İhsan Özkes, nasıl milli mesele haline geldi? 

İhsan Özkes'in, Abdülkadir Şener'in, ya da partisini değiştirdikten sonra, ayrıldığı örgütüne ve liderine ağır ifadeler kullanmış siyasilerin bir dökümünü yapsak; son derece zengin bir liste çıkar.

İhsan Özkes, 30 Ağustos resepsiyonunda, (tüm milletvekillerinin olduğu gibi, kendisinin de davetli olduğu) Cumhurbaşkanlığı’nın Ankara Beştepe'deki yeni köşküne(veya, popüler tabirle, Saray'a) gidince, kıyamet koptu. İhsan Özkes, şu an, bağımsız milletvekili. Üsküdar Müftülüğü dahil, bir çok ilçede müftülük yapmış, bir din adamı.

İki dönem CHP'den milletvekili seçilen Özkes; 30 Mart yerel seçimlerinde, Üsküdar'da, CHP’den belediye başkan adayı oldu. Seçimi az farkla yitirdi. Son seçimlerin ardından, tepkisel bir açıklamayla, CHP'den istifa etti.

İhsan Özkes'in daha önce Erdoğan'la ilgili, Beştepe'yle ilgili söyledikleri, şimdi önüne koyuluyor. Gerçekten de, birçok CHP'li gibi, birçok muhalif gibi, Özkes de; CHP'de iken, Tayyip Erdoğan'ın şahsına, Beştepe'de inşa edilen yeni Cumhurbaşkanlığı köşküne ilişkin, ağır ifadeler kullanmıştı.

SÖYLEDİĞİNİN TERSİNİ SÖYLEMEK

Köşke gidince, geçmişte söylediklerinin tam tersi yönde bir çizgi tutturması; doğal olarak, tepkilerin yükselmesine neden oldu. Resepsiyona katıldıktan sonra attığı tweetlerde, "Hz. Muhammed de Atatürk de, yaşasalardı, saraya gelirlerdi" şeklinde özetlenebilecek ifadeler kullandı. Kendisi, daha önce, "Burada haram var Hz. Muhammed o saraya gitmezdi" demişti.

Özkes, eleştirileri şöyle yanıtlıyor: "30 Ağustos nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği resepsiyona katıldım diye bana hücum edenleri Allah ıslah eylesin. CHP'de iken söylediklerimi yazıp çizenler her halde benim incitici eleştirilerim nedeniyle hicap duyduğumu, o sözlerimi duymamışlar sanırım. (...) Hz. Muhammed, bu gün yaşıyor olsa Saraya girer mi, bu akşam orada hissetim ki kesinlikle girerdi, çünkü orada sünnetten emareler çok.(...) Sanki bir ayıp işlemişim, bir günah işlemişim gibi saldıranlara Allah akıl fikir versin. Nedir bu Tayyip Erdoğan düşmanlığı? Allah ıslah etsin. Meraklılar için söyleyeyim, Atatürk de bu gün yaşıyor olsa bu akşam mutlaka Saray'da olurdu."

"BEN CHP'Lİ DEĞİLİM" 

Özkes, değişimini şöyle anlatıyor: "Benim CHP'de iken söylediklerimi bırakın, ben artık vallahi de billahi de 'CHP'li İhsan Özkes' değilim, ben İhsan Özkes'im lütfen kabullenin. 'Tayyip Erdoğan düşmanlığı, PKK dostluğuna götürüyorsa, burada düşünmek gerekmez mi' demiştim, ben de düşündüm ve Saraya gittim. Siz de gidin."

ÖZKES OLAYI ÜZERİNDEN DÜŞÜNMEK

İhsan Özkes'in, çeşitli çevreler tarafından topa tutulması, normal. Tuğrul Türkeş de, benzer bir psikolojiyi tetikliyor. Onun da geçmişte Tayyip Erdoğan'a ağır suçlamalar yönelttiğinin belgeleri sosyal medyanın önde gelen malzemelerinden.

Tabii, ters yönde örneklerden de söz etmek mümkün: Abdüllatif Şener, AK Parti'nin kurucu kurmayları arasındaydı. Sonra istifa etti. Tayyip Erdoğan'a yönelik suçlayıcı değerlendirmeleriyle, muhalif çevrelerin gözünde kıymet kazandı.

İhsan Özkes'in, Abdülkadir Şener'in, ya da partisini değiştirdikten sonra, ayrıldığı örgütüne ve liderine ağır ifadeler kullanmış siyasilerin bir dökümünü yapsak; son derece zengin bir liste çıkar. Belli bir tarafta siyaset yaparken, yolsuzluk edebiyatında destanlar yazanların; taraf değiştirince, bu konuları unuttuklarını da, sık sık görüyoruz. Bu ülkeden, tutarsızlık konusunda, doktora tezleri bile yazılabilecek miktarda, malzeme çıkar.

Hatırlayalım: İhsan Özkes, bir zamanlar, CHP'lilerin baştacıydı. Dili kemiksiz ve sertti, suçlamaları ağırdı. Üslubu belki çok değişmedi, ancak durduğu yer değişti. Ona bugün sosyal medyadan ağır suçlamalar yönelten kesimler; geçmişte, aynı “kötü” üsluptan, rahatsız görünmüyorlardı. Tam tersine, hoşnuttular.

