"Kozmik oda"ya girmek...

"Kozmik oda" sürecinin geldiği nokta dramatik. Bilgiler, gizli bir yapılanma tarafından kaçırılmış, muhtemelen başka istihbarat örgütlerinin eline geçmiş durumda. Bu, konunun devleti ilgilendiren tarafı. Bu bilgilerin ne kadarının karanlık olayları aydınlatmaya yarayabilecek bilgiler olduğunu bilemiyoruz. Bu da, bizi ilgilendiren tarafı.

Bülent Arınç'a suikast planlandığı gerekçesiyle, "Seferberlik Tetkik Kurulu"nun "Kozmik oda"sına girildiğinde, bunu destekleyen yazılar yazanlardan birisiydim. Çünkü, Seferberlik Tetkik Kurulu, dünyada Kontrgerilla diye anılan ve Türkiye'de de "Özel Harp Dairesi" adıyla bilinen bir örgütlenmenin temel ayağıdır.

Askeri darbeler ve askeri müdahalelerde, iç savaşa varan kamplaşmalarda, Özel Harp Dairesi'nin oynadığı rolü; dönemin Başbakanı Bülent Ecevit dahil bir çok siyasetçi dile getirmişti. Dünyada bu tür örgütlenmelerin dağıtılmasına karşın; Türkiye'de Özel Harp Dairesi, gizliliğini koruduğu gibi, yapısını da güçlendirdi. Onca iddianın hedefi olsa da, yaptıklarına ilişkin bir hesap verme durumu, hiç gündeme gelmedi.

İşte böyle bir gücün, mahrem bilgilerinin gizlendiği odalara girildiği haberi ve bilgisi; elbette ilgi çekici ve heyecan vericiydi. Birçok faili meçhul cinayetin aydınlatılması, darbe öncesi hazırlanmış planların şemasının çıkması, buralardan mümkün olabilirdi. En azından, o dönemdeki psikoloji, bu yöndeydi.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER

Ben, o dönemdeki bir yazımda, "Eğer Turgut Özal öldürüldüyse bunun bilgileri de orada bulunabilir" demiştim. Doğan Öz'den Abdi İpekçi'ye, Uğur Mumcu'dan Ahmet Taner Kışlalı'ya kadar, birçok faili meçhul cinayetin aydınlanabileceği umuduna kapılmıştım.

Askerin dokunulmazlığına dokunuluyordu. 'Girilmez' kabul edilen odalara giriliyordu. Hesap sorulamaz olanlardan hesap sorulabiliyordu. Bunların, askeri darbelerle, askeri müdahelelerle ezilmiş bir ülkede, toplumsal bir destek bulması, hatta bazı kesimlerde heyecan yaratması; sosyolojik olarak, anlaşılabilir bir durumdu. Kamuoyu, aydınlanmak istiyordu.

Yükselen kamuoyu baskısı karşısında; ordunun, başında bulunan generaller de, kozmik odaya girilme çabasına karşı koyamamışlardı.

PARALEL YAPI'NIN HESAPLARI

O zaman, askere yakın olan çevreler; orduya yönelik gelişmelere tepki gösteriyorlar, ordunun hedef haline getirilerek çökertilmek istendiğini; bunun da asıl olarak Cemaat tarafından planlandığını dile getiriyorlardı.

Onlar, "kumpas" fikrindeydiler. Kamuoyunun önemli bir çoğunluğu ise, ordudan hesap sorulmasından yanaydı. Beş yıl önceki toplumsal tablo, bu şekildeydi. Toplumda ağır basan eğilim "kozmik oda"ya girilmesinden yanaydı.

Peki 5 yıl sonra neredeyiz?  Öncelikle, Bülent Arınç'a suikast girişiminin bir kurmaca olduğunu, öğrenmiş bulunuyoruz. İkinci olarak: Bu odalardan toplanan bilgilerin, belli bir güç tarafından, belli bir amaçla ele geçirildiğini, analiz edebiliyoruz.

Polis ve yargı içindeki güçleriyle, o zaman oluşan tepkisel ortamı da kullanarak, büyük bir operasyon yapan Paralel Yapı'nın; askerin vesayetini kırarken, kendine yeni bir iktidar alanı oluşturmayı hedeflediğini, şimdi herkes görebiliyor.

