Hrant şüphelisini Cizre'ye müdür yapmak...

Hakkında cinayetle ilgili ciddi şüpheler bulunan ve hala tutuklanması söz konusu olabilen bir emniyet görevlisi, bu iddialara rağmen Cizre gibi kritik bir ilçeye nasıl oluyor da emniyet müdürü olarak atanabiliyordu. Bu son olay, devlet egemen olan anlayışın, Dink cinayeti ve devlet içindeki yapılanmalar konusunda, alınan önlemlerin masaya yatırılması gerektiğine işaret ediyor.

Hrant, aramızdan ayrılalı sekiz yıl oldu. Acısı yüreğimizi yakmaya devam ediyor. İnsanı kahreden başka gerçeklik ise, yargı ve idare tarafından cinayetin bir küçük çeteye yıkılarak kapatılmak istenmesi.

Öldürülmesinin üzerinden sekiz yıl geçtikten sonra, cinayetle ilgisi olduğu konusunda kuvvetli şüpheler bulunan iki polis tutuklandı. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü'nün, İstanbul Vali Yardımcısı'nın da aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisinin şüpheli olarak ifadesi alındı. Dosyanın yeniden ele alındığına ilişkin işaretler var.

CİZRE EMNİYET MÜDÜRÜ

Bu arada ilginç bir gelişme daha yaşandı. Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında "şüpheli" sıfatıyla ifadesi alınan, o dönemde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde amir olan Ercan Demir, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılık bu karara da itiraz etti ve Demir'in tutuklanmasını istedi.

Hakkında cinayetle ilgili ciddi şüpheler bulunan ve hala tutuklanması söz konusu olabilen bir emniyet görevlisi, bu iddialara rağmen Cizre gibi kritik bir ilçeye nasıl oluyor da emniyet müdürü olarak atanabiliyordu. Bu son olay, devlet egemen olan anlayışın, Dink cinayeti ve devlet içindeki yapılanmalar konusunda, alınan önlemlerin masaya yatırılması gerektiğine işaret ediyor.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, da bu gelişmelere dikkat çekti. Cizre olayları üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Cizre'de devlet içerisine çöreklenmiş bir ekip var. Hükümet de bunun kim olduğunu, ne olduğunu biliyor. Onları koruyor. Onları oradan alsalar, Cizre'de sorun bitecek."

İşte bu tablo, endişe yaratıyor.

HRANT'IN GÖRDÜKLERİ

Cinayetin hemen ardından dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a şu soruyu yöneltmiştim: "Benim bilgilerime ve ortaya çıkan bulgulara göre, Hrant'ı devlet içindeki güçler öldürdü. Sizin bu konudaki kanaatinizi merak ediyorum." Başbakan'ın cevabı da şöyle olmuştu: "Beni de öldürmek istiyorlar." Bir başka gazeteci meslektaşım bunun üzerine, "Kim sizi öldürmek istiyor efendim?" diye sormuştu. Başbakan'ın karşılığı, "Kim olduğunu siz biliyorsunuz..." şeklindeydi.

O yıllar karışık yıllardı. Türkiye askeri vesayetle hesaplaşıyordu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ordu muhtıra yayınlamıştı. O yaz yapılan seçimleri AK Parti'nin kazanmasının ardından, bu parti hakkında Anayasa Mahkemesinde kapatma davası açılmıştı.

Öldürülmeden 6-7 ay önce (Mayıs 2006) Danıştay saldırısının gerçekleştiği günlerde Hrant, Antalya'da birlikte katıldığımız ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği toplantıda, bu gelişmeleri ve yaklaşan tehlikeyi görmüş ve şöyle yorumlamıştı:

