Derviş ne diyor, Kılıçdaroğlu ne söylüyor?

Partiler uzlaşmaz bir tutum alırlarsa, çözümsüzlüğü tercih eden bir yerde dururlarsa; başta ekonomi olmak üzere, toplumsal dengeler sarsılr. Toplum, gerçekçi yaklaşımlar bekliyor.

2001 krizinin ardından, bir restorasyon programı uygulayan ve bugünkü ekonomik gelişmenin ilk mimarı sayılan Kemal Derviş; seçimlerden önce, "Sosyal demokrat bir hükümet içinde yer alabilirim" demişti.

Seçim sonuçlarının ardından konuştuğu Fuat Keyman'a da dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Kemal Derviş'in yaklaşımı şöyle: “Türkiye için en iyi olan, ya da olması gereken, büyük koalisyon. (…) Almanya modeli gibi olmalı…İki parti arasında oy oranları ve milletvekili sayıları içinde fark olsa da, güç paylaşımına gitmeliler, yani başbakan yardımcıları ve bakanlıkların paylaşımında belli oranda bir eşitlik olmalı” (…) “Bunun nedeniyse, CHP, büyük koalisyonda, küçük ortak gibi değil, eşit ortak gibi hissetmeli ve hareket edebilmeli…” (…) “Gerçekten de, zor da olsa, AK Parti-CHP büyük koalisyonunun, Türkiye’nin önemli sorunlarını çözme ihtimali var.  Böyle bir koalisyon yoluyla;

Bir; güçlü bir ekonomi mimarisi ve yönetimi kurularak, korkulan ekonomik sıkıntılara yanıt verilebilir;

İki, kutuplaşma sorunu üzerine gidilebilir;

Üç; Yeni Anayasa yapım sürecinde rahat ve hızlı hareket edilebilir;

Dört; dış politikada, yeniden, yumuşak güç temelli aktif bir dönem başlatılabilinir, ve Türkiye-AB ilişkilerinin canlandırılabilir; ve

Beş; çözüm sürecinin devam etmesi sağlanabilir, ve sürecin bundan sonraki aşamasının esas yeri Meclis olur.”

BÜYÜK KOALİSYON

Fuat Keyman; Kemal Derviş'ten aktardıklarını, şöyle noktalıyor:

"Derviş, daha önce, 'CHP’li, sosyal demokrat bir hükümet olursa göreve gelirim' derken de, kafasında AK Parti-CHP koalisyonu vardı. O zaman bu bir düşünceydi. Şimdiyse, AK Parti-CHP büyük koalisyonu, gerçekleşme ihtimali olan bir olasılık.

Almanya benzeri bir büyük koalisyonda görev alır mısın soruma yanıtıysa net: 'Evet'."

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘HESAP SORMA’ KOALİSYONU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koalisyon için dün “temel ilkeler” olarak belirttiği 14 maddelik açıklamasının ardından yayılan ilk haber, "Kılıçdaroğlu doları fırlattı" oldu. Bunun üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak; bir değerlendirmede bulunmak gereğini duydu. Doların başka nedenlerle yükseldiğini ifade etti.

Siyasi partiler uzlaşmaz bir tutum alırlar ve yorgunu yokuşa sürerlerse, çözümsüzlüğü tercih eden bir yerde dururlarsa;  başta ekonomi olmak üzere, toplumsal dengeler sarsıntı geçirir. Toplum, gerçekçi ve uzlaşmacı yaklaşımlar bekliyor.

13 yıldır tek parti iktidarı tarafından yönetilmek; siyasi, sosyolojik sorunlar yaşamanın yanısıra, “ekonomide hızlı karar alma” kolaylığı anlamına da geliyordu.

‘AK PARTİ’DEN HESAP SORMA’ KOALİSYONU

CHP  Genel Başkanı Kılıçdaroğlu; 14 maddelik  ilkeler beyannamesinin ardından, “AK Parti'yi dışta bırakan üçlü bir koalisyon” önerdi. Bir muhalefet partisinin, iktidar partisinden, “geçmiş dönemin hesabını sormak istemesi” anlaşılabilir.

Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımı, kendisine oy veren seçmenlerin psikolojisine, iyi geliyor da olabilir. Özellikle, seçim meydanlarına damga vurmuş olan gergin ve suçlayıcı hava; CHP'yi böyle bir arayışa yönlendirmiş olabilir.

Ancak, siyaset, “olabilirlik” üzerine kurulur, kurulabilir. Ayrıca, uzlaşmacı bir çözüm, yalnızca bir kitlenin militan taleplerini dile getirmek üzerine inşa edilemez. Daha kapsayıcı olmak ve kolaylaştırıcı bir dil aramanın gerekli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Kılıçdaroğlu'nun yaklaşımı böyle bir ihtiyaca cevap vermekten uzak.

