"İyi Müslüman", "kötü Müslüman"

İslam'ın "ılımlısı"nı geliştirme girişimleri de, Müslümanları kategorize etme arayışları da, bir işe yaramadı, yaramıyor.

"Ilımlı İslam", daha çok Batılıların kullandığı, onların icadı olan bir kavram. İslam'ın değişik eğilimlerine ve yorumlarına, bir tanım bulma çabasının ürünü. "Radikal İslam" kavramı da öyle.

Bu bakış; yukarıdan bakan, İslam'ı anlamaya çalışmaktan çok, kategorize etmeyi amaçlayan bir özelliğe sahip. Kendisine göre İslam(Müslümanlar) içinden bir “seleksiyon” yapan, bir öğretmen edası ile "Biz iyi kısımlarla/iyi kişilerle bir şeyler yapabiliriz" diyen bir davranış söz konusu… Yani iyi Müslüman-kötü Müslüman vaziyeti...

Bu yaklaşım; kaçınılmaz olarak, eşit olmayan bir ilişkiye ve bir statü farkı algısına da işaret ediyor. Bu dışlayıcı tutuma karşı doğal olarak, İslami camiada da, bir tepkisellik oluşuyor. Gerçek şu ki; İslam dünyası, Batı ölçülerine göre; eğitimsiz, aykırı, kaba ve uyumsuz bir sosyolojik görüntü veriyor.

Bu farklılığın çok köklü bir tarihsel arka planı var. Sömürgecilik döneminden bu yana; Batı, büyük çoğunluğu Müslüman olan toplumları kendi istediği kalıba dökmeyi, kendi modernist kategorilerine göre sınıflandırmayı ve "medenileştirmeyi", bir "iş" olarak kabul etti.

Elindeki silah gücüyle ve maddi imkanlarıyla yaptı bunu Batı. Milyonlarca insan, yerinden yurdundan edildi. Vahşi katliamlar yaşandı.

İNSAN HAKLARI VE...

Çağdaş dünyada "insan hakları", "evrensel hukuk", “kültürel farklılıklara saygı” gibi ölçüler kendini kabul ettirse bile; Batı'nın, bu toplumları "terbiye etme" üsttenciliği, hiç bitmedi.

Kendi yöntemleriyle bir "ılımlı İslam" oluşturduklarını düşünseler bile, "radikal İslam"ın gölgesi, hiç eksik olmadı. Batı, İslam toplumlarını "radikal İslam"dan kurtarmak amacıyla, sefer üstüne sefer düzenledi. Her “sefer”, İslam dünyası için yeni bir felaketi beraberinde getirdi.

İslam dünyasının çaresizliği, öfke ve tepki üreten bir aşırılık olarak, Batı'ya geri döndü. Şiddet, İslam dünyasında bir karşı koyuş biçimine büründü. Batı'nın Paris saldırısından çıkartacağını düşündüğüm temel sonuçlardan biri; artık, İslam dünyasıyla, eski tarz bir ilişkinin, devam ettirilemeyeceğidir.

BÖYLE OLMAK ZORUNDA MIYDI?

İslam dünyasının büyük bir çoğunluğu, Batı desteğindeki baskıcı diktatörlüklerin hegemonyası altında yaşıyor. Batı'ya karşı çıkanlar ya yıkılıyor, ya darbeyle devriliyor, ya da idam sehpalarında hayatlarına veda ediyor.

"Arap Baharı" önemli bir tecrübeydi. Mısır'da Mursi yönetimi bir arayışın ifadesi olarak ortaya çıktı. Türkiye'de, yıllardır dışlanan İslami gelenekten gelen bir parti ve onun lideri; kendi değerleriyle demokrasiyi bağdaştırmaya çalışıyor.

Müslümanlar, yeni dünya düzeni içinde, kendilerine yeni yerler arıyorlar. Değişim ve özgürlükçü değerleri benimseme bakımından; dengesiz ve paradoksal şekillerde de olsa, çok önemli gelişmeler yaşıyorlar. Eski içine kapanık dünyanın yerine, dışa açık, yeniliklere açık bir zemin gelişiyor. Batı, önemli kırılmalara ve risklere açık dönemlerden geçerken; Doğu'da, yeniliklere açık bir dünyanın işaretleri ortaya çıkıyor.

