Son hamle:Tahliye operasyonu...

Devlet içinde örgütlü bir yapı; yediği darbelere rağmen, etkili bir güç olarak varlığını hissettiriyor. Yargı içindeki 'uygulama kabiliyeti'nin, devam ettiğini gösteriyor.

Gazete manşetlerine bakarak durumu anlamaya çalışıyorum. Cemaat'in çizgisindeki gazeteler, gelişmeyi şöyle veriyor: Zaman: "Suç işliyorlar", Bugün: "Hukuk cinayeti", Taraf: "Adalet yok hükmünde", Millet: "Adalet rehin" başlıklarıyla çıkmış. Gayet açık ve net bir 'ortak tutum' var.

Bir gece yarısı, ‘mahkemeler arası operasyon’ yoluyla, "Paralel Yapı" soruşturmasından tutuklu Hidayet Karaca ve 77 kişinin tahliyesinden söz ediyorum: Cemaat çizgisindeki gazeteler, demeç aldıkları hukukçuların açıklamalarını da yayınlıyorlar. Bu yorumlar; “savcıların, tahliye veren bir mahkemenin kararını yok sayamayacağı” doğrultusunda.

İki gündür kamuoyunu meşgul eden bu tartışma; bu yazının yazıldığı sırada da, devam ediyordu. İlk haber, “HSYK’nın bu kararın oluşmasını sağlayan hakimler hakkında soruşturma açmış olması”ydı. Haberlere göre, tahliyeyi sağlayan bu iki hakim, görevden alınacaktı.

Bunu izleyen haber ise, “tahliye kararının oluşmasını sağlayan hakimlerin kararlarında ısrar ettiklerine” dairdi. Tahliyeyi veren hakimler, kararı uygulamayan savcılar hakkında, suç duyurusunda bulunmuşlardı.

OPERASYONCULAR

17-25 Aralık 2013 tarihindekine benzer bir olay yaşadığımızı söylemek mümkün. Devlet içinde örgütlü bir yapı; yediği darbelere rağmen, etkili bir güç olarak varlığını hissettiriyor. Yargı içindeki ‘uygulama kabiliyeti’nin, devam ettiğini gösteriyor.

"İstersem, değişik hukuki oyunları kullanarak, adamlarımı cezaevinden çıkarmayı başarabilirim" mesajını veriyor. Tıpkı 17-25 Aralık operasyonlarındaki gibi, bazı gözü kara (ve kendini feda etmeye hazır) hukukçuların, amaçlarına kilitlenebileceğini gösteriyor. Cemaat, yine, “hedefe ulaşmanın kıyısından” dönüyor.

BU GELİŞMEYİ NASIL OKUMALIYIZ?

Son tahliye operasyonuna gelince (operasyon diyorum, çünkü, bunun siyasi amaçlı ve örgütlü bir hamle olduğunu görmek mümkün): Bu, devlet içindeki paralel yapılanmanın bir hamlesi olarak görünüyor. Tersini iddia etmek, bunun doğal bir hukuk süreci olduğunu öne sürmek ise; bana 'siyaset yapmak' gibi geliyor.

MEŞRU MU?

"Paralel Yapı", devlet içinde örgütlü ve hala güçlü. Böyle bir yapılanmayı, bir siyasi sistemin kabul etmesi, meşru görmesi mümkün değil. Hükümete tepki ve öfke duyanların; sorunu 'adalet meselesi' gibi gören/gösteren refleksleri, nasıl değerlendirilebilir?

Hükümete (yargıya müdahaleleri dahil), değişik alanlardaki icraatları nedeniyle kızabilir, eleştiriler yöneltebiliriz. Gerçekten de, müdahalelerin yaşandığını, yargı sisteminin arzulanan kalite ve dengeye ulaşamadığını görebiliyoruz... Ancak, devlet içinde örgütlü bir gücün, daha önce diğer davalarda yaptıklarını, bu kez kendi adamlarını kurtarmak için yapmasını; bir "hukuki eylem" olarak kabul edemeyiz.

Bu davadan yargılananlar için değişik hukuki değerlendirmeler yapmak, tutuklanmalarını eleştirmek, birçok yönden “sistem eleştirisi”ne gitmek mümkün. Bunlar, (siyasi anlamda) yararlı tartışmalar olarak da görülebilir... Görüş farklılıkları, bizi ancak zenginleştirir.

Kabul edilmesi mümkün olmayansa; yargıyı bir örgütün operasyon alanı olarak gören, bu algıyı da normalleştirmeye çalışan anlayış.

NORMAL OLMAYAN

Yargının içinde, tabii ki, değişik siyasi tercihleri olan hukukçular bulunacak. Bunlar arasında, bir dini cemaate sempati duyanlar da olabilir.

Normal olmayanın ne olduğuna gelirsek: Bir “yapı”ya mensup olanların; yargıyı, kendi amaçları için manipüle etmeleri, normal değil… Bunun Ergenekon vb. davalarda nasıl yapıldığını bilenlerin, bu konuda yazılar yazıp, eleştirilerde bulunanların; son salıverme operasyonunu, "adalet " diye açıklamaya kalkıştıklarını görebiliyoruz.

Garip ve paradoksal bir tutarsızlık, giderek klasikleşiyor.

