Halkın yarısı neden AK Parti'yi tercih etti?

Halkın neden yarısının AK Parti'yi tercih ettiği üzerine yapılacak bir araştırma, tercihi anlamamıza yardım edebilir. Halka kızmayı bırakıp, kendimizdeki eksikleri ve halkla aramızda oluşan mesafeyi sorgulasak, daha sağlıklı sonuçlara varabiliriz.

Güneşli bir Brüksel sabahına uyandık. Sonbaharın bütün çekiciliği, en çok parklara yansıyor. Yerleri renklendiren yapraklar üzerinde yürürken ılık ve cazip bir havayı içimize çekiyoruz.

Balkan ülkelerinden ve Türkiye'den gelen gazeteciler, medya uzmanları, Avrupa Birliği ülkelerinden katılan akademisyenler ve araştırmacılarla birlikte, "Batı Balkanlar'da ve Türkiye'de ifade özgürlüğü ve medya" başlıklı toplantıdayız. 

Tahmin edilebileceği gibi, toplantının en cazip konusunu, Türkiye'deki gelişmeler oluşturuyor. AB'nin Komşuluk Siyaseti ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn'ın konuşması da, büyük ölçüde (ve dolaylı olarak) Türkiye'deki gelişmelere gönderme yapıyordu.

Türkiye'den gelen katılımcıların ağırlıklı kesimi, Türkiye'de son dönemde medyaya yapılan operasyonları, sert bir dille ifade ettiler. "Neden Türkiye ilgili raporu seçimlerden önce yayınlamadınız?" diyerek, AB yetkililerini eleştirdiler.

Yetkililerin cevabı, "haklısınız, biz raporu yazdık ama daha önce yayınlanmadı...üzgünüz" biçimindeydi. Genel yorum, AB üyesi ülkelerin, göçmen sorunu nedeniyle, Türkiye ile ilişkileri bozmamayı tercih ettikleri yönündeydi.

Ancak “Türkiye'nin üyeliği” konusunun şimdi de medya özgürlüğüne takılacağı anlaşılıyor. Hahn'ın açılışta yaptığı konuşma, bu eleştirilere cevap olacak içerikteydi ve şu cümleleri dikkat çekiciydi: "Medya özgürlüğü AB müktesebatının olmazsa olmazıdır. Medyanın durumunun iyiliği ve kötülüğü AB'ye girişte tayin edicidir. Çok yakın zamanda medya ve ifade özgürlüğü, AB genişleme stratejisinin kalbine oturacak."

Tablo bu… Yeni seçimden çıkmış Türkiye konusunda, en azından medya özgürlüğü bağlamında, iyimser yorumlara rastlamak pek mümkün görünmüyor. Son derece sert eleştirel bir söylem kendisini hissettiriyor. Tabii bu görüntü ülke yönetimleri düzeyinde nasıl bir etki yapıyor, bunu tam olarak bilmek mümkün değil.

AK Parti'nin yüzde 50'ye yakın bir oy alarak yeniden tek başına iktidara gelmesi, "halk iradesi" açısından duyarlı olan AB siyaset ortamında nasıl sonuçlar doğuracak? Bu konuda daha net değerlendirmeler yapabilmek için de zamana ihtiyaç var.

'TOPLUMSAL GERİLİĞİMİZ MESELESİ' 

İstanbul Brüksel uçağında okuduğum Hürriyet gazetesinde, Yalçın Bayer'in köşesinde yaptığı bir alıntı dikkatimi çekti. Bayer, köşesinin bir bölümünü, araştırmacı Dr. Sezgin Tüzün'ün değerlendirmesine ayırmış. Tüzün, Bianet'e seçim sonuçlarını yorumlamış. Bayer'in, Tüzün'den yaptığı alıntı aynen şöyle: "Açıklaması güç. Bir tür mucize bu. Ama ancak ve ancak Türkiye toplumunun geriliğinin şahikası olarak değerlendirilebilir maalesef..."

Sezgin Tüzün'ün değerlendirmesine şaşırdım. Kabahat yine topluma yıkılıyor. Muhalefetin performansı yerine halkın tercihi eleştiriliyor. Bunun üzerine, değerlendirmenin orijinaline bakmak ihtiyacını hissettim. “Bu kadar da olmaz” diye düşünmüştüm. Bianet'teki metinde orijinal cümleler şöyle: "Açıklanması güç. Bir tür mucize bu. Ama ancak ve ancak geri kalmışlığımızın şahikası olarak değerlendirilebilir maalesef."

Neden Yalçın Bayer bunu köşesine değiştirerek almak gereğini hissetmiş olabilir? Belki de açıklamanın bütününden böyle bir yorum çıkarmıştır.

Tabii, yine de Tüzün'ün değerlendirmesi sorunlu. Maalesef, bizler Türkiye toplumunun tepkilerini anlamakta zorlanabiliyoruz. Bizden farklı şekilde düşündüklerinde onları yargılayabiliyoruz.

Halkın neden yarısının AK Parti'yi tercih ettiği üzerine yapılacak bir araştırma, tercihi anlamamıza yardım edebilir. Halka kızmayı bırakıp, kendimizdeki eksikleri ve halkla aramızda oluşan mesafeyi sorgulasak, daha sağlıklı sonuçlara varabiliriz.

