Dini ve eşcinselliği siyaset malzemesi yapınca...

Siyaset, bir ülkenin nasıl yönetileceğine, sorunların nasıl çözülebileceğine endeksli bir alandır. Din, bu alana, "inanç ve vicdan özgürlüğüyle ilgili engellerin ortadan kaldırılması" bağlamında girebilir. Bunun ötesine zorlamak, çoğunlukla, siyasetin kimyasını bozar.

Seçim meydanlarında; son günlerde, iki konuya vurgu yapıldığını görüyoruz: Din ve eşcinsellik.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Taksim'in 1 Mayıs kutlamalarına kapatılması üzerine söylediği sözler, "Taksim'i Kabe görüyor" şeklinde yorumlandı. Başbakan ve Cumhurbaşkanı, bu benzetme üzerinden, Demirtaş aleyhine konuşmalar yaptılar.

Demirtaş, Ahmet Hakan'la olan CNNTÜRK'teki yayında, "Taksim Kabe'dir demedim. Kanıtlasınlar istifa ederim" cevabını verdi. Aslında, şunları söylemişti: "(...)Bire bir örnek gibi algılanmasın ama, Müslümanlar Kabe'ye giderler hacı olmak için. Museviler Kudüs'e giderler. Dini inançların merkezleri vardır. Mabetleri vardır. Onun dışında hiçbir yerde onu yapamazsınız. Evet dini bir inanç olarak söylemiyorum, fakat işçiler açısından da Taksim olmazsa olmaz bir yerdir. Burada anma, kutlama yapılamazsa o yıl 1 Mayıs Türkiye'de kutlanmamış sayılır."

İYİYE İŞARET DEĞİL

Din gibi, toplumsal duyarlığın yüksek olduğu bir konuyu,  meydanlara indirdiğinizde; bugünlerde olduğu gibi, ipin ucu kaçabiliyor.

Diyanet tartışmalarına gelirsek… Siyasi Partiler Kanunu'nda, “Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasını talep eden, bunu programına alan partinin temelli kapatılacağı” hükmü bulunuyor. HDP'nın seçim beyannamesindeyse; konu, “kurumun kaldırılması” şeklinde ele alınmıyor. Dönüştürülmesinden söz ediliyor.

HDP'nin seçim beyannamesinde, “Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir Sünni kurumu olarak örgütlenmiş bulunması”nı masaya yatırması; Başbakan Davutoğlu'nun ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, konuyu, HDP aleyhine gündeme getirmelerine yol açtı. Bu arada, değişik inançları ötekileştiren bir dil de, öne geçti.

Seçim kampanyalarında din vurgusunun giderek ağırlık kazanması, siyaseti asıl mecrasından kopartan bir etki yapıyor. Gerçek sorunların tartışılması, zorlaşıyor.

BAŞÖRTÜSÜ ANLAMLIYDI 

Başörtüsü tartışması, somut ve anlamlı bir tartışmaydı. İnanç özgürlüğü, baskı altındaydı. Bu konu, önceki seçimlerde, gündemi işgal eden, oy tercihlerini etkileyebilen konular arasındaydı. Şimdiyse, meselenin, büyük bir ölçüde, çözüme kavuşmaya başladığını görüyoruz. Bu seçim yarışında, muhtemelen benzer etkiler beklendiği için, din-diyanet konuları, masaya getiriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, konum ve görevleri, elbette tartışılabilir. Devletin, bir mezhepten yana tercihte bulunması, siyasi olarak eleştirilebilir. Ancak, tartışmanın, “Diyanet İşleri’nin görevleri”nden çıkıp başka mecralara çekilmesi, siyaset üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Siyaset, bir ülkenin nasıl yönetileceğine, sorunların nasıl çözülebileceğine endeksli bir alandır. Din, bu alana, “inanç ve vicdan özgürlüğüyle ilgili engellerin ortadan kaldırılması” bağlamında girebilir. Bunun ötesine zorlamak, çoğunlukla, siyasetin kimyasını bozar.

Parti liderleri, son kampanya sırasında, "Ben de Müslümanım" demek gereğini duyuyorlar, Hz.Peygamber'den örnekler verme gayreti dikkat çekiyor. Din, “ağırlıklı” bir seçim gündemine dönüşüyor.

Tabii, bu dönüşüm, sadece Türkiye’ye özgü değil. 11 Eylül’den beri, tüm dünyada, dinin siyaset alanındaki “görünürlüğü” artıyor. 21.yüzyıl, kendi dengelerini yaratarak yoluna devam ediyor.

