Ekrem Kaceroğlu'nun öldürülmesi...

İzmir'de Kobani gösterilerinde başından vurularak öldürülen Ekrem Kaceroğlu'nun ağabeyi, "Sade vatandaşlar olarak yaşamımıza devam ediyorduk. Fakat devletimiz, yüreğimizi söküp yerinden aldı. Suçluların ortaya çıkarılması bizim için çok önemli" diyor. Yetkililer, bu çağrıya kulak verin...

Ekrem Kaceroğlu, 7 Ekim'de İzmir'deki Kobani gösterisinde başından kurşunla yaralanmış ve bir süre hastahanede kaldıktan sonra, hayatını kaybetmişti.

Ekrem'in kardeşinden bir mektup aldım. Onun yaşamını nasıl yitirdiğini, olayların nasıl geliştiğini anlatıyor. Polisin saldırganları koruduğu suçlamasında bulunuyor.

Acılı bir ailenin duygularını dile getiren mektubu paylaşıyorum. Ailenin iddiaları, olay yeri görüntüleri, bir vahşete dikkat çekiyor:

"Sayın Oral Çalışlar bey,

Beni ciddiye alıp derdimi dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.

Ben İbrahim Kaceroğlu. Abim Ekrem Kaceroğlu, 7 Ekim'de İzmir’de  "IŞİD'i lanetleme ve Kobani'ye destek yürüyüşü" için babam ve 25 ve 30 yaşlarında iki kardeşimin de aralarında bulunduğu ve aynı mahallede oturan arkadaşları ile birlikte  Doğanlar semtine gitmişler.

Tek amaçları, mazlum ve sahipsiz insanların zalimce  yok edilişine dikkat çekmek olan bu grubun yürüyüşünü, polis engelliyor.Yürüyüş konusunda polisle görüşmeler yapıldığı halde çözüm bulunamamış. Abim, grubun toplandığı alanda hiçbir şekilde küçücük de olsa bir taşkınlık yapmıyor. Çevreye zarar vermiyor. Polisle çatışmıyor.

Abim, yürüyüş yapacak olan grubun sözcüleri polisle görüşürlerken, başından sonuna kadar, tüm görüntülerde, görüşmeleri sadece durup seyrettiği net bir şekilde görülüyor.

Bir anda yürüyüş için bekleyen grup ile polis arasında arbede çıkıyor.  Görüntülerde de görülüyor ki abim, polisle çatışmıyor ve oradan kaçarak olay yerini terk ediyor. Aynı zamanda orada yürüyüş için giden babam ve 2 erkek kardeşim de kaçarak olay yerini terk ediyorlar ve araçlarına binip eve gitmek için hazırlanıyorlar.

Gruptan birileri, Ekrem’in vurulduğunu, babam ve kardeşlerime haber veriyor. Ekrem’in düştüğü yere gittiklerinde Ekrem’in yerde hareketsiz yattığını ve sivil bir grup tarafından o haldeyken bile linç edildiğini görüyorlar.

Küçük kardeşim, abime daha fazla zarar vermesinler diye  üzerine kapanarak koruyor. Babam ve diğer kardeşim ise, abime hala vurmaya çalışan grupla boğuşuyor.

Abim yerdeyken ve caniler darp ederken, göstermelik koruyan polisler, kardeşim ve babam ile boğuşan canileri  koruyor. Abim, 15- 20 dakika ateşli silahla vurulmuş ve alçakça darp edilmiş halde yerde yattığı halde,  olay yerine ambulans çağrılmıyor.

Olay yerinde bulunan sivil polisler, yerde hareketsiz yatan ve ateşli silahla yaralanmış olan abimi korumuyorlar ya da korumak istemiyorlar. Sivil polisler dışında, olay yerinde Çevik Kuvvet de var. Onlar da hiçbir şekilde yerde yatan yaralıyı korumuyorlar

Olay yerinden geçen hayırsever bir vatandaş, kardeşlerimle birlikte ağır yaralı haldeki abimi hastahane acil servisine götürüyorlar.

Benim ve tüm aile bireylerimizin yüreğini en çok yaralayan, abimin vurulmasından çok, o haldeyken, savunmasızken, canice linç edilmesidir.

Emniyetin verdiği görüntülerde Ekrem’in vuruluşuna dair  hiçbir görüntü yok. Avukatımızla yaptığımız görüşmelerde görüntülerin kasten eksik verilmiş olabileceğini öğreniyoruz. Ayrıca olay yerinde olan toma, abimin yerde hareketsiz yattığı alana geldiğinde, abimin yerde yattığı göründüğü halde o alanı çekmeyip, yaklaşık 4 dk. boş alanı çekip linç edenlerin görüntülenmemesi için uğraşıyor.

Ayrıca genel görüntüler incelendiğinde, Emniyetin görevinin dışında işler yaptığı görülüyor.Yürüyüş için gelen grubun çoğunluğunun Kürt olduğunu bildiklerinden, çok önceden o mahallede oturan sağ görüşlü insanları sanki savaşa hazırlar gibi bir çaba içine girmişler.

