"Eşref Bitlis'i şehit ettiler": Kimler?

Başbakan Davutoğlu, Orgeneral Eşref Bitlis'in "şehit edildiği"ni söyledi. Bu devletin en yetkili makamlarından birisinin resmi tespiti olarak anlam taşıyor. Yani devlet diyor ki, Eşref Bitlis bir suikasta kurban gitti. Bugüne kadar bu olay aydınlanmış değildi. Belli ki Başbakan elindeki bilgilere ve belgelere dayanarak böyle bir ifadede bulunuyor.

Başbakan Davutoğlu'nun dün Diyarbakır'da konuşmasına "Kürtçe öğrenmek istiyorum" diye başladı, çözüm konusunda önemli saptamalarda bulundu.

Bu konuşmanın dikkat çekici saptamalarından birisi, çözüm için uğraşan siyasetçilerin, aydınların, hükümetlerin başlarına gelenlerdi: "1993 Baharını hatırlayın. Rahmetli Özal bir gayrete girişmişti ve o dönemde Rahmetli Eşref Bitlis'i şehit ettiler, sonrasında 33 askerimiz şehit edildi. Gaffar Okan'ı ve her zaman bugün dahil Türkiye'nin her yerinde Gaffar ismi kardeşliğin birliğin sembolü olmuştur. (...) Sayın Recep Tayyip Erdoğan yeni bir dönemin işaretini verdi o günden bugüne Ak Parti kadroları bir an dahi çözüm sürecinden ayrılmadı. 2005'te Diyarbakır konuşması ile çözüm süreci üzerinden milletin ebedi kardeşliği ihdas edilmeye başlanmışken 2006'da Türkiye'de cumhur ile ilişkisi olmayan Cumhuriyet mitingleri yapıldı, Danıştay saldırısı yapıldı. Devlet içindeki çeteler kara bir dönemi başlatmak istediler. AK Parti'yi iktidardan indirmek istediler. (...) MİT Müsteşarımıza 2012'de kumpas kurdular. Biz yılmadık, 2013'te çözüm sürecine yeni bir ivme kattık. 2013 Baharı nevruz mesajlarıyla yepyeni bir dönem başlayacakken silahlı unsurlar Türkiye'yi terk edecekken Gezi provokasyonları yapıldı. Çözüm sürecini durdurmak istediler Gezi üzerinden."

FAİLİ MEÇHULLER AYDINLANMADIKÇA

Davutoğlu, sonuç olarak ne zaman Kürt sorununda çözüm için bir adım atılsa, karşılığında bir provokasyon, bir kargaşalık çıkartıldığına dikkat çekti. Bu yalnızca AK Parti iktidarı dönemiyle sınırlı değildi. Daha önceki hükümetler de, zaman zaman çözüm için bazı adımlar atmaya kalkıştıklarında, devlet içindeki örgütlü güçlerin engelleriyle karşılaştılar.

Şimdi de, yine sürecin zorlandığına, çözümün taraflarını açmaza sokacak eylemlere tanık oluyoruz.

1993 KRİTİK YIL

1990'lı yıllarda, özellikle Kürtlerin yaşadığı, kentler, kasabalar, köyler, faili meçhuller bataklığına dönmüştü. Kürt hareketinin önde gelen aydınları, geniş halk kitleleri devletin hedefi haline gelmişti. Her sabah bir felaket haberiyle uyanıyorduk.

O yıllar, askeri vesayetin en çok güçlendiği yıllardı. Asker, siyaseti belirliyordu. Köyleri göçerterek, Kürtleri diz çöktürerek meseleyi çözebileceğini iddia eden militaristler, kendi içlerinde makul çizgiyi savunan askerleri bile hedef aldılar.

Neferden, generale kadar, bir çok silahlı kuvvetler mensubu, devlete hükmeden militarizmin kurbanı oldular. Albay Rıdvan Özden, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın cinayetleri halen aydınlatılamadı.

