İslamcılar ve Kürtler: Yeni Anayasa'nın aktörleri

Şu açık: Türkiye'de "yeni anayasa" için en kuvetli iki dinamik; toplumsal talepleri itibariyle ve sistemle olan çelişmeleri nedeniyle, dindarlar ve Kürtler. Bu iki kesim, "Cumhuriyetin tekçi yapılanması"nın, en büyük mağdurları.

HDP barajı aşar mı, aşamaz mı? Kimler barajı aşmasını istiyor, kimler istemiyor?

Geçmişte olsa; bu soruya, daha kolayca cevap verebilirdik. Şimdi, oldukça karmaşık bir tabloyla yüz yüzeyiz. Bu kez, “birbirine siyaseten zıt” olarak kabul edebileceğimiz değişik çevrelerin, HDP'nin barajı aşmasını istediği bir dönemeçteyiz.

Düne kadar Öcalan'ı ağır bir dille eleştiren, hatta onu 'bebek katili' olmakla suçlayan -belki bugün hala bu düşüncelerini koruyan- bazı çevrelerden; HDP'ye destek geldiğini, görüyoruz.

HDP'nin barajı aşmasının ne gibi sonuçları olabilir?

1. AK Parti'nin tek başına anayasa yapması (ve “başkanlık sistemi” ni gerçekleştirmesi) mümkün olmaktan çıkar.

2. HDP/PKK eksenli Kürt siyasi hareketi, “meşru siyasi mücadele zeminine daha fazla yatkın” hale gelebilir. Meclis'te 50-60 milletvekiliyle temsil edilen bir siyasi yapının; "silaha devam" çizgisine yakın durması, çok mümkün olmaz.

3. HDP/PKK eksenli hareket, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve yeni anayasanın yapılması konusunda etkin bir aktör haline gelebilir.

4.Çözüm süreci daha makul ve barışçı bir zemin üzerinden yürüyebilir.

5.“Toplumsal çeşitliliğin Meclis'te temsil edilmesi”yle ilgili sıkıntı; bir ölçüde de olsa aşılmış, “parlamenter meşruiyet” eskiye oranla sağlamlaşmış olur.

ÇÖZÜM SÜRECİ VE YENİ ANAYASA

Türkiye'nin 12 Eylül Anayasası'ndan kurtulmasıyla, çözüm sürecinin sağlam bir zemine oturması; birbirine çok bağlı. Kürtlerin ve farklı kimliklerin haklarının hukuklarının korunması, kimlik taleplerinin güvenceye kavuşturulması, yeni ve demokratik bir anayasal sistemle mümkün. Yeni bir anayasa olmadan, “çözüm süreci”nin tam anlamıyla sağlam bir mantıksal zemine oturması zor.

İKİ TEMEL PARTNER

Şu açık: Türkiye'de “yeni anayasa” için en kuvetli iki dinamik; toplumsal talepleri itibariyle ve sistemle olan çelişmeleri nedeniyle, dindarlar ve Kürtler. Bu iki kesim, “Cumhuriyetin tekçi yapılanması”nın, en büyük mağdurları.

“Ulus devlet” inşa edilirken; dindarlar ve Kürtler, hep tehlike olarak görüldü. Güvenlik temelli bütün önlemler, "irtica ve bölücülük tehlikesi" üzerinden örgütlendi.

Yeni anayasa için, en istekli kesimleri onların oluşturması, doğal. Tabii, tek mağdur onlar değiller. Otoriter rejim; emekçileri, yoksul sınıfları, hatta orta sınıfları da vurduğu gibi; farklı düşünen/aykırı bireyleri de marjinalize etti. O nedenle, “yeni bir anayasa”, çok geniş bir toplumsal spektrumu ilgilendiriyor.

HANGİ ANAYASA?

Yeni anayasa talebi konusunda, esas olarak, “ortak bir zemin”den söz etmek mümkün. Ancak, “nasıl bir anayasa” sorusunu sorduğumuz zaman, ayrılık ve bölünme başlıyor.

CHP/MHP muhalefeti; darbe anayasasındaki "Türklük" vurgusunu, "değiştirilemez maddeler" adı altında ifade edilen temel statükoyu, korumayı görev edinmiş durumda. Türkiye'nin çok sesli, çoğulcu yapısına uygun bir anayasa yerine, "tekçi gelenek"i öne çıkarıyorlar. Bu kesimin düşündüğü “yeni anayasa”da, ciddi bir “sistem değişikliği” bulunmuyor. Darbe anayasasının temel felsefesinden kopabilmiş değiller.

“Dindarlar” ve Kürtler ise, “temel anayasal paradigma”nın, değişmesinden yana. Hazırlanacak yeni anayasa, ırk eksenli millet tanımını içermeyecekse, bir anlam ifade edebilir. Yeni anayasa; bürokratik vesayeti, askeri vesayeti tamamıyla yok edecek bir anlayışla hazırlanırsa, bir anlam ifade edebilir.

