Fatih-Harbiye hattından 1 Mayıs'a İslamcılar

Türkiye değişik parçalanmalar yaşarken, ilginç birlikteliklere de sahne oluyor. Sosyalisti, sosyal demokratı, antikapitalist Müslümanı aynı saflarda yürüyecekler.

1 Mayıs sabahı Fatih Camii’nde buluşacak gençler, gıyabi cenaze namazını benim kıldırmamı istediler. Memnuniyetle kabul ettim. Ölen işçilerin, emekçilerin, AVM’lerde yananların cenaze namazını kılacağız. Sonra da Fatih’ten Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçeceğiz...”
İslami kesimin açık sözlü ve eleştirici isimlerinden İhsan Eliaçık’la 1 Mayıs’ı konuşuyoruz. 1 Mayıs’a gençlerle birlikte hazırlandığı için heyecanlı... Türkiye’deki işçi hareketinin yaklaşık 100 yıllık tarihinde bir ilk gerçekleşiyor: İlk kez, İslamcı kimliğiyle bir grup genç, 1 Mayıs gösterisinde yer almak için hazırlık yapıyor.
Eliaçık, “Gençlere Peyami Safa’nın ‘Fatih Harbiye’ romanından söz ediyorum. Orada da iki dünya arasındaki fark anlatılır. Geçişler anlatılır. Bizim de Fatih’ten yürüyüşümüz bu duruma dikkat çekecek özellikler taşıyor” diyor.
Sosyal medya üzerinden buluşan ve Eliaçık’ın onlara verdiği odada çalışan gençler pankartlar hazırlıyorlar: “Diyarbakır’dan Müslüman gençlerden mesaj aldık. Oradaki yürüyüşte taşıyacakları pankartlarla bize selam yollayacaklarını söylediler.” 

İslam’ın değişik sesi
Eliaçık’ı değişik bir İslami ses olarak gören bir kitle var. İslam dünyasının paraya pula, kapitalizme ve sömürüye esir olduğuna vurgu yapan Eliaçık, bazı İslami kesimlerin yoğun tepkisini çekiyor.
İslamiyeti yorumlarken farklı fikirler öne sürüyor. Allah’a ve ahiret gününe iman dışında İslamiyet’in metafizik boyutu olmadığını belirtiyor. “Ruh”, “melek”, “şeytan”, “cin” gibi kavramları da şöyle yorumluyor: “Hepsi fiziki âlemde olan birtakım olay, durum ve hallerin din dilindeki ifadeleridir. Bunları eski dünya dinlerinde olduğu gibi ruhani, nurani, ezoterik varlık kategorilerine sokup oradan bir sır ve tılsım çıkarmaya çalışmanın ve mistik heyecanı orada aramanın manası yoktur.”
Sonuç olarak İhsan Eliaçık “Kuran’dan kapitalizm çıkmaz” diyerek noktayı koyuyor. İslami yönetimleri, “Zenginle fakir arasındaki uçurum İslam’ın egemen olduğu yerlerde ne yazık ki hiç azalmadı” diyebilecek kadar net bir yaklaşımla eleştiriyor. 

Sosyal medyanın gücü
Bu görüşleri sosyal medyada paylaşan ve kendilerine “Antikapitalist Müslümanlar” adını veren gençler, 1 Mayıs’taki İşçi ve Emekçi Bayramı’na toplu olarak katılacaklarını açıkladılar. Hiçbir örgütleri olmayan, yerleri yurtları da bulunmayan bu gençleri sosyal medya birleştirmiş.
“Antikapitalist Müslüman gençler”in eylemde taşıyacakları afişlerde Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Ermenice, “Kölelere özgürlük” yazacağı belirtiliyor. Yayımlanan çağrı metninin altına imza atan birçok işçi, ateist, sokak çocuğu, göçmen de 1 Mayıs’ta onlarla birlikte yürüyecek. 

Kapitalizm karşıtı dil
Eliaçık, “sermaye birikimi” konusundaki eleştirel duruşuyla, kapitalizm karşıtı bir dil kullanıyor. Sermaye birikiminin de ötesinde var olan toplumsal düzenle bir derdi var. Tabii, kapitalizm karşıtlığı her zaman “sosyalizm” veya “sol siyaset” anlamına gelmek zorunda da değil. Kapitalizme tarih boyunca birçok farklı gelenekten itirazın geldiğini biliyoruz.
Türkiye değişik parçalanmalar yaşarken, bir yandan ilginç birlikteliklere de sahne oluyor. Sosyalistler, sosyal demokratlar ve antikapitalist Müslümanlar aynı saflarda “işçiler ve emekçilerin hakları” temelinde birlikte yürümeye hazırlanıyorlar. Kavgaların dövüşlerin ardından, birliğe, ortak arayışlara başlangıçlar yapılabildiğini görüyoruz…
İhsan Eliaçık, 1 Mayıs Tertip Komitesi’yle de görüştüklerini ve çok olumlu tepkiler aldıklarını söyledi. Bakalım, Fatih’ten Taksim’e ne kadar insan yürüyecek… Yasaklı meydanın açılmasıyla yeni renkler kendilerini nasıl ifade edecekler…

