Diyarbakır meydanı: 'İşte kongre budur'

Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır Newroz meydanındaki açıklamasına yüz binlerce Kürt'ün verdiği destek, bir niyet beyanıdır.
Diyarbakır meydanı: 'İşte kongre budur'

Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır Newroz meydanındaki açıklamasına yüz binlerce Kürt'ün verdiği destek, bir niyet beyanıdır.

Öcalan'ın dikkat çekici açıklamasında PKK'ye kongre çağrısını şu cümleyle ifade etti: "PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun, siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim."

Öcalan, artık Türkiye'ye yönelik silahların bırakılmasını bir irade beyanı olarak ifade ediyor. Türkiye'yi yöneten iradeye de Parlamento üyeleri ve İzleme Komisyonu üzerinden bir mutabakat oluşturma çağrısında bulunuyor.

Abdullah Öcalan'ın mesajının tam metni

Diyarbakır'da şampiyon Newroz!

Diyarbakır Newroz'u: Aynı gün içinde, kıştan bahara

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da 'tebdili kıyafet' gezdi


Yani PKK kongresini toplamak için "İzleme Komitesi" meselesini ön koşul sayılabilecek bir vurguyla dile getiriyor. Bunun nedeni  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İzleme Komitesine karşı olduğunu ifade eden açıklaması. Erdoğan'ın dediği olur ve İzleme Komitesi kurulamazsa, o zaman PKK Kongresi de şimdilik toplanamaz anlamına geliyor.

Bülent Arınç'ın Öcalan'ın ardından, İzleme Komitesi konusunda  hükümetin farklı bir tutum içinde olduğunu ifade etmesi dikkat çekici. İzleme Komitesi, henüz resmen açıklanmış değil. Bu nedenle izlenecek yolu kestirebilmek kolay değil. 

Bu aşamada karşılıklı bir durum değerlendirilmesine ihtiyaç ortaya çıkıyor.

Bu tablo, devlet cephesinden esen farklı rüzgarlardan etkilenen bir "bekle gör" dönemine girebileceğini işaret ediyor.

Bunu Erdoğan'ın bir seçim stratejisi olarak da yorumlamak mümkün. Hem bunları söyleyip, hem de hükümet yola devam edebilir mi, bunu da kestirmek kolay değil.

Bu manzara, bir belirsizlik oluştursa da  barış ve çözüm sürecinin devam edeceği de bir başka gerçek. Çünkü, HDP/PKK cephesi de, devlet de barış konusunda geri dönülemez bir yola girmiş bulunuyor. Newroz'daki barış vurguları da bunun işareti.

Sonuç olarak Diyarbakır meydanı, PKK'nin silah bırakma amacıyla gerçekleştireceği Kongre'nin bir provası gibiydi. Kürtler, barışçı çözüm konusunda Öcalan'a tam anlamıyla destek veriyorlar.

Şimdi sıra devletin atacağı adımlarda...