EŞCİNSELLİK

Siyasi mücadelede faul yapılan bir konu da, "eşcinselleri aday gösteriyorsunuz" suçlamaları. Özellikle de, Cumhurbaşkanı'nın bu yola başvurması, ötekileştirmeyi şiddetlendiriyor… Türkiye'nin demokratikleşmesi alanında, önemli gelişmelere imza atmış bir hareketin, son haftalarda bu tür konuları propaganda malzemesi haline getirmesi; ayrımcılığı kışkırtıyor.

ARTILARI

Seçim kampanyalarının, geçmiş seçimlere göre, artılarının da olduğu bir gerçek. Askeri vesayetin gölgesinin bulunmadığı bir seçim atmosferindeyiz. Partiler, hareketli kampanyalar yürütüyorlar.

HDP'nin, yüzde 10 barajı gibi anti demokratik bir engele rağmen parti olarak seçimlere katılması, siyasete derinlik kazandırdı. Çatışmanın yerini, çatışmasızlık ve çözüm beklentileri aldı.

Sonuç ne olursa olsun, demokrasinin kazanmasını, yani halkın dediğinin olmasını ümit ediyorum. 

http://www.radikal.com.tr/136788113678815

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

VAY BE!! - user400688

oral çalışlar hafiften akpyi eleştirmeye başladıysa (gerçi yine sonunu asker falan diye bağlıyor ama) öyle anlaşılıyor ki akp düşüşte ve hatta iktidarı kaybetme eşiğinde, buyorumdan çalışların akpyi iktidar olduğu için bu kadar sevdiği sonucunu çıkarmak AKLI EVVEL işidir

AKP demokratikleşme adına ne yaptı? - muratcelik123

Hiçbirşey yapmadı demek isterdim ama maalesef AKP demokratikleşme adına pek çok şey yaptı. Demokratik tüm kurumları yoketti, sivil siyaseti militarize etti, demokrasinin ve temel özgürlüklerin temelini yani hukuku yoketti, demokrasinin olmazsa olmazı anayasayı yırttı attı, basın özgürlüğünü yoketti, üniversitelerin özerkliğini tamamen yoketti, devletin tüm kurumlarını emir komuta zincirinde kendisine bağladı, seçimleri "şaibeli" hale getirdi vs.vs. Say say bitmez pek çok demokratikleşme adımı attı. AKP seçimi tekrar kazanırsa iç savaş bu zorba ve hastalıklı zihniyetten kurtulmak için "tek" yol haline gelir. Sonrada herkez kendi kaderini tayin eder ve kendi "bağımsız" memleketini kurar. Yani "barış" olur...

akil adam olunca - user1002376

akil adam olunca mıdır başka nedenden midir bilemiyorum ama eleştiri dozu bile o kadar hafif ki eleştirimi değil mi belli değil. Elbette hakaret etmeden doğruyu söylemek gerekir. Ama bu modda değil.

Atın yüz türküsü varmış, doksan dokuzu arpa üstüne - ohabey

Fazla soze gerek yok. Zamaninda belediye baskanligini din propagandasiyla kazanmis sonra cimentoya dayali surdurmis birinin saraylarda verilen kahvaltilarina katildiktan sonra degistigine inananlar utansin. Bu arada Oral Calislar'in paragraflarca utana utana anlatmaya calistigi kavramin adi laiklik. Kendisi bu kelimeyi kullanamaz. Kullanirsa mahcup olur. O yuzden uzattikca uzatmistir.

Şaka yapıyorsunuz herhalde - user737987

Bu seçim kampanyasının artısı askeri vesayetin olmamasıymış. Ortalıkta suç işleniyor resmen anayasa suçu ve seçimlere gölge düşüyor, üstelik halk hergün nefret söylemleriyle cumhurbaşkanı tarafından bölünüyor ve kışkırtılıyor, hergün en yetkili ağızlardan seçimlerde hile yapılacağı konuşuluyor, hatta hile yapılması bekleniyor ve partiler ona göre hareket ediyor planlar falan yapıyor, siz daha askeri vesayet diyorsunuz. Ne zaman böyle bir durum oldu bugüne kadar Türkiye'de. Bunun neresi pozitif. Normalde bu seçimlerin iptal edilmesi gerekir. Eğer burada bir pozitif varsa o da muhalefetin -dağdakiler de dahil - olgun tutumudur başka da birşey değildir. Bu bir değil iki değil, AKP'nin kuyruğuna takıldığınızdan beri sizin yazılar ancak mizah kapsamında okunabilir hale geldi haberiniz olsun.