MİT'i ele geçirebilmiş olsalardı...

7 Şubat 2012'de, Türkiye direkten döndü. Hedeflerinin iktidar olduğu, iktidardaki partinin lideri olduğu, çok netti. Güçlerinin böyle bir boyuta ulaştığını düşündükleri, açıktı. Sonunda toplumun tercihleri, seçmenin refleksleri Cemaat'in kaderini belirledi.

Cemaat, Ergenekon davalarında, tam anlamıyla, bir “sıçrama” yapmış. Bunu şimdi daha iyi anlayabiliyoruz. Polis ve yargı içindeki gücüyle; iktidar alanlarını, düşündüğümüzü çok aşan bir boyutta genişletmiş. Devletin kritik noktalarını üzerinde, benzeri belki hiç görülmemiş bir egemenlik oluşturmuş. Eğitim, sağlık, güvenlik, ekonomi gibi bütün alanlara yayılan bir hegemonya...

O dönemdeki en önemli kırılma noktalarından biri de, 7 Şubat'tı. 7 Şubat 2012'de yaşanan MİT krizi, tam bir dönüm noktasıydı. Bu hamleyle yapılmak istenenleri, daha iyi değerlendirebilecek bir noktadayız şu an. Operasyonun hemen ardından, şöyle yazmıştım:

" Terörle ve darbeyle mücadele gibi toplumsal meşruiyeti olan gerekçelerle başlattıkları süreci, kesintisiz şekilde ilerletiyor ve genişletiyorlar. Tutukladılar, tutukladılar, baktılar ki dur diyen yok, kapsamı genişlettiler. Belki de 'Başbakan’ın yanı başındakileri de alalım ki gerçek gücümüz anlaşılsın' gibi bir duyguya kapıldılar." (15 Şubat 2012, Radikal)

MİT DARBENİN ARKASINDAYDI

Süleyman Demirel, 12 Eylül 1971'de, askeri müdahaleyle istifaya zorlandığında; MİT'in, darbecilere ait bilgileri hükümetten gizlediğini söylemişti: “Bizim istihbarat teşkilatı Angola’da iki kabile birbiriyle çarpışmış, şu kadar Zululu, bu kadar Mululu ölmüş, onu size her sabah haber verir; ama Ankara’da altınızı oymuşlar, onu haber vermez.”

O dönemde, MİT'in başında, bir general bulunurdu. Bu durum, AK Parti iktidarı döneminde değişmiş; istihbarat, sivil iktidarların denetimi altına alınmıştı. İstihbarata egemen olmak, bir anlamda, “gerçek iktidar olabilmenin”, önemli şartlarındandı.

Bu nedenle, 7 Şubat 2012'de; sivil MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cemaat savcılarının hedefindeydi. Bu alanı ele geçirmekle, çok büyük bir güç elde etmeyi hedefledikleri, açıktı.

"Siyasetin bürokratik bir güç tarafından ele geçirilmesi girişimi"ydi bu. İktidar sallandı. Hakan Fidan'ın Cemaat savcılarına teslimi, ona kelepçe takılmasına seyirci kalınması; “siyasetin ölümü” anlamına gelecekti.

Başarsalardı neler olabilirdi? Bu konuyu şimdi biraz daha net değerlendirebilsek de, olacak şeylerin boyutunu kestirmek çok da kolay değil. MİT Müsteşarı'na kelepçe takmanın ne anlama geldiğini; dönemin Başbakanı Erdoğan, şöyle açıklıyor: "Biz aslında iyi niyetimizin kurbanı olduk. MİT Müsteşarı'na malum operasyon yapıldığından itibaren bu işi anlamış durumdayız. Biliyorsunuz, hesapları önce MİT Müsteşarı'nı almak, sonra da beni almaktı."

Hedeflerinin iktidar olduğu, iktidardaki partinin lideri olduğu, çok netti. Güçlerinin böyle bir boyuta ulaştığını düşündükleri, açıktı.

Hanefi Avcı, Cemaat'in gücünün ne anlama geldiğini, MİT Müsteşarına operasyon üzerinden, özetle şöyle tahlil ediyor: "Hükümet ve Başbakan Erdoğan, 7 Şubat 2012 MİT operasyonunun bizzat kendisini hedef aldığını biliyordu. Onu o dönemde de defalarca dile getirdi. Ancak, üzerlerine gidemedi. Gidecek gücü kendinde bulamadı. Çünkü yargıya ve polise öylesine egemen olmuşlardı ki, hükümetin bir anlamda eli kolu bağlıydı. Ancak 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonları karşısında can havliyle zorunlu bir hamle yapmak gereğini hissettiler.

Evet, 7 Şubat 2012'de, Türkiye direkten döndü. O gün, istediklerini tam anlamıyla elde edemeyen Cemaat; sonra, değişik hamlelerle, hükümeti kuşatmayı denedi. Ardından, 17/25Aralık 2013 operasyonları geldi.

Sonunda toplumun tercihleri, seçmenin refleksleri Cemaat'in kaderini belirledi.