İslam ülkelerinde demokratik seçimler yapılsa, diktatörlüklerin önemli bir kısmı yıkılıp gider. Batı'nın Doğu'daki adamları çok zor duruma düşerler.

İSLAM DÜNYASININ SORUNLARI

İslam dünyasındaki arayışlar, sorunlu değil mi? Tabii ki sorunlu. İslam dünyasında özgürlükçü bir yönetim modeli yaratabilmenin, kolay olmadığı açık. Ciddi bir zihniyet problemi bulunduğunu, yani farklılıklara karşı ötekileştiren yaklaşımın yaygın olduğunu, hemen her yeni deneyimde, görebiliyoruz. Farklı mezheplerin birbirine karşı düşmanca tutumları ortada.

İslam dünyasının, kendi coğrafyasındaki, kendi gerçekliğindeki sorunları görmezden gelerek, “kaba bir Batı düşmanlığı” içine girme eğilimi de; işleri, iyice içinden çıkılmaz hale getirebiliyor.

Paris'teki katliamı, İslam dünyasının önemli bir çoğunluğu lanetlese bile; bu coğrafyanın içinde, bu tür saldırganlığın, bir maddi temelinin, bir psikolojik gerçekliğinin olduğunu görmek zorundayız. Batı'nın yaptıklarını (haklı olarak) protesto ederek, bu şiddet damarını ortadan kaldırabilmek, mümkün değil.

Batı, İslam'ı kategorize ediyor. Sonuç olarak da, bu gerçekliği anlayamıyor. İslam dünyasının da, kendini daha doğrudan eleştirebilmesi ve sorunlarıyla daha açıktan yüzleşebilmesi gerekiyor.

TÜRKİYE

Türkiye, bütün bu zihniyet çatışmalarının önemli kavşaklarından biri. Geleneksel değerlerle, demokratik değerlerin ve özgürlüğün içiçe geçtiği; yeniyle eskinin, (Orta)Doğu'yla Batı'nın hem buluştuğu, hem çarpıştığı bir kültür karmaşası yaşıyoruz.

Batının dışlayıcı kültürünü benimseyen “klasik otoriter modernistler”; İslam'ı, İslamcılığı yalnızca, bir gericilik unsuru olarak görüyor, görebiliyor. Batı da, özgürlüklerin fışkırdığı bir dünya olarak idealize ediliyor. Gerçekçi olmaya çalışalım: Ne İslamcılık, yalnızca onların anladıklarıyla sınırlı bir siyasi gelenek; ne de, Batı, “tüm ileri değerlerin kalesi”...

Fransa'da, Almanya'da doğup büyümüş Müslümanlar neden kendilerini dışlanmış hissediyorlar? Neden içlerinden öfkeli, tepkisel gençler yetişiyor? Bunu, onların inançlarına bağlamak, ne kadar gerçekçi?

Sonuç olarak, İslam'ın "ılımlısı"nı geliştirme girişimleri de, Müslümanları kategorize etme arayışları da, bir işe yaramadı, yaramıyor. İslam toplumlarındaki öfkeyi ve dinamizmi küçümseyen, onu anlamak istemeyen anlayışın, zamanı çoktan geçti.

İslam dünyasıyla Batı arasındaki gerilimi, daha değişik bir bakışla yeniden ele almanın zamanı geldi. Eski paradigmalar, yeni durumu anlamaya yetmiyor.

