HDP ile AK Parti; uzlaşıyor mu, çatışıyor mu?

Kişisel saptamam, hala "uzlaşma ve çözüm süreci" içinde olduğumuz yönünde. Gelişme bu yönde ilerliyor. Tabii şunu da belirtmekte yarar var: Çeşitli sorunların/uyumsuzlukların varlığı ve "pazarlığın doğal karakteri" nedeniyle, "karşılıklı suçlama"dan vazgeçilmiyor.

Dolmabahçe'deki 28 Şubat 2015 tarihli ortak açıklamanın ardından, sözel tansiyon yükseldi. HDP ile Hükümet’in, çözüm süreci konusunda tarihi bir hamle yaptıklarını söyledikleri gün, bir tartışma da başladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı hedef alan bir açıklama yaptı. Demirtaş'ın cevabı, ondan aşağı kalmadı: "Hükümete güvenmiyoruz." Ortak açıklamanın yapıldığı, çözüm için çok olumlu sözlerin sarfedildiği bir günde oluşan karşılıklı "güvenmiyoruz" yaklaşımı, dikkat çekiciydi.

Son günlerde, sözel gerilimin epeyce tırmanışa geçtiğine tanık olduk. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kürt sorunu yoktur" diyerek, gerilime yeni bir boyut kattı. Tam o günlerde, Kandil'den, "silahları bırakırız ama..." sesleri yükseldi.

İki yılı aşkın bir zamandır yürütülen bir çözüm süreci var. Süreç, bazı kırılmalara, bazı olumsuz görüntülere rağmen, asıl olarak başarıyla yürüyor. İki yılı aşkın bir süredir, çatışmaların büyük ölçüde durduğu bir ortamdayız.

Askerin de, PKK'linin de ölmediği bir dönemden geçiyoruz. Bu durum, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde rahatlama ve huzur sağladığı gibi; Türkiye'nin batısında da, “Kürtlerin hakkına hukukuna geçmişe göre daha olumlu yaklaşan” bir kamuoyu oluşmasını mümkün kılıyor.

KARMAŞIK TABLO

AK Parti hükümetiyle, HDP/PKK eksenli siyasi hareket için, "bir dargın, bir barışık" tanımlaması yapmak mümkün: Söylemlere bakınca; çatışma her an başlayacakmış, gerilimde hiçbir azalma olmamış hissine kapılabilirsiniz. Uygulama ve somut duruma baktığımızda ise, birçok olumlu adımın atıldığına tanık oluyoruz. Müzakere süreciyle ilgili kanun çıkarıldı. İzleme heyetinin hazırlandığını gözlüyoruz. Öcalan, PKK'ye “Türkiye'ye yönelik silahlı mücadeleyi bırakması” için “Kurultay çağrısı” yaptı. Bu konuda, irade beyanında bulunduğunu açıkladı.

BARIŞ KİMİNLE YAPILIR?

Panoramik baktığımızda, asıl olarak olumlu bir tabloyla yüzyüze olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak hem hükümet hem HDP çevresi, mutlu bir ifade kullanmaktan kaçınmayı tercih ediyor. Özellikle de HDP/PKK ekseninde, "ortada bir şey yok ki", "hükümet hiç bir adım atmadı", "onlara güvenmiyoruz" gibi mesajlar, hala “popüler”.

Verilen mesajlar ile yaşanan süreç arasındaki bu çelişki, nasıl açıklanabilir?

Birinci zorluk, çok doğal olarak, “PKK'nın silah bırakması” sürecinden kaynaklanıyor. 33 yıldır savaşan bir örgütün, silahı bırakması kolay değil. Bunun zaman alacağını ve sıkıntılı bir süreçten geçileceğini, anlamak mümkün.

İkinci sorun, bence daha çok “psikolojik”: HDP/PKK liderliği; solcu, seküler bir gelenekten geliyor. Türkiye’deki solcu seküler çevreler ise, “AK Parti'ye tepkisel ve öfkeli tavırlarını” sürdürüyorlar.

Hatta, son 1-2 senedir; bu öfke, eskisinden de daha yoğun. Türkiye’deki seküler kesimler, dünyadaki çeşitli dönüşümlere de paralel olarak; yeni arayışlar ve psikolojik dalgalanmalar içinde. Türkiye’nin batısındaki “arayış”, Kürtlere olan ilgiyi arttırıyor. “HDP mahallesi”nden yükselen sert ifadeleri, işte bu bağlamda da analiz etmek mümkün.