Halkı fazla idealize etmek de gereksiz… “Halk kuyrukçuluğu”na kaymadan, halkı anlamaya çalışmalıyız. Neden bizim (otomatikman) doğru olarak kabul ettiğimiz şeylerin onlar için doğru olmadığını derinlemesine düşünmeli ve sonuçlar çıkarmalıyız.

Her seçim sonucundan sonra, hayal kırıklığına uğrayıp halkı suçlama veya depresif ve şiirsel cümlelere kaçma alışkanlığı, bakalım ne zaman terk edilecek?

http://www.radikal.com.tr/146676614667667

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

demokrasi - papaz123

mesela yazara sormak gerek 3.cü derecede demokrasiyle yöneltilen bir ülkede. soğan ekmek yediğinde mutlu olabilen bir ülkede seçmen oy verirken. neyi kıstas alır

Çuvallama - user1119689

Seçime katılanların yarısının AK Parti'ye oy vermesinin nedenleri konusunda herkes bir şeyler yazıp, çiziyor ama yeminli Oral Çalışlar karşıtları bu konuda en son konuşması gerekenlerdir. Oral Çalışlar'ın analizleri tuttu, sizinkiler çuvalladı.

Halk anlamak zor mu? Ne kadar derindir? Hata yapmaz mı? - muratcelik123

Yahu öyle "derinlemesine" düşünmeye gerek yok. Halk denen şey "sokaktaki insan"dan başka bir şey değil. Rus halkı Putin'i destekleyerek çok mu doğru bir iş yapıyor? Amerikan halkı Bush'a oy vererek çok mu doğru bir iş yapmıştı? Berlusconi? Thatcher? Hitler? Mussolini? Hepsi "ciddi" bir halk desteğine sahipti. Halk kendisini kimin "yöneteceğine" karar verebilir ama neyin "doğru olduğuna" karar veremez. Türkiye halkı hata yapıyor. Yahu akıl var mantık var halkın hata yaptığını düşünmesen zaten gider AKPye oy veririm. Nasıl korkunç bir totalitarizm dayatıyor yazar? Halk AKPyi seçerek doğru bir iş yaptı dememizi bekliyor. Hayır halk AKPyi seçerek "hata yapıyor"...

- momentum

Neden bizim otomatikman doğru olarak kabul ettiğimiz şeylerin onlar için doğru olmadığı... İtiraf mı diyelim buna? Neyse, sebebini ben söyleyeceğim, okuyanlar ayağa kalkacak, bilinenlerin tam tersi çünkü: Çünkü millet sizden daha çok sorguluyor. Çünkü milletin kafası sizden daha berrak, olaylara daha doğrudan bir gözle bakıyor. Çünkü millet sizden daha çok gerçeklerin içerisinde yaşıyor. Çünkü milletin varılı değer yargıları sizinkilerden daha çok. Çünkü milletin doğruları-yanlışları sizden çok. Çünkü milletin varılı sonuçları sizinkilerden çok. Milletin doğru sonuçları da sizinkilerden çok. Çünkü millet sizinkinden daha gerçekçi değerlendirmeler, daha doğru kıyaslamalar yapıyor. Çünkü siz Batı'dan gelen her paketin üstüne cup diye atlarken onlar dur bir bakalım diyor. Vesaire.

Halk neden CHPye oy vermiyor? - muratcelik123

Ecevit CHP ile özdeşleşmiş bir isim. İki kez iktidara geldi. İlkinde "yokluk" ve "kuyruklar" oluştu ikincisinde ise "ağır" bir ekonomik kriz çıktı. Tabi bu iki krizinde CHP ile alakası yoktu ama bunlar CHP=Ekonomik Kriz / Beceriksizlik / İki koyun bile güdemez bunlar algısının toplumda yerleşmesine yol açtı bu. Mesela yazar gibiler CHPnin oy alamamasının nedenini ideolojisine bağlıyor. Ama alakası bile yok. İdeolojiler Türkiye halkının "umurunda" bile değil. AKP boşuna biz ideoloji değil "hizmet" partisiyiz demiyor. Üstelik genç bir toplumda memur emeklisi bir "ihtiyarın" liderliğinde bol kepçeden "vaatle" seçimlere giriyor. Halkın vaatlere karnı tok. AKPninkilerde dahil hiçbir vaadi inandırıcı bulmuyor. Üstelik "istikrar" Türkiye seçmeni için herşeyden (demokrasi / yolsuzluk vs.vs.) daha önemli. Eldeki bulgurdan olmak istemiyor. Tabi şunuda eklemeden olmaz muhalefet seçimlerde "devlete karşı" yarışıyor vs.vs....

Oral Bey cazip kelimesini yeniden keşfetmiş - energon

Kısa aralıklarla iki kere kullanmış olması da "Mmm ne güzel yazıyorum. Şuraya da cazip diyeyim" havası yaratmış

Önce bu halk lafından vazgeçmeli - İtaatsiz

Sanki yekpare tek bir halk var. Öyle bir şey yok. Dolayısı ile halkı anlamak diye bir şey de yok. Birbirinden çok farklı 7-8 kesim var. AKP'ye oy verenler bile, ki "halk"ın yarısını oluşturuyorlar sadece, birbirinden farklı kesimlerden oluşuyor. Öte yanan birbirimizi anlamak şart tabi, ortak bir ülkede yaşayabilmek için. Bir kesim diğerlerine dayatma yapmaya kalktığında birlikte yaşamak git gide zorlaşıyor.