http://www.radikal.com.tr/1270238127023814

YORUMLAR
(14 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

kedisero - UNDECLARED50

Bugünkü sayısında ömumcu’nun enyerinde hatırlatmalarına bir rüya ve bir kehanet bindirmek isterim. iste: Meğer ogün bağdat halkı üçmilyon olmuş; sokaklarda, meydanlarda yatıpkalkmış. Kimi asmabahçeleri için gelmiş, kimi mesele asmabahçeleri değil diyerek. Şehirlerine/medeniyetlerine siper olmuşlar da bushunbombaları düşecek yer bulamamış. Meğer ogün ırak’ta başlayan baharla arapkıtasında fabrikalar, kuyular, hükümetler çalışmaz olmuş, okullar boşalmış, esnaf kan ağlamış. Hayat, bakmış olacak gibi değil, yoluna girmiş. Birlikte yürüyüp gitmişler. / insaniyyetsiz de olsalar konuşmalarınızın tek muhatabı BENcharlie’dir (t24’te dilaragürcü’yü okuyun). oüçmilyonun meydanlara çıkmadığı gün, bilin ki günlerdenaynıgün, yine birbushgünüdür. İblisi göreceksiniz; felaketiniz olacak, taşa döneceksiniz. 20yüzyılda yaşamış Evropa’ya sorun, Japonya’ya sorun! / çocuğunun eline kesikbirbaş tutuşturup resmini çeken avustralyadan bir baba infiallere şu yanıtı vermişti: ‘eminim daha kötüsünü görmüşsünüzdür’. Elhak görmüşlerdir! Ne var ki sen benim ‘yakınımsın’, sözüm sanadır.

Mersinden - user398035

Oral çalışlardan siyasal islamcı olur mu?valla ben müslümanların ezim ezim ezildiğini düşünsem olurum..ama Oral çalışlar öyle yapmıyor..ezilen müslümanlar!katı laikler!!!doğuyu anlayamayan anlamaya çalışmayan batı!!!bu çorba ne...ben söyleyeyim..Liberal görünümlü kepazelik!!!adam kıtır kıtır kelle kesiyor!bu barbarlıktır diyince katı laik oluyoruz!!!oral çalışlar yeni bir format bul!!acil

İlkelliğe Bile Mazeret Bulmaya Çalışıyorsunuz - user506241

Oral Bey bu konuda bile iktidara yaranmaya çalışıyorsunuz ya pes doğrusu. Batı yalnızca Müslümanları mı sömürgeleştirmişti. Bütün Uzak Doğu, Batı sömürgesiydi. Amerika kıtası İspanyol ve Portekiz tarafından kan gölüne çevrilmişti. Keza Müslüman olmayan Afrika ülkeleri köle ticaretinde insan kaynağı olarak kullanılmıştı. Onlarda tarihsel geri plandan kaynaklı ilkel tepkiler oluşmuyor da Müslümanlarda neden oluşuyor lütfen söyler misiniz? İlkelliğe bile açıklamaya getirmeye çalışıyorsunuz ya pes doğrusu. Kendinizi bu hallere düşürmemeliydiniz.

Insani yeniden yaratmak gerek - Anidya

Gunumuzu iyi anlamak ve degerlendirmek bakimindan Sayin Calislar'in su paragraflarinda soylediklerinden yola cikmak uygun olabilir. Yani sayin Calislar diyor ki: " Bati, oneml kirilmalara ve risklere acik donemlerden gecerken; Dogu'da yeniliklere acik bir dunyanin isaretleri ortaya cikiyor. Islam ulkelerinde demokratik secimler yapilsa, diktatorluklerin onemli bir kismi yikilip gider. Batinin Dogudaki adamlari cok zor duruma duserler." Bu degerlendirmesinde pek cok hemfikir olunabilecek noktalar varsa da, artik Islam ulkeleri tabirini kullanmasak iyi olur. Zira giderek artik her ulke cesitli inanclari olan veya olmayan insanlar karmasi olmaya basladi. Dogu ve Bati diye bir uygarlik siniflamasi yapmak ta zor. Iste bu noktada, sadece cikar yol. devlet ile din veya inanclarin biribirini etkilememesine dogru gitmek olacak. Bunun adi da laiklik ve halihazirdaki gidisattan bir donus ilcin-ki gerekli- baska da yolu yok. Bu da soylemekle olmuyor. Onun da uzun bir kuluclanma devresi oluyor ki buna insan evrimi ve aydinlanmasi diyebiliriz. Iste simdi dunya bu cikmaza girdi ve bundan istifade edenler de, her yerde islerin boyle gitmesini destekledi. Artik ucurumun kenarina gelindi. Sag-sol, dogu-bati, inancli-inancsiz arasindaki mesafe aciliyor ve her taraf kazanan olmak istiyor. Bu da insanligin yok olmasi ve evrenin bir bakima bu zararli misafirlerden kurtulmasi-rahat birakilmasina kadar gidecek. Insani insan yapmak, yani kendimizi yeniden ve de insan gibi yaratmamiz, hepimizin gayesi ve de yasam sureci olsa iyi olacak. Velhasil ve herseyden once 'INSAN' ve 'DOGA'nin biribirini birlkte yeniden dogurmasi ve korumasi gerekiyor. Diger hersey bos laf.

