Erdoğan da, Öcalan da zorlanıyor

Hükümet ve Cumhurbaşkanı arasında, kriz çıkmış durumda. Öcalan da, PKK'yi ikna etmek için, çaba sarf ediyor. Değişmek, kolay değil. Sadece lider karizması, değişimin gerçekleşmesi için yeterli değil.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, çözüm süreci nedeniyle hükümete yönelttiği eleştiriler; Öcalan'ın Newroz açıklamasına da, damgasını vurdu.

Abdullah Öcalan'ın, Newroz mesajında, PKK'ye, "silahları bırakma çağrısında" bulunacağı bekleniyordu. Açıklama, beklenenin tersine, şartlı bir hale gelmişti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a göre; metindeki "silah bırakma çağrısı", Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İzleme Heyeti konusunda yaptığı eleştiri ve tepkiler nedeniyle, şarta bağlanmıştı. Şart, "İzleme Heyetinin kurulması ve işlemesi" şeklinde, metne ilave edilmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna dönüşü gazetecilere yaptığı değerlendirmelerden öğreniyoruz ki; 28 Şubat'taki, hükümet ile HDP'lilerin ortak açıklaması da, Cumhurbaşkanı'nca yanlış bulunuyor. Yine buradan öğreniyoruz ki; kendisi, bu açıklamayla ilgili, önceden haberdar edilmemiş.

FARKLILIK

Tablo açık: Hükümetle Cumhurbaşkanı arasında, çözüm sürecinin hamleleri konusunda, farklılıklar bulunuyor. Cumhurbaşkanı, bu konudaki tepkilerini, kamuoyu önünde göstermeyi tercih ediyor.

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın açıklamalarını, "hükümetin duruşu" olarak kabul edersek; Cumhurbaşkanı'yla ciddi sorunlar var demektir. Bülent Arınç, başkanlık sistemine karşı. (Bunu kişisel görüşü olarak açıkladı.) Arınç, Merkez Bankası Başkanı'na, Cumhurbaşkanı tarafından yapılan sert eleştirileri onaylamadığını da, ifade etmişti.

Son dönemde ise, gerilim, "çözüm sürecinin yürütülmesi" noktasında düğümleniyor.

Sürecin mimarı olarak Erdoğan, belirleyici rolünü sürdürmek istiyor. Görünen o ki; hükümet de, kendi yetkisi içindeki bu süreci, "kendi anlayışı doğrultusunda sürdürmeye" çalışıyor.

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı'nın ardı ardına hükümete yönelik yaptığı sert eleştirilere, son olarak, şöyle cevap verdi: "Ancak eleştiri mekanizmasının gazetecilere karşı, ekran önünde, itham edercesine veya hükümeti güçsüz göstermek şeklinde bir kısım insanlar tarafından anlaşılabilecek şekilde yanlış anlaşılmalara yol açmaması lazım."

Bülent Arınç'ın "açık sözlülüğü"nü ve tepkisini, diğer hükümet üyeleri ve Başbakan; büyük bir ihtimalle, göstermeyecek. Büyük olasılıkla, öyle veya böyle bir uzlaşma yolu bulunur. Seçimlere kadar, bu ortam, inişli çıkışlı şekilde devam eder. Alıştığımız gibi...

ÖCALAN DA ZORLANIYOR

Abdullah Öcalan, yazdığı kitaplarda, değerlendirmelerde; PKK açısından, "Türkiye'ye yönelik silahlı mücadele"nin, zamanını doldurduğunu söylüyor. Newroz açıklamasında da, bu saptamayı şöyle formüle etmişti: "Kırk yıllık hareketimizin acılarla dolu geçen bu mücadelesi boşa gitmediği gibi, aynen sürdürülemez bir aşamaya da varmış bulunmaktadır." ("Aynen sürdürülemez" derken kastettiği, silahlı eylemler.)

Ancak, son açıklamasında da görüldü ki; Öcalan, PKK'ye, Türkiye'ye yönelik olarak "silah bırakın" çağrısı yapmakta sıkıntı çekiyor. Büyük ihtimalle, örgütün, buna henüz ikna olmadığını, ya da henüz böyle bir çağrıyı kabul edecek bir noktada bulunmadığını düşünen Öcalan; çağrısına, bazı çekinceler koymayı da ihmal etmiyor.

SÜREÇ ZORLANIYOR

PKK'nin silah bırakmasının da, Türkiye'nin Kürtlerin özerklik taleplerine olumlu bir cevap verebilmesinin de; hala o kadar "basit meseleler" olmadığı, açık. Erdoğan da, hükümet de biliyor ki; bu sürecin sonunda, "Kürtlerin kendilerini yönetme talepleri" gündeme gelecek. Erdoğan, bunu, "Türkiye'yi bölmeye yönelik bir hedef" olarak değerlendiriyor.

Çözüm süreci ilk başladığında yazdığım bir yazıda, bu yolculuğun içinde herkesin değişeceğini ve değişmek zorunda kalacağını belirtmiştim. "Muhalefet de değişecek, iktidar da, Kürtler de değişecek, Türkler de, AK Parti de değişecek" demiştim.

İki tarafın da zorlandığını görüyoruz: Hükümet ve Cumhurbaşkanı arasında, kriz çıkmış durumda. Öcalan da, PKK'yi ikna etmek için, çaba sarf ediyor. Değişmek, kolay değil. Sadece lider karizması, değişimin gerçekleşmesi için yeterli değil.

