Syriza "değişim" diyor... ya Türkiye solu...

Türkiye'deki "muhalefet"in yaptığı alışılagelmiş hesaba göre düşünürsek; "Yunanistan seçmeninin yaklaşık yüzde 77'si, Alexis Çipras'n partisine oy vermemiş" oluyor. Yani Syriza'ya karşı saf tutan bir yüzde 77'den söz edebiliyoruz.

Yunanistan'da Syriza'yı başarıya ulaştıran nedir diye bir araştırma yapsak, bir çok neden bulabiliriz. Temel etkenin halkın değişim isteği olduğunu söyleyebiliriz. Sistem partileri, krize çözüm üretemeyince; seçmen, sistemi değiştirmeyi savunan “radikal” ve “sıradışı” bir partiyi tercih etti. Syriza'nın başarısı, kendi halkı için bir “perspektif değişimi” olduğu gibi, dünyadaki çıkış arayan bunalımdaki toplumlar ve sol örgütler için de bir “simge” oldu. Tabii, Syriza’nın, Yunan ekonomisini nasıl etkileyeceğini, hep birlikte göreceğiz.

Ne olursa olsun, Türkiye'deki solun başarısızlığının nedenlerini araştırırken; Syriza, yeni bir dinamik olarak önümüze çıkıyor. Ülkemizde de, solun başarı gösterebilmesi için neler yapılabileceği konusu, yeniden gündemde. Syriza’nın “ideal” bir örnek olup olmadığı, kendisine yüklenen anlamları hak edip etmediği, birçok açıdan tartışılabilir. Ancak, Yunanistan ile Türkiye'deki solu değerlendirirken, benzerlikler ve farklılıklar açısından, bir beyin jimnastiği yapabiliriz.

Syriza'nın başarısının arkasında, yerleşik sisteme ve klişelere karşı çıkan görüntüsü var. Çipras liderliğindeki sol parti, alışıldık siyaset normallerine meydan okuyan bir imaja sahip.

Türkiye'deki solcular da, genel bir perspektif olarak; “rejim”e, “sistem”e karşı olduklarını söylerler. Ama ülkemiz solunda, yıllardan beri etkisini büyük oranda koruyabilen içe kapanmacı bir tutuculuk da var. Bir tür "rejim elden gidiyor" psikolojisi, belirgin.

Ülkemizdeki solun önemli bir ağırlığı -sosyalistleri ve sosyal demokratları kapsayarak söylüyorum- “sistemi ve rejimi kurtarma” refleksini sürdürüyor. "Laiklik yıkılıyor, demokratik rejim tehlikede, vatan elden gidiyor" gibi sloganlar; “değiştirici” değil, “koruyucu” bir içerik taşıyor. Türkiye’de, “sol”; özde de, görüntüde de, kendini yenilemekten uzak.

Bugünkü iktidara dair kaygılar, “statükoya sarılmacı” ve “geçmişe dönük” bir kültürü öne çıkarıyor. Hatta geçmişten beri "emperyalizme karşı" söylemlerle bilinen kesimlerde bile, "ABD ve Batı, şu AKP'nin işin bitirse de, kurtulsak" beklentilerinin öne çıktığına tanık olabiliyoruz.

Türkiye solu, “neden korkuların esiri olduk?” sorusunu, daha derinlikli bir şekilde sormak zorunda. 60'lı yılların, 70'li yılların “ideolojik refleksleri” neden hala sürdürülüyor, bunun üzerine düşünmek zorundayız.

Yunanistan'da da geleneksel sosyalist hareketler var. Bize göre daha köklü ve tarihsel bir arka plana da sahipler. Toplum artık onlara da daha az itibar ediyor. Yeni ve değiştirici çağrılar yapan bir parti, daha “tercih edilir” bulunuyor.

Yunan halkı, onlara destek verdi ve 90 yıllık statükoyu temsil eden partileri ağır biçimde cezalandırarak marjinalize etti. Papandreu'yu Meclis dışında bırakacak kadar radikal bir tercihten söz ediyoruz.

Yunan halkı bir kumar mı oynuyor, bir deney mi yapıyor yoksa mantıklı mı hareket ediyor, bunu zaman içinde daha iyi değerlendirebileceğiz… Ancak, Türkiye'deki tabloda “sol” ne kadar “solda” yer alıyor, hepimiz derinlemesine düşünmek zorundayız. Bizim Türkiye solunun genel durumu, Yunanistan'da yüzde 5 bandına sıkışıp kalmış, statükocu Komünist Partisi'nin durumuna benziyor. Hatta onlarla karşılaştırıldığında bile, biraz daha gerilerde.

