Pardon! HDP- CHP ittifakı mı...

HDP içinde de, CHP içinde de; "AK Parti'ye karşı ortak bir cephe kurmak isteyen" eğilimler var. Bu toplanma yönelimine, son dönemde, Cemaat de ilgi gösteriyor. Ancak kritik nokta, Kürt meselesine bakış: CHP'nin seçmen kitlesinin büyük ağırlığı; klasik milliyetçi refleksler içinde. Öcalan, CHP'nin büyük bir kesiminin gözünde, hala "bebek katili."

HDP, seçimlerde CHP ile ittifak yapabilir mi? Böyle bir ittifak, daha da genişleyip, bazı sosyalist “grupçuklar”a da “uzanabilir” mi? Bu günlerde, bu tür çağrıların yoğunlaştığına, tanık oluyoruz. CHP'ye ve HDP'ye, geçen dönemlerde de, bu yönde çağrılar yapılmıştı.

CHP, bu çağrılara, şimdiye kadar, pek iltifat etmedi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde; HDP çevrelerinden, CHP'li Rıza Türmen'e bir öneri gelmişti. Bu çağrı da, kabul görmedi.

Kılıçdaroğlu, bu taleplere; çoğunlukla, "İttifaka gerek yok. İstiyorlarsa oylarını bize versinler." şeklinde özetlenebilecek yanıtlar verdi.

CHP Genel Başkanı'nın tutumunun temel nedenini tahmin etmek, çok zor değil. Şunu biliyoruz: CHP'ye oy veren seçmen kitlesinde, hala güçlü bir “milliyetçi” eğilim var. HDP ile yapılacak bir ittifakın, oy kaybettirebileceği yönündeki endişe; CHP'nin bu taleplere uzak durmasında, etkili oluyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE CHP

Çözüm sürecinin bir aktörü olan HDP, CHP ile bir ittifaka girebilir mi? Eğer girerse, hangi temelde bir ittifaka girebilir?

Türkiye'nin çözüm bekleyen en “ana düğüm”lerinden biri, Kürt meselesi. Bu konuda; AK Parti hükümeti ile, HDP/PKK ekseni, uzunca bir dönemdir, görüşmeyi sürdürüyor. PKK'nın silah bırakmasına doğru giden sürecin, en kritik günlerinden geçtiğimizi düşünüyorum.

Son gelişmelerden anladığımız kadarıyla; bu yılki Nevruz kutlamalarında, Öcalan, bir çağrıda bulunacak. Bu çağrının, “PKK'nın silahlı mücadeleye son vermesi” ni içereceği anlaşılıyor. PKK'nın bölgede adam kaçırma, yol kesme, haraç alma yollarına başvurduğu ve “kamu düzenini bozduğu”, hükümet tarafından ısrarla dile getiriliyor. Hükümetin koşullarından birisi de; bu eylemlere son verilmesi ve tekrarının olmayacağının teminat altına alınması.

Hükümetin de atması gereken adımlar var. Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na koyduğu çekinceyi kaldırabilir. Hasta mahkumların bırakılmasıyla ilgili yapılan yasal değişiklikleri, daha etkili hale getirebilir. Öcalan'ın koşulları iyileştirilebilir. Terörle Mücadele Kanunu, toptan kaldırılabilir. Veya en azından, düşünce ve örgütlenmeyi hedef alan bölümler, değiştirilebilir. “Anadilde eğitim” konusunda, yeni adımlar atılabilir vb...

İTTİFAK ZEMİNİ VAR MI?

Böyle bir “koridor” içindeki HDP'nin, CHP ile hangi temelde ittifak yapabileceği noktasına gelirsek… Öncelikle şunu belirtelim: Biliyoruz ki, CHP, “çözüm süreci”ne destek vermiyor. Kılıçdaroğlu, “Öcalan'ın muhatap alınmasını doğru bulmadığını”, defalarca belirtti. HDP ise, “Öcalan'ın muhatap alınması”nı, “çözümün en temel referanslarından biri” olarak görüyor.

