"Gazetecilik kimliği dışında bir şey yaptıysam..."

"Devirmeci" girişimleri alt eden hükümetin, şimdi bir karşı hamleyle operasyona girişmesi sorunlu. Cemaat'in siyasi hayata müdahale biçimi nasıl yanlışsa; bu tür operasyonlarla rakiplerin yenilgiye uğratılması da, tartışmalı bir durum yaratıyor.

Hüseyin Gülerce, bir süre öncesine kadar, 'Gülen Cemaati' dendiğinde ilk akla gelen isimlerinden biriydi. Dünkü operasyonda da, ismi ifade alınacaklar arasında yer alan Gülerce; operasyonda isminin geçmesini şöyle değerlendirdi: "Gazetecilik kimliği dışında bir şey yapmadım. Yaptıysam onun hesabını veririm."

5.5 sene önceye gidelim... 14 Nisan 2009 tarihli Zaman gazetesine bakalım: "MİT, Türkan Saylan'ın Kürt çocuklarına kurduğu tuzağı belgeledi. İşte o belge.. Ergenekon Soruşturmasının kapsamında yapılan operasyonların 12. Dalgasında Türkan Saylan ve Gülseven Yaşer'in genel başkanlıklarını yaptıkları ÇYDD ve ÇEV vakıflarının genel merkezlerine ve şubelerine baskınlar düzenlendi. Ergenekon Soruşturması kapsamında ÇYDD Genel Başkanı Saylan'ın evinde de arama yapıldı. Polis yaklaşık 7 saat süren aramadan sonra çuval dolusu evrakla evden ayrıldı."

Cemaat'in yayın organları, polis operasyonlarını destekledi, hatta onların bir parçası gibi hareket etti. Kişilerin hedef haline getirilmesindeki, linç edilmesindeki rolleri de, bu doğrultuda kullandıkları dil de, gazetecilik sınırları içinde kabul edilecek cinsten değildi.

Zaman'ın hedef gösterdiği Türkan Saylan, ağır bir kanser tedavisi altındaydı, bir ay sonra yaşamını yitirdi. Gülseven Yaşer ise o günden sonra, bir daha Türkiye'ye dönemedi.

DARBE GİRİŞİMİ
17-25 Aralık operasyonlarında, "Bu bir darbe girişimidir" ifadesini kullanmıştım. Cemaat'in devlet içindeki örgütlenme biçimini ve siyasete müdahale tarzını onaylamadığımı, ilk günden itibaren ifade etmiştim.

Son operasyonlara gelirsek... Öncelikle şunu belirteyim: Gülerce'nin, "gazetecilik dışında" ifadesini anlamlı buluyorum. Ayrıca, "gazetecilik dışındaki faaliyetler"in de; meşru sınırlar ve insan hakları çerçevesinde kalındığı sürece, bir sakınca oluşturduğunu düşünmüyorum.

İKTİDAR KAVGASI

Şubat 2012'de, MİT Başkanı Hakan Fidan'a yönelik polis ve savcılık operasyonu, fitili ateşlemişti. Cemaat'in hukuk ve emniyet içindeki örgütü; medyalarının da desteğiyle, güçlerini, siyasi hedefleri için kullandı. 17-25 Aralık operasyonları da, bu eksende ele alınabilir. Bu girişimler, başarılı olabilselerdi; Türkiye'deki sistem, bir 'dizayn'dan geçmiş olacaktı. Büyük olasılıkla da; iktidar, seçim dışı yollarla değiştirilmiş olacaktı.

Toplumun belirleyici ağırlığı, bu girişimlere destek vermedi. Ancak, iktidar kavgası, henüz bitmiş değil. Kolay kolay bitecek gibi de görünmüyor.

Siyasi mücadele; meşru yollarla, insan haklarına saygılı şekilde ilerleyebildiği oranda, bir değer taşır. Bu prensip; siyasi partiler açısından da, diğer aktörler (örn:Cemaat) açısından da, aynı oranda geçerlidir.

Gazeteciler, normal şekilde savcılığa davet edilebilir; normal bir yaklaşımla, ifadelerine başvurulabilirdi. Bu insanlar hakkındaki iddiaların; evlerindeki evraklar üzerinden kanıtlanabileceğini, düşünmüyorum.

Siyasi aktörlerimizin, 'siyasi mücadele'yi normal demokratik usullerle yürütmeye pek alışık olmadıkları, bir gerçek. Bu durum; hem siyaset kültürümüzün, hem devlet reflekslerimizin, hem toplumsal alışkanlıklarımızın bir ürünü.

