Türkiye dış politikada çuvallarsa mutlu mu olacaksınız?

Ne olursa olsun, kim ne derse desin, Suriye meselesinde yeni bir ufuk gelişiyor. Bunu olumlu bir gelişme olarak gören Türkiye, Esad konusundaki tavrını yumuşatıyor.

Necip Fazıl Kısakürek, Menderes liderliğindeki Demokrat Parti'ye karşı yürütülen acımasız muhalefeti şu sözlerle tanımlamıştı: "Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürme şartıyla vatanı düşürmeye bile razıdır..."(1956)

Rusya'nın Suriye politikasının ve Avrupa’yla ilişkilerinin değiştiğine ilişkin işaretler çoğalıyor. Putin, “Batı'yla bir çözüme ulaşma” temelinde yeni mesajlar veriyor. Merakla beklenen açıklamayı ise, Birleşmiş Milletler’deki konuşmasında yapacak gibi görünüyor.

Suriye göçmenlerinin büyük kitleler halinde Avrupa ülkelerinin kapısına dayanması, dünya politikasındaki birçok dengeyi değiştiriyor. Rusya-Ukrayna ilişkileri de, tablonun bir diğer boyutu. Özellikle Almanya’da, Rusya konusunda çok ciddi tartışmalar yaşanıyor.

IŞİD NEYİN ÜRÜNÜ?

Biraz geriye gidelim… Esad rejiminin elini serbest hissedince muhaliflere sert bir şekilde yüklendiği günlere… Kimyasal silah kullanmak dahil her yola başvuruldu. Sert ve acımasız saldırılar, Suriye muhalifleri içindeki dengeleri de altüst etti. Çatışmanın ve savaşın acımasızlığı, muhalefet içindeki barışçı, ılımlı güçlerin tasfiyesine, radikal güçlerin gelişmesine neden oldu. IŞİD ve El Nusra, Suriye muhalefetinin hakim unsurları haline geldiler. Bütün bunlar gerçekleşirken, Batı, tereddütlü ve etkisizdi…

Batı'nın ilgisizliği nedeniyle Türkiye zorlanıyordu. Batı'nın değişen siyaseti karşısında, Suriye konusunda yalnızlaşıyordu. Aslında, başlarda, batılı ülkeler ve özellikle ABD, Esad'ı devirmek isteyen Özgür Suriye Ordusu'na ve muhalefet cephesine destek vermişlerdi. Türkiye onlarla birlikte hareket etmişti.

KOMŞU ÜLKELER

Suriye krizinden en fazla etkilenen ülkelerin başında Türkiye geliyor. İki milyonu aşkın mülteciye ev sahipliği yapıyoruz.

Batı, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'ü kapsayan bu göç dalgasını kendisinden uzakta olduğu için seyretmeyi tercih etti. Ta ki, sorun kendi sınırlarına gelinceye kadar.

Bugün gelinen nokta, “bu meseleye bir çözüm üretmek için dünyanın geçmişten daha duyarlı davranması” olarak tanımlanabilir. Bu soruna bir çözüm bulmak, doğal olarak, Türkiye'nin en çok istediği şey. Üzerindeki büyük yükün kalkmasının ötesinde sınırlarının güvenlik altına alınması ve akraba olan bölge halklarının rahatlaması ve taleplerinin bir çözüm kavuşması, Türkiye’nin acil ihtiyacı.

DIŞ SİYASET DİNAMİKLERİ

Türkiye, “Esad rejiminin gayrımeşruluğu” konusunda sert bir yol izledi. “Esad yönetiminin devrilmesi için mücadele eden muhalif güçlere destek verme politikası”, en başından beri tartışılıyor. Bundan sonra, daha sert yorumlar da olabilir.

Dış politika üzerine değişik görüşler öne sürülebilir, eleştiriler yapılabilir. Kuvvet dengeleri, uluslararası güçlerin hesapları nedeniyle, yeni siyasetler öne çıkabilir. Ortadoğu, dünyadaki büyük güçlerin önem verdikleri bir bölge. Kargaşalığın ne yöne evrileceği üzerine dünyanın değişik merkezlerinde hesaplar yapılıyor.

Türkiye’nin askeri ve ekonomik gücü, buradaki hesaplaşmada tayin edici boyutlarda olacak düzeyde sayılamaz. Ancak, Türkiye’nin de kendi öncelikleri ve hedefleri var: Suriye'deki iktidar sorununun çözülmesinden yana, Esad rejiminin zulmüne de karşı bir yerde duruyor.

Bazı çevrelerin şöyle yorumlarına tanık oluyoruz: "Bak hükümet açıkta kaldı..." "Türkiye, bir aktör olarak hiç bir etkiye sahip değil..." "Sonuçta kararı ABD ve Rusya verecek..."  Zamanında ‘Suriye'deki iç savaşı Tayyip Erdoğan çıkarmış’ gibi bir hava yaratmaya çalışanlar, şimdi böyle bir psikoloji içinde.

Ne olursa olsun, kim ne derse desin, Suriye meselesinde yeni bir ufuk gelişiyor. Bunu olumlu bir gelişme olarak gören Türkiye, Esad konusundaki tavrını yumuşatıyor.  Suriye'de Esad geçmişten daha güçlü olarak ayakta kalsa, “Türkiye dış politikası çuvalladı” diyerek sevinebilecek insanlara anlam vermek, biraz zor.