Bekleyen bir çözüm süreci var, “barış adımlarının atılması” gerekliliği var. Bunun yanısıra, Kılıçdaroğlu'nun da ilkeleri arasında saydığı “12 Eylül Anayasasının tasfiyesi” ve “yeni bir anayasa hedefi” var. Bununla birlikte; Kürt sorununun çözümündeki kilit noktalardan birisi olan "Türklük tanımı" maddesinde, MHP ve CHP'nin, "kırmızı çizgiler"i var.

MHP

Üç parti; seçim kampanyaları boyunca, AK Parti iktidarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan bir “ortak tutum” gösterdiler. Peki, bu uyumun; “Türkiye'nin önündeki zorlu meselelerin ele alınması” adına, yeni bir perspektif getirmesi mümkün mü?

MHP, dayandığı ideoloji nedeniyle; diğer iki partiye oranla,

daha merkezi, daha otoriter, daha milliyetçi bir devlet yapılanmasını temsil ediyor. Yeni anayasanın da,  bu temelde gerçekleşmesini tasavvur ediyor. Bunun da ötesinde; MHP’nin, diğer iki partiye oranla, “daha muhafazakar” bir kimliğe ve yaşam anlayışına karşılık geldiğini söyleyebiliriz. MHP'nin “temel çizgiler”i; HDP gibi, “özgürlükçü dil” kullanan, “azınlıkları koruyan yaklaşımları tercih eden” bir siyasi hareketle, uyumlu hale gelemez.

CHP; bir koalisyonla, “12 yıllık değişimi geriye döndürebilecek” bir yol haritası geliştirmesi, hele de bunu birbirine zıt iki partinin desteğiyle sağlaması; gerçekçi değil.  Başta ekonomi ve dış politika olmak üzere ülkeyi ilgilendiren temel meselelere, bu tür “daraltılmış hedefler” üzerinden çare bulmak mümkün olamaz. Başka bir nokta da şu: HDP,  askeri vesayetin restorasyonuna "geriye dönüş" senaryolarını kabul eder mi?

İKİ FARKLI SENARYO

İki senaryo söz konusu: Kılıçdaroğlu'nun önerileri, siyasi belirsizlik tehlikesi ve dolayısıyla kriz potansiyeli içeriyor. Derviş  ise, yukarıdan bakıyor, çözüm arıyor, gerçeğin peşinden koşuyor. Tabii ki karar mevkinde değil ama, çözüm formüllerinin karşılığı var.

Bakalım hangi "sosyal demokrat" yaklaşım, hayatla buluşacak...

 

http://www.radikal.com.tr/137972913797298

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Buyuklere masallar: Ekonomide Hiz Miz - ohabey

Calislar'in "ekonomide hizla alinan kararlar" diye Erdogan'i ovmesi demek ulkeyi Erdogan gibilerinin sirket gibi yonetme istegine destek demektir, Erdogan'in 13 yilda 150 kereden fazla degistirip durdugu imar yasalarina verilmis onay demektir. "Ekonomide hizli alinan karar" derken sozu edilen sey koca ekonominin yonunun bir cikar grubu icin gunluk olarak degistirilmesidir ve ulkenin kalkinmayla alakasi yoktur. Imar yasasi 150 kere degilde 1 veya 2 kere degistirilse Turkiye ayni oranda buyurdu ama yandas sermaye ayni oranda buyuyemezdi.

Yandas kalemlerin vatandasi saf yerine koymasinin dayanilmez hafifligi - ohabey

Yandas kalemler sadece iktidar cevresinin (yandaslar dahil) icecegi corbanin dibinin tuttugunu gorduler. Artik baskalarinin halk icin pisirecegi corbaya sinek atmakla mesguller. 13 yildir iktidarda olan ve hala hukumeti goturen AKP. Dikkat dikkat! Yandas kalemler dolarin birgunluk hareketini muhalefet partilierine fature etmeye calisiyor. Dikkat dikkat! YAndas kalemler halkin buyuk kesimlerinin temsil edilecegi koalisyon kavramini korkulacak bir ocuymus gibi sunmaya calisiyor. Dikkat dikkat! Yandas kalemler otoriterligi secmis, yolsuzluga batmis bir gruba muhalefet yapmayi istikrarsizlik sebebi olarak gostermek istiyor.

