PKK şiddetine meşruiyet arayanlar... 

Şiddet konusunda net bir tutum sahibi olmayanlar için, görüntü şu şekilde: "Devlet şiddete başvuruyor, PKK de haklı olarak buna kendi usulüne göre cevap veriyor"...

Bazı Kürt gençleri içinde, "silah olmazsa olmaz" diyen güçlü bir eğilim bulunduğunu, bana gönderilen mektuplardan görmeye devam ediyorum. "PKK silahı bırakırsa devlet bizi ezer" anlayışının, hala gücünü koruduğu, açık. Barışçı mücadele önerilerini, "senin dediğin teyyare" tepkisiyle karşılayan bir anlayıştan söz ediyorum. Bu topraklarda acılara yol açan bir şiddet geleneğinin tekrar dirildiğine tanık oluyoruz.

ŞİDDETLE HESAPLAŞMA

Serbestiyet.com’da, Gürbüz Özaltınlı, tam da bu konuyu, son dönemde artan PKK saldırılarını, bu bağlamda da “siyaset ve şiddet sorunu”nu, masaya yatırıyor:

"Kanımca Türkiye, siyaset ve şiddet üzerine yeni yeni düşünmeye başladı. Bu tartışmanın demokratik kültürün güçlenmesi yönünde ilerlemesi için umut yine muhafazakâr sosyoloji ve -bütün cılızlığına karşın- evrensel değerlere yaslanan liberal demokrat çevrelerde. Daha da ileri giderek, Kemalist ideolojinin etkisi altındaki kentli seküler orta sınıflara bile güvenebiliriz. Fakat öyle gözüküyor ki; ne sol dünyanın, ne Kürt siyasetinin ne de Türk milliyetçiliğinin bu tartışmaya olumlu bir katkısını bekleyebiliriz. Tamamının tarihsel pratiği ve entelektüel zemini, şiddeti meşru bir siyaset aracı olarak tanımlayan köklere sahip. Öcalan gibi bir efsanenin dahi inisiyatifini tehdit eden bir siyaset kültüründen söz ediyoruz."

Şurası bir gerçek: Ülkemizdeki sol hareket içinde ,"silah ve şiddet" meselesi, henüz çözülmedi. Türk milliyetçiliğinin de, “şiddeti bir seçenek olarak gören refleksten”, gerçek anlamda koptuğunu, söyleyemiyoruz.

Literatürde, "haklı şiddet", "haksız şiddet" gibi “teorik ayrım”lar da vardır. Şiddeti savunan “solcu”lar, “kendi şiddetlerinin haklı şiddet olduğu” konusunda bir ön hükümle hareket edebiliyorlar.

Günümüz dünyasında, “sol şiddet”e dair teorik tartışmalar, hala güncel. Örneğin, Avrupa, bu konuları, yoğun şekilde tartışmayı sürdürüyor. “Sol şiddet”e ilişkin, yeni eleştiriler gelişiyor.

ŞİDDETİ HAKLI GÖRMEK

Son haftalarda ülkemizde yaşananlara gelirsek… Şiddet konusunda net bir tutum sahibi olmayanlar için, görüntü şu şekilde: “Devlet şiddete başvuruyor, PKK de haklı olarak buna kendi usulüne göre cevap veriyor”… Daha da ilerletince, "Ben siyasette şiddete karşıyım ama; ne yapsın PKK, Kürtlere yönelik baskılara seyirci mi kalsın?" noktasına gidiliyor.

SOL HESAPLAŞMADI 

12 Eylül 1980 darbesi öncesinde; bu tartışmayı, çok boyutlu  şekilde yaşamıştık: Ülkücülerle, ülke çapında yaygın bir silahlı çatışma yaşayan solcular; şiddetin meşrulaştığı ortamda, “sol içi şiddet”i de normal karşılamayı, sürdürdüler.

O ortamda, en örgütlü şiddet olarak ise, “devlet şiddeti” devreye girmişti. Bütün bu şiddet örgütlenmesinin, çok daha ağırını; hem bu gruplara, hem de topluma, uygulamaya kalkışmıştı.

