HDP barajı aşınca...

7 Haziran seçimlerinde toplumun sağduyusunun, "süreci normalleştirmeye" katkıda bulunacağına, inanıyorum. Görünen o ki, HDP barajı rahatlıkla aşabilecek bir noktada. "Statüko yanlısı" olarak tanımlayabileceğimiz taraflarda ise, pek bir yükseliş yok.

"Diyarbakır sakin ve umutlu" diye yazmıştım bir kaç gün önce, bu şehre ziyaretimin ilk izlenimleri olarak... Neden sükunet var? İki yılı aşkın bir zamandır, (bazı küçük istisnalar hariç)dağda silahlı çatışma olmuyor. Dağdan ölüm haberi gelmiyor.

Kentin sokaklarında karşılaşıp sohbetler ettiğimiz insanların, bu çatışmasızlık halinden mutlu oldukları, anlaşılıyor. Sürekli diken üstünde yaşamaktan, normal yaşama ve gündelik hayatın doğal dertlerine doğru bir yönelim, kendini sokaklarda hissettiriyor.

Diyarbakır'ın psikolojisindeki normalleşmeye rağmen; kentte, altan alta, seçimlere yönelik bir gerilim ve belirsizlik de belli oluyor. "HDP barajı aşabilecek mi?" sorusu, en çok karşılaştığımız soruların başında. Sonucun, hayatlarını etkileyebileceğinin, farkındalar.

ORTALAMA SAĞDUYU 

Toplumun genel ortalamasının sağduyusu; çoğunlukla,  gerçeklerle ilişkilidir. Toplumlar da bazen yanılabilir elbette. Ancak, toplumların temel tercihlerinin, "gelişmenin olumlu yönde ilerlemesine" katkısı, önemlidir. Toplumun özümsemediği bir gelişim, mümkün değildir.

7 Haziran seçimlerinde de; toplumun sağduyusunun, "süreci normalleştirmeye" katkıda bulunacağına, inanıyorum. Görünen o ki, HDP barajı rahatlıkla aşabilecek bir noktada. "Statüko yanlısı" olarak tanımlayabileceğimiz taraflarda ise, pek bir yükseliş yok.  Türkiye'nin batısında HDP'ye yönelik ilginin artmasının en büyük nedenlerinden biri; giderek kalıcılaşacağı anlaşılan barış iklimi, yani çözüm süreci.

ÇATIŞMASIZLIĞIN KALICILAŞMASI

Çözüm sürecinin ilk aşaması, silahların susmasıydı. Çatışma çözümleri konusunda; en kritik eşik, her zaman, "şiddetin durması" eşiğidir. Türkiye'de de öyle oldu... Abdullah Öcalan'ın 2013(21 Mart) Newroz'undaki "silahlı mücadele miadını doldurmuştur" değerlendirmesi; iki yıllık çatışmasızlık dönemi içinde, kendisini kabul ettirebildi.

Bu çağrı ilk yapıldığında;  bazı çevreler, "olmaz, olmayacak" havasındaydı. "PKK Öcalan'ı dinlemeyecek" analizi de vardı. "Bu iktidarla çözüm olmaz" değerlendirmesi, bazı kesimlerin adeta sloganına dönüşmüştü. Olumsuzluk korosu, etkisini hissettiriyordu.

Zaman geçti... Çatışmasızlık hali, giderek kökleşmeye ve "geri dönülemez bir gerçekliğe" evrilmeye başladı. Diyarbakır'da, bu havayı solumamak, mümkün değil.

MEYDANLARIN HAVASI VE GERÇEK

Türkiye'deki değişim ve demokratikleşme beklentilerinin, en önemli nirengi noktalarından birisi, Kürt sorunu. Bu soruna çözüm üretme gücümüz, "geleceğimizi yönlendirme gücümüz"le eşanlamlı. Ne yazık ki, bu konuda; seçim mitingleri sırasında, meydanlarda, sevimsiz, itici, kışkırtıcı bir dil de kullanıldı. Meydanlardaki üslubun, sık sık, olumsuz bir atmosfer yarattığı bir seçim kampanyasındayız.

AK Parti'nin bir propaganda malzemesi olarak başvurduğu "HDP'nin arkasında terör örgütü PKK var" değerlendirmesi için, ne denilebilir? PKK ile masaya oturan, bu devlet değil mi? Silahların bırakılmasıyla ilgili görüşmelerde rol oynayan HDP değil mi?

Tabii, Kandil'den sık sık gelen "Çözüm süreci bitmiştir" açıklamalarının da, olumsuz tabloya bir katkısı var. CHP ve MHP'nin çözüm süreci aleyhtarı açıklamaları, Suriyeli göçmenler üzerinden milliyetçiliğin kaşınması da; "milliyetçi oylara bir sesleniş" olarak anlaşılabilir.

DOĞU-BATI KARŞILAŞMASI

Ne olursa olsun; bu seçim kampanyaları bağlamında, "HDP'nin Türkiye'nin batısında da ilgi görmesi, destek bulabilmesi", bir kazanç. Gelecek için olumlu sinyallerden, "milliyetçiliği aşabilme sinyalleri"nden söz etmek mümkün.