"Devirmeci" girişimleri alt eden hükümetin, şimdi bir karşı hamleyle operasyona girişmesi sorunlu. Cemaat'in siyasi hayata müdahale biçimi nasıl yanlışsa; bu tür operasyonlarla rakiplerin yenilgiye uğratılması da, tartışmalı bir durum yaratıyor.

Umuyorum ve bekliyorum ki; bu süreç, yeni tutuklama dalgalarıyla, 'şok operasyonlar'la devam etmesin. Elbette soruşturma yapılsın, iddialar araştırılsın ve hukuk sınırları içinde, insani değerler zemininde bir yol aransın.

Şu açık: Herkes, 'karşıt'ını; operasyonla, gözaltıyla, hapishaneyle veya medya gücüyle susturmak istiyor.

Muhaliflerimizle birlikte; demokrasiye sahip çıkmak ve özgürlükleri korumak temelinde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Hepimizin özeleştiriye ihtiyacı var.

http://www.radikal.com.tr/1250583125058311

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

yanlis vs. tartismali durum - user923109

hahaha ne yazsam nasil yazmasam diye nasil kivranmis belli etmis ilk paragraftan

Calislar'in pozisyonu - ohabey

Yolsuzluk sorusturmalari icin Calislar'in yorumu "Darbe girisimi". Gazetecilerin iceri tikilmasi ile Calislar'in yorumu "Elbette sorusturulsun ama..." Hakkini yemeyelim ama'dan sonra demokrasinin kucuk bir parcasini savunan seyler soylemis.

17-25 aralık? - hyozel

şuna bir türlü "yolsuzluk iddialarında sonuna kadar gidilmelidir" diyemiyorsun ya... ben de sana helal olsun diyorum. hükümete darbe ha? komik değil, acınacak kadar gülünç.

CEMAATİN Kİ "DEVİRMECİ" SİYASET,AKP'NİN Kİ NE? - AKDENİZ1959

Yazar her ne kadar bu operasyonları "onaylamıyor" görünse de yine satır aralarında safını ve rengini belli ediyor. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarını "Devirmeci" siyaset olarak yorumlarken, AKP'nin siyasi tarzının adını koymamış...O zaman biz hatırlatalım. Bu "devirmeci" siyasete karşı yapılanları filler arası bir tepişme olarak görelim ama iktidara muhalefet edenlere karşı uygulanan baskı, şiddet ve sindirme operasyonlarını nereye koyalım. Bakın, hala Gezi direnişinde katledilenlerin davalarında bir arpa boyu yol alınamadı; 6-8 Ekim Kobani destek eylemlerinde öldürülenlerin hiçbirisi soruşturma kapsamına girmedi! Sayın Çalışlar, birazda buralara kafa yorsan iyi olur. Hiç olmazsa iktidarın siyaset tarzına dair bir tespite katkıda bulunursun.

oral bey kendinizi rezil ediyorsunuz - keryil

akp disindaki herkesi dogrudan sucluyorsunuz, akp'ye gelince "boyle yapmamamiz lazim, hepimizin ozelestiriye ihtiyaci var, umariz operasyonlar devam etmesin" diye yuvarlak yuvarlak, sanki suc akp'nin degil de toptan turkiye halklarininmis gibi gecistiriyorsunuz. bir soylesenize akp doneminde dalga dalga devam etmeyen, bir suru ilgisiz kisinin omrunu calmamis tek bir operasyon gosterebilir misiniz? iki degil bakin, bir tane. olan sey sanki latif bir karmasaymis, masum bir hataymis gibi yapiyorsunuz, halbuki gazeteler televizyonlar basiliyor. 17-25 aralik'ta "siyaseti dizayn" (bu ifadeyi moda haline getireni de dovmek istiyorum artik) etmeye calismismis cemaat, peki hukumetin oncesinde ve sonrasinda yuruttugu "operasyon"larin istisnasiz hepsinin akp'yle mucadele icindeki siyasi odaklara duzenlenmis olmasi tesaduf mudur, ya da ak parti disinda turkiye'de herkesin darbeci olduguna mi delalettir? su ucan kusa darbeci diyen dillerinizi 68'li arkadaslariniz gordu mu? ne diyorlar yolsuzluk sorusturmasina darbe dediginizde? yuzunuze bakiyorlar mi?

Havuz medyası - muratcelik123

Yazar bu konuya hiç girmiyor. Havuz medyasının yürüttüğü linç kampanyaları ne olacak peki? Bu konuda ne zaman eleştiri yazısı yazacak sayın yazar? Herhalde AKPnin iktidardan inmesini bekliyor...

teşekkürler - user752329

Sesiniz daha gür çıksın. Teşekkürler