'YÜZDE 77 SYRIZA'YA OY VERMEDİ!'

Yunanistan seçimleri üzerine bir hesap yapalım: Syriza, oyların yüzde 36.3'ünü aldı. Seçime katılma oranı ise 64. Bu durumda, Yunanistan halkının yüzde 23'ü, şimdiki iktidar partisi olan solcu Syriza'ya oy vermiş bulunuyor.

Türkiye'deki “muhalefet”in yaptığı alışılagelmiş hesaba göre düşünürsek; “Yunanistan seçmeninin yaklaşık yüzde 77'si, Alexis Çipras'n partisine oy vermemiş” oluyor. Yani Syriza'ya karşı saf tutan bir yüzde 77’den söz edebiliyoruz.

Böyle baktığımızda, şu çıkarımı da yapmamız mümkün: Yüzde 23 oy alan Syriza, Meclis'teki sandalye sayısının yüzde 49.6 'sını elde ederek büyük bir adaletsizliğe yol açıyor.

Şaka bir yana… Komşu ülkede baraj yüzde 3, ancak en çok oy alan partiye tanınan önemli bir avantaj var. En çok oy alan partiye, fazladan 50 sandalye veriliyor. 300 üyeli Parlamentonun 50 üyesi, yani yüzde 16.7'si , en çok oy alan partiye, “hediye” olarak sunuluyor. Bu, siyasi istikrarı sağlamaya, yani koalisyonlardan uzak durmaya yönelik bir uygulama.

ADALETSİZ SİSTEM

Türkiye'deki sistemin de, Yunanistan'daki sistemin de, adil olmadığı, toplumun değişik kesimlerinin temsilini sınırlandıran özellikler taşıdığı ortada. Tabii şunu da teslim etmekte yarar var: Yunanistan'daki yüzde 3 barajı, küçük partilerin yaşamasına (ve koşullar elverdiğinde büyümesine) olanak tanıyor. Bu yönüyle, Türkiye'deki yüzde 10 barajı ile karşılaştırıldığında çok daha olumlu bir nitelik taşıyor.

Syriza’ya dönersek… Sonuç olarak, yüzde 36'lık oy oranı, ciddi bir tercih anlamına geliyor. Zaten Yunanistan'da, bizdeki türden saçma hesaplamalar yapıldığını da sanmıyorum.

Yunanistan seçimleri, bir çok açıdan incelenmeye devam edecek.

http://www.radikal.com.tr/1282872128287213

YORUMLAR
(13 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

moderasyon onay verirse - user398035

sol yüzünden kahroldunuz!!sol niye böyle niye şöyle!!ama bi türlü kafanıza göre solcu bulamadınız!belki solu eleştirenlerin bi güzel solcu olmaları ve nasıl solcu olunur şu solculara göstermesi lazım.bunu yaparken de değişim nedir ne yöne olmalıdır!..cümle aleme göstermeleri lazım..yönetenlerin yaptıklarını eleştirmeden laikliği savunmadan yaparlarsa bu solculuğu bravo derler!heybelerinde neler varmış bunların! derler!

Hadi iyisin. - ganjml

Demek sryıza sadece küçük bir azınlığı temsil ediyor,o zaman büyük sözü dinleyelim(o büyük de sen oluyorsun galiba)baraj kalksın falan hiç demeyelim,eşit özgür bir düzen için mücadele etmeyelim uslu çocuk olalım,yoksa yunanistandaki gibi maceraperest kötü şakalar yapmayalım yoksa padişah bozulabilir bu duruma değilmi çalışlar,merak ederdim ama senin misyonunu kavradım sanırım,sen muktedire sol sosyalist kesimlerinin kriptolorını çözümleyip bir rapor halinde sunuyorsun onu anladık da dünyada bir hayalet dolaşıyor çalışlar böyle dezenformasyonlarla falan suyu bulandıramazsın boşuna uğraşma.

Sol ne yapmalı? - AKDENİZ1959

Sol'un ne yapması gerektiğinden çok ne yapmaması gerektiğini önümüze koyalım. Bana göre sol, "sol" eskilerini kapsama alanından çıkarmalı; "Sol" görünüp sağ vuranlardan uzak durmalı; İktidar yandaşlarını, her devrin adamlarını layık oldukları yere göndermeli. Tabi ki rejimi savunmamalı ama eski askeri vesayetin yerine kendi sivil vesayetini ikame edenlere de karşı durmalı...Bunu yaparken hem eski rejime hem yeni otoriterliğe karşı mücadele etmeli; Emekçilerden, ezilenlerden, ötekilerden yana bir tutum almalı; İnsanlar arasında ki maddiyat, cinsiyet, yetenek farklılıklarının insanlık için sorun yaratmayacak bir şekilde, adalet, eşitlik ve özgürlüğe yelken açmasının yolunun açılması için hayatı ilmek ilmek örmelidir.