MANEVİ BASKI

HDP, kaçınılmaz ve zorunlu olarak, çözüm sürecini AK Parti hükümeti ile yürütüyor. Çözüm sürecine yönelik, "AK Parti'yle anlaşıp demokrasiyi satıyorsunuz" tepkileri; HDP üzerinde, manevi baskı oluşturuyor.

Buna paralel sayılabilecek bir psikolojinin; benzer ölçülerde olmasa bile, AK Parti tarafında da etkili olduğunu söyleyebiliriz: "Türk milliyetçisi" oylara ilişkin beklentiler, "Terörist PKK" söyleminin devamına yol açıyor.

GERÇEK NEDİR?

Peki gerçek nedir? HDP/PKK ile, AK Parti hükümeti anlaşıyor mu, çatışıyor mu?

Kişisel saptamam, hala “uzlaşma ve çözüm süreci” içinde olduğumuz yönünde. Gelişme bu yönde ilerliyor. Tabii şunu da belirtmekte yarar var: Çeşitli sorunların/uyumsuzlukların varlığı ve “pazarlığın doğal karakteri” nedeniyle, “karşılıklı suçlama”dan vazgeçilmiyor.

Bu çözüm; Türkiye'nin de, Kürtlerin de ihtiyacı olan bir çözüm. Süreç, iki tarafı da demokratikleşmeye, değişime, özgürlükçü bir derinleşmeye zorluyor.

Her iki taraf da zorlanıyor, ama değişimini de sürdürebiliyor.

http://www.radikal.com.tr/131502313150235

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

istemem yan cebime koy - ex nihilo

olup biten bundan ibaret. hdp kesinlikle akp ye göre çok daha dürüst davranıyor: taleplerini açıkça belirtiyor, nasıl gerçekleşmesini istediğini de açıklıyor, hiçbir çekingenlikleri olmadan. ancak akp hiçbir zaman ne şimdi ne de daha önce dürüst davranmadı, nabza göre şerbet vermeyi tercih etti. tabanından olumsuz sinyal aldığında hiç vakit kaybetmeden vazgeçti. bunun için bir açılım denildi, bir çözüm denildi, artık sürecin ismini bile karıştırır olduk. kısaca süreç denilse daha doğru olur. ortada bence bulmaca gibi uzun uzun kafa yoracak bir şey yok. hdp gayet açık, net. akp ise seçmeninin tavrına göre renk değiştiren ama karşı tarafa da vaatler vererek oyalamayı sürdürmeye çalışan, insanın zekasıyla alay edercesine ucuz siyasi taktiklere baş vuran, çoğu zaman halk davuklauğuna kayan arabesk bir siyaset yürütüyor. bununla beraber akp her zaman seçmenine "bak işte sayemizde şehit cenazesi gelmiyor" diye propaganda yaptığı için hdp nin ve pkk nin uzlaşımına ihtiyaç duyuyor. yani istemem yan cebime koy diyor.

RTE'nin TEK ADAM olmak için MHP'nin Muhafazakar Milliyetçi Oylarına İhtiyacı Var! - Ali Fakı

RTE önümüzdeki genel seçimlerde 400 milletvekili çıkartarak TEK ADAMlığını, yani padişah ve halefiliğini ilan etmek istiyor. Nereden alacak bu oyu? 2011 genel seçimlerinde oy dağılımı şöyle: 21 milyon AKP, 11 CHP, 5.5 MHP ve 2.8 milyon da Kürt partisi almış. Tayyip'e oy nereden gelebilir? Muhafazakar milliyetçilerden (MM)! Bunlar da, MM bir parti olan MHP'de! Tayyip de, doğal olarak, kendi partisi içindeki MM'leri tutarken, MHP'deki MM'lerin bir kısmını da AKP'ye çekmek isteyecektir. "Kürt sorunu yoktur" filan lafları da MHP'li MM'lere atılmış bir oltadır. Önceki seçimlerde de, MHP'nin koalisyon ortaklığı zamanında APO'yu, idam cezasını kaldırarak, idamdan kurtardığını söylemişti. Yakında bu idam meselesini tekrar tedavüle sokacaktır. Yani, RTE için, TEK ADAM olma yolunda herşey mübahtır. Hele alternatif herşeyini kaybedip hesap vermek olunca!