http://www.radikal.com.tr/108615910861597

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

DUNYANIN BUTUN ISCILERI BIRLESIN! - Kara Ismail

Ulkemizin gerceklerini goz onune aldigimizda, Sol ve Islamcilar arasi goruntuye, iliskiye baktigimizda: Anti kapitalist Genclerin tasiyacaklari afislerde; Turkce, Kurtce, Arapca ve Ermenice ?Kolelere Ozgurluk? slogani bile tek basina cok buyuk anlam ifade etmektedir. Bu soz bana; Ay'a ilk ayak basan insane, Neil Armstrong?un su sozunu; ?Bu benim için küçük bir adım, ama insanlık için dev bir adım.? hatirlatti. Cunku, simdiye kadar Islamcilarla Sol gucler arasinda dise dokunur bir birliktelik, bir yakinlasma olmadi. Oysa Islamci emekciler de bir solcu, bir ateist gibi somuruluyor?Karl Marks? da dunyanin butun solculari, devrimcileri, ateistleri birlesin dememisti. O, ?Dunyanin butun iscileri birlesin!? demisti.Bu yakinlasma; hele de Kapitalizme karsi bir mucadele yakinlasmasi dogrultusunda olunca daha da anlamli hale geliyor.. Bu iki onemli grubun bir araya gelisi; Müslümanıyla, Hıristiyanıyla, Sünnisi Alevisiyle, ateisti inanmışıyla herkes için bir umut olabilir?Buna 1 Mayis gibi, Iscilerin; BIRLIK, MUCADELE ve DAYANISMA gununde karsi cikmak; arkasinda farkli niyetler aramak dogru bir yaklasim degildir diye dusunuyorum..

@genel - eits

arkadaşım, bu insanlar uzun süredir anti-kapitalist eylem ve söylemlerde bulunuyorlar. geçen ramazan ayında büyük otellerin önünde tamamen katılımcılar tarafından finanse edilen, sokak çocuklarına, mültecilere açık olan bir iftar yemeği düzenlediler. eleştirilecek yanları çoktur, ama eleştirilecek yanlarını görebilmek için önce bir altbilginizi tamamlayın. ihsan eliaçık'ın bu konuda on civarı kitabı var. bir tanesini bile okumamışsın, çıkmış "şimdi mi akıllarına geldi" diyorsun. ihsan eliaçık mürted ilan edildi geleneksel islam aleminde. bu bataklıktan çıkıp sesini yükseltmesinin bu kadar zaman alması normal o yüzden. diyeceğim o ki, tezyif etmeden önce tetkik edin. yanlışa düşmeyin. bir durun, kulak verin dediklerine.

antikapitalist müslümanlar - genel

sağolsunlar, kuranda eşitsizlik, adaletsizlik yok diyorlar. antikapitalist müslümanlarız diyorlar. peki kapitalist sistemi yıkacak bu devrimci müslümanlar yerine ne getirecekler? tek alternatif ŞERİAT gibi görünüyor. Şimdi bizi şaşırtan yazarlar hep mi böyleydi? Kuran'da kadın ile erkek bile eşit haklara sahip değil. Köleliğe izin verilmiş. Oturup bize devrimci müslüman gençliği övmeyin. Bugüne kadar hangi adaletsizliğe karşı çıkmışlar? Bir mayıstan bir hafta önce devrimci olunmaz. Ama bu memlekette solculuk gerekirse onu da müslümanlar yaparlar değil mi? Anlıyoruz ki bu ülkede artık başka hiçbir kimliğe yer yok :(

