Ramazan Akyürek, 'paralel yapı', Dink cinayeti...

Dink cinayetinin ilk günlerinden beri ifade ettiğimiz ana kanaatimizi, tekrar edelim: Bu bir devlet cinayeti. Bu nedenle, Ramazan Akyürek'in sorgulanması, bir gelişme sayılabilir, ama yetmez.

Hrant Dink'in öldürülmesinin üzerinden 8 yıl geçti. Cinayetin hemen ardından; Ramazan Akyürek adı, bu cinayet bağlamında öne çıktı. Cinayetin planlandığı dönemde; Akyürek, Trabzon Emniyet Müdürü'ydü. Cinayetin işlendiği tarihten önce terfien Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevine getirilmişti.

Cinayetin planlandığına ilişkin bilgiler onun, önüne gelmişti. Tetikçilerin kimler olduğunu, olabileceğini, cinayetin nasıl işlenebileceğini ilk öğrenenlerden birisi, Akyürek'ti. Erhan Tuncel'i haber elemanı olarak görevlendiren de, oydu.

Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda da; Akyürek, "görevi ihmal" nedeniyle suçlanmıştı. Bir anlamda; şüpheli olarak ifadesinin alınması gerektiğine, dikkat çekmişti. Ancak, bu raporlara rağmen, ona kimse dokunamadı.

TETİKÇİLERLE SINIRLI SORUŞTURMA

Tabii, cinayet günlerinde ve sonraki soruşturma ve dava yıllarında; devlet görevlileriyle ilgili bir çok somut bilgi ve belgeye dayalı iddialar ortaya çıktı. Hrant Dink ailesi; bunlardan yola çıkarak, değişik şikayet dilekçeleri verdi; soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu.

Bu talepler; büyük ölçüde, mahkemelerin, savcıların, idarenin ihmal ya da kasıt düzeyinde sayılabilecek davranışlarıyla engellendi. Cinayet tetikçilere odaklandı, esas tertipçiler günyüzüne çıkmadı.

Buradaki iki etkeni, şimdi daha iyi kavrayabiliyoruz. Birinci etken şu: Bu cinayet, başından beri anladığımız gibi, bir "devlet cinayeti"ydi. Devletin bir çok kurumu, cinayetten önceden haberdardı. Katilleri ve tetikçileri biliyordu.

Bir kısmı; cinayetin, bizzat planlanmasında da, rol almıştı. Trabzon'un bir kenar semtinde, bir jandarma bölgesinde, dünyadan bihaber sayılabilecek bir grubun; böylesi bir cinayeti kendi başlarına planladıklarını öne sürmek, ancak aklımıza hakaret olur.

Mahkeme, Hrant Dink cinayetini, bu alana hapsederek sonuçlandırmaya çalıştı. Ortaya çıkan onlarca bilgi ve bulguya rağmen, karar böyle şekillendi. Hala, "ana dava"da, tablo değişmiş değil.

PARALEL YAPI

Tam cinayetin üstü örtülmeye çalışılırken 17/25 Aralık operasyonu geldi. Ardından, "paralel yapı"yla, hesaplaşma başladı.

Polis, yargı ve bürokrasi üzerinde, "paralel yapı"nın nasıl bir egemenlik kurduğunu, bu soruşturmalar sırasında, tüm toplum daha iyi kavrayabildi. Dink cinayetiyle, bu yapının ilişkisi; şimdi, biraz daha anlaşılır bir noktada. Yargı kurumu; "paralel yapı"nın bazı unsurlarını, şimdi, Dink cinayetiyle ilgili olarak sorguluyor.

Akyürek'in, resmi raporlara da giren durumu, bu olayda en azından "kasıtlı bir ihmali olduğu"na işaret ediyor. Ondan ötesini ortaya çıkarmak, yargı ve idarenin görevi. 'Paralel yapı'nın bu cinayetteki rolünü görebilmek için; eldeki bütün bulgu ve bilgilerin gözden geçirilmesi, titiz bir şekilde soruşturmanın yürütülmesi gerekiyor.

DERİN CİNAYET

Dink cinayetinin ilk günlerinden beri ifade ettiğimiz (ve toplum tarafından da artık daha iyi kavrandığını düşündüğümüz) ana kanaatimizi, tekrar edelim: Bu bir devlet cinayeti. Bu nedenle, Ramazan Akyürek'in sorgulanması, bir gelişme sayılabilir, ama yetmez. Mesela, bu köşede adından bir kaç kez söz ettiğim "Özel Harp" mensubu olduğu anlaşılan ve telefon kayıtlarında cinayete giden yolda önemli bir aktör olduğu izlenimi veren binbaşı Oğan Türkmen kimdi? Rolü neydi?

Bu konudaki yazılarım üzerine, Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir yetkili aradı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, Oğan Türkmen isimli bir subayın bulunmadığını belirtti. Ben de; bu ismin takma bir isim olduğunu, araştırmayı bunun üzerinden sürdürmek gerektiğini, ifade etmiştim.

Akyürek'in şüpheli olarak gözetim altına alınması ve sorgulanması,  önemli ve anlamlı. Ancak, Oğan Türkmen'lerin de varlığı bir gerçek.

