Kaynana gelini evden atınca...

Ameliyat sonrasını evde oturarak geçirmek zorundayım. En az altı hafta böyle geçecek. Evde oturunca ne yaparsın? Gazete, kitap okursun. Tabii TV kanallarında gezinmek işin...

Ameliyat sonrasını evde oturarak geçirmek zorundayım. En az altı hafta böyle geçecek. Evde oturunca ne yaparsın? Gazete, kitap okursun. Tabii TV kanallarında gezinmek işin doğasında var. Maç izliyorum, tartışma programlarına takılıyorum. DVD’de film seyrediyorum.
Daha önce hiç yapmadığım bir şey daha yapıyorum. TV’deki değişik kadın programlarını izliyorum. Özellikle son dönemde çok ilgi çektiği anlaşılan evlenme programları da favorilerim arasında.
Esra Erol’un ‘İzdivaç’ programı belli ki en çok izlenenlerin başında geliyor. ‘Komşunun kızı’ havasındaki Esra Erol, teklifsiz konuşmalarıyla bir toplumsal fenomene dönüşmüş durumda. Evlenmeye hevesli, değişik yaşlardan, değişik kültür ve gelir gruplarından kadınlar ve erkekler Esra Erol’un programına akın ediyorlar.
Birbirini beğenenler, beğenmeyenler, birkaç kez evlenip boşanmış ve bir kez daha evlenebilmek için koşuşturanlar bu programlarda arzı endam ediyorlar. ‘İzdivaç’ programları izlerken milletimizin evlenme aşkına hayran olmamak elde değil.
***
Geçenlerde Esra Ceyhan’ın programında ilginç bir tartışmaya tanık oldum. Bir kaynana çocuk doğurmayan gelinini sokağa atmıştı. Programa kaynana, gelin, damat hep birlikte gelmişlerdi.
Kaynana, “Bu kadın çocuk doğurmadıkça, onu dışarı atarım” diyor ve inat ediyordu. Gelinin kocası çaresiz. Belli ki dar gelirli bir çift ve annenin evinde kalıyorlar. ‘Doğurmayan gelini kovarım’ tutumu bir anda stüdyodaki kadınların tepesini attırdı. Kaynana protestolara uğradı.
Gelin ağladı, kadınlar tepki gösterdi. Esra Ceyhan ise gerilimin izleyici sayısını artırdığını hesaplayarak, sorularını kaynanaya sormaya devam etti.
Bu arada gelinin ‘tüp bebek’ yapmak üzere doktora gittiği de anlaşıldı. ‘Tüp bebek’ parası bulamamışlardı. Bu nedenle elleri havada kalmıştı. Kaynana ‘tüp bebek’e de razıydı, ama yoksulluk nedeniyle bu mümkün değildi.
***
İşte tam bu sırada programın konuklarından psikiyatrist doktor devreye girdi. Erkek doktor, kaynanayı da anlamak gerektiğini söyleyerek ortalığı karıştırdı. Kadınlar erkek doktora da kızdılar.
Çünkü, doktor bey kaynananın çocuk isteğinin haklı bir istek olduğunu savunuyordu.
Doktor, “Gerekirse ikinci bir kadın bile devreye girebilir, bunun başka çaresi yok” deyince ortalık karıştı! Kaynanaya sordular. Kaynana, “Tabii ki, oğlum ikinci bir kadını alabilir” diyerek doktorla anlaştığı mesajını verdi.
‘İkinci bir kadın’ teklifi, başta Esra Ceyhan olmak üzere programa  katılan, stüdyoya konuk olarak gelen bütün kadınları ayağa kaldırdı. Kadınlar haklı olarak, bu erkek egemen söyleme isyan ettiler. Erkek doktor ise ‘ikinci kadın’ ısrarını sürdürdü.
Bu arada programa telefonlar yağıyordu. Sesler yükseldi, tartışma sürüyordu. Kadınlar ‘erkek egemen’ dünyanın içinde soluk alacak alanlar yaratmaya çalışıyorlardı.
***
Kanalları dolaştıkça buna benzer birçok ilginç tartışmaya tanık oldum. Kültürüm arttı. TV’deki kadın programlarının ne kadar önemli bir toplumsal işlev yerine getirdiğini fark ettim. Örneğin Seda Sayan’ın neden bir  popüler kültür ikonu haline geldiğini bu programları izlerken anladım.
Türkiye, büyük bir toplumsal altüst oluş yaşıyor. Geleneksel kültür, kentleşme, modernleşme, ekonomik değişim nedeniyle yeniden şekilleniyor. Kadınlar bildiğimiz eski kadınlar değiller, kadın erkek ilişkileri eski ilişkileri aşmış durumda.
TV’deki kadın programlarını izlemek, bunları anlamaya çalışmak, buradaki enerjiyi ve dinamizmi hesaplayabilmek kolay değil. Ancak toplumu, değişimi kavrayabilmek için bu programların ne anlama geldiğini sosyolojik, psikolojik olarak incelemek çok önemli bulgulara ulaşılmasını sağlayabilir.
Ben kendi adıma, ameliyat sonrası bol zamanımı kullanarak bu programlardan epeyce izledim. İzlemekle iyi ettiğim inancındayım. Şimdi topluma bir başka yönünden bakma olanağı da elde ettiğime inanıyorum.
Şimdiki kadar olmasa bile daha sonra da Esra Erol’un evlenme programlarını, Esra Ceyhan’ın tartışmalarını izlemek niyetindeyim. Toplumu anlamak için... Toplumsal değişimin başka boyutlarını görebilmek için...