12 yıllık değişim - muratcelik123

Almanyada 1933-1945 arasında yaşanan değişim gibi bir değişim bu. Faşizm yenildi şimdi yapılması gereken tekrar ayağa kalkmasını engellemek için her ne yapılması gerekiyorsa onu yapmak. Bu Türkiyenin en "temel" meselesi. "Yenilen faşizmin" ayağa kalkmasına izin verirsek gelecek nesiller bize hesap sorar...

'3 uyumsuz bir arada' formülü - ozerdek_er

CHP üst yönetimi hala seçimden zaferle çıktığını zannediyor! Bu ne burnu büyüklük, benim gibi seçmenlerin derdi AKP'nin burnunun sürtülmesini sağlamaktı, sizin burnunuzun büyümesini sağlamak değil. Yüzde 40 oy alan ve 12 yıldır iktidarda olan partiyi dışlamaya çalışarak pratikte başarılı olacağınızı mı zannediyorsunuz? AKP'nin hala % 40 halk desteği var, % 99,9 Cumhurbaşkanı desteği var ve ciddi de bir bürokrat desteği var. Sizin ise yalnızca birbiri ile geçinmesi neredeyse olanaksız iki tane ortağınız olaca (eğer bu '3'ü bir arada' formülü uygulamaya konabilirse). NOT: Neyse ki 3'ünün bir araya gelmesi bile zaten çok zor, sanırım ve umarım bu iş baştan yatar. Sonradan çuvallamaktansa baştan yatmak iyidir.

Chp-akp - user1105328

Chp Akp koalisyonu olursa chp erir. Bu chp'yi bitirme planıdır.

Zavallıların zavallısı... - oselimg

AKP döneminde ekonomide hızla alınan kararlar=Yandaş müteahhitlere hızla aktarılan paraların betona gömülmesi ve Türkiye'nin üretme kapasitesinin felç edilmesi. Bay Calışlar, gelecek 20-30 yılı betonlaşma ve talan yoluyla satılan Türkiye halklarından hiçbir şey olmamış gibi devam etmelerini istiyor. Zaten yarım olan demokrasinin iyice yok edilmesi de cabası. Bir yandan da modern tarihimizde hiç bir hükümete nasip olmayan para bolluğunu hesapsızca heba etmiş bir hükümetle helalleşmemizi istiyor. Çözülmesi gereken sorunlar var diyor ama buna neden olanla işbirliği yapmamızı istiyor. Bülent Arınç "biz hükümet olmaya muhtacız" demişti, demekki aslında Türkiye halkları AKP'ye muhtaçmış. Bireylerin muhtaç olması ya fakirlikten ya da güçsüzlükten olur. Eğer öznemiz halksa buna kölelik düzeni denir. Oral Calışlar'ın AKP destekçisi olması sorun değil ama halka teklif ettigi şeyin hangi ahlaki ilkeyle bağdaştığını çözemedim.

Objektif ol Çalışlar; - AKDENİZ1959

Seçim sonrası oluşan tablo, Tayyip Erdoğan diktatörlüğüne dur diyen bir tablodur. Tayyip Erdoğan ise hala hiç bir şey olmamış gibi, "eski hamam, eski tas" tavrını sürdürüyor; Sandıkta aldığı yenilginin ardından gelecek hesap verme gerçekliğini ortadan kaldırmak için muhalefetin kazandığı zaferi kendi lehine çevirmek istiyor. Deniz Baykal muhalefetin sözcüsü mü ki onunla görüşme gereği duyuyor? Cumhurbaşkanı siyasi parti liderleri ile ne diye bir araya gelme ihtiyacı hissediyor? Tayyip Erdoğan'ın amacı hiç bir şey olmamış gibi davranıp süreci sabote etmek ve en kısa zamanda tekrar sahaya inerek durumu kendi lehine çevirmektir. Çıkabilecek bir kaosa meydan vermemek için tabi ki sorumlu davranılmalıdır ama bu sorumluluk geçmişte işlenen suçların üstüne sünger çekmekle olmaz. Hala bu gerçekleri görmeden bu kadar Tayyip yandaşlığı yapmanız şaşırtıcı! Gerçeklerden bu kadar uzak bir yaklaşım içinde olmanız ilginç... "Her üç partinin seçim öncesi AKP ve Tayyip Erdoğan'ı hedef alan bir tutum içerisinde olduğunu" beyan ediyorsunuz. Be birader Cumhurbaşkanının tarafsızlığını bir tarafa atıp, her üç partiyi de köşeye sıkıştırmak için AKP genel başkanı gibi davranmasına ne diyorsunuz? Yağma yok Çalışlar, herkes işlediği suçların bedelini ödemeli ve adalet tecelli etmelidir; Adalet yoksa barışta huzurda yok!