Kenan Evren...

Şurası bir gerçek ki, Kenan Evren bir darbeciydi. Aldığı eğitim, dayandığı temel felsefe, içinden çıktığı kurum; "temel ideolojik yaklaşımın laiklik olmasına" dayalıydı.

Kenan Evren'in ölümü, 12 Eylül askeri darbesinin hayatımızdaki izlerini de yeniden tartışmamızı körükledi. Evren, darbe dönemindeki konuşmalarında Kuran'dan ayetler okur, Peygamberin hadislerinden örnekler verirdi. Aynı dönemde, askeri uçaklar, Güneydoğu'da "PKK'yla mücadele" için, Kuran'dan ayetler içeren beyannameler atarlardı.

AK Parti milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Burhan Kuzu, cunta liderinin ölümü üzerine, Twitter'da şu değerlendirmeyi yaptı: "7.Cumhurbaşkanı Evren vefat etti. Yaptığı en önemli icraatı, din kültürü ve ahlak dersini ilk ve orta öğretimde zorunlu ders saymasıdır."

Bu ve benzeri örneklerden yola çıkarak, 12 Eylül askeri darbesinin din üzerinden politikalar ürettiğini, bu yönelimin de ülkemizdeki "muhafazakarlığı" veya "İslamcılığı" geliştirdiğini söyleyenlerin sayısı az değil. Yaygın bir teze göre; askeri darbe, "sola karşı dini bir kalkan olarak görmüş" ve bu nedenle İslamcılığa payanda oluşturmuştur. Bu değerlendirmelerin özeti şu:  İslamcı partiler ve cemaatler bu şekilde güçlenmiş, AK Parti iktidarına giden yol açılmıştır.

Kenan Evren, sonraki yıllarda kendisine yöneltilen bu tür  değerlendirmeleri reddederek, miting meydanlarında dine referans vermesini, "dinin yanlış anlaşılmasını önlemek" şeklinde tanımlamıştır: "Dini sömürüyorlardı, bir din devleti amaçlıyorlardı, halbuki bizim dinimiz birlik ve beraberlik diniydi, ben bunları anlatmak istemiştim" diyordu Evren.

NEDEN ZORUNLU DİN DERSİ?

"Neden zorunlu din dersi?" sorusuna verdiği cevap da ilginçtir: " O din dersi değil, din bilgisi ve ahlak kültürü" der Evren. Bu derslerin amacının "dini doğru öğretmek" olduğu vurgusunu yapar. Bütün bunları, o dönemde ABD'nin bölge için öngördüğü "yeşil kuşak" projesinden bağımsız düşünmemek gerekiyor. Washington yönetimi, o yıllarda; "Sovyetler'den kaynaklanan komünizm tehlikesi"ne karşı, İslamiyet'i bölgede bir savunma unsuru olarak görüyor, buna uygun stratejiler geliştiriyordu.

TEMEL İDEOLOJİ: 'ATATÜRKÇÜLÜK'

Kenan Evren ve 12 Eylül rejiminin, temel "ideolojik malzeme"si, askeri cunta için yorumlanmış bir "Atatürkçülük"tü. Cezaevlerinde sopayla "Atatürkçülük" eğitimi veriliyor, okullarda, askeri birliklerde, devlet dairelerinde "Atatürkçülük" okutuluyor, "laiklik" de bu "eğitim"in ambalajlarından birisini oluşturuyordu. Bu nedenle, dinin, "darbe döneminin eğitimi"nde esaslı bir referans olarak alınması, çok da söz konusu değildi. Din, belki, "kitlelerin, o günün ihtiyaçlarına uygun amaçlarla yönlendirilmesi" açısından bir anlam ifade ediyordu. Cuntanın lider kadrosu, her fırsatta "laiklik" vurgusu yapmaktan geri durmuyordu. Tabii, bu insanların "laiklik"ten ne anladıkları da, ayrı bir tartışma konusu.   

Kenan Evren, son söyleşilerinin birinde, sözlerini şöyle sonlandırmıştı: "Türkiye'de çok büyük gelişim var. Her sahada, ülkelerle yarış yapıyoruz. Yılgınlığa düşmeyelim. Yeter ki Türkiye'yi gerici bir gücün pençesine vermesinler."( 9 Eylül 2007, Banu Şen, Hürriyet)

Evren'in "gerici güç" tanımının neye yönelik olduğunu tahmin etmek zor değil. "Laiklik ve dini gericilikle mücadele" söylemi/propagandası (darbeci olsun olmasın), "Atatürkçülüğün" her zaman en temel dayanağı olagelmiştir.

KİM GERİCİ KİM İLERİCİ?

Şurası bir gerçek ki, Kenan Evren bir darbeciydi. Aldığı eğitim, dayandığı temel felsefe, içinden çıktığı kurum; "temel ideolojik yaklaşımın laiklik olmasına" dayalıydı.