Kürtlerin önde gelen aydınlarından yazar Musa Anter, avukat Vedat Aydın, milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürülmesi de, binlerce cinayet gibi karanlıkta kaldı. Yakalananlar da hesap vermedi.

Jandarma Komutanı Eşref Bitlis'in bir sabah Ankara'dan havalanan uçağı, iddiaya göre buzlanma nedeniyle düştü ve Bitlis hayatını kaybetti.

Bitlis'in ölümü 1993 yılındaki bir dizi karanlık ölümden birisiydi. Uğur Mumcu, Turgut Özal, Adnan Kahveci, 2 Temmuz Sivas katliamı, Bingöl karayolunda yolları kesilen 33 erin öldürülmesi, Erzurum'un Başbağlar köyünde yine 33 köylünün öldürülmesi, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın Lice'de uzun menzilli tüfekle vurulması, arkası arkasına gerçekleşmişti.

Bu cinayetlerin dosyalarının büyük çoğunluğu faili meçhuller arşivine kaldırıldı. Pek çoğunda devletin parmağının olduğunu inkar etmek mümkün değil.

GEÇMİŞLE YÜZLEŞMEK

Başbakan Davutoğlu, Orgeneral Eşref Bitlis'in "şehit edildiği"ni söyledi. Bu devletin en yetkili makamlarından birisinin resmi tespiti olarak anlam taşıyor.

Yani devlet diyor ki, Eşref Bitlis bir suikasta kurban gitti.

Bugüne kadar bu olay aydınlanmış değildi. Belli ki Başbakan elindeki bilgilere ve belgelere dayanarak böyle bir ifadede bulunuyor.

Bu ve diğer karanlık ölümlerin aydınlatılmasını beklemek hakkımız.

Çözüm süreci, son 30 yılımızda 50 bine yakın insanımızı yitirdiğimiz, acılarla dolu bir tarihe sahip.

Çözüm arayışları, bir yüzleşme süreci olarak da artık anlamlı bir boyut kazanıyor.

Eşref Bitlis cinayetinin aydınlatılması, sürecin önünü açacak yeni bir enerji yaratabilir.

33 erin öldürülmesi, Sivas katliamının arkasındaki devlet parmağı, bütün bunlar, bir dönüşüm ihtiyacının köşe taşları olarak aydınlanmayı bekliyor.

http://www.radikal.com.tr/127998712799877

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

komik algı yönetimi yazısı olmuş - efeg27

Galiba Oral bey mental sorunlar yaşamaya başladı, geçen hafta Pir Feyzullah efendi asmış sonra yanlış olduğunu anlamış özür dilemişti bu haftada Eşref Bitlis'e ilk kez şehit deniyormuş tadında bir yazıyla başlamış. TSK da görev esnasında üstünde kaza yada başka şekilde üniforma ile öldüysen şehit sayılırsın Bitlis paşaya özel değil genel kural böyledir. Nitekim kendisi ile beraber ölen diğer subay ve astsubaylarda şehit sayılmışlardır. Elbette ölümün şüpheli olduğunu, suikast ihtimalini gizlemeyelim ama ilk kez de Davutoğlu tarafından şehit edildiği kabul edildi lafı tamamen uydurmadır. Bitlis paşanın acayip planları olduğu ve çözüme çok yaklaştığı söylentisi de tamamen düzmecedir, TSK de hiç bir plan bir kişiye bağlı değildir ve her duruma karşı a,b,c planları vardır, öldükten sonra yerine geçenlerde benzeri planları uygulamışlar lakin sorun çözülmemiştir. 1989 da SHP nin Kürt raporu tespitleri ve seçimde Kürt vekilleri bünyesine alması ile oluşan ortam çözüme en yaklaşılan dönemdir, bu ortam Özal tarafından hoyratlıkla ezilmiştir. Özalın ölümünde gariplik aramak bana göre boş iştir, Özal ölmeden önceye kadar çok ağır bir by-pass ve prostat ameliyatı geçirmişti, yaşı 66, aşırı kilolu, her zaman kalp ve tansiyon problemi olmuştu nitekim benzeri vücut yapısına sahip oğlu Ahmet Özal da nerdeyse aynı yaşta by-pass geçirmiştir. Biraz doğru bilgi lütfen...

