Ergenekon Davası ve Cemaat

Ergenekon davaları ağır yanlışlarına rağmen, vesayetin bitirilmesi ve bir eşiğin aşılması bakımından önemli bir sonuç yarattı. Tartışılması gereken bir çok olumsuzluğa rağmen, askerin siyasete karışamayacak noktaya gelmesi bir tarihi değişimin ifadesidir.

Ergenekon davasını, askeri vesayet sistemini tasfiye açısından özü itibariyle olumlu bulanlardanım. Askerin siyasete yöne vermeye kalkışması, ülkemizin toplumsal yapısını, siyasetin normalleşmesini engelliyordu. Daha da ötesi, darbeler ve müdahalelerle, kaotik bir siyasi ortam oluşuyor, toplumun huzuru, ekonomik refahı baskı altına alınıyordu.

Ergenekon davasında siyasi iradenin de desteğiyle, polis ve yargı harekete geçti ve benim gibi askeri darbelerin muhatabı ve mağduru olan kuşaklar açısından hayal bile edemeyeceğimiz şekilde askerler, yargı önünde hesaba çekildiler.

HAKSIZLIKLARA RAĞMEN

Yargılamaları özü itibariyle "olumlu" bulmakla birlikte, her türden suçlamanın, her türden şüphelinin bir torba içine doldurulması ister istemez kafalarda soru işaretlerine yol açıyordu. Veli Küçük'le, Mustafa Balbay'ın aynı dosya içine konması bir gariplikti. Yazı yazmak, radikal bazı muhalefet çabaları içine girmek, askeri darbe suçlamasıyla, aynı kefeye konuyordu.

Örneğin, İlker Başbuğ gibi, darbe girişimlerine karşı çıkan komutanlar olduğunu Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek'in günlüklerinde okuduk. Ancak darbeye karşı çıkan komutanlar da darbe suçlamasıyla tutuklandılar. Olumsuz örnekleri ve iddiaları çoğaltabiliriz.

Aynı dönemde açılmış ve aynı yöntemle yürütülen soruşturma ve davalarda da benzer "sorunlu" durumları gözlüyorduk.

DEĞİŞİK YAKLAŞIMLAR

1. O dönemde bu davalara değişik yaklaşımlar vardı. Bir yaklaşım, bu dava ve benzeri davaların tamamen düzmece olduğu şeklindeydi. Bu savunmayı yapan kesim, zaten darbeciliği de pek zararlı görmüyordu.

2. Bir başka kesim ise; bu davalar asıl olarak yanlış açılıyor, bazı gerçekler olsa bile, iddiaların çoğunluğu inandırıcı değil yaklaşımı içindeydi. Bu nedenle, "bu davalar düzmecedir" noktasına yakın duruyorlardı.

3. Üçüncü kesim; "Darbelere karşıyız, bu soruşturmalarda suçlananlar arasında bazı darbeciler olabilir, ancak açılan davalar gerçekler üzerine kurulmadı, çok büyük haksızlıklar yapıldı düşüncesindeyiz" diyorlardı. Soruşturmalardaki haksızlıkların üzerinde daha çok duranlar Ahmet Şık, Nedim Şener, Hanefi Avcı davalarını örnek gösteriyordu.

4. Dördüncü kesim: Davalar asıl olarak olumlu. Türkiye'nin siyasi kaderi değişiyor. Evet bu davanın içinde değişik aşamalarda Cemaat mensupları güçlü bir şekilde yer alıyorlar. Bu davalarda ve soruşturmalarda elde ettikleri güçle, kendilerine rakip ya da zararlı gördükleri insanları da hedef alıyorlar. (Hanefi Avcı, Nedim Şener vb.) Bunlar doğru ama, davaların esası askeri vesayetin sonlandırılması açısından önemli bir işlev yerine getiriyor. Bu anlayışla Cemaatin polis ve yargıçlarının eksileri olduğu kadar artıları olduğunu da gözden uzak tutmayalım diyorlardı.

