"Öteki yüzde 50" efsanesi

Türkiye, "tam ortasından iki kampa ayrılmış" değil. Siyasi veriler, en azından üç siyasi kutup olduğunu gösteriyor.

"Biz öteki yüzde 50" diye söze başlıyor, yazarımız. "Sen yüzde 50 isen, benim arkamdaki destek de senin kadar" anlamına gelen yorumlar yapıyor.

13 yıllık iktidarı nedeniyle, AK Parti hükümetine karşı ortak bir tepkinin oluştuğu, bu tepkinin sık sık dile getirildiği bir gerçek. Muhalif kesimlerde, sürekli yenilgilerin yol açtığı bir çaresizlik nedeniyle, bu "yüzde 50" meselesi, ilgi görebiliyor.

Ancak, Türkiye iki partiden oluşan ve "ortasından ikiye bölünmüş" bir siyasi yapı içinde değil.

AK Parti dışında, Mecliste grubu olan, 3 parti daha var. Ayrıca, oy potansiyeli toplamda yaklaşık %5-6 civarında seyreden, küçük partilerden söz edilebilir. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 14 partinin ortak bir aday etrafında birleşmesine rağmen, "iki partili Türkiye bir tablosu" yaratmadı, yaratamadı.

Hatırlayalım: CHP, MHP, DSP, BBP gibi, çok değişik siyasi eğilimlerden oluşan 14 siyasi parti; Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı üzerinde birleşti. "Sosyal demokrat"ın da, "milliyetçi"nin de, "dindar"ın da yer aldığı bir "blok" oluştu: Dünya görüşleri birbirine benzemeyen, ancak Tayyip Erdoğan'ın adaylığına karşı ittifakı uygun gören güçlerin bir ittifakıydı bu... Harcanan tüm enerjiye, tüm iddiaya rağmen, bu blok, ancak % 38.4'e ulaşabildi.

Tabii şunu da görmekte yarar var: Bu blok içindeki partilerin, tek tek sahip olduğu potansiyel oyların aritmetik toplamını alsak, %38.4'in epey üstünde bir rakam elde edebiliriz. Bu partilerin seçmen tabanlarının çok ciddi bir yüzdesi, "ortak çatı"da birleşmeyi onaylamadığı için, ancak %38.4'e ulaşılabildi.

ORTADAN BÖLÜNME ALGISI

Türkiye, "tam ortasından iki kampa ayrılmış" değil. Siyasi veriler, en azından üç siyasi kutup olduğunu gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde İhsanoğlu'nu destekleyen ve sosyolojik olarak homojen olmayan kitleyi, "siyasi anlamda homojen" olarak varsaymayı denesek bile; Selahattin Demirtaş'ı da hesaba kattığımızda, 3 kutuplu bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz.

Seçim yenilgileri karşısında kendiliğinden oluşan bir savunma refleksinin; kendisini, "yüzde 50" üzerinden tanımlamak istediği söylenebilir. Yani iktidar partisine karşı, bir kesim muhalefet temsilcisinin "çok efelenme ben de senin kadarım" deme ihtiyacının, böyle bir söylemi geliştirdiğini düşünebiliriz.

Bazı muhalif kesimler, gerçekçi olmayan hesaplamalar üzerinden, bir rahatlama yakalasa bile; durum değişmiyor. Sevelim sevmeyelim, Cumhuriyet tarihinin çok partili rejime geçildiğinden bu yana, en uzun iktidar dönemini yaşıyoruz. Seçmenlerin yarısı, bu iktidarın devamını, yararlı görüyor.

YANILTICI MATEMATİK

Muhalefetin yapması gereken, kendisini kandıran aritmetik hesapların içinde boğulmak değil, gerçekleri görmek. Gerçek şu:13 yıldır iktidarda olan bir parti, hala halk desteğini koruyor, hatta yükseltebiliyor.

Bu toplumsal tercihi, bazı ithal kavramlarla (plebisiter diktatörlük vb.) küçültme girişimleri, bir fayda sağlamıyor. Türkiye toplumunun kararlı bir "yarısı"; var olan siyasi seçenekler içinde, iktidar partisini, kendisi açısından en yararlı olarak görmeyi sürdürüyor. Kalan "yarı" ise, birçok farklı eğilimden oluşuyor ve bu farklı eğilimlerin "ortak bir projesi" veya "ortak bir dünya görüşü" yok. O nedenle de, ortak bir aday çıkarttıklarında da, kendi tabanlarından tam destek alamıyorlar.