Tesekkur - kimene

Oral Calislar'a Ugur Mumcu'nun adini anan yazi yazmadigi icin tesekkur ederim. Keske ayni inceligi Hrant Dink icin de yapmaya baslasa. Iktidarin eteklerinde, civarina dusecek kirintilardan medet umar sekilde borazanliga devam eden bir kisinin yazilarinda, iktidarin tam karsisinda duran ve orada olduklari icin katledilen insanlarin kaybini anmasi, bundan sebeplenmesi uygunsuzdur. Bu uygunsuzlugu, gec de olsa farkedip yazilarini duzelttigi icin Oral Calislar dogru bir is yapmaktadir. Boyle devam etmesini umarim.

Lafa sıkışınca - user400374

Türkiyede siyasetçiler lafa sıkışınca, Özal ve Bitlis'in Kürt sorununu öyle ya da böyle çözmek üzere olduklarını ama öldürüldüklerini lafını ısıtırlar. Özal, 1991'de ANAP seçimi kaybettikten sonra hiçbir etkinliği olmayan bir cumhurbaşkanıydı. Reddedilirim de rezil olurum diye Çankaya köşküne bir ambulans bile isteyemediği için kalp krizi geçirdiği zaman ambulans çağırılır dışarıdan. Eşref Bitlis'in de bir bahar taaruzu ile PKK'yı bitireceği ölünce o işin de yarıda kaldığı söylenir. Birincisi PKK'yla savaş bir bahar taarruzu bile bitirilebilecek durumu çoktan geçmişti. Ayrıca ondan sonra da çok daha büyük taarruzlar da örgüt önce sindi sonra gene saldırıya geçti. Bir gerilla örgütünü düzenli bir ordunun bir taarruzla bitirmesi hele bu çoğrafyada çok zor. İkincisi Jandarma genel karargah'ında Eşref Bitlis'den başka bu planları bilen başkası olmadığı ya da onun yerine gelenin ihanet içinde olduğunu ima ediliyor ki çok ağır bir suçlama. Bu tip haberlere inanlarla Aselsan üç genç mühendis ölünce yaptıklarının bittiğini düşünenler aynı toplumsal kesimler aslında.

"Geçmişle yüzleşmek"; - AKDENİZ1959

Geçmiş ile yüzleşmek; Geçmişi sorgulamak, yanlışlıkları tespit etmek ve o yanlışlıkların sorumlularının üzerine gitmek ile olur. Oral Çalışlar, şimdi eğri otur doğru konuş... Geçmişin karanlıkların sorumluları kim? Bunları sen, ben, kamuoyu ve iktidar bilmiyor mu? Biliyor...Öyleyse neden üzerine gitmiyor? Hadi geçmiş konusunda bu iktidarın "elinin, kolunun bağlı olduğunu" düşünelim ve bugüne dönelim. Daha dün Kobaniye destek eylemlerinde katledilen 49 insanın ölümü neden soruşturulmuyor? Bitlis'te öldürülen polislerin ardından fail olarak katledilen insanlar ile ilgili Başbakanın ve Cumhurbaşkanın ne demişti; "Polisleri şehit edenleri cezalandırdık!" Halbuki sonradan anlaşıldı ki fail o insanlar değil. Şimdi sana soruyorum; Bitlis yolunda yapılan bu katliam faili-aslında faili belli- meçhul bir cinayet değil mi? Dönelim şu "darbeci girişim" olarak adlandırdığınız Gezi direnişine! Hadi sizin gibi düşünelim... Farz edelim ki benim de içinde olduğum "Gezi bir darbe girişimiydi!" "Bu darbecilerden" 14 yaşında ki Berkin Elvanın hala katilleri bulunmadı! Yine "bu darbecilerden" Ali İsmail Korkmaz dövülerek vahşice katledildi... Katilleri mahkeme tarafından ödüllendirildi. Sana tekrar soruyorum Oral Çalışlar; Senin yandaşı olduğun bu iktidar geçmişle böyle mi yüzleşiyor? Peki Kürt sorununun çözümü konusunda bu iktidar neden adım atmıyor. Siz AKP iktidarı ile yandaş hatta Tayyip Erdoğan ile kanka olabilirsiniz ama bize nanik yapmayın lütfen! Kalem namusu diye bir şey var.