"Laiklik yanlısı bir formasyondan geçmiş olmak", bazılarının sandığı gibi, "otomatikman ilerici olmak" anlamına gelmiyor. "Dindarlık" da "gericilik"le eşanlamlı değil. Bunlar, şunla da ilgili: Bizdeki laiklik olarak düşünülen uygulamalar, evrensel laiklik pratikleriyle de pek örtüşmüyor.

Evren'i "Türkiye tarihinin yakın zamanda tanıdığı en büyük gerici"lerden, en katı statükocularından birisi olarak tanımlayabiliriz. Kurdukları rejim, "özgürlük, adalet ve eşitlik karşıtı, otoriter ve tutucu bir rejim"dir.

Yapılan onca değişikliğe, kurdukları askeri vesayet rejiminin büyük ölçüde tasfiye edilmesine rağmen; "kurulan sistemin temel yapısı", hala yıkılamadı. Türkiye, gerçek ve kalıcı bir demokrasinin "anayasal görüntüsüne" bile ulaşamadı.

1982 Anayasası, gericidir. Toplumun iradesini kısıtlayan seçim barajı, gericidir. Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, YÖK; gericidir. Yani toplumun gelişmesinin önüne dikilmiş engellerdir. Yapılan onca reforma rağmen, bu kurumlar hala "halkın iradesi üzerinde birer vesayet"tir. Bunların hala değişmemiş olmasının bütün günahını yalnızca 12 Eylülcü rejime çıkarmak da doğru olmaz.

Sözün özü, Evren "gerici"ydi. Tarihimizin en ağır diktatörlüklerinden birinin başıydı.

 

 

 

http://www.radikal.com.tr/135376413537647

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Evren ve laiklik. Nixon ve sosyal demokratlik. - ohabey

Evren'i laik olarak tanimlayacaksan Nixon'u da sosyal demokrat olarak tanimlamak gererik cunku Nixon da sosyal politiklara vurgular yapiyordu. Ataturk posterleri astirdi diye Evren'i Ataturkcu olarak tanimlacaksan Erdogan'i da Ataturkcu olarak tanimlamak gerecek ki o da Ataturk posterleri astiriyor. 12 Eylulde icat edilen sopalari tek tek kullanan Erdogan'in adini bile anmamak niye? Erdogan'in gucten dusmesini mi bekliyorsunuz? Ataturkculerin son birkac gundur diktator Evren ve diktatorluk heveslisi gunun liderleri icin yazdiklarini acin okuyun. Zihniniz acilir.

Oral Calislar (uc nokta) - ohabey

Oral Calislar, cutna gucluyken darbeleri destekledi. Sonra dinciler guclendi hem cemaatci hem Erdoganci oldu ve darbecileri iceri tikma propagandasi yapti (darbecilerin yanina Erdogan ve cemaate muahlefet yapanlari da katip hep beraber iceri girsinler diye niyetlendi). Sonra cemaat gucten dustu Erdogan'a tam destek verip cemaatcileri iceri tikma propagandalari yapti (cemaatcilerin yanina Erdogan'a muahlefet yapanlari da katip hep beraber iceri girsinler diye niyetlendi). Oral Calislar her degistiginde sucu bir dusunce akimina atti. Darbecileri neden destekledin diye sorulunca laiktim diyor. Sucu Ataturkuclere atiyor. Darbelerin hepsine karsi cikimis, ustune cemaate sonra da Erdogan'a karsi cikmis... yani demokrasinin altini oyanlara hep karsi cikmis bir dolu Ataturkcu varken Oral Calislar niye hep kudret sahiplerine destek ciktigini bu kosesinde anlatsin da dinleyelim.

bir tarafda aziz nesin - ex nihilo

uğur mumcu, diğer tarafda oral çalışlar. işte türkiyenin gerçek aydın profili. buraya 12 eylülü açıktan savunan nazlı ılıcak'ı taha akyol'u vb. dahil etmiyorum çünkü onlar en azından açıkça savundular darbeyi. oral çalışlar gibi karşı çıkıyormuş gibi yapıp savunmayı tercih etmediler. 12 eylülü eleştircem diye eleştirdiği yine atatürkçüler oluyor. utanmasa neredeyse 12 eylülün savunduğu atatürkçülükle eski gazetesinin savunduğu atatürkçülüğün aynı olduğunu iddia edecek. uğur mumcuyla, ali sirmenle kenan evreni neredeyse aynı kefeye koyacak, o kadar zoruna gitmiş ki 12 eylüle kemalistlerin şiddetle karşı çıkmış olmaları, kemalistleri nasıl suçlayacağını şaşırıyor. insaf demek istiyorum, mesai arkadaşına kumpas kurulmasına destek vermiş birisinde ne arar insaf diyorum ve vazgeçiyorum.