BAŞKANLIK TARTIŞMASI

Başkanlık sistemi tartışmasına gelince… CHP ve MHP, başkanlık sistemini, kesinlikle istemiyor. HDP/PKK eksenli siyasi hareketin ise, tam anlamıyla nasıl hareket edeceğini, kestirmek kolay değil.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Başkanlık sistemini istemiyoruz" vurgusunu, son dönemde fazlaca yapıyor. Bunu, "Erdoğan nefreti" güçlü olan seçmen kitlesini ikna etmek amacıyla tercih ettiği yorumları, öne çıkıyor. Çünkü, daha önce, PKK/HDP çevreleri, "Prensip olarak başkanlık sistemine karşı değiliz. İçeriğine bakarız" diyorlardı. Hatta, "ABD tarzı bir başkanlık sistemini neden reddedelim" yorumlarını da hatırlıyoruz.

Başkanlık sistemi olsa da olmasa da; eğer, HDP barajı aşarsa -ki,bence,şu noktada öyle görünüyor- yeni şeyler olabilir. Bu siyasi akım, Türkiye'nin yeni bir sisteme kavuşması, temel demokratikleşmenin gerçekleşmesi noktasında, etkili bir rol oynayabilir.

Temel mağdurlar, “yeni Türkiye inşası”nın, temel mimarları olabilirler.

http://www.radikal.com.tr/131232613123268

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

momentum - muratcelik123

Demokrasinin yüzyıllarca senelik bir birikimin sonucu olduğunu bende biliyorum. Ama bu konuda eleştirmen gereken demokrasinin bir türlü "yerleşememesinden" kemalistleri sorumlu tutan yazar "gibiler". Kemalistler nasıl olacaktıda sadece "otuz senede" demokrasiyi yerleştireceklerdi. Böyle bir niyetleri vardı yoktu tartışması "ayrı" yapılabilir. Ama yazar gibiler kalkıp sürekli işte kemalistler yüzünden böyle oldu vs.vs. derse bende böyle yorum yaparım. Üstelik ben bütünsel yaklaşmayı tercih ediyorum. Türkiyenin "göreli" durumunu belirleyen pek çok "parametre" var elbette ama cumhuriyetin ilanı önemli bir aşamadır. İftardan önce evine gitme meselesine gelince Türkiyede pek çok işyeri bu uygulamayı yapıyor zaten. Benim çalıştığım pek çok işyerinde isteyen personel iftardan önce eve giderdi. Böyle bir sorun hiç olmadı ki bu ülkede. Mesela benim annem CHPlidir ama ramazanda dışarıda yemek yemeye hala "utanır"...

muratcelik123 - momentum

Sadece 3 noktaya değinip gideceğim: 1- Toplum din ekseninde baştan aşağı yeni baştan şekillendiriliyor, demişsin. Yanlış. Bizim toplum zaten din ekseninde şekillenmiş. Yeni baştan bir daha şekillenmesine gerek yok. Sorun bu şekillenmenin laik bir devlette nereye kadar tanınacağından çıkıyor. Daha net bir ifade ile, Ramazan'da personel iftardan önce evlerine gönderilebilir mi, ondan çıkıyor. Artık istersen gönderilebilir de, istersen gönderilemez de. Ama en azından doğru soruyu bulmuş olalım. 2- Türkiye'nin göreli demokratikliğinde, cumhuriyetin aydınlanma devriminini rolü ne? İran, Afganistan, Tunus gibi ülkeler bizden daha radikal "aydınlanma" devrimleri yaptılar ama olmadı. Hatta daha beter oldu. Bir anlık devrimle demokrasi gelmez. Yüzlerce yıllık birikimin, olgunlaşmanın ürünüdür sistemler. 3- AKP dindarların partisi mi? Güzel bir soru. Müslümanlar biraz daha elitleşip beyazlaşınca göreceğiz. Benim yaşadığım ülkedeki Türklerden muhafazakar iş adamları (hepsi AKP'li) deli gibi uçkur seferine çıkmış durumdalar, sonra dönüp CHP'lilerle siyaset tartışıyorlar. Ne tesadüf CHP'lilerin çoğu da, çoluk-çocuklarıyla mazbut bir hayat yaşıyorlar. Abdullah Gül'le beraber ilk defa Köşk'e seccade çıktı dediklerinde buna önce rahmetli İnönü'nün çocukları itiraz etmişlerdi.

Boş yazılar Oral Çalışlar - muratcelik123

Dolar çıktıkça AKP "düşüyor". Dahada düşecek. Memleket tarihinin en "ağır" ekonomik krizi geliyor. İslamcıların toplumdaki gerçek karşılıkları %15 bile değil. Gene eski bantlarına dönecekler. İslamcıların sivil siyaset üstündeki vesayetleri "kırılacak" ve kös kös atıldıkları tarihin "çöplüğüne" geri dönecekler. AKP "az demokrasiye" bile tahammül edemedi. Az olan demokrasiyi bile yıktı. Çoğulculuk , demokrasi ve özgürlük namına hiçbirşey bırakmadı memlekette...