Ne saçma bir yazı? - muratcelik123

AKP "yeni" ne öneriyor halkada seçim kazanıyor? İş kazalarında "gebereceksin", AVMler üretimi "bitirecek", betona "boğulacaksın", devlet tarafından "soyulacaksın", anaokulları "duayla" açılacak, okullar "haremlik / selamlık" olacak vs.vs. AKP Türkiyeyi 14 asır önceki bir kitaba göre baştan tasarlamaya çalışmıyor mu. Ama seçim kazanıyor. Özellikle Türkiye gibi ülkelerde seçim kazanmak için gerekli ön koşullar şunlardır : Kuralları çiğne, karanlık ilişkiler kur, ABD ile işbirliği yap, rakiplerine sürekli saldır, demokrasiyi ve hukuku paspas gibi çiğne, basına saldır, gazeteci satın al, STKları ve sendikaları ele geçir, tehdit et, şantaj yap, ülkede aklanan kara paradan avanta al, muhalif partilerin merkezlerini dinle, rakiplerini devirmek için porno kasetleri hazırla, sürekli yalan söyle ve çamur at vs.vs. Yazarında malumu AKP "böyle" seçim kazanıyor...

Dari ambari - oselimg

Solculardan sikayet eden "Radikal reformcu" iktidar aklayici bir "solcu". Bazen ulkemizdeki egitim sisteminin amacinin inkarci yetistirmek oldugunu dusunuyorum. Devlete biraz yakilasinca dari ambarinin buyuklugunu goren herkes tum gecmisini ve ilkelerini hemen inkar etmeye basliyor. Emin olun en devrimci gecineni bile bu tuzaga dusebilir. Dusmemek icin celik irade gerekir. Ayrica bu yuzdeler meselesi aldigi oyla "ben milli iradeyim" diyerek bu kavraminda icabina bakan, kisilik bozuklugundan muzdarip iktidarin eseridir. Tabiki aklayicilara dusen gorev; geriye kalan tum kavramlarin icini bosaltarak, ne pahasina olursa olsun iktidara ait olmayan tum degerleri seytan ilan ederek mumkun oldugunca kafa bulandirici makale yazmak oluyor. Prensiplerinin ve kavramlarinin ici bu kadar bosaltilan bir millet saatli bombaya benzer kime ve neye patliyacagi belli olmaz. Ama dari ambarinda yasayinlarin umurunda degildir bu. Onlar "Bakara, makara" ve servetlerini "sifirlamakla" mesguldurler. Bu arada Oral beyden yeni birseyler duysak artik mesela; gelecege dair vizyonu, gelir adaletini saglamak, bilgi ve kultur toplumu olmak vs. Ne de olsa kendisi "reformcu bir solcu" .

ilişkilendirme potansiyeli - New User

Oral Bey oturup "Ne yazsam, yazarken Türkiye muhalefeti ile nasıl ilişkilendirsem" diye düşünmüş galiba. Mesela dün de Ak..m gastesindeki haberde Çipras, Başbakanımıza "Sizin başarılarınızı izliyoruz" demişmiş mesela... Galiba Yunanistan'daki bu seçim olayından Türkiye'deki iktidarı övme, muhalefete ise sövme hareketi başlatan bir zihniyet haraketi var zannedersem. Otomatik bir hareket mi yoksa kraldan çok kralcılık mı bilemedim. Türkiye'deki muhalefetin de iktidarın da durumu zaten belli, o yüzden "her fırsatta nasıl çakarız" dan, "nasıl överiz" den çok, doğru ve yanlışlara yönelik yazılar görmek iyi olurdu. O yüzden "bi tarafa çakacaam" diye, bir yerdeki elma ile diğer yerdeki armutu birbiriyle ilişkilendirmeye çalışınca da bu tip yazılar görür oluyoruz.

Syriza'ya karşı tutan 77 - user910038

Syriza'ya karşı tutan bir %77'lik kesinmden bahsetmişsiniz. (Gerçekten çok derin ve ince bir analiz.) Bu açıdan bakıldiğında , Syriza'nın seçim zaferinin 17 Aralık darbe girişimine (17 Aralık'ın bir darbe girişimi olduğunu sizin yazılarınızı okuyarak anladım - ben bir yolsuzluk soruşturması sanıyordum) benzer bir "SANDIK DARBESİ" olduğundan bahsedilebilir mi? Çok önemli bir nokta bu.