" ...Danıştay'a dün yapılmış olan, hakimlere yapılmış olan saldırı ve akabinde bugün artık yaşanmaya başlayan, Türkiye'nin üstüne çöken ruh hali, bu ortam, Türkiye'nin nereye gittiğini çok net olarak ortaya koyuyor. (...)Biz Türkiye'deki bu siyaset mühendisliğini, siyaseti dizayn etme ve oluşturma deneyimlerini ilk kez yaşamıyoruz. Ama şu anda yaşadığımız da derin bir mühendislik diye düşünüyorum. (...) Türkiye'deki derin mühendisliğin harekete geçip önümüzdeki siyaseti-bu siyasetin içerisinde cumhurbaşkanlığı seçimi de var, genel seçimler de var-dizayn ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir alternatif iktidar ya da AKP'siz bir siyasi düzen yaratma çabası olarak değerlendiriyorum.(...) O açıdan Avrupalı dostlar buradayken şunu söyleyebilirim; önümüzdeki birkaç yıl içerisinde , Türkiye'de belki çok daha hoşumuza gitmeyecek, çok daha sizi şaşırtacak, 'Türkiye nereye gidiyor?'u çok daha net size sorduracak manzaralarla karşılaşabilirsiniz(...) Ama ümitsiz olmamak gerekiyor. Çünkü Türkiye'de dipten gelen bir değişim hevesi var. Bu giderek artmaya başladı ve özellikle bu Müslüman dindar kesimler içerisinde fazlasıyla artmaya başladı. Dindarların siyasete soyunmuş olması Türkiye için bence bir şans(...) Dindar kesimden bizim korkularımız, beklentilerimizin giderilmesi onların üzerine baskı dayatma yaparak değil, onların bizatihi kendisinin siyaset yapmasıyla ve kendi kendilerini reforme etmeleriyle ancak mümkündür diye düşünüyorum. İnşallah bu süreç kesintiye uğramaz ve de şu karanlık süreci kısa sürede atlatırız."

HRANT'IN ENDİŞELERİ

Hrant'ın endişeleri gerçeğe dönüştü. 2007 yılında Hrant'ın öldürülmesiyle başlayan kanlı bir süreç yaşadık. Bir kaç ay sonra, Malatya'da 3 Hıristiyan boğazları kesilerek öldürüldü.

Aradan 8 yıl geçti. Türkiye iç kargaşalıktan, müdahale girişimlerinden, kamplaşmadan, darbe tehdidi girdabından kurtulamadı.

Herşeye rağmen bu dönemde parlamenter rejim, bütün kargaşalığa rağmen varlığını sürdürdü, darbe girişimleri bertaraf edildi.

Hrant'ın o konuşmasındaki önemli bir saptaması daha anlam kazanıyor. Bütün alt üst oluşa rağmen Türkiye'deki değişim enerjisi devam ediyor.

Şimdi bizler haklı olarak siyasi iradeden, hukuk sisteminden artık neredeyse ayan beyan ortaya çıkmış Hrant Dink'in asıl katillerinin yargı önüne çıkarılmasını bekliyoruz.

Anladığımız o ki, yargı ve emniyet içindeki yapılanmanın da, idareyi bu konuda yönlendirdiği ve dosyayı kapatarak asıl faillerin gizlenmesine yardımcı olduğu görülüyor.

O zaman, biz de bugün diyoruz ki, bu engel de büyük ölçüde bertaraf edildi. Şimdi gerçekleri ortaya çıkarma zamanı. Ancak hala zanlıların devlet içinde etkili görevlerde bulunması, insanı endişelendiriyor.

Hrant Dink cinayetinin aydınlanmasıyla, devletin demokatikleşmesi ve şeffaflaşması arasında ciddi bir bağ olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz.

Sevgili Hrant, sana özür borcumuz var.

Seni özlemle anarken, seni bizden ayıran cinayet şebekesinden hala hesap soramamış olmanın ezikliğini yaşıyoruz.

http://www.radikal.com.tr/127407212740727

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Tayyib Erdogan'i aklama cabasi .... - AT1928

Sayin Calislar, Hran'tin o zaman söyledikleriyle kimleri kastetmisti? Hrant o zaman kimi/kimleri kastetmisti bilemem. Fakat siz Cemaat'i kastettigini ima ediyorsunuz. Oysa, tipki bir cok insan gibi benim de kaatim o ki, Hrant'in öldurulmesinde bizzat Tayyib Erdogan'in parmagi olmasi veya bilgisinin oldugudur. Cunku, Hrant ölduruldugu saatlarde, hatta ölu bedeni hala ortadeyken, Tayyib Erdogan, yuzunde bir tebessumle canli yayina cikip, sucu diasporaya yikmaya calismisti. Ondan sonraki surecte Hrant'in öldurulmesinde parmagi olan vey oldugu suphesi bulunan herkes cesitli sekillerde ödullendirildi, terfi etti vesaire. MIT'in sorgulanmasi icin bizzat Basbakan'in izni gerekiyordu. Basbakan neden bu izni vermedi? Yetmedi, ermeni halkini hedef gösteren, her firsatta rencide eden Tayyib degil mi? Nasil hala böyle bir adami savunursunuz, anlayamiyorum!