TEK PARTİ İKTİDARININ SORUNLARI

Bu kadar uzun süreli bir tek parti iktidarı, kaçınılmaz olarak birçok sorunu da beraberinde getiriyor: "Ben bilirim, ben yaparım, arkamda halk var, kimse hesap soramaz" havası, her geçen gün, yoğunlaşıyor.

Muhalefetin "yüzde 50" manipülasyonu, iktidarın egosunu kışkırtıyor: "Ben tek başıma, hepinizin toplamına eşitim, bir kıymeti harbiyeniz yok" psikolojisi, belirginleşiyor.

Yeni bir seçim koridorundayız. Türkiye'nin önünde çok ciddi sıkıntı ve sorunlar var. Ortadoğu krizi, Kürt sorunu, 2015 Ermeni soykırımının 100.yılı, Rusya'dan yansıması mümkün olan ekonomik kriz gibi bir dizi mesele çözüm bekliyor.

Gönül istiyor ki, muhalefet, sayısal manipülasyonlarda teselli aramak yerine; demokratik bir değişim projesiyle, yeni alternatiflerle, halkın önüne çıkabilsin. Oyların yüzde 50'sine ilişkin spekülatif hesaplara gereksiz yere enerji harcamak yerine; ülkeyi çevreleyen sorunların en azından yüzde 50'sinin çözümü adına, inandırıcı şeyler söyleyebilsin.

Gerçek yüzde 50 o zaman anlam kazanabilir.

http://www.radikal.com.tr/1265658126565814

YORUMLAR
(14 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

ortada kuyu var yandan geç - user641701

havuz medya var, bir de bu tur -utangaç- iktidar destekçileri var. Yolsuzluk aklaması sonrası yazılacak makale bu mudur?

Zamanlama manidar - ohabey

17-25 Aralik yolsuzluk skandalinin Aklanmasi paklanmasi ertesinde Erdogan da yandas gazeteciler de hemen oy oranindan bahsetmeye basladi. Erdogan'in Aklama ile ilgili ilk aciklamasi "17-25 Aralik secimlerde halk tarafindan yarginalndi". Oral Calislar da Aklama paklama ile ilgili yazmak yerine veya gundemdeki anti-demokratik torba yasaya karsi yazmak yerine oy orani ile ilgili yazi kaleme almis. Zamanlama manidar yani.

nerede bu %50 - uyusuk

İktidarın yaratmış olduğu aslı astarı olmaya 50 aritmetiğine bayaaa bir sıkı sıkı sarılmışız bakıyorum. Lütfen seçmen sayısına göre toplam kaç oy aldığını hesaplayın ve çıkan sonuca göre matematik dehası edalarıyla yazın. net rakamları verecektim ancak, ysk.gov.tr yoğunluk nedeni ile ulaşılamıyor. Oy verme isteği bırakılmamış ya da tepki olarak oy vermeyen insanları sanki hiç yoklarmış gibi algılayan ve algılatan "demokratik beyinleriniz" yarattı bu çoğunluk tahakkümünü demokrasi gibi algılatan durumu.

yüce divan - mj23

Tabii yüce divan'a gitmesi engellenen eski bakanlarla alakalı bir yazı yazma ihtimaliniz yok.

hiç belli olmaz. - sktk60

sayın çalışların %50 ile ilgili tespitleri doğru ama bu akp.yıkılmaz anlamına gelmez bu hükümetin bakanları milletvekilleri ne demişti biz ne yaptıysak neye imza attıysak başbakan'ın emriyle yaptık, vatandaş 3 gün konuşur 4'ncü gün unutur,ufak tefek hırsızlıklar yolsuzluk sayılmaz,kuranı kerim ne diyor akrabaya, yakınlara yardım edin bunlar yolsuzluk sayılmaz akrabaya yardım kuranın emri tabi bunların ülkede yaşayan vatandaşlara siyasi ve ekonomik olarak yansımaları var hükümet kömürle,gıdayla idare ediyor vatandaşı ama nereye kadar hayat sadece kömür ve gıdadan ibaret değil seçimler yaklaşıyor vatandaş akp.nin geleceğini belirliyecek hiç belli olmaz bakarsınız akp.koalisyonlara kalmış oy oranı düşmüş burası türkiye tesadüflerin ülkesidir her şey olur kimse kendisini her şeyi ben bilirim sanmasın dünya allahın sonsuz kudretiyle dönüyor o her an bir değişiklik yapar son söz kibirlenme padişahım senden büyük allah var.

