Onlar HDP'yi mi destekliyorlar yoksa...

Son dönemde 'HDP'ye şartlı destek' içine giren çevreler de var. Kürtlerin hakkına hukukuna şimdiye kadar pek ilgi göstermemiş, hatta milliyetçi söylemlere itibar etmiş bazı kesimlerde, bir değişim hissediliyor.

HDP'nin barajı aşarak Meclis'e girmesi, demokrasinin olgunlaşması açısından kritik. Bir bölgenin, bir halkın destek verdiği bir partinin meclisteki varlığından söz ediyoruz... Ayrıca, PKK içinde ve yönetimindeki, elinde silahla dağda çatışmaya hazır bekleyen kesimin zemininin daralması da, buna bağlı...

Türkiye'nin yeni anayasa yapma sürecine, HDP'nin Meclis içinden katılabilmesi de, aynı oranda önemli. Kırmızı çizgilerle kenarda bekleyen CHP ve MHP'ye, muhtaç olunmaması kritik. Yeni anayasa sürecine CHP ve MHP'nin katılmasının kolay olmadığı, geçen dönemde görüldü. HDP, 'tek adam arayışı'nı frenlemek ve "öteki"lerin haklarının korunmasını güvence altına alabilmek açısından da, bir denge unsuru olabilir. Bütün bu nedenlerle ve daha sayılabilecek bir çok nedenle; HDP'nin barajı aşması, normalleşme açısından bir eşiğe işaret ediyor.

ONLARA NE OLDU?

Son dönemde 'HDP'ye şartlı destek' içine giren çevreler de var. Kürtlerin hakkına hukukuna şimdiye kadar pek ilgi göstermemiş, hatta milliyetçi söylemlere itibar etmiş bazı kesimlerde, bir değişim hissediliyor. Çözüm süreciyle birlikte saf değiştirmiş bazı isimlerin de, yeniden HDP'yi desteklediğini görüyoruz. "Demokrasi olmadan çözüm olmaz", "AK Partiyle barış olmaz" türünden gerekçelerle olumsuz bir tutum içine girmiş, çözüm karşıtı bir pozisyon almış bir 'cephe'de, değişim görülüyor.

Peki, son dönemde 'HDP'ye destek' cephesine katılanların içinde, KCK operasyonunu gerçekleştiren 'paralelci'lerin de yer alması, nasıl yorumlanabilir?

Oluşan blok, içinde karmaşık eğilimleri barındırıyor. HDP'den asıl istenen, "şahin" olması. HDP'nin; çözüm ve barış gibi konuları AK Parti iktidarıyla konuşmak yerine, kavga dilini tercih etmesini bekliyorlar.

Bir kesimdeki AK Parti ve Erdoğan nefreti anlaşılabilir. 13 yıllık bir iktidarın uygulamaları, yönetim zihniyeti, tek parti egemenliğinin olumsuzlukları; bir tepki yaratmış durumda. Bunu 'kabul edilebilir bir öfke' olarak da değerlendirenler olabilir.

TEHLİKELİ OLAN

Tehlikeli olansa; HDP'yi, bu tepki yüzünden, çatışmaya kışkırtmak, çözümsüzlüğe teşvik etmek... Bu çatışma beklentileri; zaman zaman, tersine HDP'ye güvensizliğe de dönüşebiliyor. Benzer çevreler, "Bunlar, yarın seçimlerden sonra AKP'yle işbirliğine gidebilirler ve Erdoğan'la başkanlık sistemi konusunda anlaşabilirler" gibi söylemlere dönebiliyor.

Bu açıdan, en çok da Öcalan'dan kaygı duyuyorlar. Onu, bazen "kullanılan adam", "AKP'nin jokeri" diye tanımlamaktan da geri durmuyorlar.

HEM DEMOKRASİ HEM ÇATIŞMA OLMAZ 

Kürt sorununun çözümü, ya da barış arayışının başarıyla ilerlemesi; Türkiye'nin demokratikleşme hedefinin en önemli kilidi. Bu kilit çözülebilirse; normalleşme, yeni bir sivil anayasa yapabilme olanağı daha mümkün hale gelecek.

Kürtlerle çatışan bir Türkiye'nin, demokrasi alanında olumlu adımlar atabilmesi, mümkün değil. Bunu o cephe de biliyor.