bu ne iyimserlik - efeg27

Sabah kahkahasını patlattım walla :)) galiba ya biz sürecin sonunu göremiyoruz yada siz bizim görmediğimiz bir şeyi görüyorsunuz? süreci etkileyen şeylerden biride çevresel etkiler, Suriye ve Iraktaki duruma göre PKK nın silah bırakması olanaksızdır, lakin silah bırakırız açıklaması da vardır. Nasıl olabilir? çok basit tüm PKK lılar bir gecede YPG li felan oluverir, hep Suriyeli Kürtler PKK ya katılacak değil ya, şimdi de tam tersi olur. Asker yada PKK lı ölmemesi aslında yalan zira 2014 ylında 12 şehidimiz var AKP nin göreve geldiği 2002 sonunda yılında ise 10, 2001 de ise 20 ve çözüm süreci gibi bir şeyde yok ortada! İyimser olalım tamam ama HDP de Selocandan başka demokratik söylemi olan varmı? AKP nefreti son derece doğaldır mesela sizden de A.Altan da nefret ediyoruz hatta öyle ediyoruzki AKP iktidardan er yada geç düştüğünde düşeceğiniz duruma şimdiden acıyorum.

AKP çözüm istemiyor! - AKDENİZ1959

Oral Çalışlar, her zaman ki yaptığı gibi"objektif" bakıyormuş gibi yapıp yine bir algı yaratmaya çalışıyor! Yok "solcuların HDP üzerinde psikolojik baskısı varmış(!)"; Yok "solcu seküler kesimler AKP'ye öfkeli ve tepkili tavırlarını sürdürüyorlarmış(!)", mış, mış da mışmış! Hiç boşuna AKP ile HDP'yi aynı kefeye koyma! Her şeyden önce, çözümü, gerçek barışı, kardeşliği savunan HDP'dir. AKP'nin ağzından hiç "barış" sözcüğünü duyuyor musunuz? Kaldı ki bu "çatışmasızlık sürecinde" yüzlerce Kürt öldü! Ayrıca da katledilenlere ilişkin hiç bir soruşturma da yok! Peki bu nasıl bir çözüm süreci? Meclisten geçirilmek istenen "iç güvenlik paketi" neyin nesi? AKP, "sütten çıkmış ak kaşık mı"? Her geçen gün otoriterleşme ve tiranlığa doğru bir gidiş yok mu? Adalet, hak, hukuk, eşitlik, özgürlük diye sokağa çıkanlar, devlet şiddeti ile karşılaşmıyor mu? Oral Çalışlar'a açıkça söylüyorum; Ben bir solcu olarak, AKP ister çözüm sürecinden yana olsun, ister olmasın, artık Kürt siyasal hareketinin silahlı mücadeleden vazgeçmesini istiyorum ama silah bırakmasından yana değilim; Üstelikte bu konjoktürde PKK'nin silah bırakması, harakiri yapması demektir. Orta doğuyu kan gölüne çeviren insanlık düşmanlarına karşı, insanlığın evrensel değerlerini savunan tek politik hat Kürt siyasi hareketinin hattıdır. Kürt siyasi hareketinin silah bırakmasını istemek, tüm Orta doğu halklarını gelecekte de katliamlarla yüz yüze bırakmak demektir.

HDP eğer "solsa" AKP ile hiçbir "şekilde" işbirliği yapmaz - muratcelik123

AKP değil memleket tarihi insanlık tarihinde eşi benzerine az rastlanır vahşilikte bir kapitalizmi "temsil ediyor". Kadın erkek eşitsizliğini yani cinsiyetçiliği "temsil ediyor". Eğitimin bilimsel olmaktan çıkartılıp dinselleştirilmesini yani gericiliği "temsil ediyor". Demokrasinin içinin boşaltılarak toplumun yukarıdan aşağıya bir emir komuta zincirinde örgütlenmesini "temsil ediyor". Toplumun ve tabiki işçi sınıfının kimlikler ekseninde bölünmesini "temsil ediyor". HDP eğer "sol" bir hareket ise AKP ile gizli açık işbirliği / ittifak vs.vs. yapmaz. Oral Çalışlar ise solcu "olmadığı" için paşa gönlü ne istiyorsa yapmakta özgür...