakkında kapatma davası açılmasının arkasında durduğunu da hatırlayabiliyoruz.

Öteki Baykal ise, 2002 seçimlerinin ardından Meclis dışında kalan Tayyip Erdoğan'ı, siyasete döndüren desteği  sağlayan siyasetçidir...

MECLİS'İN AÇILIŞINDAKİ BAYKAL

Deniz Baykal; şimdi Meclisin en yaşlı üyesi, kıdemli bir siyasetçi. Geçici Meclis Başkanı olarak, yeniden ilgiyi üzerine topladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la olan sürpriz görüşmesi, 7 Haziran seçimlerinden sonraki hemen hemen tüm analizlerde kendine yer buldu.

Meclisin açılışındaki konuşmasında, uzlaşmayı savundu. Değişik kimliklerden oluşan milletvekillerini, "çok renkli, çoğulcu, çok güzel" gibi sıfatlarla tanımladı. Bunca gerilim ve kutuplaşmaya aldırmadan, Meclisin açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saygılı bir dil kullanarak; demokrasinin kurumlarına özen gösteren bir yaklaşım sergiledi.

Yine o konuşmasında, 'Paralel Yapı'ya dikkat çekmesi, ilginçti.

Deniz Baykal, bu meclisin bir hükümet çıkaracağı, demokrasinin derinleşeceği inancını vurgularken, uzlaşmayı savunurken;  Türkiye'de son yıllarda yaşanan büyük değişimi ve yenileşmeyi de dile getirdi.

Bazı ciddi sıkıntıların sürmesine rağmen, artık geleneksel 'askeri ve bürokratik vesayet' yok. Meclisin üstünde konumlanmış bir ordu veya anayasa mahkemesi de yok. Çözüm bulanacaksa, meclisin içinde bulunacak... Halkın iradesi dışındaki güçler, artık eski ilgiyi görmüyorlar.

Abdullah Öcalan'ın yeğeniyle aynı kürsüyü paylaşmayı, şöyle değerlendiriyor Baykal: "Hısım akrabaymış, yeğeniymiş...Ne yapacaksın yani, soyunu, sopunu da mı mahkum edeceğiz? Bunun bir suçluluk ifadesi olarak kabul edilmesi, bizim hukuk demokrasi anlayışımızla bağdaşmaz..."

Deniz Baykal, uzun ve örselenmiş bir siyasi yaşamın önemli dönemeçlerinden birinde, "demokrasi"nin Türkiye'de ulaştığı yeni bir düzleme eşlik ediyor... Baykal, doğrusuyla yanlışıyla, siyasi kültürümüzün yaşayan tarihidir. Hep çok eleştirilmiş, farklı siyasi kutupların aynı anda öfkesini çekebilmiş bir isim olan Baykal'ın; Türkiye demokrasisinde etkin bir yeri olduğunu söylemeden geçemeyiz.

http://www.radikal.com.tr/138571713857175

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

krize doğru - bizeke

Baykal bir taraftan kendi TBMM başkanlığı için kulis yaparken diğer taraftan da AKP ile CHP arasında kurulması düşünülen bir koalisyonun alt yapısıyla meşkul. AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. Borsada koalisyon kuruluyor diye hisse alanlar sununda çok büyük zararlar yazabilir. Siz ekranda boy gösteren adına uzman denen kişilere inanmayın. Söyledikleri doğru çıksa parayı koyacak yer bulamazlar.

Bu "uzlaşma" yazıları boş Oral Çalışlar - muratcelik123

Eğer bu türden yazıları seçimlerden önce yazsaydın anlamı olabilirdi "belki" ama artık hiçbir anlamı yok. Şu anki yazıların sadece Erdoğanı zor durumdan kurtarmaya yönelik yazılar. Zaten ne işin var Radiakal'de? Havuz medyasına git. Sabah / Yeni Akit vs.vs. falan senin "layık olduğun" yerler...

Baykal! - user433512

Batı'nın siyaset anlayış ve pratiğine göre,yazınızda değindiğiniz sebeplerin sadece biri nedeniyle bile, " etkin"liğini çoktan kaybetmiş olmalıydı ama hep denir ya; " burası Türkiye!" kardeşim.Baykal'ın bugün yakaladığı fırsat,bence,Türk siyasetinin ana 'motto'su, " dün dündür,bugün bugündür"ün tam karşılığı.Belki de,'değişim' kavramını içselleştirememiş birçok ülkenin de içiçe olduğu için bir türlü gelişme sürecini gerçekleştirememesinin nedeni.Baykal'a dönersek; bir hayli kaybettiği itibarını geri kazanma açısından önemli bir fırsat.Ayrıca,geçmişteki iniş çıkışlarından kazanmış olduğunu varsaymak istediğim deneyimleriyle,bu dönemde bir hayli yararlı olabilir,diye tahmin ediyorum.Hadi hayırlısı!

Zavallılar... - oselimg

Oral Çalışlar "değişemeyen" Ce-Ha-Pe'ye karşı "değişen" Baykal'ı affedip parlatmaya çalışıyor. Neden? Yeter ki biri "paralel yapı" "vesayet bitti" gibi beylik terimler kullansın, hemen boynuna sarılalım. Bu, Baykal'ın ilk mavi boncuk dağıtma hamlesi değil, örnekleri çok var. Ülke askeri vesayet kadar ağır bir sivil vesayet altına girmiş ama olsun onların üniformaları yok. . Bizim tek derdimiz insanların ne giydiği. İnsanların eylemleri ve söylemleri önemli değil, tıpkı toplumsal hayatımızda bireyleri yüzeysel referanslarla yargıladığımız gibi. Oral Çalışlar'ın tüm yazıları, içinde adı geçmese bile Erdogan/AKP aklaması. Kendisine bir önerim var; "Erdogan ve AKP'yi çok seviyorum, Türkiye'yi sonsuza kadar onlar yönetsin" şeklinde bir cümle yazsın ve Radikal'deki köşesinde bu sabit olarak yer alsın. Bu sayede kazanacağı zamanı da Ak-saray"da tatil yaparak geçirsin. Ne gerek var her gün "mış gibi" yapacagım diye çabalamaya.

Deniz Baykal - muratcelik123

Oral Çalışlar Baykalı "sevmeye" başlamış. Yazarın dünyaya bakışı şöyle : Erdoğanın işine yarıyorsa "iyidir". Ne mutlu sana. En azından "kendin" için herşeyin formülünü bulmuşsun. Erdoğancılık senin için artık bir "hayat felsefesine" dönüşmüş. Bende deniyorum : nnnnnn Erdoğan benim herşeyim nnnnn Erdoğan benim herşeyim nnnnn Erdoğan benim herşeyim nnnnnn. Yok olmuyor...