Ancak onların derdi acaba ne oranda demokratik bir Türkiye, ne oranda basın özgürlüğü? Demokrasi ve çatışma, birlikte yürüyecek şeyler değil.

Beklentimiz, savaşan Kürtler değil, barışı arayan Kürtler. Savaşan bir Türkiye değil, barışın peşinde koşan bir Türkiye.

 

http://www.radikal.com.tr/132500413250049

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

kör müsün be adam!? - UNDECLARED50

T24’te bir kör, körlüğü anlatmış. Ona ve elektrik kesintisine istinaden, işte: çarşıdan bir diderot aldım. Bizimhoca’nın mezarına götürdüm. Dedim yürü(r müsün lütfen)! Dedi ‘nereye doğru’? Nasıl yani dedim. Güneşe mi, rüzgara mı, suya mı, yoksa sana mı diye sordu? O vakit anladım sahicididerot olduğunu. Yüzünü mezarın kapısına döndürdüm. Yürü dedim. Kapının solunu kuran direğe denk geldi değneği. Solundan geçti gitti. Çarşıdan birdiderot daha aldım. Kapının sağını kuran direğe değdi değneği. Sağından geçti gitti. Bir tane daha aldım. Kapının ortasına vardığında iki direğe de değdi değneği. Durdu. Birkaç kere vurdu değneğini direklere. Sonra yukarı kaldırdı. Değneği kapının çatısını kuran kirişe değdi. Durdu. Değneğini üçü arasında hızla dolaştırmaya başladı. Durdu. ‘içeridoğru’ bir kaç adım attı. Döndü banadoğru. Sordu ‘duvarlara no’ldu’? Dedim, rivayet muhtelif. Ama içinden geçtiğin akpnin liberalözgürlükçüdemokratik parti tüzüğüdür ... mesela yani. bibakıma.. hatta, özgür kürt hareketi de derdim; bir yanı kobane, öbürü ezidi, diğeri kadın olmayaydı. Ne çok varmış! Bunlardan duvar/oda/ev olur mu aceb?

bir komik yazı daha - efeg27

AKP dönemi aydınları! hep komedyen olarak hatırlanacak gibime geliyor, bunların ortak özelliği kendilerini çok akıllı etrafıda sersem sanmaları... tabiki algıyla gerçek farklı ama Oral bey her zamanki gibi beceremediği saptırmayı bıkmadan usanmadan denemiş ama yine olmamış. Yeni Anayasaya tüm partiler taraftardı lakin RTE nin istediği yeni bir anayasa değil kendi yazdığı anayasa idi, RTE gibi demokrasi fukarası bir yetişkinden ne tür anayasa çıkarsa artık! keza çözüm sürecine MHP ve CHP başlangıçta karşı değil hatta destekliyorlardı ama yine RTE aldı sazı eline ve o sürecide bitirdi... siz AKP lilerin anlamadığı şey şu; biz RTE yi sevmiyoruz, sevmeyeceğiz, onun istekleri de bizi zerre ilgilendirmiyor ha artık sizlerle de yaşamak istemiyoruz, bir adamın eteğine tutunup kişisel çıkar peşinde olan güruhla işimiz yok, olmayacakta...

sokağın sesi - user416787

içten içe 8 haziranda HDP barajı aşarsa YENİ TÜRKİYE'ye uyanamayız korkusuyla yazılmış bir yazı. ama HAZİRAN'ın diğer adı İSYAN'dır. 8 haziranda halklar sizin ve iktidarın değil ama kendi yeni Türkiye'lerine uyanacak

KORKU - drhil

Bence artık, hiç gizlemeye çalışma. Açık açık, "Yaaa lütfen HDP barajın altında kalsııın" diye yaz, atarlı ergenler gibi. Ama hangi provokasyonu denersen dene yemezler, memur yemezler.

Akıl Ver Oral - user808804

HDP'ye akıl ver Oral...HDP kışkırmak üzere.. Akıl ver.. Sizin aklınıza çok ihtiyaçları var..

Zavallılar... - oselimg

Beklentim, Oral Çalışlar gibi "belki yeni oluşacak oligarşide bana da bir yer açılır" kaygısıyla yazan yazarların "entellektüel/aydın" sayılmadığı bir Türkiye.

- momentum

Hepsi iyi de... Ya HDP'nin baraj hesapları tutmaz da, komple Meclis dışında kalırlarsa... O zaman seyreyle gümbürtüyü.