CHP'ye ve HDP'ye "Haydi birleşin" çağrısı yapanların, temel argümanı, "AKP diktatörlüğüne dur demek"… Peki, “AK Parti diktatörlüğünü durdurmayı” hedefleyenler; Kürt meselesini, CHP ile çözebileceklerini mi düşünüyorlar? Daha açıkça sorarsak: Bu çevrelerin, gerçekten böyle bir derdi var mı? Muhalefetteki CHP'nin (ya da MHP'nin) daha ileri, daha öngörülebilir, daha sağlam bir çözüm formülü, çözüm perspektifi var mı?

CHP'nin önerisi, şöyle özetlenebilir: “Konu Meclise getirilsin, tıpkı ‘Anayasa Hazırlık Komisyonu’nda olduğu gibi bütün partilerin mutabakatı sağlanarak ilerleme yapılabilsin.” Yaşanan tecrübeye baktığımızda, “bu iş yürümesin” demekten başka anlam taşımıyor. MHP ise, esas olarak konuyu görüşmeye bile yanaşmıyor.

Tabii, çözüm için, “muhalefetin sürece katılması” da önemli. Bu noktayı, yıllardır vurgulamaya çalışıyoruz. Ancak, şu anki manzara, “muhalefetin çözüme ciddi düzeyde katkıda bulunabileceği” bir noktada olmaktan uzak.

AK PARTİ KARŞITLIĞI YETER Mİ?

HDP içinde de, CHP içinde de; “AK Parti'ye karşı ortak bir cephe kurmak isteyen” eğilimler var. Bu toplanma yönelimine, son dönemde, Cemaat de ilgi gösteriyor. Ancak kritik nokta, Kürt meselesine bakış: CHP'nin seçmen kitlesinin büyük ağırlığı; klasik milliyetçi refleksler içinde. Öcalan, CHP’nin büyük bir kesiminin gözünde, hala "bebek katili."

CHP, HDP ve (Kürt sorunundaki çözüm sürecini "ihanet süreci" diye tanımlamış olduğu bilinen) “Cemaat”; bir “seçim cephesi” içinde yer alabilir mi? Bu cephe isteğine bazı küçük sosyalist grupçuklar da dahil edilebilir…

Haziran seçimlerine kadar, muhalefetin de, iktidarın da değişik taktikler, ittifak girişimleri içine girmesi beklenebilir. Bizi şaşırtacak gelişmeler yaşanabilir, bazı yerleşik kalıpları aşma çabaları görülebilir. Ama, “CHP-HDP-Cemaat ittifakı”; şu aşamada, çok da mümkün görünmüyor.

http://www.radikal.com.tr/1293138129313810

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

saçma - serdaratak

ne kadar saçma sapan bir yazı yazdığınızın farkında mısınız. sosyalist olmadığınız kesinde en azından demokrat olmayı başarabilin. tahlillerinizle hükümetin arka bahçesini beslemeyi bırakın. analiz yapmak istiyorsanız çıkın insan olmanın etiğine uygun olarak gerçekten demokrasi, insan hakları, özgürlük mücadelesi verenleri gündeme getirin. mesela o grupçuk olarak adlandırdığınız insanların örgütlerin bu ülkenin vicdanı olarak görün. yapabilir misiniz? hayır. çünkü zincirlerinizden başka kaybedeceğiniz çok şey var. en iyisi susun bu ülke için, bu ülkenin geleceği için dövüşenler anlatsın.

Uğraşma boşuna. - user781727

Chp ye oy verecekler, sana itibar etmez. Boşuna uğraşma eski solcu. Bende öyle bir izlenim bırakmışsın ki, yazıların baştan sona okumuyorum,Başlık zaten anlatıyor, samimi söylüyorum, kızdığım dan değil, ne yapmaya çalıştığını artık ezbere biliyorum, Eskiden, solculuk yapıyormuş gibi yapıp, bizi nasıl kandırmış sın, helal sana.

