Ne yani! Savaşmak daha mı iyiydi?

Süleyman Şah Türbesi'nin yeri değiştirildi ve mezar, Türkiye'nin daha kolay savunabileceği bir noktaya getirildi. Türkiye, bir çatışma ihtimalini veya bir IŞİD saldırısı karşısında tırmanacak savaş tehlikesini; en azından şimdilik, bertaraf etti.

Süleyman Şah Türbesi'nin yerinin değiştirilmesinin de bir toplumsal kamplaşma meselesi haline geleceğini, doğrusu düşünemezdim. Türkiye bu, şimdi Süleyman Şah üzerinden de bölünmüş bulunuyoruz.

Tabii, bu soru, "Türkiye'deki dönme Ermenileri saptama uzmanı, MHP'li Yusuf Halaçoğlu'dan da mı beklemezdin?" şeklinde formüle edilseydi; biraz duraklardım ve "bekleyebilirim" diyebilirdim. Halaçoğlu, "Getirdiğiniz sandukaların içinde bedenler olmaz ki, bedenler toprağa gömülüdür" diye, nakil konusunun anlamsız olduğu gibi bir iddiayla ortaya çıkmış. Nakli "komedi" diye yorumlamış.

MHP'nin konuyu bir milli mesele haline, "milliyetçilerin meselesi" haline getirmek istemesini, bir şekilde anlayabiliriz. Burada anlaşılması güç olansa, CHP'nin tutumu. Bir siyasetçi olarak önemsediğim isimlerden birisi olan Gürsel Tekin, ondan beklemediğim bir açıklama yaptı.

Türbenin nakline tepki gösteren Tekin, "Hükümet mat oldu" dedi: "Gelin Süleyman Şah Türbesi’ne hep beraber gidelim dedim. Sorun yok dediler. Ne yazık ki çok üzücü bir olay ile Türkiye karşı karşıya. 'Şah’ değil ’Mat’ operasyonu olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir."

Muhalefetin, hükümeti denetlemesi, siyaseten hatalarını ortaya çıkarması, onun görevi. Eleştiri ihtiyacı büyük. Sonuç olarak, 13 yıldır Meclis'te çoğunluğu elinde tutan bir hükümetten söz ediyoruz.

YA ÇIKILMASAYDI

Süleyman Şah Türbesi; uzun bir dönemdir, büyük bir kargaşa içinde bulunan Suriye'nin tehlikeli topraklarında idi. Türkiye'nin askeri müdahalesine oldukça uzak bir yerde bulunuyordu. Bölgede IŞİD'in egemen olduğunu da hepimiz biliyoruz. Hatta, geçtiğimiz günlerde; Türbe'nin IŞİD tarafından kuşatıldığı, askerlerin rehin alındığı söylentisi endişe ile karşılanmıştı.

O türbeyi korumakla görevli Türk Silahlı Kuvvetler mensuplarının muhtemel bir IŞİD saldırısına uğramaları, telafisi zor bir tablo olacaktı. O zaman, Türkiye ne yapacaktı? Bu saldırıya karşılık vermek ve saldırganlarla hesaplaşmak 'gereği'; bizi, bir savaşın ve Suriye'deki iç çatışmaların aktif tarafı haline getirebilirdi.

Şimdi, Süleyman Şah Türbesi'nin yeri değiştirildi ve mezar, Türkiye'nin daha kolay savunabileceği bir noktaya getirildi. Türkiye, bir çatışma ihtimalini veya bir IŞİD saldırısı karşısında tırmanacak savaş tehlikesini; en azından şimdilik, bertaraf etti.

Yapılan operasyon, bir devlet operasyonu. Bir saldırıyla karşı karşıya kalınmadan gerçekleştirilmiş olması, bir askeri başarı.

KÜRTLERLE İŞBİRLİĞİ

Ortaya çıkan yeni bilgilerden şunu da görebiliyoruz: Bu yer değiştirme operasyonu sırasında; Suriyeli Kürtlerin örgütü PYD ile, bir koordinasyon sağlanmış. PYD yetkilileri, belli ki, bu konuda işbirliği yapmak için, Ankara'ya davet edilmişler.

Süleyman Şah Türbesi için yeni saptanan bölgede de, PYD etkinliği var.

Uzun süredir, PYD ile gergin bir durumda olan ilişkiler; belli ki, uzlaşmaya elverişli bir dönüşüm içinde.

Türbe'nin taşınmasından daha önemli olan, işte bu yeni gelişme. Türkiye'nin PYD ile ilişkisinin normalleşmesi; Suriye Kürtleriyle ilişkileri yeni bir boyuta taşıma potansiyelinin yanında, Türkiye'deki çözüm sürecine de, olumlu bir etki yapabilir.