Kimselerin ulaşamadığı bazı bilgilerin, Paralel Yapı elemanlarınca kaçırılmış olması da, tablonun bir diğer boyutu. Bu bilgiler, onların dışında başka kimlerin eline geçmiştir, bilemiyoruz.  Bilgileri kaçıranların amaçlarının tam olarak ne olduğunu, bu bilgileri nerelerde kullanabileceklerini de, kestirmek kolay değil.

ŞİMDİ NASIL BAKIYORUM

"Kozmik oda" sürecinin geldiği nokta dramatik. Bilgiler, gizli bir yapılanma tarafından kaçırılmış; yani, devletin gizli bilgileri muhtemelen başka istihbarat örgütlerinin eline geçmiş durumda. Bu, konunun devleti ilgilendiren tarafı. Bu gizli bilgilerin ne kadarının, karanlık olayları aydınlatmaya yarayabilecek bilgiler olduğunu, bilemiyoruz. Bu da, konunun bizi ilgilendiren tarafı. Özet olarak karanlık cinayetler, karanlıkta kaldı. Toplumun beklentileriyle operasyoncuların ilgilenmediği anlaşıldı.

Bütün bu 5-6 yıllık süreci toptan değerlendirdiğimde, geldiğim nokta şu: Askerin dokunulmazlığı ve siyaset üzerindeki hegemonyası, büyük bir sarsıntı geçirdi. Demokratikleşmenin önündeki en büyük engellerden biri, geriletilmiş oldu. Psikolojik bir eşik aşıldı. Bu olumlu.

Ancak, bu süreçte etkili bir rol oynayan Paralel Yapı'nın hedefi; demokratikleşme, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması, yargısız infazların ortaya çıkarılması değildi. Ellerindeki imkanları; kendi iktidar alanlarını geliştirmek, kendi öznel hedeflerine yaklaşmak için kullandılar. Bu nedenle de, 'sivil alanın eskiye oranla güçlenmesi', mümkün olmadı. Hedefleri, ordu  ve bürokrasi içinde gelişmekti. Bu alanlarda karşılarına çıkan güçlerin, bir kısmını 'haklı' (kamuoyunu ikna edebilen) argümanlarla; bir kısmını da, tamamen haksız ve acımasız şekilde pasifize ederek, bir karmaşa yarattılar.

Hükümete gelince: 'Askeri vesayete darbe vurmak' hesabıyla, Paralel Yapı'nın operasyonlarına yeşil ışık yaktılar ve bir anlamda onların devlet içinde daha da güçlenmesinin önünü açtılar. Bu yapı, hükümetin iktidarını da tehdit eder düzeye geldiğinde; iki güç arasında ölümüne bir kavga başladı, sonunda da Paralel Yapı bir güç kaybı yaşadı. Bu kavganın bundan sonra neleri tetikleyebileceğini, ne gibi güç kayıpları ve kazançları olabileceğini öngörmemiz zor.

Kısa ders: Demokrat olmayanların, askeri vesayet karşıtlığı; otomatikman özgürlüğe giden yolun açılmasını sağlamıyor.

***

Newroz, ülkemizin dört bir yanında ve de Diyarbakır'da kutlanıyor. Newroz'un ülkemize barış ve özgürlük getirmesini diliyorum.

Sergi: Galeri Apel, Diyarbakırlı ve İstanbul'lu sanatçıların Newroz konusundaki yapıtlarını sergiliyor. Sergi 28 Mart'ta kadar açık.(Adres: Hayriye cad. No:5 Galatarasay-İstanbul)

http://www.radikal.com.tr/131817813181786

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

uyurgezerler. - L09

Ne oldu şimdi?Bu yazıyla beraber temizemi çıktınız?Oral bey ve benzerleri gibi sözde aydınların hiçbir suçu yokmudur AKP yi bu kadar pervasız yapan.Açtıkları sonsuz krediler değilmidir ülkenin bütün kurumlarını darmadağın eden.İleri demokrasi diye en baskıcı,tek adam rejiminin oluşmasında payı olan?Zeytinyağı gibi üste çıkmak deyimi tam da size uygun.Aymaz uyurgezerler....artık susun..yada çıkıp adam gibi özür dileyin bu halktan.