Seçimin temel dinamiklerinden birisini, "Kürt siyasi hareketinin giderek daha kalıcı bir şekilde meşru zemin üzerine oturmaya başlaması" oluşturuyor... Türkiye'nin doğusuyla batısının, "birbirini anlamak için daha fazla çabalayan" bir çizgiye girdiğini görüyoruz... Farklı kimlikler, daha normal bir karşılaşma içindeler.

Kötümser olmak için de bazı sebepler olsa da, iyimserlik adına daha çok sebep var. Tüm iniş çıkışlara rağmen, ülkenin siyasi ikliminde, toplumsal ruh halinde, genel bir düzelmeden söz edilebilir.

http://www.radikal.com.tr/137315013731505

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

İslamcılık milliyetçilikten "bin kat" beter birşeydir - muratcelik123

Milliyetçilik Fransız devrimiyle ortaya çıkmıştır ve "yararlarıda" olmuştur. Mesela milliyetçilik "sayesinde" sömürge imparatorlukları yıkılmıştır ve milliyetçilik "seküler" / "dünyevi" birşeydir.. Dinlerin toplumdaki etkisinin "kırılması" ve "modern" toplumların ortaya çıkabilmesi milliyetçilik sayesinde olmuştur. Modern bireyin ortaya çıkmasında önemli bir katkısı olmuştur milliyetçiliğin. Bugün artık milliyetçilik "geçmişte" kalmıştır zira artık hızla "tek" bir dünya medeniyetine doğru gidiyoruz. Ama "islamcılığın" insanlığa bugüne kadar hiçbir "katkısı" olmadığı gibi özgür birey üstündeki "vesayeti" özellikle ortadoğu toplumları için önemli bir engeldir. Bu vesayet / statüko tamamen kırılmadan ne Ortadoğu nede Türkiye bir milim yol katedemez. Bunun ilk adımıda Türkiyede islamcı AKPnin vesayetinin topyekün bir "seferberlikle" kırılmasıdır. Toplum artık bu "seferberliğe" hazır. İslamcı AKP için geri sayım başladı. Geriye çevirmeye çalıştığı tarihin çarkları islamcı AKPyi "öğütecek"...

SİZİN DEMOKRAT FIS ÇIKTI BE ORAL - METIN

Barış süreci, senin ve senin gibi çorbacıların sandığı gibi, AKP'nin inayeti ile olmadı. Barış süreci Kürt Özgürlük Hareketinin uzun zamandan beri ortaya koyduğu bir talep. Bu talebi karşılamak AKP'nin demokrat olmasından öte bir zorunluğun sonucu gerçekleşti. Kuşkusuz bu iyi bir şeydi. ama bu AKP'nin ve onunun başındaki zatın demokratlığı ile alakası yoktu. Ancak, sen ve senini gibi çorbacılar bize yıllardan beri AKP'nin ve onun başındaki zatın demokrat olduğunu vaaz ettiniz. Şimdi takke düştü kel göründü. Ya da Diyarbakır'lıların deyimi sizin demokrat zat fıs çıktı. Siz çorbacıların işi gayet zor. Keli görünmüş bir kişinin hale sırma saçlı olduğunu söylemek gayet zorlaştı.

faşist demokrat - efeg27

Galiba Oral beye uyan tanımı nihayet buldum :)) Bu yazısında hafif bir AKP ye dokundurmuş, nedeni de Diyarbakır gezisi olmalı lakin Oral beyin unuttuğu şey şu; kimse çatışma istemez/istemiyor ,PKK lılar spor olsun diye dağa çıkmadı! Çözüm için dağa çıkma nedenlerini ortadan kaldırmak lazım ama ortada ne böyle irade nede istek var. Oral bey sanıyorki çözüm olunca her şey şahane olacak ama fena yanılıyor, bölgede iş yok güç yok, işsizliğin %50 lere ulaştığı bölgede yeni sorunlar ortaya çıkacak ve yansımalarını düşünmek dahi istemiyorum.

Zavallılar - oselimg

HDP'nin yükselişinin nedeni çözüm süreci degil çözüm isteğidir. Buna ek olarak HDP'nin verdiği radikal demokrasi mesajları kararsız ve/veya oy vermeyen seçmenleri harekete geçirecek. Oral Calışlar son virajda HDP'ye yanaşma ihtiyacı hissediyor ama CHP'ye çakmadan bitiremiyor yazısını. Sanırım CHP'nin son zamanlardaki degişim cabalarından rahatsız oldu çünkü kabul görmeyeceğini düşündügü yerlerden bir tanesi CHP. Böyle zigzaglar şu ana kadar cizdiği profil ile son derece uyumlu. Bu arada son derece bölücü, nefret söylemleriyle dolu, halkı HDP'ye saldırmak için kışkırtan AKP propogandalarından hiç söz etmiyor. Eh tabiki; ne siş yansın ne de kebap.

Bu yazı yazarın biraz değişik bir yazısı - enver altın

Kandil'e bir dokundurma varsa da HDP'ye hiç yok! HDP'nin hiç mi hatası olmadı bu seçim öncesi? Değinmemiş yazar. Ama onun dışında her unsura hata atfetmiş az da olsa. Bu yazı HDP'yi pohpohlama yazısı olmuş biraz. Böylece yazar da kendisini iktidar yanlısı suçlamalarından biraz kurtarmış gibi olur.