Savaşın nedenini, şehit kardeşi yarbaya kim anlatacak?

Jandarma Yarbay Mehmet Alkan'ın sorusu, yerinde bir soru ve önümüzdeki iki yola işaret ediyor. Uzun yıllardır süren, çok sayıda insanımızın yaşamını yitirmesine neden olan bu çatışmayı sonlandırmak için, iki yol bulunuyor: Çözüm ya da savaş...

Şırnak'ta, PKK saldırısında yaşamını yitiren şehit Yüzbaşı Ali Alkan'ın ağabeyi Jandarma Yarbay Mehmet Alkan; yüreğinin acısıyla, kardeşinin cenazesinde haykırdı: " 'Çözüm' diyenler neden şimdi 'sonuna kadar savaş' diyor?"

Mehmet Alkan'ın sorusu, yerinde bir soru ve önümüzdeki iki yola işaret ediyor. Uzun yıllardır süren, çok sayıda insanımızın yaşamını yitirmesine neden olan bu çatışmayı sonlandırmak için, iki yol bulunuyor: Çözüm ya da savaş…

PKK'nın silahlı kalkışmasının başlangıcından bu yana, 30 yıldan fazla bir zaman geçti. Meseleyi silahla, güvenlikçi yöntemlerle sonuca ulaştırmak, mümkün olmadı. Dünyanın bir çok ülkesinde denenen metod; Türkiye'de de, "çözüm süreci" adıyla, 2013 yılının başından itibaren, denenmeye başladı.

RİSKLİ DENEME

Hatırlayalım: Dönemin Başbakan’ı Tayyip Erdoğan, Abdullah Öcalan'ın da devreye girdiği bir süreç başlatmıştı. Böyle denemelerin, bu işlere girişen siyasetçiler açısından ne kadar riskli olduğunu, diğer ülkelerdeki örneklerden de biliyoruz.

“Muhalefet”in büyük kısmının o dönemdeki yaklaşımını da hatırlayalım: Böylesine riskli ve kırılgan olan bir süreç, hedef alındı. Çözüm sürecine toplumsal destek sağlamak amacıyla oluşturulan "Akil İnsanlar" heyetinin, çeşitli muhalefet partilerinin  taraftarlarınca, Türkiye'nin dört bir yanında, saldırılara uğradığını, belirtelim. “Muhalefet”in önemli bir çoğunluğu; büyük oranda ortak bir tutum ve psikoloji içinde, sürecin karşısına dikilmişti.

İKİ YILDAN FAZLA 

Çözüm süreci, başlangıç olarak, sorunu silahtan arındırmayı ve PKK'nin Türkiye'ye karşı yürüttüğü silahlı eylemlere son vermesini amaçlıyordu. İki yıldan fazla bir zaman, sessiz geçti: Çocuklarımızı kaybetmiyorduk. Sürekli görüşmeler yoluyla, bir neticeye ulaşılmaya çalışılıyordu.

Tabii, şimdi gördüğümüz tablodan da anlıyoruz ki; PKK, silahları bırakmaya, çok da niyetli ve hazır değildi. Kandil'den zaman zaman "silah bırakabiliriz" şeklinde bazı açıklamalar gelse de; bütün o mesajları dikkatle okuduğumuzda, “silahları bırakma konusunda derin bir güvensizlik” yaşandığını görebiliyoruz.

Doğal olarak, şu da sorgulanıyor: Sürecin başlatıcısı Erdoğan ve AK Parti hükümeti; çok büyük risk aldıkları süreç içinde, zaman zaman ortaya çıkan krizleri, doğru yönetebildiler mi?

Özellikle seçim döneminde; hükümet, çözüm sürecinin muhataplarını "ötekileştiren" bir dile kaydı. “Milliyetçi oyları kaybetme” telaşından kaynaklanıyor olabilecek bu yönelim; Kürt seçmen nezdinde, AK Parti'ye karşı bir güvensizliğe yol açtı.

AK Parti'nin, seçim hesaplarıyla, çözüm hesapları arasında sıkıştığına, tanık olduk. Dış politikadaki belirsizlikler de, bunların üstüne bindi… Bu tür konular, siyaseten riskli konulardır. Hem birbirini izleyen seçimlerde başarı kazanacaksınız; hem de, çözüm sürecinde, milliyetçi tepkilerden korkmadan riskli atılımları yapacaksınız…  İşler, her zaman, planlandığı gibi gelişmez.

MUHALİF GAZETELER

Şehit yüzbaşının ağabeyinin tepki gösterdiği gibi, "savaş" ortamına geri dönüldü. Günlük gazetelerin internet sitelerini incelediğimizde, gördüğümüz tablo şu: Hükümete muhalif gazetelerin tamamı, tepkiyi, birince haber olarak veriyor. Bu gazetelerin bir kısmı, çözüm sürecini, "bölünme ve ihanet süreci" olarak görmüş ve yansıtmıştı. Şimdi ise, bu gazetelerin çoğunun manşetinde, "çözümden neden vazgeçtiniz?" diyen sesin yer aldığını görüyoruz.

Ağabey Mehmet Alkan’ın, hükümete yönelttiği ve sosyal medyada farklı farklı yönlerde tepkilere yol açan sitem dolu eleştiriye dönersek: "Çözüm süreci diyordunuz. Şimdi neden savaş diyorsunuz?”