fail belli - ron

Kimlerin öldürdüğü belli de onların ne zaman tamamen açıklanacağı belli değil. Ama seçimler sonrası büyük ihtimalle çok şey açıklanacak. Bu seçimler, sonuç ne olursa olsun, bir aydınlanmanın önünün açacak.HDP'nin daha güçlü bir temsiliyetle yer alacağı meclis ilklere sahne olacak... Ama iktidarın artık vaatleri bir tarafa bırakıp eyleme geçmesi lazım. yoksa bu ülke bu despotluğu daha fazla kaldıramaz. Ayrıca "failler kim?" sorusunu şu şekilde de cevaplayabiliriz. Hizbullah davasından serbest bırakılıp sonra tekrar aranmaya başlanan sanıkların yeniden harekete geçmesiyle bölgede görülen gerilim ortaya çıktı. Gümüş'ler bu koşulla serbest bırakıldı. O gün de onlar vardı. Onları bırakan yargı erkinin ayakları da 17 Aralık'ta göründü.

- momentum

Hayatımda inandığım hiç bir komplo teorisi olmadı ama rahmetlinin ölüm biçimi hakikaten muamma. Ben olaya güneydoğu bağlantısından değil de başka bir açıdan bakıyorum: 28 Şubat öncesiydi ve rahmetli hem girişken hem de muhafazakar bir kişiliğe sahipti. Orgeneral ve kuvvet komutanı düzeyinde birisi açıkça profile uymuyorsa, 28 Şubat gibi bir sürecin başlatılması imkansızdır. Eğer suikast değilse büyük bir tesadüf. Eşref Bitlis rahmetli oldu ve hemen arkasından süreç başladı, sürecin ilk mağdurları da Eşref Bitlis tipinde subaylar oldu. Nitekim Eşref Bitlis zamanında seçilmiş kadronun hemen sonra 28 Şubat mağdurları arasına katıldığı, içlerinde ikaz alanlar ve atılanlar olduğu söylenir. Bu personel arasında o zamanlar eşi türbanlı olanlar da vardı ve o zamanlar türbanın kendilerinde bir sorun olmadığını söyleylerdi. Dedim ya, eğer suikast gibi bir şey değilse de büyük tesadüf. Her iki halde de Allah rahmet eylesin. Arkadan gelen süreçte Türkiye bir on, on beş sene kaybetti.

Müsamere - oselimg

Oral Çalışla'ın yazıları nihayet ilkokul müsameresi lezzeti vermeye başladı. Başbakan yerine "Başbakanımız" derse tadından yenmez bu yazılar. Davutoglu'nun Diyarbakır müsameresinin can alıcı repliğı "Kürtçe Öğrenmek istiyorum" kendisinin replik yazmada geldiği duzeyi açıkça gösteriyor. "Geçmile Yüzleşmek" bölümünde Türkiye tarihinin 2002'den geriye gittiği konusunda süpheye yer verilmeyecek şekilde tarih yeniden yapılandırılmış. Hepimiz Istanbul'un "yeniden yapılan-dırıl-ması" tecrübesinden biliyoruz ki bu işlerde mutlaka rant vardır. Olsun adamlar çalısıyor ama. Bence iktidar ve onun fedaileri Halifelik makamını yeniden yapılandırıp kendilerini kutsasınlar ve ebedi iktidar halkarını kutsal bir temele oturtsunlar. Kutsalı eleştirmenin "cezalandırılması" gereken bu coğrafyaya daha iyi uyum saglarız.