Hrant Dink cinayetini islamcı hükümet "işlemiştir" - muratcelik123

İlahi Oral Çalışlar hala darbe diyorsun ona artık ordumuza kurulan "kumpas" deniyor üstelikte bunu diyen gönüllü yada paralı (orasını bilmiyorum) "militanı" olduğunuz "hükümet". Dink cinayetine gelince bu cinayeti "islamcıların" işlediği artık ayan beyan ortada. Bu "cinayet" olmasaydı "AKP" cumhuriyeti bu kadar rahat yıkamazdı. Siyasal islamın ve hükümetinin CIA "ortaklığıyla" işlediği bir suçu bu suçun faili hükümetin aydınlatmasını mı bekliyorsun? Erdoğan ne yapsın kendi kendini mi ihbar etsin :) Medya islamcı hükümet tarafından "tehditle" sindirilmemiş olsaydı AKP-Dink cinayeti bağlantısının "kanıtları" çoktan ortaya çıkardı. Ama militanlık insana böyle yazılar yazdırıyor işte :)

Traji komik durumlar - oselimg

1 Mayıs Tezkeresi: AKP iktidarda degildi, Roboski: AKP iktidarda degildi, Reyhanlı: AKP iktidarda değildi, Hrant Dink cinayeti: AKP iktidarda değildi, Yolsuzluklar, pahalı saatler: AKP iktidarda degildi, Paralel Yapı: AKP iktidarda değildi, Binlerce polis, savcı, hakim yer değiştidi: AKP iktidarda degildi. Haydi Oral bey verelim omuz omuza AKP'yi iktidara getirelim artık onlarda bir denesin. Kurtulalım şu CHP-MHP-BDP-HDP-PTT-DDY-KPSS-TSK-HGS koalisyonundan, yönetemiyorlar ülkeyi.

sorumluluk - erdal mirza

Hrant gibi bir mazlumun üstünden"ekmek yemeğe"devam etmek nasıl bir ruh halidir?Hangi kitapta yeri vardır?Hrant bu iktidarın döneminde katledildi.Bu iktidar döneminde katillerin sırtı sıvazlandı,bir çoğu ödüllendirildi.Bu dönemde cinayetin ardındaki"sır"gölgelendi,açığa çıkarılmadı.Ve sen sayın Çalışlar bütün bunların birinci dereceden sorumlusunu bize,değişimim,demokrasinin şampiyonu olarak anlattın.Sonra bu sorumluluğu paylaşan iki grup,iktidar ve cemaat çatışınca ortaklık bozuldu ve cemaat'a haddini bildirmek,hırsızlık ve yolsuzlukları gölgelemek için Hrant üzerinden bir hesaplaşma girdiler.Senin tarafın belliydi!Şimdi kalkıyorsun Cizre emniyet müdürü için" Bu son olay, devlet egemen olan anlayışın, Dink cinayeti ve devlet içindeki yapılanmalar konusunda, alınan önlemlerin masaya yatırılması gerektiğine işaret ediyor."diyorsun.12 yıldır iktidarda olan devlet içindeki kapıcıya kadar her şeye hakim olan iktidarın bu olaydaki dahlini görmek istemiyor ve hep yaptığın gibi,iktidarın sorumluluğunu gizlemeye çalışıyorsun.Senin adına artık ben utanç içindeyim..

geçen - user818105

gün Cnn Türk'te Ahmet Hakan'ın programında Hrant Dink meselesi etraflıca konuşuldu. Zannımca Oral Bey bu programı izlemiş ve etkilenmiş olacak ki bugün böyle bir yazı kaleme alma ihtiyacı duymuş. Hani ilerde, "ben o müdürü dile getirmiştim" diyebilmek için! Ne diyelim iyi yapmış. İyi yapmış da hem Hrant Dink cinayeti aydınlatılsın deyip hem de yıllardır olayın üzerini örtmeye çalışan bir hükümete yakın durmayla olmuyor bu işler!

Kürd Baharı ya da İhtilal - user964389

Nedir bu Kürdistanın başına gelenler ,kimse artık şüphe de etmemeye başladı ,artık devlet de gerçek niyetini alenen ortada göstermekte ve Kürdistanda ,sadece Türkiye hükümeti olan Erdoğan ve Tayfasına değil tüm devlet örgütlerine karşı bir kin ve şiddete dönüşüyor..bir kahin ya da üst düzeyde uzman olmaya gerek yok..Arap Baharından sonra artık Kürd baharına da tanık olacağız..

akil insan.. - futbolkolik

akil olan sizsiniz, size sormalı?