Türbe'nin taşınma nedenleri üzerinden farklı analizlere gitmek elbette mümkün. Örneğin, ABD ile imzalanan yeni "Eğit-Donat antlaşması" da, nedenlerden birisi olarak sayılıyor.

Neticeten, bence doğru bir hamle yapıldı. 'Süleyman Şah Türbesi'ni koruma ısrarı nedeniyle Suriye'deki iç çatışmanın parçası olma' tehlikesi, bir ölçüde önlenebildi.

Tabii, daha başka neler olacak, onları göreceğiz...

http://www.radikal.com.tr/1299203129920323

YORUMLAR
(23 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Şanlı Süleyman şah ricatı. - L09

Sn Oral Çalışlar....yapılan nakil,geri çekilme,yer değiştirme vs...her ne ise bir sıcak çatışma ihtimalini önlemesi açısından kabul edilebilir aslında.Ancak hükümetin bunu,bir kahramanlık destanı,büyük bir askeri başarı gibi göstermesi komik ve abartılı değilmi sizce.Daha düne kadar bu hükümet değilmiydi,orası bir vatan toprağıdır,ülkemizin gücü onu korumaya yeter...kimse gücümüzü test etmesin ...gibi hamasi söylemlerde bulunan.Makul ,mantıklı,mütevazi açıklamalar yapmak yerine bunu bir plevne savunması gibi göstermesi gerçekten komik.

emevi camiinde cuma namazı kılmak. - user1002376

Oral bey, AKP nin dış ve iç politikadaki yanlışlarını zamanında göremez ve yazar olarak gerekli uyarıları yapmaz iseniz sonucunda "savaşa mı girseydik" hezeyanına düşersiniz. Otoriterlik hastalığı ve bazı yazarların küçük hesapları maalesef ülkeyi çıkmaza sokmaktadır.

SORUYU TERSTEN SORALIM - user876946

Kim savaşın diyor ki?Geçirilen iki cihan savaşına rağmen,PKK yüzünden iplerin gerildiği dönemlere rağmen svışılmayan egemenlik bölgemizden niçin sıvışıldı.?Hadi sıvıştın sıvıştın,niye bunu zafermiş gibi sunmaya kalkışıyorsunuz?

Nabza gore serbet - ohabey

AKP bu olayda degisik cevrelerde degisik algilar olusturmaya calisiyor. Star ve Sabah gazetesinde savasci bir dille AKP ovulurken, Radikal'de Oral Calislar barisci bir dille AKP'yi ovuyor. AKP basini nabza gore serbet vermeye devam ediyor.

Barnabycik - momentum

Olayla bir ilgisi yok, böyle yorumlanır veya yorumlanmaz, ama yorumun bana Evliya Çelebi'de okuduğum bir olayı hatırlattı: Köprülü Fazıl Ahmet Paşa, Osmanlıların Avrupa'da ulaştığı en ileri noktalardan biri olan Uyvar kalesini anlaşma ile almıştır. Yani, eski deyimi ile vire ile. Kalenin Avusturyalı savunucuları sadrazam ile pazarlık yapmaktadırlar. Teslimat için bir süre isterler, dört gün mü ne, paşa peki der. Yanındakiler, kanuna aykırıdır iki günden fazla veremezsiniz derler. Paşa gene de verir. Avusturyalılar başka şartlar da koşarlar, paşa onlara da olur der. En son Avusturyalılar, kaleden törenle çıkmak, bayraklarını açıp, trampet ve muzıka ile kaleyi terk etmek isterler. Paşa hayretler içinde, valla şart olarak ileri sürmenize gerek yok, der: mağlup sizsiniz, utanmazsanız öyle yapın, bence bir sakıncası yok.

PROJEKSİYON - user1010028

SAYIN RADİKAL OKURLARI. . ben şırnak silopi CUMHURİYET İLKOKULUNDA görevli sınıf öğretmeniyim. ekim ayında burada olaylar çıktı için okulumuza hasar verdiler projeksiyon cihazımızı çaldılar. vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. 3 tane projeksiyon cihazına ihtiyacımz var. 2. el de olsa olur. iletişim: ahmetbuga21@gmail.com

Yazara bak hizaya gel, - user781727

İstanbul sokaklarında, ingiliz askerleri, osmanlı kadınlarını taciz ederken, sizin gibi düşünüp, sakalını sıvazlayan köşe yazarları, o zaman da vardı. Kendi vatan toprağın dan kaçmayı, üstelik gündüz kaçacak kadar cesareti bile bulamamayı normal kabul edip savunuyorsan, hemen doğu anadoluyu ermenistana, kıbrısı rumlara bırakıp. bir gece karanlıkta kaçalım. Savaşmak daha mı iyi, mantığıyla. Çekilmek gerekiyorsa bile, bir ulus böyle aşağılanmaz. Yazara ve vatan sevgisine bak. breh breh breh.