Diyarbakır meydanı: 'İşte kongre budur'

Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır Newroz meydanındaki açıklamasına yüz binlerce Kürt'ün verdiği destek, bir niyet beyanıdır.
Diyarbakır meydanı: 'İşte kongre budur'

Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır Newroz meydanındaki açıklamasına yüz binlerce Kürt'ün verdiği destek, bir niyet beyanıdır.

Öcalan'ın dikkat çekici açıklamasında PKK'ye kongre çağrısını şu cümleyle ifade etti: "PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun, siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim."

Öcalan, artık Türkiye'ye yönelik silahların bırakılmasını bir irade beyanı olarak ifade ediyor. Türkiye'yi yöneten iradeye de Parlamento üyeleri ve İzleme Komisyonu üzerinden bir mutabakat oluşturma çağrısında bulunuyor.

Abdullah Öcalan'ın mesajının tam metni

Diyarbakır'da şampiyon Newroz!

Diyarbakır Newroz'u: Aynı gün içinde, kıştan bahara

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da 'tebdili kıyafet' gezdi


Yani PKK kongresini toplamak için "İzleme Komitesi" meselesini ön koşul sayılabilecek bir vurguyla dile getiriyor. Bunun nedeni  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İzleme Komitesine karşı olduğunu ifade eden açıklaması. Erdoğan'ın dediği olur ve İzleme Komitesi kurulamazsa, o zaman PKK Kongresi de şimdilik toplanamaz anlamına geliyor.

Bülent Arınç'ın Öcalan'ın ardından, İzleme Komitesi konusunda  hükümetin farklı bir tutum içinde olduğunu ifade etmesi dikkat çekici. İzleme Komitesi, henüz resmen açıklanmış değil. Bu nedenle izlenecek yolu kestirebilmek kolay değil. 

Bu aşamada karşılıklı bir durum değerlendirilmesine ihtiyaç ortaya çıkıyor.

Bu tablo, devlet cephesinden esen farklı rüzgarlardan etkilenen bir "bekle gör" dönemine girebileceğini işaret ediyor.

Bunu Erdoğan'ın bir seçim stratejisi olarak da yorumlamak mümkün. Hem bunları söyleyip, hem de hükümet yola devam edebilir mi, bunu da kestirmek kolay değil.

Bu manzara, bir belirsizlik oluştursa da  barış ve çözüm sürecinin devam edeceği de bir başka gerçek. Çünkü, HDP/PKK cephesi de, devlet de barış konusunda geri dönülemez bir yola girmiş bulunuyor. Newroz'daki barış vurguları da bunun işareti.

Sonuç olarak Diyarbakır meydanı, PKK'nin silah bırakma amacıyla gerçekleştireceği Kongre'nin bir provası gibiydi. Kürtler, barışçı çözüm konusunda Öcalan'a tam anlamıyla destek veriyorlar.

Şimdi sıra devletin atacağı adımlarda...

http://www.radikal.com.tr/131864813186483

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

demokrasi,demokrasi,demokrasi - user416787

yazar ne iç güvenlik paketini eleştiriyor, ne demokratik özgürlükleri sorguluyor, ne hükümete bu konularda baskı yapmayı düşünüyor.sadece ve sürekli AKP güzellemesi yazılar yazıyor.zaten medya 100 yıldır güçlü bir şekilde iktidarlara baskı yapsaydı ne ALEVİ-SÜNNİ, ne KÜRT-TÜRK ne LAİK-DİNDAR çatışması ve tartışması olurdu

Niyet! - user643402

"PKK"nin silah birakma amaciyla gerçekleştirecegi kongre". PKK silah birakmayacagini defalarca deklere etti ve sayin Ocalan´in da hiç bir zaman bunu ima dahi edecek bir çagrisi, soylemi olmadi. Silahli mucadeleye son vermek ayri, silah birakmak çok çok ayri konular. Sayin Çalişlar´in bu gerçegi bilmeden o sozu kullandigini hiç sanmiyorum. O da kendince bir algi oluşturmaya çalişiyor zaar... Da, onun da, bu hukumetin de artik anlamasi gereken, bu halk artik "alavere dalavere kurd memet nobete" surecini tarihin çop sepetine çoktan gomdu. Duşunulmesi gereken; bu halkin iradesi karşisinda siz ne durumdasiniz acaba?!

Yaşasın kardeşlik.. - user781727

Bakalım bu kalabalık tan, hdp ye %2 oy çıkacak mı? barajı geçip, meclise girmek için. Yoksa, seneye ellerinde sadece nevroz kalmış olacak. Yaşasın barış.