İhracatın lideri otomotiv sektöründe direniş...

İşçiler haklarını arıyor ve direniyorlarsa, asıl olarak haklıdırlar. Ülkemizdeki sistemin; işçilerin örgütsüzlüğünden, işgüvencesi olmamasından, yasaların onları korumamasından da yararlanarak yoluna devam ettiği; bir gerçek.

Ekonomi tarihçisi profesör arkadaşım, endişeli bir dille uyardı: "Bursa'daki Renault grevinin ardından yaygınlaşan grevler ve direnişler sırasında, ilgi çekici gelişmeler oluyor. Türkiye'nin en önemli ihracat sektörünün böylece krize girmesi, ekonomiyi sarsabilir. Acaba anlamadığımız birşeyler mi oluyor?" Gelişmeleri anlamak amacıyla, sorup soruşturmaya başladım.

İlk düşüncemi ifade edeyim: İşçiler haklarını arıyor ve direniyorlarsa, asıl olarak haklıdırlar. Ülkemizdeki sistemin; işçilerin örgütsüzlüğünden, işgüvencesi olmamasından, yasaların onları korumamasından da yararlanarak yoluna devam ettiği; bir gerçek.

RENAULT İKİNCİ BÜYÜK İHRACATÇI

Renault otomobil fabrikası, Türkiye'de en çok ihracat yapan ikinci kuruluş. Onu, Ford-Koç grubu izliyor. Bu iki fabrikada da grev var. Üretim, durmuş vaziyette. Talepler karşılanamıyor. Bunlara hizmet veren yan sanayi kuruluşlarında da; kriz potansiyeli, kendisini hissetiriyor.

Ekonomist arkadaşımın, Türkiye ekonomisinin son durumuna ilişkin bana aktardıklarına gelirsem... Dünya Ekonomik Durumu ve Perspektifleri üzerine güncellenmiş 2015 ikinci yarı beklentileri şöyle: Dünya için 2015'te yüzde 2.8 büyüme öngörülürken, Türkiye için en düşük IMF beklentisi 3.1(IMF bu değerlendirmeyi sürekli yeniliyor, ilk beklenti 3.4'tü.)

Avrupa Komisyonu'nun Türkiye için büyüme tahmini de şöyle: 2015 için, 3.3-3.7 arası, 2016 için 3.7-4.0 arası. Ayrıca, Birleşmiş Milletler son raporu'nda da; Türkiye'nin, dünyadaki tüm istikrarsızlıklara rağmen, ihracat kapasitesiyle (Avrupa'daki, son yıllarda gerileyen büyüme ivmesinden de, ayrışarak) büyüme eğilimini sürdüreceği görülüyor.

Son grevleri ve direnişleri değerlendiren Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gelişmeleri 'seçim öncesi manidar buluor.' Şunu da ekleyelim: Bir otomobilin üzerine yazılmış, "Diren Renault" fotoğrafı da değişik şekillerde yorumlanıyor.

22 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

'Renault greviyle başlayan süreçte neler oluyor' noktasında, şöyle bir özet yapmak mümkün: Yıllık 22 milyar dolarlık ihracatla, Türkiye ihracatının en büyük parçasını oluşturan otomotiv sektörünün merkezi konumundaki Bursa'da; otomotiv işçilerinin 'ücret zammı' talebiyle başlattıkları iş bırakma eyleminde, 4 otomotiv şirketinde, toplam 15 bin 600 işçi greve katılmış durumda... İşçiler, hem işvereni hem sendika yönetimini, 'aynı işe farklı ücret politikası uygulamakla' suçluyorlar. Otomotiv şirketleri ise, bunun doğru olmadığını söylüyorlar. Ayrıca, sektördeki 1 günlük üretim kaybının, ekonomide 175 milyon TL'lik zarara yol açtığını öne sürüyorlar. Otomotivdeki üretim kaybının, yılda 3,5 milyar dolarlık hacimle, en fazla ihracat yapılan pazar olan 'Almanya pazarı'nı da etkileyebileceği belirtiliyor.

Uzmanlar; Türkiye’deki işçilerin, sendikasız bir şekilde ve var olan sendikaya karşı, bu büyüklükte eylem yapmalarının, dikkat çekici olduğuna, işaret ediyorlar. Hem işverenlerin hem sendikacıların, işçilerin bu mesajını iyi okuması gerektiği, dile getiriliyor.

"ACABA"YI AŞMAK 

Bu yazının yazıldığı sırada, önemli bir açıklama daha geldi. Renault Türkiye yetkilisi, 'bu krizin devam etmesi halinde Türkiye'yi terk edebileceklerini' belirtti.

Otomotiv sektöründeki krizi ve grevi, çok değişik yönlerden değerlendirenler var. Farklı okumalar, analizler, çıkarımlar, hatta 'perde arkasına dair değerlendirmeler' elbette olacak... Toplumun ve ekonominin dengeleri açısından birçok yönden anlam taşıyan bu süreçte, önemli olan şu: Ülkemizdeki işçiler, ağır koşullarda ve düşük ücretlerle çalışıyorlar. Bu gerçeği göz ardı etmek, söz konusu olamaz.

Ekonomi büyüdükçe, işçilerin hak talebi de yükselecektir.