Tabii, “adil yargı” konusunun ülkemizde ciddi bir sorun olmasıyla, bir kez daha yüzyüze geldiğimizi de, ayrıca kabul etmeliyiz.

http://www.radikal.com.tr/1345014134501410

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

yargıya müdahale - user1002376

Tahliye kararına rağmen, uygulamayan savcılık ve apar topar hakimlerin görevden el çektirilmeleri siyasetin yargıya çok açık müdahalesidir. Yargı bağımsızlığı kalmamıştır. Bunu göremeyen Sn. Çalışlar neden bahsediyor, nerede yaşıyor anlamak mümkün değil.

Şikayet etme ! - efeg27

Bu yapı yüzünden 28 Şubat olmuştu ama siz ve güya demokrasi sever çakma demokratlar kıyameti koparmıştınız! Askerler sizden 20 yıl önce bu yapının geleceği yeri görmüş ve önlemek istemişti ama sizler engel oldunuz. Bugün zerre şikayet etme hakkınız yok, yağmur ektiniz fırtına biçeceksiniz! Ayrıca yasalara göre suçu sabit olanlar tutuklanır ama Karaca ve 77 polis hakkında şu ana kadar soruşturma dışında hiç bir şey yok, ne delil nede başka bir şey! sizde cemaatin Ergenekon ve Balyoz da yaptığını yapıp hukuğu katlediyor, yetkisiz işler yapıyorsunuz. Gerçek demokratik bir hükümet bir gün iktidara geldiğinde cemaatte sizde bedelini ödeyeceksiniz ve o gün geldiğinde hukuk diye ağlamayın hukuğun intikamı diye düşünün...

Kemalistleri neden eleştirdin o zaman? - muratcelik123

Eee kemalistlerde "aynı" şeyleri söylüyorlardı. Cemaatin yargıda örgütlenirken amacının "başka" olduğunu zaten dini cemaatlerin devlet içinde örgütlenmesinin soruna yolaçabileceğini zira kendi hiyerarşik yapılarının dışına çıkamayacaklarını falan söyleye söyleye dilimizde tüy bitmişti. Oralcım neymiş demekki kemalistler "haklıymış". Bunu itiraf etmek bu kadar mı zor? Ama kemalistler sadece cemaat konusunda değil AKP konusundada haklılar. Aslında "temel" sorun şu : Evrensel değerlerle islam pek çok açıdan "çelişiyor" / "çelişmemesi mümkün değil". Avrupada aynı yolardan geçti önce kilisenin mallarına el kondu, kiliseye haddi bildirildi sonra demokrasi tesis edildi. Avrupadaki hiristiyan demokrat partiler "ehlileştirilmiş" hiristiyanlığı temsil ediyor. Bunun başka yoluda yok "maalesef". Zira dinle / demokrasi, dinle / bilim taban tabana "zıt" şeylerdir. Ne oldu Türkiyede "islami" demokrasi kurmayı denedinizde ne oldu? 12 sene geçti memleket ne halde? "Başarısız" oldunuz işte. Hayatında hiç özel sektörde çalışmadığın belli Oral Çalışlar. Özel sektör "acımasızdır" başarısız olanlar kapı önüne konur. Özel sektörde çalışmak sırtını "devlete" / "iktidara" dayamaya benzemez...

hukuksuzluk - user577562

sizleri anlamakta zorlanıyorum parelel elinde bir yargı kötü hükümetin elinde bir yargı iyimi demek istiyorsunuz bunu kabul etmek mümkün değil ayrıca yargının bağımsızlığından söz edip herkese gerekli olduğu vurgulanıp bu sorunun asıl kaynağının bu hükümet olduğu yargıyı parelel denilen yapıya nasıl peşkeş çekildiği ifade edilip yarın hükümet yanlısı yargının bugünkünden az tehlikeli olduğunu açıkça belirtmenizi isterim

PARALEL AMA İKTİDARIN YARGISI! - AKDENİZ1959

Paralel yargıyı yaratanların bu Hükümet olduğu kesin mi? Kesin! Bu paralel yargıyı yaratanlar hesap verdi mi? Hayır! "Ne istediler de vermedik" diyen kim? Tayyip Erdoğan! 17-25 Aralık operasyonları sonrası, yüzlerce kanıta rağmen, toplumla alay edercesine "bu bir darbe girişimi" diyen sen ve senin gibi yandaşlar; Hükümete bu işin aslını ortaya çıkarın diye çağrı yaptınız mı? Yok! AKP iktidarı döneminde yasama, yürütme, yargı arasında ki kuvvetler ayrılığı ilkesi ortadan kalktı mı? Evet! Sizi anlamak mümkün görünmüyor Çalışlar; Nasıl bu kadar gözünüzün önüne perde çekersiniz veya bizim aklımızla alay edersiniz?

hukuk içinde mi? değil mi? - ahekiz

Hukuki bir durum gibi görünüyor. yasalarda var olan hakları kullanarak yapılmış bir hareket. 10 tane mahkemede reddi hakim istemişler, kabul edilmiş, diğer mahkeme de bu durumu değerlendirmiş ve tahliye kararını vermiş. duruma bakıldığında hepsi kurallara uygun. bu durum ama onlar paralelci o yüzden olmaz deniyorsa başka bir şey, yok biz aslında falan filansa yasaları istediği gibi çiğneyenler varsa. baş bir şey... burada yanlış varsa yanlışı muktedir olanlar yapmışlardır. Sayın çalışlar siz bağımsız olma gözlüğünüzü çıkaralı çok oldu. tarafsınız. ama demokrasiden yana değil hukuku hiçe sayanlar tarafındasınız.

.... - user404005

Şaka gibi bir yazı daha! İktidarın yargıya müdahalesini kim engelleyecek acaba? Yazsanız da öğrensek!