5. Beşinci kesim: Yapılanlar tamamen doğrudur. "Söz konusu vesayetin bitirilmesiyse, gerisi teferruattır" görüşündeydi.

CEMAAT'LE ÇATIŞMANIN ANLAMI

7 Şubat 2012 MİT operasyonuyla durum ve cepheleşmede bir farklılaşma yaşandı. Hükümet, Cemaatle ilk kez göğüs göğüse geldi. Ancak, hükümete yönelik bu operasyona rağmen Cemaat geri adım atmadı. Nedim Şener, geçenlerde bir TV programında bu noktaya işaret etti: Erdoğan,"Bu, bana karşı yapılmış bir darbe" demesine rağmen, o dönemde polis ve yargıdaki bu yapıya karşı pek de bir şey yapamadı. Belli oldu ki, Paralel Yapı, devlet içinde, hükümetin başedemeyeceği kadar bir kuvvet biriktirmişti. Ciddi ve başa çıkılması zor bir yapılanmayla karşı karşıya kalındığı ortadaydı.

Bu tespitin de ışığında, 17-25 Aralık operasyonlarının hedefinin Tayyip Erdoğan olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor. Paralel Yapı, onu devirebileceğine inanmış ve harekete geçmişti. Ergenekon davaları nedeniyle elde ettiği enerjiyle, devlet kurumları içindeki birikimle bunu başarabileceğini düşünmüştü.

'YESİNLER BİRBİRİNİ' DEMEK...

Bu nedenle, "geçmişte beraberdiler, yesinler birbirlerini" demek, çok gerçekçi değil. Ortada, 1985 yılında başlayarak ve giderek büyüyen bir devlet içi yapılanma var. Bu yapılanma, elindeki olanakları istismar ederek oluşturduğu merkezi örgütlenme ve ekiple iktidarı değiştirmek istedi. Başvurduğu yöntem elbette yasadışıydı. Hükümetin geçmişte Cemaatle işbirliği yapmış olması, şimdiki çatışmaya karşı seyirci olmayı haklı çıkarmaz.

Son olarak, Ergenekon davaları ağır yanlışlarına rağmen, vesayetin bitirilmesi ve bir eşiğin aşılması bakımından önemli bir sonuç yarattı. Tartışılması gereken bir çok olumsuzluğa rağmen, askerin siyasete karışamayacak noktaya gelmesi bir tarihi değişimin ifadesidir. Zaten gelinen noktadan geriye dönüş de mümkün değildir.

Şimdi yapılması gereken, bu davalardaki haksızlıkların, yargı tarafından düzeltmesidir. Bu adalet arayışı, haksızlığı yapanların devlet içinden tasfiye edilmesi açısından da bir imkandır.

http://www.radikal.com.tr/127826812782688

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Tipik otoriter zihniyet - ohabey

Bir mahkemede agir yanlislar oldugunu tespit ettikten sonra faydalarindan bahsetmek nasil bir anlaysitir? O zaman savcilar kafalarina gore tutuklamalar yapsin, mahkemeler delillere bakarak degil de (boslugu siz doldurun) bekasi icin yararli olacagina inandiklari kararlari versin. Mesela yasi 20 ile 30 yas arasi degisen issiz erkekleri tutuklasinlar. Sonra da siz suc oranindaki azalmaya dikkat cekin falan. Tipik otoriter zihniyet.

Şaka mı? - user954476

Ben mi yanlış görüyorum? yoksa bir devrin kapanması için hukuksuzluk yapılması meşrudur mu yazmış? dünyevi hırslar için bu kadar ilkesizleşmek nedendir? şimdi kendisine sorsak kendisinden evla demokrat, hukuk yanlısı yoktur. Bakalım ne zırvalamış diye açtım, beklentimi de aştı.