"Irak savaşına asker yazılmaya çalışmış bir partinin savunucusu!" - Barnabycik

Nereden nereye... işte bugünkü ahvaliniz bundan ibaret... Ne yaman bir çelişki... Özgür Mumcu'nun bugünkü yazısını okuyun Sn Çalışlar. Olur ya belki bir şimşek çakar... zihniniz açılır... hatta belki titreyip özünüze dönersiniz... kim bilir...

Fransadaki "bazı" müslümanlar neden sıkıntı çekiyor? - muratcelik123

Rahat rahat dört kadınla evlenebilmek istiyorlarda ondan Oralcım. Başka nedeni yok! Yoksa Fransada kendi ülkelerinde hayal bile edemeyecekleri yaşam standartlarına ve "özgürlüğe" sahipler. Mesela rahat rahat "akraba evliliği" yapmak istiyorlar, "küçük" kızlarla ve "dört kadınla" evlenebilmek istiyorlar, kadınları eve, burkaya, çarşafa hapsedebilmek ve rahat rahat "dövebilmek" erkekleri itaatkar köleler haline getirmek istiyorlar. Tabi Fransada bunları rahat rahat yapamayınca "rahatsız" oluyorlar. İlahi Oral islamın "mevcut" hali ortada "ortaçağ kafası". Bu ortaçağ kafasına "boyun eğmemizi" öneriyorsun sen bize. "Savaşmayı" tercih ederim. Doğru olanda bu. Oral Çalışlar bişlmem farknda mısın? İslamın mevcut halini "eleştirmekten" ödün kopuyor. Eee can "tatlı" tabi. Sen varsa yoksa ipe sapa gelmez anlamsız kemalizm, cumhuriyet eleştirileri yazmaya devam et nede olsa bunları eleştirmenin yaptırımı / tehlikesi yok...

Türkyiye islamla demokrasinin birbiriyle barış içinde yaşayabileceğinin "ispatıydı" - muratcelik123

2002'ye kadar tabi. 2002'den sonra bu "barışa" tahammül edemeyen "islamcılar" iktidar geldi "tıpkı" Almanyada Nazilerin ekonomik krizler, yüksek enflasyon ve siyasi istikrarsızlıktan faydalanıp iktidara gelmesi gibi. Yoksa "islamcılar" hep vardı ama 90'ların ortasına kadar toplumda hiçbir "karşılıkları" yoktu. Ciddiye bile alınmıyorlardı. Talibanı kim Afganistanın başına bela ettiyse AKPyide Türkiyenin başına o bela etti. Yani ABD. AKP oy "satın alacak" parayı nereden buldu? Türkiyede AKPye oy veren insanların yarısından fazlasının "AKP devletinden" yardım alarak yaşıyor olmasına ne diyeceğiz? AKP "sadakaları" kessin oy oranı kaça düşer? AKP benim vergilerimle kendisine oy satın alıyor. Ama yazarın yazısına "tek" bir açıdan katılıyorum ABD hep diktatörleri destekledi tıpkı Türkiyede uzun seneler boyunca Tayyip Erdoğanı desteklediği gibi. Ama malum ABD politikası şudur kullan - "at". Erdoğanın Batı açısından "son kullanma tarihi" geçti...