İdam cezası çözüm mü?

İdam cezası, suçları önlemek açısından bir "çözüm" olsaydı; bu uygulamanın olduğu ülkelerde, suçların önü alınıyor olurdu. Şu bir gerçek: İdam cezası, daha çok, "otoriter" yönetimlerde yaygın. Bu şekilde yönetilen ülkelerin büyük kısmında, suç oranının yüksek olduğu da, sır değil.

Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesi; toplumun vicdanını, ağır şekilde yaraladı. Cinayet, doğal olarak, geniş bir öfke seline yol açtı. İnsanlar, vahşetin sorumlularının, en ağır cezaya çarptırılması isteğini, dile getiriyorlar.

Dört gün önce, TBMM'de, "kadına şiddet"i konuşmuştuk. Erkek egemen kültürle, kadına yönelik erkek saldırganlığıyla nasıl baş edilebileceğini, tartışmıştık. Medyada, kadına yönelik şiddetin nasıl yeniden üretil(ebil)diğini, sorgulamıştık.

“Kadınlara yönelik erkek saldırganlığı”nın, geleneksel, kültürel kökleri olduğu gibi, güncel nedenlerinin olduğunu da, gözden uzak tutamayız.

Yüzyılların ötesinden gelen yerleşik reflekslerin düzelmesi için, uzun ve sabırlı bir “evrim” sürecinin gerekliliği ortada. “Eğitim” ve “dönüşüm” çabalarının, gerçekten bu konuda duyarlı kişilerce ve elbette esas olarak kadınların katılım ve insiyatifiyle yürütülmesi şart.

Kadınların, eğitim ve yönetim dahil her alanda, daha doğrudan ve daha etkin müdahalelerini sağlayacak bir ortama, acilen gerek bulunuyor. Tabii, görünmeyen kadınlar ülkesinde; erkek kültürünün değişime uğraması, şimdilik, “hayalden öte” bir durum gibi de algılanabilir.

Kadının toplumsal yaşama katılması, yönetim kademelerinde, karar mekanizmalarında, ekonomik hayatın merkezinde yer alması; uygar ve özgürlükçü bir toplum için, olmazsa olmaz bir durum.

KADININ TOPLUMDA VAROLMASI

Kadın, gündelik yaşamda ne kadar etkili olursa; erkek egemen alışkanlıklar ve şiddeti “normal” olarak gören refleksler, o ölçüde güç kaybediyor. Köklü çözüm, kadınların görünür hale gelmesinden, daha etkin bir toplumsal konuma gelmesinden geçiyor. Kadınların güçlü olduğu ülkeler, aynı zamanda, hak hukuk düzeninin de geçerli olduğu ülkeler olarak öne çıkıyor.

Siyasetin dilinin değişmesi, elbette kolay değil. Siyasete egemen olan “şiddet söylemi”; toplumun ataerkil kültürünü, yeniden üretiyor. Kadınları adeta farklı bir canlı türü olarak gören siyasetçilerin söylemine karşı, uzun soluklu bir mücadeleye gerek bulunuyor.

'ASALIM' ZİHNİYETİ

Toplumsal öfke anları, mantığın zayıfladığı anlardır. Özgecan'ın ölümünün çaresizliği içinde; "idam cezası" konusu, yeniden gündeme geldi. İdamı, bir cezalandırma biçimi olarak savunanlar, hep varoldu. Son günlerde, bazı kesimler, bu isteklerini, daha yüksek sesle dile getiriyorlar. "Kısasa kısas", yeniden gündemde.

İdam cezası, suçları önlemek açısından bir “çözüm” olsaydı; bu uygulamanın olduğu ülkelerde, suçların önü alınıyor olurdu. Şu bir gerçek: İdam cezası, daha çok, “otoriter” yönetimlerde yaygın. Bu şekilde yönetilen ülkelerin büyük kısmında, suç oranının yüksek olduğu da, sır değil.

Yakın tarihe baktığımızda, maalesef şunu da görüyoruz: Ülkemizde, idam, çoğu zaman, siyasetçileri cezalandırmak için, yani “siyasi baskı” amacıyla uygulandı. İdamların en yaygın uygulandığı dönemler, askeri darbe dönemleri oldu. Ortadoğu’daki otoriter rejimlerde, idam; siyasi muhaliflerin tasfiyesi için, yaygın olarak kullanılan bir silahtır.