Gümünüze gelirsek: Kürtler, özellikle son yıllarda, önemli siyasi ve sosyal kazanımlar elde ettiler. Türkiye gibi, “demokratikleşmeyi tamamlayamamış” bir ülkede; 10-15 yıl önceye kadar hayal bile edilmesi zor olan adımlar denendi. Kürtler, siyaset alanında meşrulaştılar. Daha önce alışkanlık hale gelmiş olan kapatma davaları, geride kaldı. Medyanın dili ve tavrı değişti.

En önemli sıçrama, 7 Haziran seçimlerinde yaşandı. HDP, Türkiye'nin batısında da yoğun şekilde kabul gören bir başarı kazandı. Öcalan'ın yeğeninin Meclis açılışında katip üye olarak görev aldığı bir görüntüye, Türkiye'nin batısının da önemli bir çoğunluğu, makul gözlerle baktı.

MEŞRU ZEMİN DİNAMİTLENDİ

80 milletvekiliyle grup kurmuş bir siyasi parti varken, ülkedeki iletişim ve diyalog imkanları büyük bir hızla genişlerken; “silahın hak aramak için kullanıldığını” savunabilenlere; anlam vermekte zorlanıyorum.

Şu noktada, ilkesel bir karar gerekli: Siyasette şiddet ve silah, haklı/ meşru olabilir mi? Soruyu somutlaştıralım: PKK'nin son şiddet eylemlerinin, Kürtlere bir faydası olabilir mi? Yakılıp yıkılmış kentler, eğitimden kopmuş gençler, ekonomik ve sosyal yıkım… Kaybedilen yaşamlar… Bunlardan; Kürtler veya Türkler adına, “sol değerler” veya “insani değerler” adına; herhangi bir kazanım doğma ihtimali var mı?

Konuyu yine Gürbüz Özaltınlı'nı bir değerlendirmesiyle bağlamak istiyorum:

"Ölenin ve öldürenin kimliğine göre tutum değiştirmeyen yaşam hakkı savunucularına ihtiyacımız var; ikiyüzlü propagandistlere değil..."

 

http://www.radikal.com.tr/141984914198497

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

DEVLET ÇOK MU MASUM - m.rozbilen

Sayın Çalışlar'ın demokratlığından şüphem yok. Yalnız son yıllarda suya sabuna dokunmayan, esas yaraya parmak basmayan, ne şiş ne kebap yansın türünden yazılar yazıyor. Kendisine bu yazıda katılmadığım bir iki hususu açıklamadan önce, her şeyin sorumlusunun devlet olduğunu düşünmekteyim. Devlet istese iki günde sorunu çözer, hem de bir tek kurşun sıkmadan. Ama hala vatandaşları arasında eşitlik temelinde taraf olduğu sürece şiddetin üreticisi olmaktan kurtulamaz.Sayın Çalışlara gelen mektuplardan, "PKK silah bırakırsa devlet bizi ezer" düşüncesi, devletin bu konuda yani güvenirlik konusunda sabıkalı olduğunu göstermektedir. Devletin şefkatli eline teslim olun deyip teslim olanı infaz eden ya da yıllarca cezaevlerinde çürüten ve hiç bir sözünde durmayan devlete güven nasıl olur? Konuşup tartışmayı bile zul addetmak, tenezzül etmemek, tahammül etmemek, şiddete başvurmak, düşünce ve ifade özgürlüğünü engellemek ve cezalandırmak, bu amaçla abes yasalar çıkartmak çözüm ve barış getirir mi? Kaldı ki son günlerdeki şiddet sarmalının tek sorumlusunun Erdoğan olduğunu Yüce Allah da biliyor biz de biliyoruz. İkinci husus, HDP sanki şiddete başvurmuş ya da teşvik etmiş gibi bir hava yaratılmak isteniyor. Bu nasıl iş? Şiddete maruz kalan HDP iken ve sorumlular bulunmamşken ayrıca onu şiddet sarmalından sorumlu tutmak hangi vicdana sığar? Sığdığı vicdanlar var ama? Zaten sorun da burada. Merhametsiz, adaletsiz, inançsız vicdanlarda. Şiddet ortamını hazırlayan ve şiddete başvuran her kim olursa olsun Allahın naleti onların üzerine olsun.