Hesaplaşma sürüyor.

http://www.radikal.com.tr/128802912880295

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

gayri ciddi hikaye - efeg27

Bu hikaye 2 yıldır dilleniyor ve bütün yandaşlarda fena halde inanmış görünüyor. Ancak beni bir türlü inandıramıyorlar, inanmak için kendimi çok zorladım ama bir türlü taşlar yerine oturmuyor. Neden derseniz? MİT müsteşarı ifade verdi diyelim ve hatta tutuklandı, buraya kadarki kısmını anlamakta sorun yok zaten benzeri şeyler yapıldı. Sorun bundan sonra başlıyor; nasıl ele geçiriyorlar biri bana anlatsın? MİT müsteşarı bizzat başbakan tarafından atanıyor yani müsteşar ve ekibi tutuklansa bile bir sonraki ekibi yine başbakan seçip atıyor, başka kimsenin atama yetkisi yokki! Deniyor ki müsteşar konuşursa başbakan tutuklanır... zurnanın zırt dediği yer burası galiba; müsteşar ne diyecek de başbakan tutuklanacak ve bu nasıl olacak? anayasaya göre başbakanın dokunulmazlığı var, isterse ifade falan vermez ve hangi meclis dokunulmazlığı kaldıracak? bu sorulara vereceğiniz cevaplar hikayenin baştan aşağı yalan olduğu dışında hiç bir olguyla örtüşmüyor.

ah o eskiler - melaye_cizire

liberal 'aydın'ımız Oral Çalışlar Bey, bir ara Cemaatin halkın vergisiyle 'türkiyeyi tanıtıyoruz' diyerek ABD'de kendi propagandasını yaptığı geziye katılmış ve hoca efendisine borçluluk hissiyle köşesinde methiyeler dizmişti. ne oldu da böyle oldu sevgili 'aydın'ımıza(?)

Tezgah - Gılgameş

Ben hala son yıllarda yaşanan olayların çok büyük bir tazgah olduğuna inanıyorum. Tezgah dedim ama genel anlamda negatif anlam yüklemek istemem. ABD'nin bölgedeki en önemli gücü ve enstrüman olan Türkiye'de kurulduğundan bu yana zamanın ruhuna uygun değişiklik ve düzenlemelerle yönetilebilir bir sistem ayakta tutuldu. Yetmişlerin sağ-sol kavgalarına bir bakın. Sağı da solu da organize eden devlet, tümbu beladan kurtaran yine devlet. Her yer devlet. Günümüze gelince. Dikkate alınması gereken faktörler değişti. Kürtler hiçbir zaman asimile olmayacaklarını gösterdiler. Uygulanan hiçbir yöntem sonuç vermedi. Şimdi ise yelkenler barışın rüzgarına çevrilerek Kürtlerin yarattığı dinamik demokrasi okyanusunda boğulmaya çalışılıyor. Bunun için Ergenekonlar, balyozlar, cemaatler dahil her türlü yöntem kullanılıyor. Bir de Kürt Sorunu'ndan kat be kat daha derin bir sorunu var Türkiye'nin. Başkasını başkası olduğu için sevemeyen, aşk yoksunu, psikopat bir toplum yaratıldı onca yıl içinde. Bunun da yine hesaplarda dikkate alınması gerekiyor. Atılacak yanlış bir adım büyük bir patlamaya neden olabilir. Dikkatinizi çekerim. Değişen bir şey yok. Her yerde devlet. Derinde de yüzeyde de! Dolayısı ile yüzeysel gelişmeleri anlamaya çalışmanın pek bir anlamı yok. İnsanlar da neyin ne olduğunu seziyorlar. Onlara yol gösterici olmak lazım. Tüm bu tablodan iktidara hayırlı bir rol çıkardığımı sanmayın. Emin olun bugün AKP değil MHP iktidarda olsaydı yine çözüm süreci olacaktı, yine Öcalan'ın özgürleşmesi konuşulacaktı.

Mesela... - oselimg

Oral Calislar'in cemaate karsi tek alternatifin onu iktidara tasiyan AKP oldugunu anlatiyor bize. Bu durumda CHP, MHP, HDP vs cemaatten bile daha tehlikeli ve zararli kurumlar oluyor. Eger AKP bu secimleri de %50 oyla kazanirsa Oral Bey'in Erdogan'i "mesih" ilan edecegini kuvvetle tahmin ediyorum. Sonuclar boyle olursa secimden sonra ilk yazisina baslik olarak "Mesih ve 400 havarisi" secenegini teklif ediyorum.

CEMAAT İN ARKASINDA KİMLER VAR - korel dolunay

Sayın Çalışlar ın söyledikleri çok doğru . Burada en önemli nokta galiba şudur ; cemaat devleti , MIT le beraber neden ele geçirmek istedi . Hedef neydi . Farz edelim ki ele geçirdi , ne olacaktı , daha çok okul mu yaptıracaktı , bunu zaten istediği zaman yapıyordu . O zaman iş geliyor cemaat denen bu örgütün arkasında Türkiye yi bunlar kanalıyla ele geçirmek isteyen başka bir GÜÇ ya da GÜÇLER olduğuna dayanıyor . Bu resmen casusluk . Bazı devlet dairelerinin başına kendi adamını koyup orayı bazı yöntemlerle ele geçirmek kolay olabilir ama MIT i sadece başındaki adamı değiştirerek ele geçirmek herhalde zor olmalıdır . Çünkü bu teşkilatta alelade insanların çalıştığını hiç zannetmiyorum . 1968 yılında Fethullah Gülen İzmir Hisar camiinde vaaz verirken o sokaklar sağlı sollu dolardı . O zaman bu adam hiç dikkat çekmedi mi , kaç darbe yedi bu ülke , bu darbeciler hiç mi kuşkulanmadılar , ülkenin en iyi insanlarının üzerine haldır huldur saldırırken ona kimse dokunmadı . NEDEN acaba . Yoksa darbecilerin arkasında da bugün cemaatin arkasında ki güçler mi vardı . Akla bir tek bu geliyor . Ben de saf saf neler soruyorum. Cemaat denen örgütün devleti ele geçirmek istemesiyle , darbecilerin ele geçirmek istemesi arasında ne fark var ki . Darbeci cemaatçiden daha mı iyi yani , ya da tersi .