"Benim saflarımda olduğu sürece her yaptığı iyidir, karşı tarafa geçmediği sürece sorun yoktur" anlayışı, sakat bir anlayış. Siyasetteki karalayıcı, kutuplaştırıcı dil; artık kimseyi şaşırtmıyor. Anormallikler, normalleşiyor.

Özkes, kendi dilinin belasını çekiyor... 

http://www.radikal.com.tr/142563814256387

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Laiklik nerde kaldı? - prevultion

CHP milletvekillerinin dini kavramları kullanması, din üzerinden diğer partileri eleştirmesi laiklik ilkesine uygun mu? CHP haricindeki parti mensuplarının ve bağımsızların dini kavramları kullanması gericilik, yobazlık, saf ve masum insanların kutsal duygularını istismar etmek değil miydi? Yahu sevgili Kemalistler... Özkes türlü türlü dini kavramlar üzerinden iktidarı eleştirirken, iktidara karşıyız ama siyasi eleştirilerimizde dini kavramların kullanmasına da karşıyız deseydiniz ya... Tayyip'i eleştirmek uğruna laiklik ilkesini bile ayaklar altına almaya hiç utanmadınız mı? Atamızın yüzüne nasıl bakacaksınız şimdi :) Derin bir cehalet mahsülü saçmasapan laiklik anlayışınıza veya putlarınıza tapınma şeklinize katıldığımı sanmayın ama en azından ilkeleriniz konusunda tutarlı olabilmenizi beklerdim. Kemalistlerin kalitesi gitgide düşüyor. Ha bizim için hava hoş, eğlence çıkıyor bize de... Özkes'e küfürler saydırmaya devam edin. Cehalet mutluluktur ve elbette; siz Kemalistler de olmasa biz kimle eğlenicez?

Hepsi aynı kefeye konulur mu? - user459660

Kimsenin sözcüsü ya da tarafı değilim; ancak, yıllarca gündemi takip edip olaylar ve gelişmeler üzerine köşe yazısı yazan bir kalemin; kalkıp bu üç ismi ve davranış tarzını aynı kefeye koyup değerlendirme yapmasının tutarlı bir tarafı yok. Türkeş ve Özkes'in önceki söylemleri ve şimdi yaptıkları ile, Şener'in davranış tarzı kıyas yapılamayacak denli farklı. Şener, kurucusu olduğu partide bakanlık yaparken; yani henüz buz dağının görünen yüzünün uç kısmını farkettiğinde ( hukuksuzluk, istismar vb. durumlar) kurucusu olduğu partiyle yollarını ayırdı ve elbette haklı olarak gerekli açıklamalarda ve eleştirilerde bulundu. Gidip başka partilere ve liderlerine övgüler yağdırıp ikbal peşinde koşmadı. Yazarın ifadesinde bu ayrımdan söz edilmiyor ve daha kötüsü, önceki iki örneği gösterip, artık bu tür davranışların bir teamül haline geldiğine dair bir haklılıktan dem vuruyor sanki!

Anlat anlat heyecanlı oluyor! - guru

Çalışlar'dan bir klasik daha. Ortalama bir tutarlılık üzerinden sergilenen oratalama bir doğrucukluk, ortalama yorumlar. Çalışlar yazmasa da olurdu, gözlerimiz boşuna yorduk.

Zorbalığın cazibesi - muratcelik123

"Gücün" ve "Zorbalığın" cazibesine kapılan biri daha. Aslında İhsan Özkeside suçlamamak lazım zira iktidar tarafından yürütülen ağır dezenformasyan bombardımanına dayanabilmek için sağlam bir zihne sahip olmak lazım. "AKP parti devleti" insanların beynini yıkamak için tüm imkanlarını seferber etmiş. ihsan Özkes'te senin gibi bu "beyin yıkama operasyonunun" mağduru olmuş Oral Çalışlar....

Ortalamacilik - mf1977

Oral Calislar son zamanlarda bir 'iktidara, muhalefete esit mesafe koyma' pesinde, goruntu bu, ancak biraz eselediginiz zaman, ozellikle yazilarinin sonunda gordugunuz sey su: Iktidari elestiren muaf tutma, elestiri yapilacaksa da bunu olabildigince, 'siyasette kutuplasma' vs gibi , esasinda siyaset terorisinde olmayan sacma sapan argumanlarla yumusak , rahatsiz etmeyici bir sekilde yapmayi salik verme. Insanlar elbette fikirlerini degistirebilirler, ancak bu degistirdiklari fikirlerinin dayanaklarini da dogru durust bit sekilde izah etmeliler. Iktidarin antidemokrat tavirlarinin en fazla gorunur oldugu , ulkenin yeniden bir savas ortaminda oldugu bir donemde bu kadar iktidara meyilli bir dille yazi yaziyor olmak, Oral Calislar gibi birisine ne kazandirir ki?

Zavallılar... - oselimg

Özkes Erdoğan'ı eleştirmesi nedeniyle şimdi keskin dilinin belasını çekiyormuş. Şimdi Erdoğan'ın yaptıklarını övüyor olması kötü bir şey değil yani. Ayrıca bu bizim milli meselemiz de değil, bir günde unutuldu gitti. Erdogan'ı aklama çabanızda Özkes gibi birinden medet umacak duruma düşmeniz asıl felaket ama Erdoğan size başka çare bırakmıyor. Zırva ancak başka bir zırvayla desteklenebilir.

Sayın gazeteci - user574861

Sakın Abdüllatif Şener olmasın o! Biraz dikkat ve özen Oral bey.