PKK'nin yaygın saldırıları karşısında, çok sayıda asker ve polisin yaşamını yitirmesi; hükümetin manevra kabiliyetini azaltıyor. Çatışmasızlık ortamında bile, “konunun taraflarca masada ele alınmasına karşı” sert tepkiler vardı. Şimdi, şehit cenazeleri kalkarken; yeniden barış ortamına dönmenin, psikolojik ortamı yeniden hazırlamanın zorluğu; ortada.

Ancak, çözümün dağda değil masa başında olacağını; hükümet de biliyor, Kandil de...Bu nedenle barışçı çözüm arayışlarını sürdürmekten başka çıkar bir yol bulunamayacak. Hükümetin de, risk alan siyasetlere dönmesi, çözüme yönelmesi gerekiyor.

Yeni ölümlerin, yıkımların önüne geçmenin yolu, çözüm üretebilmekten geçiyor.

 

 

 

 

http://www.radikal.com.tr/142063314206335

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Oral Çalışlar ne zaman gerçekleri yazacaksın? - muratcelik123

AKP özgürlükçü değil totaliterliğe meyleden sağcı bir siyasi hareket. Üstelik AKP kadroları alabildiğine çapsız / beceriksiz. Böyle karmaşık bir sorunu çözebilecek kapasiteleri yok. Zaten çözüm süreci denen şey AKP döneminde başlamadı. AB'ye tam adaylık başvurumuzun kabul edilip Öcalan için idam cezasının kaldırılmamasıyla başladı. AKP iktidara geldiğinde asker bile artık bu sorun sadece askeri yöntemlerle çözülemez diyordu ve PKK militanlarını ülkeden çekmişti. Sorunun çözümü için elverişli bir iklim vardı. Kürt sorununun çözümünde AKPnin iktidara geldiği 2002'nin bir hayli gerisindeyiz maalesef...

Yanlış Anlatıyorsunuz.. - motan

Muhalefetin çoğunluğu çözüm sürecine değil sürecin gizli kapaklı yürütülmesine, meclis iradesi dışında birkaç kişi arasında götürülmesine karşı çıkıyor, bunun samimi bir tutum olmadığını, halktan saklanarak hiçbir çözümün gerçekleşemeyeceği tezini savunuyordu. Bugün ne kadar haklı olduklarını görüyoruz, birkaç kişinin götürdüğü sözde çözüm yine o birkaç kişi marifetiyle bozuldu ve halk hala ne olup bittiğini bilmiyor. Bu gerçeği saklamaya çalışmanız da bana bayağı ilginç geldi..

muhalefete giydirmenin dayanılmazlığı! - efeg27

Oral bey iyi güzel yazmışsınız da muhalefetin sürecin bu şekilde devamının PKK yarayacağnı sonucun akametle sonuçlanacağını ve eskisinden daha kötü olacağını defalarca açıklamasını neden yazmadınız? ben sürece karşı değildim bu yöntemle yapılmasına karşıydım! AKP nin her zamanki yaklaşımı ben yaptım oldu bitti burada çalışmaz dedik ama dinletemedik çünkü amaç siyaseten meyvelerini yemekti ve kimseyle de paylaşmamaktı! Her şeyde siyasi hesabı ön plana çıkartırsanız böyle batağa saplanırsınız! bu konu siyaset üstü tüm partilerin ve halkın desteğiyle çözülürdü ama bertaraf edilen %50 yok sayıldı! RTE nin kaostan nemalanma stratejisi artık çökme eğiliminde ve gideceği bir yolda yok bundan sonraki her kaos elinde patlayacak. Daha sıra IŞİD e gelmedi, geldiğinde emin olun siz bile nasıl bir belayla başbaşa bırakıldığımıza inanamayacaksınız. Bizim avanak halk daha dehşeti görmedi, gördüğünde AKP ve RTE yi bir daha görmek istemeyecek!

Zavallılar... - oselimg

Oral bey neredeyse "Çözüm sürecini muhalefet partileri bitirdi" diyecek ama bu derecede bir zırvanın tutmayacağını biliyor. Toplumun büyük çoğunluğunun barış istemesine rağmen Oral beyin yazısında muhalefet partilerine geniş yer ayırması onun ne kadar demokrat, tarafsız bir kişi olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Oral bey, çözüm süreci yoktu AKP'nin başkanlık planı vardı. Bunu sagır sultan bile duydu, memlekette politikaya biraz ilgi duyan bile anladı. Tek anlamayan siz kadınız galiba. Bu arada AKP yaklaşık 10 yıldır "Alevi açılımı" oyununu sergiliyor. Bu konuyu bile çözmek istemeyen bir parti "Kürt sorunu"nu neden çözmek istesinki?

Hükümet? - user737987

Hocam hükümet kim? Hükümet derken kimi kastediyorsunuz? Cumhurbaşkanını mı? Bu yazıyı okuyunca sanki normal avrupai bir demokraside yaşıyoruz, bir hükümet var, yargı tıkır işliyor, herkes, devlet, başbakan, cumhurbaşkanı yasalar çerçevesinde hareket ediyor gibi bir manzara geliyor göz önüne. Sanki bir sivil darbe girişimi yok ortada. 7 Haziran'dan bir ay öncesi ve sonrasındaki olaylar zincirine neden bir göz atmıyorsunuz. Bunları bir alt alta sıralasanıza bakalım nasıl bir manzara çıkıyor.