İdamın bazı erkek siyasetçiler tarafından yeniden dillendirilmesi, kaderin garip bir cilvesi. Sonuç olarak, kadına yönelik vahşi bir cinayetin acısını yaşıyoruz. Şiddetin, erkek egemen saldırganlığın önünü alabilmek adına; yeni yaklaşımlar geliştirmeye çalışıyoruz.

Erkek egemen psikolojik iklim; "asalım" formülünü, bir “çözüm” olarak değerlendirebiliyor.

Önce erkek egemen kültürü bir sorgulasak, onun siyasetle olan olumsuz etkileşimini tartışsak... Erkekler olarak, içimizdeki saldırganlığı analiz etsek. Bir özeleştiri, bir değişim çabasına girişsek…

Şunu unutmayalım: "Asalım" zihniyeti de, öz itibariyle, “erkek kültürü”dür.

http://www.radikal.com.tr/129485412948545

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Afganistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Ürdün, İran, Irak... - Barnabycik

Bunlar tecavüz oranı en yüksek ülkeler ve hepsinde idam cezası var. Tabii bu ülkelerin ortak bir yanı daha var. Ama yazmaya gerek bile görmüyorum. Zihniyet devrimi şart... eğitim şart... Ama damacanaların bile tecavüze uğradığı güzide ülkemizde, hakim zihniyet Kadıköy vapurundan inen kadınların kıyafetiyle uğraştığı için, bu eğitim ne yazık ki "eğit-domalt" politikalarından öteye geçemiyor.

Kadınla - Erkek "eşit" değildir - muratcelik123

Oral Çalışlar Erdoğanın bu "lafını" atlamış. Sonracığımı Bülent Arınçın beyanları var kahkaha atan kadınlarla ilgili. Nihat Doğanın açıklamalarıyla Bülent Arınçın açıklamaları arasında hiçbir fark yok. Memleketi şu an Nihat Doğan zihniyeti yönetiyor. Kadının "giyimine" ve "laik" eğitim sisteminine kafayı takmışlar. Türkiyede "herşeyden önce" Nihat Doğanları (Erdoğan, Bülent Arınç vs.vs.) iktidardan "indirmek" lazım...

Suçlu sadece katil mi? - hypnosis

Her türlü sapkınlığın mübahlaştırıldığı bir toplumda, mübahların sebep olduğu bu korkunç cinayet(ler)in faili kim? Masum bir çocuğun korkunç bir caniye dönüşümünün mimarı hangi toplumun eğitim sistemi, ahlaki yapısı? Özgecan?ın kanı kimin ellerinde?

Zavallilar - oselimg

Kadinin kapanmasini ozgurluk sayan erkek dinlerinden ve bunu parti politikasi olarak uygulayan kulturlerden de bahsetsek mesela. Sorgulamayi tesvik etmeyen, biat etmeyi one cikaran kulturler desteklendigi surece hayal goruruz sadece. Tecavuz sadece cinsel baglamda gerceklesmiyor ulkemizde. Milyonlarca cocugun, gencin beyinlerine tecavuz ediliyor hergun. Insanlar arasi iliskilerin turlu sekillerde engellendigi, kamplastirildigi, hurafelere dayandigi yerlerde gucsuzlestirilen insanlar kendilerine illa bir kurban bulurlar. Paranin ve basarinin din yapildigi kulturlerde de aynisi gerceklesir.

İDAM ASLA ÇÖZÜM OLMAMIŞTIR - korel dolunay

İdam cezası asla çözüm değildir , zaten olmaz , taahütlerimiz var . ABD de ölüm cezası var işte , neye engel oldu , hiç bir suça engel olmadı . Ama tem tersi şeyler oldu ABD de , suçsuz insanlar idam edildi , ya da idamdan kıl payı kurtulup 20-30-40 yıl hapis yattıktan sonra suçsuz oldukları anlaşıldı . Namus adına, özentiyle , aşiret kurallarıyla , siyasi nedenlerle , mafya kurallarıyla , bedavaya , 50 TL.ye adam öldürülen , asalım , keselim , linç edelim denilen bir ülkeden söz ediyoruz . Böyle bir yerde idam cezasından kim korkar . İşlediği suçun cezasının 20-30 yıl hapis , müebbet hapis olduğunu bilen insanı idamla asla korkutamazsın . 17 bin kişi öldürüldü , 17 bin katil demektir bu , faili de meçhulmüş , öyle diyorlar , biz de yiyiyoruz . Dizide rol icabı ölene mezarlıkta ciddi cenaze töreni düzenlediler siyah takım elbiselerle . Özentiyle kadın döven , öldürenler var . Bilin bakalım başka ülkelerde böyle şeyler neden olmuyor .