Kamu düzeni - user1149916

Devlet kamu düzenini sağlar

Ustelik Oral Bey - putana

Ustelik Oral Bey, muhafazakarlar acaba ne zaman Devlet siddetini mesru saymaktan vazgecip iktidara YETER ARTIK diyecekler? Genellikle bu soruyu sormadan ve iktidarin siddet politikasini mesru gorenleri elestirmeden yapilan elestiriler nereye ulasabilir ki. Bizi kapimizin onunu supurmeye davet edenlerin kendi supurgeleri nerede? Ayla sumer Tsekka

Duzeltme - putana

Sayin editor, az once yanlislikla cumlemi tamamlamadan gonderdigim mesaja su cumleyi de ekleyebilir misiniz? Hem HDP icinde hem de HDP'yi bagimsiz destekleyenlerde yazdigim gorus oldukca yaygin. Saygiyla, Ayla Sumer Tsekka

Herkes kararsiz ya da tarafli degil - putana

Oral bey, ne sizin ne de Gurbuz Bey'in solun tamamini siddet konusunda kararsizlikla suclayan yorumunuza katilmiyorum. Bu konuda cok ciddi tartisma va calismalar var. Az once Evrensel Gazetesi'nin yaptigi ''savasa karsi barisin kazanmasi icin ne yapmali sorusuna soyle bir cevap verdim: Ne yapilacaksa yapilsin, basin aciklamasi, kampanya, miting... her eylem surmekte olan savasin sorumlularinin (AKP iktidari/RTE/PKK)adini koyarak yapilmali. Ve eklenmeli: PKK bu kanli direnis yontemini derhal terkedip direnmeyi baris ve demokrasi guclerine birakmali. Ve nokta konmali: YETER ARTIK/EDI BESE.

bıktırıcı - recaizeybek

Ya be arkadaş allah aşkına kürtlere vaaz vermeyi bırakın makul bir tane yol gösterin siz soylemeden ben soyliyim legal siyaset hangisi denenmedi meclisten alınıp hapse atılıyor belediyeden alınıp hapse atılıyor ya da bir baktın faili mechule gitti. Dernek kuruluyor ikinci gun kapatılıyor ya da açılmaya bile izin verilmiyor.. herkesin hakkı olan bir yürüyüş yapılınca herkese cop biber gazı.. Şanslı olanlar da var extra kurşunla tanışıp bundan nasiplenenler gibi. Gerçek anlamda devleti çözun devleti yola getirin meşru siyaset yollarını açsınlar... Sonra kürtlere eleştiri yapın.....Ki bütün bunları sadece boş bir konuşma yapacak bir gerçek var.. Devlet niye bir hakkı vermek için bir mücadele ya da kavga olsun bekliyor ki.... ilk başta devletin bunlarını yapmasını sağlayın. Çünkü eğer kişi kendi evindeki pisliği temizlemeden dışardaki pisliği temizlemenin hiçbir faydasını görmez... çunku içerdeki pislik sonucunda yine bir hastalık ortaya çıkar.......

AKP ve ŞİDDET - Secret Garden

bu dil 1 yildir HDP ye kürdlere yapilan saldirilari mesru gormeye devam ediyor.seçimler boyunca HDP ye yapilan 6 si bombali 200 saldirinin kac failinin tutuklandigini gormez mesela.bu dil suruçta tamami HDP li 33 gencimizin katilinin kim oldugunu ve onlarca mit-zit-tit icinde nasil saldirdigini arastirmak yerine ,içlerinde hdp yoneticileri neden yok diyecek kadar basitlesmis bir zavalli dildir.PKK Nın saldirilari tabiki mesru degildir kiniyorum peki sen tipki akp-mhp gibi TC yasalarina gore kurulmus olan hdp ye yapilan onca haksizligi kürdlere reva gorulen küfürleri hala anlamazlikdan mi geleceksin? bugun baslayan olaylarin arastirilmasi icin chp-hdp nin verdigi onergeyi red eden akp-mhp nin ne sakladigini merak etmeyecekmisin? bu dil kürdlere hakaret dilidir.bolucu oteleyici asagilayici dildir.kendilerinin saldirdigi küfür hakaret etigi kürdlerin 'yeter be' demesini siddet sayip kürdleri bolucu-cani-katil yapmak icin bekledigi firsati ele gecirmis dildir.kiniyorum sizi!