Fotoğrafı bütün halinde görmek, önem taşıyor.

-----------

Tarbil Projesi: Gıda Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın, iki gün önce Ankara'da düzenlediği "Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi"  (TARBİL) toplantısına katıldım. Bakan Mehdi Eker'in ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun birer konuşma yaptığı toplantıda; tarım alanında bir envanter çıkarıldığını, çiftçilerle ve toprak yapısıyla ilgili bilgilerin sisteme yüklendiğini öğrendik. Tarım, her alanda kayıt altına alınmış, veriler tutulmuş, raporlamalar yapılmıştı. Bu sonuçların gözlemlendiği entegre bir sistem kurulmuş.

Tarımı daha verimli hale getirebilecek bu sistem, Bakanlığın kendi bünyesindeki bir ekip tarafından hazırlanmış.

Türkiye'nin, son on yıl içinde; Avrupa'da, tarım üretiminde beşincilikten birinci sıraya oturduğu da, Başbakan tarafından ifade edildi.

http://www.radikal.com.tr/130269813026983

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Tarım şahaneymiş :)) - efeg27

Yazınızın tarım bölümü ciddi eksikler içeriyor, o kısmı okuyan acayip üretim yapan tarımımız var sanıyor. Avrupanın 2008 den beri en fazla üretimi yapan ülkesiyiz bu doğru ancak bunun bize herhangi bir artısı yok. Ürettim maliyetini ürünün fiyatı karşılamadığı için üretim sürekli düşüyor, bizde sürekli ithal ediyoruz. Almanyanın 65 Hollandanın 80 milyar dolar tarım ürünü ihracatı varken bizim ihracat 17 ithalat 16 milyar dolar, yani ürettiğimiz malın kıymeti yok! bu hükümetin tarım politikasında doğru yaptığı iki şey var 1.si tarım arazilerinin miras yoluyla bölünüp satılmasının önüne geçti 2.si küçükbaş hayvancılığı desteklemeye başladı, geriye kalan politikaların tamamı yanlıştır. Üretim yapmayı cazip olmaktan çıkardığı için çiftçiler şehirlerde iş arıyor halbuki kentten köye geri dönüş özendirilmelidir. Bizim çiftçilerin ipotekli olmayan toprağı nerdeyse kalmadı, traktör üretimimiz iyice düştü, her fiyatı artan ürünü ithal etme huyumuzdan vazgeçmeliyiz.

biraz gerçek biraz empati lütfen - efeg27

Hükümetin her şeyi bağladığı paralel yapı dedikleri oluşumla alakalı bugüne kadar somut bir delil ortaya çıkarabildimi? tabi hayır, RTE hepinizden uyanık zira olmayan canavar yarattı ve kerizlere yedirdi. Cemaat yokmu ? elbette var nitekim 28 Şubat neden yapıldı sorusuna sorarsak ve sonuçlarını incelersek bahsedilen yapıyı görürüz, cemaate karşı yapılan 28 Şubat operasyonunun yıl dönümünde RTE ağlıyordu! neden ? cemaat aynı cemaat değişen bir şey yok, o zamanda operasyon yaptı şimdide, cemaate karşı operasyon yapan askerlerin hepsi kötü çocuklar, cemaate benzer operasyonun bin katını yapan AKP iyi çocuklar, ortada samimiyetsizlik var. Kandırıldık lafı ise kabak tadı verdi, koca koca adamları dink cinayeti, ergenekon,balyoz, roboski v.b onlarca davada kandırmışlar, misal bundan sonra kandırılmayacakları ne malum? üstelik kandırılan 2-3 kişi değilki devasa bir sistemden bahsediyoruz. Kısacası ortada kandırılan falan yok sadece kullanılıp atılan bir grup var, Dink cinayetini devlet işletmeiştir tespitinize sonuna kadar katılıyorum ama devleti Akyürek yada diğerleri yönetmiyordu hatırlayın.

devamı gelmeli - twinss

sayın oral çalışlar fikirlere ,olaylara ,cümlelere takla attırarak yine iktidara (dolayısıyla erdoğan'a) dokunmadan bugünkü yazısını da yazmış.devamı gelmeli gibi iddialı bir laf ederek onu tanımayanların zihninde "ne demokrat,ne cesur bir yazar" görüntüsü oluştuma amaçlı yazısnı için ,onu tanıyanlar hemen şunu kendisine sormakta ve acil yanıt beklemektadir:sayın çalışlar akyürek suçluysa ve soruşturma kapsamı açısından dvamı gelmeliyse bu bağlamda akyürek'in bağlı bulunduğu içiçleri bakanı aksu, tüm uyarılara karşın onu ödüllendirerek terfi ettirip istihbarat daire başkanı yapan başbakan erdoğan,ihmalin en önemli faili durumunda bulunan ve olay sonrası ödüllendirilerek içişleri bakanı yapılan dönemin istanbul valisi güler de yargılanmalı diyebiliyor musunuz?evet bunu diyebiliyorsanız samimiyetinize demokratlığınıza ve cesaretinize dair yukardaki sözlerimden dolayı özür dilemeye hazırım.hadi..