Umarız işler çözümde yolunda gelişir ve bölge barışa kavuşur. Bu trajedinin aşılma ihtimali bizi mutlu etmeli.

 

http://www.radikal.com.tr/144097014409706

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Klasik bir sagci taktigi. Ve cok cirkin! - ohabey

Oral Calislar'in Necip Fazıl Kısakürek'ten verdigi ornek tipik ve cok cirkin bir sagci taktigidir. ABD Irak savasina hazirlanirken o savasi ve Bush yonetimini elestirenleri de benzer bir taktikle karalamaya calismislardi. Erdogan ve gudumundekilerinin dis politkada gosterdikleri becerisizlikten sonra onlarin dis politikasina guvenmemek (Oral Calislar'in iddia ettigi gibi) vatani dusurmeye calismak degildir. Erdogan ve gudumundekilerinin acikladiklari (ve aciklamadiklari halde ortaya dokulen) dis politikasina sert muhalefet yapmak (Oral Calislar'in iddia ettigi gibi) vatani dusurmeye calismak degildir. Tersine dis politikada yapildigini dusundugun onemli hatalara karsi cikmak ornek vatandasliktir.

sorumsuz sorumlular kimler ? - efeg27

N.Fazılın haksız olduğu bugün hala yüzümüze vurulan olaylarla ortaya çıkmışken, AKP nin Suriye meselesinde dış kapının dış kolu bile olamadığı ayan beyan ortadayken, daha savaş başlarken gerek muhalefet gerekse yorumcuların öngörüleri gerçekleşmişken sizce sorumlu kavağa çıkan balıklarmı ? anlamamazlığa gelmekten yorulmadınızmı? yeni osmanlı hayalinin saçma olduğunu, stratejik derinlik kitabının diplomasi bilenler için zaytung tadında olduğunun bilinmediğinimi sanıyorsunuz? bütün AKP liler aynı, sanki paralel evrende yaşıyorlar ve gerçekle yüzleşemiyorlar... her konuda fena halde dalga geçildiklerinin farkında değiller, ABD yönetimi tarihinde ilk kez bir müttefikini yalanlamak zorunda kaldı hemde 3-4 kez farkındamısınız? PKK yı bile daha güven verici buluyorlar desem düştüğümüz durumu belki anlarsınız!

Sert ve acımasız saldırılar muhalefetin içindeki "ılımlı unsurları" tasfiye etti - muratcelik123

Birincisi Suriye muhalefeti tarihte acımasız saldırılara maruz kalan "tek" hareket değil. Bir hareketin "niteliği" dışsal koşulların baskısıyla bu kadar kısa sürede değişmez. Suriye'deki ılımlı muhalefet güçlü bir toplumsal tabana sahip olsaydı 1-2 senede bu kadar kolay tasfiye olmazdı. İkincisi yazar gibi AKP kalemşörleri bugüne kadar kemalist toplum mühendisliği projesinin toplumun niteliğini değiştiremediğini / değiştiremeyeceğini iddia ediyorlardı. Ama iş Suriyeye gelince bir anda Esad rejimi Suriye muhalefetinin niteliğini değiştirdi vallahi billahi bunlar çok ılımlıydı bunları böyle yapan Esad rejimi iddiasına sarılıyorlar. Neresinden bakarsan bak tutarsızlık. Üstelik nereden biliyorsun muhalefetin ılımlı olduğunu hayatında bir kez olsun Suriye'yemi gittin. Bu iddianın kaynağı ne? Erdoğan'ın emrindeki MİT'mi? "Salla babam salla". Nasıl olsa meydan AKP SA'ları tarafından boşaltıldı...

canım, yazık... - user1113295

işid'in başının ezilme ihtimali belirdi diye üzülebilecek köşe yazarlarını anlamak zor.

bir bardak soğuk su - noname99

çuvallarsa ne demek Hocam? Çuvalladı zaten. Olmuş bitmiş. İran^ın nükleer müzakerelerinde Türkiye nasıl dış kapının mandalı olduysa, Suriye için barış görüşülürken de aynı şey olacak. Seymour Hersh'in yazısını bir okuyun da Türkiye'nin uluslararası kamooyu nezdinde geldiği yeri bir görün. Şu saatten sonra sorulacak soru şudur. Türk dış politakası feci şekilde batmıştır. Bedeli Türkiye mi ödeyecek, yoksa bu basiretsiz politiları onaylayan ve uygulanyanlar mı?

Namaz kazaya kaldı! - guru

AKP aslında kökü çok eskilere dayanan genel dış politika duruşunu değiştirdi. Sözde "monşer" politiklarını eleştirirken yerine koyduğu politika, değil bir cephede bir çok cephede çuvalladı. Üstelik monşer eleştirsini yaparken kendinden gayri herkesi tukaka ilan etti. Saraydaki zatın parmak sallayarak toplumun her kesimine "bunlar" diye başlayan cümlelerle yüklendiğini unutmamak gerekir. Kaldı ki Çalışlar'ın pek bir savunduğu "Kürt Sorunu"na çözümünde dahi bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki aktörünün de başında aynı zat vardı. Ortada ortak aklın ve bunca devlet tecrübesinin ürettiği bir siyaset mi vardı da bunlara karşı çıkıldı. Aksine küçük bir saz heyetinin başında kendini senfoni orkestrası şefi zanneden hırslı bir siyasinin gündüz düşleri vardı. Emevi camiinde secde etme hayaliyle kurulan dış politikanın çuvallmasına niye üzülmeliymişiz?