İktidarı aklamanın yolu sayısal çoğunluğu mu? - AKDENİZ1959

Çalışlar, muhalefete atfettiği %50'lik taban muhabbeti politikasını aslında kendisi yapıyor. Sürekli yazılarında "AKP'nin taban desteğinden, oylarının yükselmesinden, yenilemezliğinden" dem vurup duruyor. Tayyip Erdoğan'ın yaptığı gibi sandığı demokrasi ile özdeşleştiriyor!Farz edelim ki AKP'nin oy oranı %99 olsun; Bu oy oranı, iktidarın yolsuzluklarını, hırsızlıklarını, katliamlarını, anti-demokratik tutumlarını dile getirmemize engel mi? Bakın Çalışlar, son dönemlerde muhaliflere yönelik yaptırımlarda yüzlerce insan öldü. Bu ölümler ile ilgili davalarda bir arpa boyu yol alınamıyor; 6-7 Ekim Kobani destek eylemlerinde ölen insanların otopsileri'ne ilişkin veya bu ölümlerin sorumlularına yönelik herhangi bir soruşturma yok! Yolsuzluk yapanların değil, yolsuzluğu soruşturanların içeriye tıkıldığı bir ülkede, iktidar halkın %50'sinin değil, %99'unun desteğini alsa ne olur? Biliyorsunuz Kenan Evren'in yaptırdığı 12 Eylül anayasasına bu halk, %91.37 ile evet demişti. Bu oran o anayasanın anti-demokratik özünü ortadan kaldırır mı? Sürekli "muhalefet yeniliyor" muhabbeti yapmanız bu iktidarın olumsuzluğuna bir meşruiyet oluşturur mu?Bu ülkede devrimciler ülke kurulduğundan bu yana katlediliyor, örgütlenmeleri engelleniyor, yani sizin dediğiniz gibi bir anlamda "yeniliyor" olabilir; Bu "yenilme" iktidarın kuyruğuna takılmayı mı, yandaşlığı mı dayatıyor? Yoksa hangi koşullarda olursak olalım, insani değerlerin savunulmasını mı?

- momentum

En azından CHP'yi alın: birbiriyle alakasız kesimlerin desteğiyle ayakta duruyor: başta Aleviler, sonra Nişantaşı sosyetesi, sonra devrimciler, laikler, eski Sovyet hayranları, ve nihayet cumhuriyet milliyetçileri. Bu grupların tek ortak noktaları "değillik"tir. Ne demek bu, diyeceksiniz. Geçen Tunceli'de toplanan bazı Alevi aktivistlerin "Alevilik İslam dışıdır" demeleri gibi bir şey. Bu gibi tanımlarda bir şey, ne olduğuyla değil, ne olmadığıyla tanımlanır. Yani "is" ile bahsedilmez bunlardan "is not" diye bahsedilir. Yani CHP veya Tunceli'de toplanan Aleviler sünni-faşist, gerici, esmer falan değillerdir. Öncelikli tanımlama budur, bir değilleme yani . Onlar tanımlanırken ne olmadıkları anlatılarak tanımlanır. Ne olduklarının ise önemi yoktur. Dün Sovyetçi bugün Kanadacı olabilirler. Dün sosyalist bugün sosyete olabilirler. Bütün tanımlama ölçülerini bir fenomene endeksli olarak oluşturmakta, kendilerini negatif referanslarla tanımlamaktadırlar. Müslüman-Türk olmamak, Osmanlı olmamak, gerici olmamak, oriental olmamak, yoksul olmamak, hanzo olmamak. Varolmanın gerçekçi referanslarına sahip olmadıkları için bunlara siz nesiniz diye sorulmaz. Siz ne değilsiniz diye sorulur. Bir değilleme içinde var olurlar, başka türlü yokturlar bunlar, namevcutturlar. "They are not..." olarak başlamak kaydıyla bunlarla ilgili bir cümle kurulabilir. Fakat "They are..." diye başlayan cümleler kurulamaz, çünkü yokturlar.