Darbe döneminde böyle demiyordunuz - user1050380

Aydınlık MGK'nın ilan ettiği amaçların gerçekleşmesine basın alanında destek olmak için ?hayatını dahi seve seve feda etmeye hazır? olduğunu kanıtlamıştır? cümlesini bir yerden hatırlıyor musunuz? Aydınlığın genel yayın yönetmeni iken Kenan Evren'e yazdığınız mektuptan bu cümle.

Değişiyorsun ama çok geç! - AKDENİZ1959

Sayın Çalışlar, "değişiyorsunuz" ama çok geç oluyor bu değişim! 12 Eylül 1980 yılında faşist Evren darbe yaptığında bizler onun baskı, işkence ve katliamlarına karşı direnirken, siz, 17 Eylül 1980 tarihinde cuntacılara yazdığınız mektupla; "Terör ve anarşinin kökünün kurutulması için kararlı bir mücadele yürüttüğünüzü, Atatürk'ün devrimci mirasına sahip çıktığınızı, İstiklal marşınıza yapılan saygısızlıklara karşı kararlı tutum aldığınızı" belirterek en içten desteğinizi sunmuştunuz! Bizler Mamak cezaevinde o insanlık dışı baskılara karşı dururken, abartısız her gün ölümü yaşarken, siz cuntanın başarısı için elinizden gelen desteği sunacağınızı beyan ediyordunuz! Biz 12 Eylül'e ilişkin dün de aynı şeyi söylüyorduk, bugünde aynı şeyi söylüyoruz. Siz ise dün yanındaydınız Kenan Evren'in bugün ise bizim yanımıza doğru yaklaşıyorsunuz. Olsun bu da olumlu bir adım. Çok geç "değişiyorsunuz" ama sonunda gerçekleri görmeyi "başarıyorsunuz(!). Aynı başarıyı bugünkü Tayyip Erdoğan diktatörlüğüne bakışınızda da göstermenizi istirham ederim... Hani gerçekleri görmeniz için bizi bir 35 yıl daha bekletme!

Zavallılar - oselimg

Tür-İslam Sentezi" zırvası kıskacında bocalayan, yetişkin bireyler haline gelemeyen Türkiye, Oral Calışlar'ın AKP'le yeniden kurduğu vesayet rejimini ıskalamasına tabiki hiç hayret etmiyor. Bu arada "Kürt-İslam Sentezi" de aynı şekilde tehlikeli bir zırva olur. Kültürümüzde zaten var olan militarist ve tahakkümcü kodlar Selefi İslamla birleşince çok yıkıcı hale geliyor. Bu arada "Kürt-İslam Sentezi" de aynı sekilde yıkıcı bir zırva olur. AKP, Türk-İslam zırvası kıskacında kimliksizlesen halk üzerinden, manipülasyonla, kimlik siyasetiyle çok oy ve dünyevi kazanç elde etti ve "Türkiye'yi en iyi anlayan parti" olarak tarihe geçti.

evren laik değildi - twinss

mit elamanların örgütlerin içine sızıp halkı birnireine kırdırdığını, mit güdümlü çetelerin maraş ,çorum gibi olaylarda etkin rol oynadığını,ülkede 78'den beri sıkıyönetim olmasına rağmen olayların yoğunlaşarak arttığını,,kenan evren'in ,"78'de darbe neden yapmadıkları sorusuna" ,"şartların olgunlaşmasını bekledik " dediğini, olgunlaşmasını bekledikleri şartlardan kastın daha çok kan olduğunu , 12 eylül faşist darbesinin aslında menderes-özal-erdoğan olarak bilinen amerikancı trio'nun "bodur"u özal'ın ülkeyi uluslararası sermayeye açma darbesi olan 24 ocak 1980 ekonomik kararlarının uygulanmasını sağlamak ,bu konuda karşılaşılacak muhalefeti ve mevcut örgütlü yapıyı hedef aldığını, geneallerin "eşimizin bile haberi yok "dedikleri darbeden amerika'nın aylardır haberdar olduğu ve darbe günü başkan'a müjdenin "bizim çocuklar başardı" şeklinde verildiğini, ülkedeki sol ve devrimci yapıların,sendika ,parti ,derneklerin ortadan kaldırılarak amerika'nın sovyetler birliğini kuşatma altına almak için geliştirdiği islamcı "yeşil kuşak projesi " kapsamında islami vakıf ,dernek, tarikatlara arabistan üzerinden bavullar dolusu yeşil dolarların geldiğini, arabistan destekli şeriatı yayma örgütü "rabıta"nın darbe sonrası legal olaak ülkede faaliyet gösterdiği ve istanbul kanadından chp'nin c.başkan adayı ekmekçi ekmeleddin'in sorumlu olduğunu bilmez misin cahill? bilr de söylemz misin hain?ülkede bu gün fethullahlar,cübbeliler, erdoğanlar varsa bunun müsebbi evrendir.