her şeye rağmen tasfiye - user398035

adaletsizce ,hukuk kullanılarak yalan yanlış suçlamalarla tasfiye.faydalı olmuş.şimdi mahkemeler yanlışları düzeltmeliymiş..kimin mahkemeleri..ileri demokrasinin mahkemeleri tabi ki.bu mantık radikalde yazıyor.biz de okuyoruz işte..askeri vesayet dönemi bitti ileri demokrasi vesayeti başladı..oral çalışlara duyrulur da.neresinden duyuracağız..

bahane bulma yazısı olmuş - efeg27

Yazıyı okudukça gülmeye başladım, bunca zamandır kendini aydın sanan yazarın fena halde zırcahil olduğu ortaya çıkmış. Askeri vesayet bitmiş? nasıl olmuş o... MGK nın olduğu her zaman askeri vesayet vardır ve olacaktır. Diyarbakırda geçtiğimiz aylarda çıkan olayları ancak asker yatıştırabildi, neredeydi müthiş polisler??? Ergenekon ve diğer davalarda yanlışlıklar olmuş lakin bunlar kabul edilebilir şeylermiş! buna benzer bir paragraf yazmak için hakikaten ileri derecede akıl hastalığı olması lazım çünkü meydana gelen sonuçların artılarının eksilerini bertaraf edebileceği konusunda kuşkular var. Bugün deniz kuvvetlerimizde en üst düzey seviyesinde komutan ya yok yada KKK lerinde çözülecek gibi görünüyor çünkü mevcut iki amiral emekli olsa yerlerine geçebilecek aynı rütbe yada alt rütbelerde amiral bile yok hepsi elimine edilmiş durumda. Hava daha iyi durumda Kara ise az hasarlı... Arınçın lafını hatırlatayım ''Bu generalerle iyiki savaş girmemişiz'' şimdi tüm bu generallerin suçsuz olduğu ortaya çıkarken Arınç ve ahalisi için ne demeliyiz sizce?

Askeri vesayet bitti mi(!)? - AKDENİZ1959

Yazar yine iktidara olan yandaşlığını belli etmek için gerçeğin çok uzağında bir yazı kaleme almış. Bize göre askeri vesayet sona ermemiş, sadece apoletlilerin yerine apoletsizler gelmiştir. Bu öylesine bir vesayet ki işlenen cinayetlerin emrini veren bir başbakan, cinayeti işleyenlere uygulanan en alt ceza ve iyi hal hükmü kararını veren mahkeme ile devam ediyor! Yani Çalışlar, sizin görmek istemediğiniz ALİ İSMAİL KORKMAZ davasından bahsediyorum. Yine askeri vesayetin bitmediğine dair başka bir örnekte; 6-7 Kobaniye destek eylemleri sırasında biz askeri vesayetin istediği an sahneye çıkacağını gördük...Kürdistan illerinde asker sokakları işgal etti.

Umut yok - oselimg

Askeri vesayetçi dönemin bir ideolojisi vardı bunu elindeki insan ve hiyerarşik gücünü kullanarak etkili oldu. Diğer büyük sorun da ekonomik paylaşım sorunuydu. Bugün bu paylaşım sorununu mevcut hükümetin ne idiğü belirsiz ideolojisiyle ve son derece sinsi yöntemleriyle oluşturduğu neo-faşist vesayetle yaşıyoruz. Askeri vesayette hiç olmazsa kim ve neyle savaşılacagı belliydi. Oral Calışlar'ın sevimesi için bir neden yok henüz. Ama kimbilir, belki o da "Yeni Türkiye"den pay almayı umuyordur.

Geçmişine İyi Bak - ahekiz

ilişkileri sebebiyle bağımsız olamayan yazarlara bakıyorum. ileri zamanlarda nasıl tanımlanacaklar, varmıydılar, yokmuydular belli olmayacaklar sırasına geçtiler hızla gidiyorlar. bazıları ise geçmişinin kredisini( O.Ç ) kullanarak gündemde kalmaya devam ediyorlar. bir süre sonra yarattıkları canavar onları yutarken, gözleri tarafsız gazeteci arayacak ama bulmakta zorlanacaklar. sadece ama sadece gazeteci olmak kolay değil,