Bu sorun; adıyla sanıyla, Kürt sorunu. Böylesine derin bir meselenin, kolay kolay sonlandırılamayacağını, biliyoruz. Cumhurbaşkanı, "inkar, imha ve asilimasyon dönemi sona erdi, bu nedenle bu sorun ortadan kalktı" dese de; devletin, bürokrasinin ve yasaların damarlarına işlemiş bir ayrımcılık var. Ortadan kalkması da, kolay değil.

SÜREÇ YOLUNDA GİDİYOR

Tabii, bütün bu manzaraya rağmen; süreç, yol almaya devam ediyor. 28 Şubat'taki Dolmabahçe deklarasyonu; Cumhurbaşkanı'nın tepkisine rağmen, artık bir tarihsel gerçeklik. Çözüm sürecinin kaçınılmaz aşamalarından birisi, "tahkim edilmiş ateşkes" sürüyor.

Süreç, TBMM'den çıkarılan bir kanunla, yasal zemine kavuşmuş durumda.

Dün, Newroz kutlamaları sırasında bir kez daha tanık olduk ki; barışa, çözüme; Türk'üyle, Kürt'üyle bütün toplum sahip çıkıyor. Sürecin gücü, buradan geliyor.

 

http://www.radikal.com.tr/131935513193554

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Kimse.. - user781727

Kimse zorlanmıyor eski solcu. Bu konuşulanların, ayak üstü, düşünülmeden konuşulduğunu mu sanıyorsun. Kimse kimseden habersiz bir şey söylemez. Herkesten önce, 2 tarafta yarın ne konuşacağını birbirine önceden haber veriyordur. Öyle bilerek, birbirini incitip kıracağına bizi inandırmak mı istiyorsun? İnanmayız. Farklı tarafta olana, birisi, 2 ayyaş, öteki it sürüleri diyor. bunları tesadüf mü sanıyorsun yoksa.

bence en cok siz zorlaniyor gibisiniz - keryil

"sadece erdogan'a laf soylemis olmayayim" diye ugrasmissiniz sanirim. adam acikca "kurt sorunu yoktur" dedi, oyle yuvarlak seyler soylemedi. siz adamin bu soylemini, reformlar konusunda ilerleme hatta ilkeler konusunda uzlasma bile yokken dahi kongre toplama cagrisi yapan ocalan'in temkiniyle karsilastiriyorsunuz yahu! yani erdogan'i sorunu kabullenmeye ikna etmek tum pkk'yi silahli eylemleri birakmaya ikna etmekle karsilastirilabilir bir zorlukta mi diyorsunuz? e o zaman cozumun onundeki en buyuk engel erdogan'dir degil mi? ilahi oral calislar, "fallacy of even-handedness" diye bir sey vardir bildin mi? dun turk'uyle kurt'uyle herkes buna "sahip cikar"ken polislerce saldirida bulunulan, gozalti yapilan kutlamalari ne kadar tatli es gectiniz oyle?

Birlikte yaşamak için bu kadar kasmaya ne gerek var? - muratcelik123

Türkler ve Kürtler "ortak" bir tarihe sahip değil. "Ortak" bir geleceğede sahip olmak "zorunda" değil. Bağımsız Kürdistanın kurulması hem kürt sorununu çözer hemde Türkiyedeki islamcı diktatörlüğün sonu olur. Türkiyenin bütün sorunları "biranda" çözülür. Herkez "kendi" yoluna gitmeli. En doğru çözüm bu. Kürdistan Türkiyenin "dengesini" bozuyor. AKPyi iktidarda tutan Kürdistandan gelen dindar kürtlerin oyları. Bağımsız Kürdistanın kurulması islamcıların iktidarı kaybetmesi demektir. Hem kürtlerinde "ayrı" bir ulus olarak kendi devletlerini kurmaya hakları var. Zaten bir ülkede iki ayrı ulus "olamaz". Böyle bir "saçmalık" dünyanın hiçbir yerinde yok. Türkiye Birlemiş Milletler yada bir "imparatorluk" değil...

Öcalan değil Erdoğan zorlanıyor; - AKDENİZ1959

Yine "havanda su dövüyorsun" Çalışlar! Şu an zorlanan Öcalan değil, bizzat Erdoğan'ın kendisi. Erdoğan ve AKP'nin amacı Kürt sorununu çözmek değil, iktidarını korumanın ve güçlendirmenin yolunu aramak. Bunu da ideolojisinin gereği olarak, yalan, dolan, baskı, şiddet ve hile ile yapmaya çalışıyor! Bir yandan Kürt sorununu çözüyormuş gibi yapıp muhafazakar Kürtleri yanında tutmak isterken, öte yandan milliyetçi Türkleri safına çekmek için geleneksel devlet refleksi ile davranıyor. Ama artık yağma yok. Kürt siyasi hareketinin geldiği nokta itibari ile Erdoğan'ın bu politikalarının hiç bir hükmü kalmadı. Erdoğan kararını vermek zorunda; Ya aslına rücu edip, milliyetçi, ırkçı, şoven siyasetine dönecek, ya da gerçekleri görüp istemeyerek de olsa adım atacak. Her iki durumda da iktidarı çatır çatır, çatırdayacak. HDP gümbür gümbür geliyor. Bu öyle bir geliş ki sel olan bu hareketin önünde hiç bir güç duramayacak. İşte o zaman sen ne yapacaksın(?) ben merak ediyorum Çalışlar! İktidarını kaybetmiş bir AKP ile idare edebileceğini sanmam; Yeni gelişen bu demokrasi hareketinin yanında yer alabileceğini de düşünemiyorum. Vay haline!