Rakı içen dindar olamaz mı? - muratcelik123

Yahu benim çalıştığım işyerinde var. Hem rakı içiyor hemde cumaya gidiyor. TCnin elbette çokça eleştirilecek tarafı var ama farklı renkleride içinde barındıran "çoğulcu" bir dindar kimlik yaratmayı başarmıştı. AKP bu "çoğulcu" dindar kimliği yıkmaya çalışıyor (Ama başarısız olacak) işte. AKPnin tekçi yapısı müslümanları tek-tipleştirmeye ve bütün müslümanları tek bir "şablona" sokmaya çalışıyor. Yazar bu faşizme karşı çıkacağına bu faşizmi destekliyor. Hayret ediyorum. Birde soran demokrasi falan der. Sen demokrasiden ne anlarsın Oral Çalışlar? 90 senedir "örtük" 12 senedir "açık" "iktidar" olanların mağduriyetinden bahsetmesi ise ayrı bir garabet. Yazar "gibilere" normalde "He" der geçerim ama bu ortamda diyemiyorum...

Irk eksenli olmasın ama - muratcelik123

Din eksenlide olmasın. Yazar AKPnin din eksenli bir anayasa yazma hazırlığında olduğunu çok iyi biliyor. Eğitim dinseleşitiriliyor, kamu düzeni dinselleştirşiliyor. Toplum din ekseninde baştan aşağı yene baştan şekillendiriliyor. Buna neden itirazın yok Oral Çalışlar? Dincilik ırkçılıktan farksızdır. Yazarın AKPnin temsil ettiği "dincilliğe" itirazı yoksa "ırkçılığada" itiraz edemez. Bu ülke sadece türklerin değil elbette ama sadece müslümanlarında değil. Üstelik 12 sene önce daha demokratik bir ülkede yaşıyorduk. Elbette sistemin mağdur ettikleri (kürtler, aleviler, solcular vs.vs.) vardı ama bizzat siyasetin kendisi 2002'den önce çok daha şeffaf / çoğulcu ve demokratik bir yapıya sahipti...

İslamcıların kurduğu "rejimler" - muratcelik123

"Humeyni" rejimi, "Taliban" Rejimi, "Suudi" Rejimi, "IŞİD" vs.vs. say say bitmez. Hepsinden "demokrasi" fışkırıyor maşallah. Sorunları olsada 14 asırlık islam tarihindeki en "demokratik" devletin TC olmasına ne diyecek sayın yazar. Bu cumhuriyetin "aydınlanma devrimi" sayesinde mümkün olabildi. "Ezberlerini" aş artık Oral Çalışlar. Üstelik AKP dindarların partisi falanda değildir. Demirel dindar değil miydi? AKPye sorsan değildi zira Abdullah Gül'e ilk müslüman cumhurbaşkanı demişlerdi. İşte bu kafa IŞİD "kafasıdır". IŞİD ezen midir ezilen midir? Elbette "ezendir" tıpkı AKP "gibi". Oral Çalışlar hayatı boyunca hep "ezenlerin" yanında saf tuttu. 12 eylülde Kenan Evreni "destekledi" şimdide AKPyi "destekliyor"...

Bir doğru, bir yalan! - AKDENİZ1959

Kürtlerin, "Cumhuriyetin tekçi yapılanmasının mağduru olduğu" doğru ve hala bu mağduriyet devam ediyor...Yalnız, "dindarların mağdur olduğu" koca bir yalan! Dindarlar devletin dinini kabul ettiği için onunla hep uzlaşmışlar ve hep devletten nemalanmışlardır. Oysa bu ülkenin Kürtler dışında ki asıl mağdurları, Gayri müslümler, komünistler, devrimciler ve Alevilerdir. Türkiye Cumhuriyetinin kimleri mağdur ettiği bizzat katliam pratiğinde ortada! Dersim katliamı, 12 Mart öğrenci gençlik hareketinin kıyımı(Tabi 12 Martta senin ve Doğu Perinçek gibilerin yumuşakçılığı ile bu kıyım sizin tarafınızdan atlatılmıştır!),1 Mayıs 1977, Maraş, Çorum, Tokat katliamları, 12 Eylül faşizminin katlettiği 1978 kuşağı(Yine aydınlık hareketi cuntacılarla olan derin ilişkisinden dolayı bu katliamdan sıyrılmıştır!)) , Sivas katliamı vb. operasyonlarla kimin mağdur olduğu açık. Mağdur olanlar kim biliyor musun(?) Oral Çalışlar, bu adaletsiz, eşitsiz, çarpık kokuşmuş düzene karşı mücadele edenlerdir. Dindarlar hiç bir zaman bu düzene karşı mücadele etmemişlerdir. Aksine bu düzen ile hep uzlaşmışlardır; Tıpkı senin gibi! Bu nasıl bir "dindar mağduriyeti" ki, bu ülkenin tüm valileri, emniyet mensupları hep dindar. Bana bir tane Alevi veya Kürt vali gösterebilir misin?