Taksim iyi olurdu ama, çatışmaya hayır...

Hükümetin Taksim meydanını 1 Mayıs gösterilerine kapatmasından yana değilim. Ancak olmadı. Bu durumda ne yapılması gerekir? Protestolar, barışçı bir ortamda dile getirilir, sonra da gösteri için ayrılan alanda 1 Mayıs şanına uygun kutlanabilirdi. Peki biz ne yapıyoruz? "Sen Taksim'i vermezsen biz de İstanbul'u savaş alanına çeviririz" diyor ve de çeviriyoruz.

Her yılki 1 Mayıs senaryosu, muhtemelen bu yıl da aynı şekilde tekrarlanacak. Bu yazıyı okuduğunuzda, değişik yönlerden Taksim'e girmeye çalışan gruplarla polis arasında çatışmalar yaşanıyor olacak. Polis, göstericilere biber gazı sıkacak ve cop kullanacak. Bazı gruplar polisi taşlayacak. Çatışmalar sokak aralarında devam edecek. Yaralananlar olacak, gözaltına alınanların sayısı giderek artacak.

Göstericiler, hükümeti, valiyi, polisi suçlayacak, hükümet de göstericileri... Sonuç olarak, bir çatışma gününü daha geride bırakacağız.

Bu manzaranın kime ne kazandırdığını anlamakta zorlanıyorum.

KAPATMAK YANLIŞ DA...

Hükümetin Taksim meydanını 1 Mayıs gösterilerine kapatmasından yana değilim. Bir istisna yapılabilir, sırf bu gün için meydan kutlamalara açılabilirdi. Bu konudaki görüşlerimi, değişik zamanlarda yazdım ve yetkililere de ilettim. Geçtiğimiz yıllarda bir kaç kez alan açıldı ve kutlamalar barışçı bir şekilde yapılabildi. Bir şey de olmadı.

Buraya kadar tamam. Sendikaların, sivil toplum örgütlerinin değişik yollarla bu konudaki taleplerini dile getirmeleri en doğal hakları. Basın toplantısı yapıp, taleplerini topluma duyurmayı sürdürebilirler.

ANCAK ÇATIŞMAYA HAYIR

Hükümet, bu alanı gösterilere ve 1 Mayıs kutlamalarına kapadığını açıkladı. Talepler sonuç vermedi. Bu durumda ne yapılması gerekir? Protestolar, barışçı bir ortamda dile getirilir, talepler ifade edilir, sonra da bu gösteri için ayrılan alanda 1 Mayıs'ın şanına uygun büyük bir kutlama yapılabilir.

1 Mayıs'ı yüzbinlerle kutlamak mümkündür. Emekçilerin, çalışanların, taleplerini, toplumla barışçı bir gösteriyle bu şekilde paylaşmaları mümkündür. Bunu sağlamak da en başta işçi örgütlerinin görevidir.

BİZ NE YAPIYORUZ?

Peki biz ne yapıyoruz? "Sen Taksim meydanını vermezsen biz de İstanbul'u savaş alanına çeviririz" diyor ve de çeviriyoruz. Ya da çevirmek isteyenlere uygun bir ortam yaratıyoruz. İnsanlarımız zarar görüyor, çevre esnafı mağdur oluyor, şehrin merkezi gün boyu yaşanmaz hale geliyor. Öfke ve tepki, toplumdaki kutuplaşmayı artırıyor.

Bu çatışmacı ortamın, işçi sınıfına, emekçilere, çalışan yığınlara muhalefete, ya da hükümeti protesto etmek isteyenlere, ne gibi bir yararı oluyor, ülkemizin demokratikleşmesine ne fayda sağlıyor, hep birlikte bir kez daha düşünmeyi öneriyorum.

1 Mayıs, İstanbul'da çatışmacı ortam yüzünden uzunca bir zamandan beri emekçi bayramı gibi kutlanamıyor. İşçiler taleplerini dile getiremiyorlar.

Diyelim ki, bu tablonun asıl sorumlusu meydanı gösterilere açmayan hükümettir. Peki, ille de yasağa rağmen alana gireceğim diyenlerin, bu zorlamalar sonucunda, ortalığı karıştırmak isteyenlere fırsat hazırlayanların hiç mi sorumluluğu yok...

CHP MİLLETVEKİLİNİN İDDİASI

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 1 Mayıs’ta Taksim’de provokasyon yapılacağını iddia etti. Bununla da kalmadı bunu hükümetin tezgahlayacağını söyledi: “(...)1 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerine dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Oyları düşen hükümet, rakip gördüğü siyasi partileri terörle ilişkilendirmek için bu iki tarihte provokasyonlara hazırlanmaktadır. Gösterilere katılmak isteyenleri, halkımızı uyarıyorum. Bu oyuna gelmeyin. Bu oyunu seçim öncesi bozun. (...)Bu tarihlerde Türkiye’nin önüne uzun yıllardır uyandırılmış olan DHKP-C’nin tekrar çıkma ihtimali var. Bu nedenle yurttaşlarımızı uyarmak istiyorum.”

