Ehud Barak Türkiye'ye hak verince...

Ehud Barak, "Türkiye'nin IŞİD siyasetinin en doğrusu olduğunu" söyleyerek; çok değişik bir yerden, sıradışı bir değerlendirmede bulunuyor. "Türkiye IŞİD'i destekliyor, Ankara IŞİD'i besliyor" değerlendirmelerinin, Batı basınında yaygın bir aleyhte kampanya olarak yürütüldüğü koşullarda; bu değerlendirme, "ezber bozucu."

İsrail'in önemli siyasetçilerinden, eski başbakan ve savunma bakanı Ehud Barak; IŞİD ve Türkiye ilişkilerine dair, Russia Today TV'ye; dikkat çekici, ezber bozucu değerlendirmelerde bulundu. 

Barak'ın değerlendirmeleri; Türkiye'de, bir medya sitesinde kısa süre yer aldı ve ardından yok oldu. İki gündür google’da arama yapıyorum, Barak'ın bu ilginç yorumlarının tek satırına bile rastlamam mümkün olmuyor.

İsrail gazeteleri de, çoğunlukla, söyleşinin, Türkiye ile ilgili bölümünü, yayınlamamayı tercih etti.

IŞİD-Türkiye ilişkileri konusunda Russia Today TV'sinden Oksana Boyko'ya konuşan Barak'ın (bir anlamda sansürlenen) değerlendirmeleri şöyle: "IŞİD aslında güçlü bir örgüt değil. Koordineli bir hücumla iki saatte yenilgiye uğratılabilir(...)

Bölgedeki yüzlerce yıllık hakimiyeti ve geniş deneyimi nedeniyle; Suriye'de, IŞİD'e karşı en doğru yaklaşımı, Türkiye formüle ediyor." Barak'a göre,  Türklerin önerileri de şöyle: "Biz Amerikalılarla IŞİD'e karşı işbirliğine hazırız, ancak Esad'ın unutulmaması kaydıyla. IŞİD üzerinden Esad'ı mutlu edecek bir zaferden yana değiliz."

'EN DOĞRU TÜRKİYE ANALİZ EDİYOR'

Evet Barak aynen böyle söylüyor. IŞİD konusunda en doğru analizin Türkiye'ye ait olduğunu, uzun tecrübesine dayanarak ifade ediyor. "Bu konu ancak Türkiye ile çözebilir" değerlendirmesinde de bulunuyor.

Zaten, ilk Kobani kuşatması sırasında; ABD'nin ve Batılı güçlerin, Tayyip Erdoğan'a, "Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye'ye girsin" dediğini biliyoruz. Türkiye, bu öneriye karşılık olarak; Batı'dan, Esad'ın geleceği konusunda, net bir tutum istemişti.  Bundan da öte, “ancak uluslararası güçlerle birlikte bir müdahaleye niyetli olabileceğini” ifade etmişti.

O dönemde, Batı basını; Ankara'nın bu tutumunu, Türkiye'deki bazı çevrelerle birlikte, "Türkiye Kobani'deki dramı seyrediyor" başlıklarıyla verdi; hükümet aleyhinde bir kampanya gelişti. Bu kampanyanın da etkisiyle gerçekleşen Diyarbakır merkezli 6-8 Ekim Kobani saldırılarında, 50'ye yakın insanımız yaşamını yitirdi.

Türkiye, Kobani'yi gerekçe gösterip, Batı'nın istediği gibi Suriye'ye girseydi; şimdi, bir büyük kaosun, çatışmanın ve de savaşın içine çekilmiş olacaktı.

BARAK'IN AÇIKLAMASI

Ehud Barak, “Türkiye'nin IŞİD siyasetinin en doğrusu olduğunu” söyleyerek; çok değişik bir yerden, sıradışı bir değerlendirmede bulunuyor. "Türkiye IŞİD'i destekliyor, Ankara IŞİD'i besliyor" değerlendirmelerinin, Batı basınında yaygın bir aleyhte kampanya olarak yürütüldüğü koşullarda; bu değerlendirme, yaratılan genel havadan çok bağımsız, deyim yerindeyse “ezber bozucu” bir yerde duruyor.

Böylesine çarpıcı, iddialı saptamalar; ilginçtir, Türk basınında da, Batı basınında da, İsrail basınında da; neredeyse yok sayılabiliyor. İşin ilginç bir tarafı da şu: Türkiye ile hemen hergün ilgilenen, aleyhte yayın yapan Alman medyası da, Fransız medyası da, İngiliz medyası da; Barak'ın değerlendirmelerine, pek ilgi göstermiyor.

Başından beri, kişisel düşüncem; “Türkiye'nin Suriye savaşına girmemesi” yönünde. Bugüne kadar izlenen “savaşa doğrudan karışmama” tercihi, doğru bir tercih. Bütün bu tabloya,yani “Türkiye’nin çatışmadan sakınma tercihi”ne rağmen; Türkiye'yi bölgede "terör destekçisi" diye göstermeyi tercih eden bir “mekanizma” var hala.

"IŞİD işbirlikçisi" iddiaları, önce Türkiye'nin içinde üretiliyor… Ardından İsrail basını bunları devralıp, ABD  basınına pas ediyor. Oradan da, “Batı basını” ve “Türk muhalif basını” tarafından, yeniden servise sokuluyorlar.