Umuda kapılmak! - user433512

Sevgili Oral Çalışlar, 50 yıl önce ODTÜ'de kısa süren arkadaşlığımız boyunca tanıdığım 'naif' ve tertemiz ama çok enerjik düşünce ve eylem hallerini ve bu naifliğin,sonrasında seni nerelere taşıdığını hatırlıyor; ve 'insan yedisinde neyse yetmişinde de o oluyor' deyişinin boşuna söylenmemiş olduğu aklıma geliyor.Bak,olayların sonrasında sonucun nerelere varmış olabileceği üzerinde,veri'siz de olsa,belki de doğruya yakın spekülasyonlar yapabiliyorsun.Keşke; eskilerin 'feraset'dedikleri 'sezgi' yeteneği ile,hiç hoşlanmadığından emin olduğum,o kirli "ayak oyunları"nı desteklemeseydim,dediğini duyar gibi oluyorum.Selamlar.

Yine mi yanıldınız ? - odo

Bay çalışlar yine yanıldı sanırım..o zaman kozmik odaya girerken toplum yararı açısından açığa çıkacak bilgilerin şimdi başkalarının ? eline geçmesi neden kötü ? bir karar verin artık...

Zavallılar... - oselimg

Oral Çalışlar nihayet "Paralel Yapı"yla AKP arasında bir ilişki oldugunu fark etmiş :-))). Diyelimki şimdi farketti. Bunun doğal sonucu kendisinin de karanlık, gizli bir örgüte maşa olmus bir hükümetin en azından onurunu kurtarmak için istifa etmesi, hadi istifa etmedi, millete hesap vermesi gerekmezmi? Ama onur, haysiyet bu ülkede yandaşlık, yalakalık, yağma ve yalancılıkla ikame edilmiş görünüyor. 12 Eylül darbesini yapanlar bile, kargaşa ortamı yaratmamak için radyo ve televizyondan gidici olduklarını sabah aksam söylerlerdi. Ama bugün iktidara yapışmış olanlar, sabah akşam "darbeciler" naraları atıp minimum haysiyet gösteren bir davranış içinde bile değiller. Tam aksine memleketi mezhep ekseninde kutuplastırmakla meşguller. Oral Çalıslar aklımızla alay etmeye devam ediyor.

Özgürlüğe giden yol! - AKDENİZ1959

Oral Çalışların siyasi hayatı hep zik,zak'larla dolu! 1970'lerde yükselen devrimci mücadeleyi terk ediş; 12 Eylülde Kenan Evren'e yazılan destek mektupları; "Dün kozmik odaya girişi destekleme"; Bugün, dün el,ele, kol, kola olanların bugünkü tepişmesinde, güçlünün yanında yer alma vs....vs. Yine de yazının sonunda yazdığı kısa not'ta;"Demokrat olmayanların,askeri vesayet karşıtlığı;otomatikman özgürlüğe giden yolun açılmasını sağlamıyormuş" diye bir ders çıkarmış. Bence Oral Çalışlar yine bir şey anlamamış. Çünkü çıkarttığı ders çok eksik. Demokrat olmayan sadece paralel yapı değil, aynı zamanda Tayyip Erdoğan ve AKP'dir...Şunu anla artık; Demokrasi yukarıdan/iktidardan aşağıya doğru değil, aşağıdan yukarıya doğru, halkın kendi geleceğine sahip çıkma doğrultusunda ki örgütlü mücadelesiyle gerçekleşir. Bu örgütlü mücadele de iktidarın yanında durarak değil, bizzat bedel ödeyerek yürütülür. İşte tarih o bedel ödeyenlerin tarihidir, senin gibi yandaşların tarihi değil.

Şimdi tehlike.. - sblgngr

Ülke işgale uğradığında yapılacak savunma sistemi hepinizin el birliğiyle çökertildiğine göre; böyle bir tehlike olduğunda, o planda yer alan (mahalle milisleri türü örgütlenmeler ) kişiler yerine, siz cevval vesayet savaşçıları, mahalleleri savunmaya mı koşacaksınız? İlk uçağa binip kaçacak mısınız? Biz uçağa paramız yetmeyecek olan kadınlar bunu fena halde merak ediyoruz..