Görüntülerde, sivil polislerin kargaşa başladığında karşıt görüşlü gruba "haydi cengaverler saldırın" dediği  ve grup saldırıya geçtiğinde  "yapmayın yapmayın", akabinde "elinize sağlık"  dediği net bir şekilde görülüyor. Ayrıca abim olay yerinden götürüldükten sonra, olay yeri koruma altına alınmıyor. Bir kaç saat geçtikten sonra, kadınlı erkekli sivil polisler, "Olay Yeri Ekibi"ni beklemeden olay yerini uzun bir süre tarıyorlar. Ne aradıkları belirsiz.

Daha sonra 4 saat kadar bir süre, olay yerinde bir sürü sivil vatandaş ve araçlar geçiyor. Olay yerinde herhangi bir güvenlik şeridi yok. "Olay Yeri Ekibi" çok sonra gelip, göstermelik bir inceleme yapıp gidiyor. Polisin tüm bu tavrı, polisin bir şekilde suçlu olduğunu ya da suçluların ortağı olduğunu gösteriyor.

Başka olaylarda anında suçlulara ulaşılırken, abim hastahanede oluşunun 4. Gününde 4 kişi formaliteden göz altına alındı. 2 tanesi aynı gün serbest bırakıldı. Diğer iki kişi ise 2 ay sonra abimin net adli tıp raporu çıkmadığı halde, usulsüz bir şekilde serbest bırakıldılar. Abim 12 gün Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde anestezik yoğun bakımda hayata tutunmaya çalıştı, fakat ne acıdır ki abimi kaybettik.O kadar büyük acımız var ki anlatılmaz.

En çok zorumuza giden şey ise; Kürt olunca ya da sol zihniyetli olunca  bir canın yok olması, ölmesi çok değersiz sayılıyor.

Ayrıca bu olay, doğru düzgün haber dahi yapılmadı.Sizden ricam  çığlığımızı duyurmada bize ses olmanız.Linç görüntüleri Youtube'da. "Ekrem Kaceroğlu linç görüntüleri" diye bakarsanız görürsünüz.

İlk genel mahkemesi 25 Mart 2015 tarihinde. O zamana kadar sesimizi duyurursak faydalı olacağını düşünüyorum.

Ekrem Kaceroğlu evli,  16, 14 ve 7 yaşlarında üç kız sahibi. Kendine ait bir çay ocağı işleten, işçi çalıştıran, devlete vergisini veren düzenli ve mütevazi bir vatandaş.Hiçbir sabıka kaydı yok. Suçsuz  ve masum bir vatandaş.

Türkiye Cumhuriyeti, bu masum vatandaşını korumadı ve öldürdü. Aslen Muş Bulanık'lıyız. 33 yıldır İzmir Bornova'da ikamet etmekteyiz. Biz sekiz kardeşiz, beşimiz erkek, üçümüz kız, beş erkek de devletimize askerlik hizmetimizi tamamladık. Hiç birimizin sabıka kaydı yok.

Sade vatandaşlar olarak yaşamımıza devam ediyorduk. Fakat devletimiz, yüreğimizi söküp yerinden aldı. Suçluların ortaya çıkarılması bizim için çok önemli. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler."

Yetkililerin ve ilgililerin dikkatine...

http://www.radikal.com.tr/130228313022833

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

destek - user770167

sayın Çalışlar,yorumsuz yayınladığınıza göre hala desteğe devam ettiğiniz anlaşılıyor,artık söyleyecek birşey bulamıyorum.

Kaç Ekrem var biliyormusunuz? - efeg27

Bu ülkenin çivisi öyle bir çıktıki 90 ları arar hale geldik ama siz yandaşlar hala durumun vehametinin farkında değilsiniz. Faili meçhul sayısı kısa süre sonra 90 lara rahmet okutacak çünkü öyle bir yasa çıkıyor ki 1930 ların komünist Rusyası veya faşist Almanyası ile yarışır. Elbette sizin umrunuzda değil hatta kendinizi haklı bile görüyor olabilirsiniz lakin torunlarınız ve onların torunları nefret tohumları ektiğiniz diğer %50 ile yaşayamayacak. Muhtemelen hiç birimiz cumhuriyetin 100.yılını görmeyecek çünkü öyle bir ülke kalmayacak. Yazınızdaki olay gibi çok fazla olay var, İ.Berkan bugün yazmış sadece geçen 7 yılda 183 kişi polis kurşunuyla ölmüş, polislerden doğru dürüst ceza alan bile yok, olmasını da bekleyen yok. Geldiğimiz nokta şu; eğer bu yasadan sonra polislere karşı terör eylemi düzenlense ve ölenler olsa üzülecek kişi sayısı bir hayli az hatta keşke daha fazla ölseydi diyecek olan daha çok, bunun anlamı korkunç bir kaosa gidiyoruz demektir, sizinde tuzunuz var kendinizle gurur duyun.

Canlar - O0OO0O

Kendi guvenliginiz icin apoculardan uzak durun, sevgiye kardeslige yakin durun.