Eğer Barak bu “zincir”in ihtiyaç ve kurgularına uygun sözler söyleseydi; “içeride ve dışarıda”, manşetlerden inmeyebilirdi...

Şimdi, söyledikleri, özellikle de bizim medyada, yok hükmünde...

 

 

 

 

http://www.radikal.com.tr/138733813873388

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

HAKLISINIZ ORAL BEY - user1112170

Geçenlerde aynı yorumu Tanzanya'nın Bukoba şehrinde bir yerel gazetenin saygın bir spor köşe yazarı da yazmıştı.Ama internette bulamadım.Velhasıl bütün dünya Tayyip Erdoğanı ve seni haklı buluyor.

..... - user404005

Yazar bu yazıyla şaka yapmak istemiş ben ce

İnsanlık suçuna ortak oluyorsun! - AKDENİZ1959

Bırakalım dünyayı kendi içimizde ki haber kaynaklarına ve gördüklerimize bakalım. Kaç kez kameralar İşid canileri ile Türk askerlerini neredeyse kol, kola görüntüledi; Devlet malzemeleri ofisinin bizzat İşid tarafından kullanıldığı ortaya çıktı; Daha dün Türkiye sınırı dışında başka bir bölgeden sızma ihtimali olmayan İşid katilleri Kobanide 200 kişi katletti. Bugün Suriye kan gölüne dönmüşse bu AKP iktidarının Orta doğuda emperyal bir role soyunmasından kaynaklı dış politikası yüzünde olmuştur. Kobaniye destek eylemlerinde ölen 50 kişinin tamamını da İşid'den hiç bir farkı olmayan AKP iktidarının kontra güçleri katletmiştir. Siz sadece AKP yandaşlığı yapmıyor, insanlık suçu işliyorsunuz Oral Çalışlar! Biliyorsunuz ki insanlık suçunun affı yok.

Boyama-Yaglama - user643402

RTE yi ve AKPyi aklama çaban o kadar açik ki. Ne kadar da sol-demokrat bir dil kullanmaya çalişsan da, mizrak çuvala sigmiyor. ,Yuzlerce delil, tanik, videolara, RTE nin ve bagli basinin çok açik ve net söz ve tutum ve ilişkilerine ragmen Kobani olaylarini bati basininin propogandalarina baglamak; Turkiye´nin iflas eden ve ayagina dolanmiş olan, bogazina dolanmaya dogru giden, çok net ispatlanmiş ve sadece kurd ve kurdun kazanimlarinin duşmanligi ile orulmuş DAÎŞ ile işbirligi, çarpik ve sapik suni-selefi politikalarina ragmen, gerçegi RTEnin lehine manipule etme çabasindan başka hiç bir şeyi ifade etmiyor bu yazin

Savaşa doğrudan karışmama tercihi - muratcelik123

Bu Türkiye halkının tercihi. AKP eğer yaptırdığı anketlerde bir ışık kırıntısı bile görseydi TSK şu an Suriye'de IŞİD'le "kolkola" Esad rejimine ve kürtlere karşı savaşıyordu. AKPnin "tercih ettiği" buydu. Türkiye başka şey AKP başka şey. AKP bir Türkiye partisi değil "müslüman kardeşlerin" Türkiye şubesi. Türkiyenin değil "müslüman kardeşlerin" çıkarlarına göre hareket ediyor...

buda bnm değerlendirmem! - efeg27

Ehud Barak elbette IŞİD in desteklenmesi gerektiğini söyleyecek başka ne diyebilirki! IŞİD kime karşı özellikle Şii lere , İsrailin en büyük düşmanı kim ? Şii ler... Lübnan tarafında Hizbullah IŞİD le Irak tarafında İran devrim muhafızları IŞİD le savaşıyor! İran daimi olarak İsrail düşmanı.. eee Esad kimden yardım görüyor İran ve Hizbullahtan... kısacası bunların zayıflatılması her türlü İsrailin işine gelir. IŞİD e lojistik destek bittiği anda yavaş yavaş bitecektir. ABD savaş uçakları ile YPG ye destek veriyor zira bu sayede bir kaç kuş birden vuruyor. Türkiyenin IŞİD politikası başında itibaren yanlıştır ve gün gelecek bu radikal katillerin hepsi başımıza bela olacaktır.

Çok haklısınız Oral Bey - user969778

Zaten bu dış mihraklar yok mu Oral Bey, bütün dünya bize karşı...çünkü 1000 yıllıık devlet geleneğimiz çok güçlü. Türkiye İşid'i katiyen desteklemiyor, hastanelerde cihatçılar tedavi olmuyor, İşid Türkiye sınırından saldırılar düzenlemiyor, bütün bunlar Luftansa'nın uydurmacaları. Sınırı geçip bi kağıt kebabı yiyip dönüyorlardır kanımca. Kamyondaki silahlar da zaten gösteriyor ki Türkiye aslında bütün bölgenin ve dünyanın lideri olabilecek potansiyele sahip ama bor minerallerini kullandırmıyorlar işte. O yüzden diyorum ki jöleli başkan Oral Çalışlar şampiyon!