Madem hükümet, (CHP'li vekilin iddiasına göre), 1 Mayıs'ta çatışma çıkarmak ve provokasyon yapmak istiyor, o zaman CHP'liler ve de hükümete muhalif güçler neden "İlle de Taksim" diyorlar? Garip ve çelişmeli bir durum değil mi?

Tekrar ediyorum: 1 Mayıs'ı barışçı bir şekilde kutlamak yasağa rağmen mümkündür. HDP Kazlıçeşme'de yüzbinleri topladı, 1 Mayıs'ta da daha büyük bir kitlenin bir araya getirilmesi imkanı vardır.

Neden bu yol tercih edilmiyor?

Artık düşünmenin zamanıdır.

http://www.radikal.com.tr/1347345134734510

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

KAPATMAK YANLIŞ DA ... - deniz2z

Yapma bunu be hacı. Bu kadar olmamalı sizin döneminizi de biliyoruz. Devrimin yöntemimi değişti sizin kuşağınızdan sonra ? Bizim haberimiz yokta Marx'ın 'Zor, yeni bir topluma gebe olan her eski toplumun ebesidir ' sözü Hitlere mi aitti. Geçmişimle alakam yok devrimi artık bi ütopya görüyorum ama hala solcuyum inadı neden ?

Baltimore, Taksim ve Sagci kalemler - ohabey

Baltimore'daki olaylara sagcilarin (hem merkez sag hem irkci sag) bakis acisi da Calislar'in Taksim'e bakis acisi gibi. Kizini dayakci kocaya donmeye ikna etmeye calisan baba mantigi bu. "Kizim keske seni kocan dovmeseydi ama adovuyor diye de yuva yikilmaz ki!" Bu zihniyet kadinin etrafini sarinca koca siddetinin dozu ailede nasil artiyorsu bu zihniyet ulkeye hakim odukca polisin siddetinin dozu artiyor. O yuzden Oral Calislar ve benzerlerine en sert elestirilerle karisilik verip bu zihniyetin hakimiyetine son verilmeli.

Taksim'de neden ısrar ediyoruz? - AKDENİZ1959

Taksim'de neden ısrar ediyoruz biliyor musun(?) Oral Çalışlar; Taksim'in işçi sınıfının mücadele tarihinde unutulmaz bir yeri var. 34 insanımız orada katledildi! Bu yetmez mi? Bu yetmez ise başka gerekçeler sayayım; Taksim, İstanbul'un kalbi. Taksim tarihi bir alan olarak yok edildi ve hala yok edilmeye çalışılıyor. Kaldı ki olaylar senin dediğin gibi olmuyor. "İstanbul'u savaş alanına çeviren" polistir. Taksime çıkmayı engellemek isteyen demokrasi düşmanlarına inat, umudu yaşatmak ve geleceğimizi kurmak için Taksim'de ısrar ediyoruz. Umutsuz yaşanmaz Oral Çalışlar. Biz senin gibi zoru görünce kuyruğu kıstırıp kaçmasını bilmiyoruz. Ya da biliyoruz da insanlık onurumuz buna izin vermiyor. Bir gün gelecek Taksime çıkacağız. Taksimi demokrasi düşmanlarından kurtaracağız.

sizde mi safmışınız? - user541487

1968'de istanbul üniversitesini işgal ederken de mi böyle düşünüyordunuz yoksa o zamanlar sizde mi safmışınız ?

Bu ne Sığlık - user455465

Arkadaş iyi olurda hükümete neden bir şey demiyorsun yandan geçiyorsun. O zaman hükümete'de siz Kabe'ye gitmeyin Kazlıçeşme de kutlayın deyin... Olurmu... Her şeyin bir doğası var... Ama yandaş olunca işin doğasını da yok ediyorsunuz...

düşünmek türk insanının işi değil.... - user882364

türk insanı düşünmez,neyin neden olduğunu hiç sorgulamaz sadece kendi gibi düşünmeyeni sen onlardansın bunlardansın diye yafta yapıştırır. iyi yapılan bir şeyi bile kendi görüşü yapmayınca kötüler. düşünen insanıda hep bir taraflara iter sen ya onlardansın ya bunlardansın. taksimin kapatılması çok saçma lakin burada yapılacağına git kazlıçeşmede yap deniyorsa olmazzz ben orada yapıcam diyorsanda oda ne yazıkki olmuyor haklılığın sana gösteri yapılcak yer gösterilmeyene kadar eğerki yer gösteriliyorsa etrafı yangın yeri yapmaya ne hakkın var. taksimi kapattılarda gösteriler için sebeb bir çok otelin olması ve trustik yere dönmesi taksimin doğrudur. o zaman Havalimanınıda kapatsınlar bi zahmet bu turstler taksime nasıl gidicekler biz gidemezken insanımızın düşünemediği gibi devletimizinde düşünemediğinin bir örneği sizlere (:

Pes doğrusu - user440845

Tabi ya! Neden diğer yollar denenmiyor. Hatta niye? Neden? Niçin? Hatta doğru tercih başka kazanımlar da sağlayabilir!!!!!!!!!!!!!!!!!! Arkadaşlar sizin orda burun var mı burun!?