Imkansiz mi? - ozimuko

AKP'den HDP'ye yapilan saldirilarin, CHP adina yarisinin bile soz konusu olmadigi ortamda neden olmasin? nedir imkansiz olan? AKP ile sozumona muzakere yapacagina inananlar bunu neden CHP ile yapilmayacagini bir dusunsun. Yapilamaz diyenler daha cok nasil yapilabilire odaklanirsa bu ulkenin kararan gelecegine dair en olumlu adimi atmis olurlar. Bu ulke hepimizin, onun gelecegini birlikte insaa etmek de hepimizin gorevi... Onlarca yildir haramilere birakilan ulkenin su anda nerede oldugunu goruyoruz.

HDP barajı geçecekse, biz CHP seçmenleri sayesinde geçecek. - Barnabycik

Ve evet... bunun adı bal gibi ittifaktır, Oral Bey. Partilerin değil, seçmenlerin ittifakıdır. Aynı amaca yönelmiş insanların ittifakıdır. Şartsız şurtsuz, imzasız sözleşmesiz, sadece güvenerek HDP'yi meclise sokacağız. Ne o, yoksa rahatsız mı oldunuz?

Komik - user462180

Otoriter bir parti seviciliği yapan birisinin sosyalistleri grupçuklar diye küçümsemesi komik. Sosyalistler güçlü olsa sanırım sol sevici olurdunuz.

CHP'nin tatsız bir çorba olması. - ocak dışı olan gomunist

CHP de HDP de bileşenlerden oluşan partilerdir. HDP bileşenleri orantılı bir paydada toplanıp mükemmel bir lezzet oluştururken, CHP ise tuzu mercimekten fazla olan bir çorba. Emine Ülker'i farklı bir baklagil, Rıza Türmen'i farklı bir baklagil , Hüseyin Aygün'ü farklı bir baklagil, Kılıçdaroğlu'nun kendisi bile farklı bir baklagil. Bu çok seslilik seçmenine kadar uzanıyor. Değil HDP ile kendisine en yakın fikir olan MHP ile bile ittifak kurarken çözülme yaşıyor. Bunun farkına çok iyi varan CHP, HDP'de uzak duracaktır. Durmalıdır da. HDP'nin baraj sıkıntısının olmadığını düşünüyorum. CHP'yi alarak o güzelim tadı bozmasınlar. Az olsun mükemmel olsun.

AKP GİDECEK DİYE ÖDÜN KOPUYOR DEĞİL Mİ ORAL - METIN

Pardon Oral, bey bu yazıyı hangi saikle kaleme aldığınız ayan beyan ortada. Sizin tek bir derdiniz var AKP her halükarda iktidarda kalsın. Oral bey CHP ve HDP arasında bir ittifak kurulmasının yanlış olduğunu söylemekten öte, Tayyip Erdoğan'nın başkanlık yolunun kapanmamasıdır. Yazının başından sonu kadar olmazları bir bir sıralamış olman, HDP yakınlığından öte AKP yakınlığına delalettir. Yeri gelmişken bir HDP'li olarak, sizin bizim mahalleden AKP mahallesine taşınalı epey zaman olduğuna düşüyorum. Gündemdeki ittifak arayışları daha çok Kürt Siyasal Hareketi ile Sol Sosyalist güçler arasında olduğu söylenebilir. Eminim AKP'nin büyük patronun böylesine bir ittifakı pek haz etmeyecektir. Siz de bay Oral bu durumdan pek hoşlanmayacaksınız. CHP'nin sola yaklaşması, Kürt Siyasal Hareketi ile ilişki kurması bence hiçte kötü bir şey değil. Bu ülkenin önün açılması açısından çok önemli. AKP 12 yıldır bu memlekete demokrasi yerine dincileşme ve tek adamın iktidarını getirdi. Sizin gibiler, hale biz,e Kemalistlerin öcülüğünü satarak AKP ve onun tek adamlığına mahkum etmeye çalışıyorsunuz. Kürtler artık büyüdü Oral bey geçin bunları.