Sosyalizm Evrensel bir Öneridir Din Dil Irk Ayrımı Yapmaz. - blueknife

Birazdan burada kendilerini "SOL" "Sosyalist" sanan gerçekte %99'u Kemalist olan zatlar 1 Mayısa kendi renkleri ile katılacak olan arkadaşları küçümseyen ve onlara tepeden bakan söylemlerle kendi akıllarının küçüklüğünü ifşa edecekler. Bu zatlar İnsanların Dinleri, İnançlari ve Etnik talepleri ile savaş halinde olma durumunu "SOL" bildikleri için konuşup dururlar. Marifetleri konuşmaktır, teorik mastürbasyonlar yapmaktır. Marks'tan Engels'ten öğrendikleri üçbeş cümleyide sos etmeyi ihmal etmezler. Ne halde olduklarıda ortadadır. Yoksa yaptıkları ve söylediklerinin, tarihsel pratiklerinin Sosyalizmin büyüklüğü ve evrenselliği ile bir alakası yoktur. Elbetteki Emek, Özgürlük, Adalet, Eşitlik ve Barış arzusu ve amacı kimsenin tekelinde değildir. Her din ve etnik kökenden dünya halklarının ve insanlığın temel ve ortak paydalarıdır. (Hemen birisi sökün etmiş bile Sivas'ı kınasalar ya diye söze girip. Hiç şüpheniz olmasın Sivas'ı kınasınlar diyenlerin derdi Sivas değildir. Orada yanan yakılanlar değildir.)

"Dünya dindarları ile ateizmi dışlayan sosyalistler birleşeceklerdir."KAZIM YARDIMCI/ADIYAMAN‏ - onur505

"Dünya dindarları ile ateizmi dışlayan sosyalistler birleşeceklerdir."KAZIM YARDIMCI/ADIYAMAN‏ “…Gerçek İslamiyet de, gerçek Hıristiyanlık ta kesin olarak cemaatçi ve toplumcudur. Her ikisi de asla ferdi (bireyci) mülkiyetten yana olamaz. Kitabi dinlerin hepsi insaflıca tetkik edilince toplumcu (devletçi) ekonomiden yana olduğu görülecektir. Hiç kimse kitabi dinlerin ve Peygamberlerin ve tasavvufçuların kapitalist ekonomiden yana olduğunu ispatlayamaz. Helal ve perakende ticaret kapitalizm değildir. Kapitalizm genel üretim araçlarının, mülkiyet ve yönetimini bireyin elinde bulundurmasıdır. Devletçi ve toplumcu ekonomiyi yok etmektir. Bu apaçık bir zulümdür. Kapitalizmin şahlanışı ise EMPERYALİZMDİR, GERÇEK BUDUR. Aslolan emeğin ve halkların sömürülmemesi ve ezilmemesidir. Asla ve asla horlanmamasıdır. Bunun dışındaki görüşler teferruattır, safsatadır, demagojidir. Tek kelime ile hezeyandır. Sosyalizmin ise ateizmi ön koşul olarak sunması düşünülemez. Böyle sunulursa 3,5 milyar kitabi din mensuplarını ve 2,5 milyar Hindu dinlerin mensuplarını karşılarında bulurlar. Asla rasyonel hareket etmiş olmazlar. Muhal ile iştigal etmiş olurlar. Dünyanın gidişi o ki; pek yakında dünya dindarları ile ateizmi dışlayan sosyalistler birleşeceklerdir. Başka türlü yaşama şansları yoktur. Aksi takdirde emperyalizmin ve onu yaşatan kapitalizmin kahredici pençesinde yok olmaları çok kuvvetle muhtemeldir. Atilla İlhan’ın sürekli vurgu yaptığı da bu idi. Kırk yıllık bir Müslüman sosyalist olarak benim de vardığım nokta budur." der.K.Yardımcı 93-Beynelmilel ve Adıyaman 5 Ocak 2007 www.varliktanveriler.com

1 Mayis - verateyze

Sevgili Calislar. 68 kusagindaki anlayisinda temelinin aslinda bu anlayis yatmiyormuydu. Karsi oldugumuz düsünceler, emegin, özgürlügün, adaletin ve demokrasinin olmadigi icin baslayan isyanlar degilmiydi? Sadece din foktörü nün adi yoktu. Bana göre bu genclerin eylemleri, sanki karanlik bulutlarla ve simseklerle yogunlasan gök yüzünün bir noktasindan acilan GÜNES gibi geldi. Inanin, ümütlerimin bitmek üzere oldugu su sürecte , tekrar türkiyenin gelecegi icinde ümütlenmeye basladim. Herseyin bir siniri var. Topu cok sikarsan bir yerden patlak verir de, türkiyeye cok zarar vermesindendir korkumuz. Ben TC nin yurt disinda yasiyan ve icinde yasayanlardan daha cok yüregi yanan bir vatandasim. Gece yarisi sokaklardaki mendil satip, kira ödemeye mecbur edilen cocuklari 23 Nisan ATV kanalinda SERAP EZGÜ`nün programinda gördügümden beri,etkisinden hala kurtulamadim. Onun isin bu genclerin faaliyeti bana ümüt verdi.

Sizin su cici muamele ettiginiz islamcilar... - samanizm

Sivas olayinida kinasalar o zaman size inanirdim. Ama nafile.