Çözüm üretmek, siyasetin görevi...

http://www.radikal.com.tr/136322113632216

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

ORal Calislar'in sartli destegi - ohabey

Oral Calislar tutun emekcisine, memur emekcisini vermedigi destegi simdi sartli veriyor. Niye? Cunku daha Erdogan bu grevi kendisine darbe girisimi olarak tanimlamadi. Erdogan bunu da darbe girisimi olarak tanimlarsa Oral Calislar hemen destegini cekecektir ki bunun altyapisini su cumleyle kurmus " Şunu da ekleyelim: Bir otomobilin üzerine yazılmış, "Diren Renault" fotoğrafı da değişik şekillerde yorumlanıyor" Demek istiyor ki Erdogan'i uzecek pankartlar tasimayin hemen sizi darbeci ilan ederiz. Oral Calislar'in icin rahat olsun... kendisi uyarmasa da hepimizi biliyoruz ki eylemeler kendisi gibi kabuk yandas kalemler tarafinizdan ancak Erdogan'a dokunmazsa hakli gorulur. Tekrara gerek yok.

Emege dayali ekonomi - user1108326

Turkiye emek yogun ekonomik yontemle sanayi uretimi yapmakta bunun da tek sebebi ucuz is gucu bunu da saglayan genc nufus, tam da bu genc nufusu ilerleyen yillarda da genc tutmak icin insanlarin yasam kalitesine bakmaksizin ucuz, guvencesiz, sendikasiz (veya hukumetler gudumundeki gostermelik sendikali) iscilere sahip olmak icin 3 cocuk diye diretiyorlar, yukaridakiler asagidakilerin kac lira kazandigiyla, nasil yasadigiyla, nasil somurulduguyle ilgilenmeyip sermaye sahipi bu tehditkar sirketlere hizmet etmek icin ellerinden geleni yapiyorlar. Bugun ve bundan sonra yillarda sistemi ve mantigi degistirmedikce insanlarin emegini 3 kurusa somurdukce bu tip eylemler kacinillmazdir, yapilmasi gereken teknoloji yogun uretim yontemlerine gecmek (eger ozel sektore tesvikler yetmiyorsa devlet eliyle ilk yatirimlari baslatmak) ve zaman icerisinde bu insanlarin hayat standartlarini ve gelirlerini arttirmaktir bunun da tek yolu niceliksel degil niteliksel olarak cogalmaktan gecer.

Oral Çalışlar ekonomiden "anlamıyorsun" - muratcelik123

Ekonomide elmalarla armutlar yani gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeler kıyaslanmaz. Avrupa ekonomisi için için % 3'lük büyüme "ciddi" bir başarıdır ama Bu Türkiye için vasatın bile "altını" temsil eder. Türkiye ekonomisi son 12 senedir diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla çok zayıf bir ekonomik performans sergilemiştir. Yani Türkiyede ekonominin büyüdüğü falan yok olan şey "üretime" değil sıcak / kara para girişine dayalı dalgalanmalardır. Bu durum AKP döneminde o kadar ileri boyutlara vardıki "kara para" (Türkiye uyuşturucu ticaretinde önemli bir geçiş noktası, tabi sadece uyuşturucu parasıda değil körfezden akan parada var vs.vs.) ülkeden çekilsin ortada Türkiye ekonomisi diye birşey kalmaz...

Renault terk edermi? - efeg27

Krizin nedenini okursak çözüme de ulaşabiliriz. İşçiler taleplerin ne sendika ne de işveren tarafından dikkate alınmadıklarını görünce kendileri eylem yapmaya karar vermişler. Bugüne kadar AKP hükümeti gerek yargı kararları gerekse sendikalar üzerindeki gücünü kullanarak her türlü grev ve eylemi bertaraf etti öyleki ülkede grev yapmak komedi şova döndü, genelde 60 gün grevden sonra yargıtay kamuya zarar veriyor gerekçesiyle grevi sonlandırıyor ama aslında sorunlar çözülmemiş oluyor! halının altına süpürerek nereye kadar gidileceği sanılıyor ki! Diğer taraftan giderim diyen işveren var, nereye gidecekmiş? hem işçi sorunu yok, hem kaliteli üretim var, hem iç pazar var, ihracata teşvik var, ucuz işçilik ve yedek parça da var... merak etmeyin 4 gün grev oldu diye hiç bir yere gitmez.

Ağzında ki baklayı çıkar Çalışlar! - AKDENİZ1959

Ne demek istediğini açık bir şekilde yaz Çalışlar. Her zamanki yaptığın gibi boşuna komplo teorileri üretmeye kalkma! Bu şanlı direniş çok açık. İşçiler sendikanın kendi haklarını savunmadığının farkına varmışlar ve üretimden gelen güçlerini kullanmışlar. Bundan daha doğal ne olabilir ki? Utanmasan gezi direnişi için söylediğin "darbe girişimini" bu direniş için de söyleyeceksin! Ruhunu bu kadar kirletme!

Sömürü - F.Ferrer

Ekonomi işçinin emeğini sömürerek büyüyecekse hiç büyümesin. Sendika başkanlarının işveren gibi yaşadığı bir ülkede işçilerin bu onurlu direnişine destek vermek, emeğe saygı duyan herkesin görevidir. Ekonomi ne kadar etkilenir, üretimin durmasının bir günlük maliyeti ne kadar olur onları işveren ve sermaye sahipleri, iktidar düşünsün. Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok!