Türkiye, "Müslüman Kardeşler" ve Mursi'ye idam

Arap ülkelerindeki diktatörlüklere destek veren, onlarla işbirliği yapan "demokratik Batı", Arap Baharı'na başlangıçta olumlu yaklaştı. Bu değişimleri bir demokratikleşme adımı olarak değerlendirdi. Mursi'nin idam kararı sonrasında, Batı'nın tutumuna ilişkin 'ikiyüzlülük' analizlerinin arttığını görüyoruz.

"Arap Baharı", Müslüman ülkeler ve demokrasi isteyen toplumlar için, bir şans kapısıydı. Bu kapının kilidini de, asıl olarak, "Müslüman Kardeşler" çizgisi elinde tutuyordu. Daha önce çoğunluğu Batı'yla işbirliği yapan diktatörlük rejimleriyle yönetilen Arap ülkeleri, muhalefetteki "Müslüman Kardeşler" örneğinde ve yöneliminde çok partili demokratik rejimi denemeyi seçtiler.

Arap Baharı'nın ilk kıvılcımlandığı Tunus, Fas gibi ülkelerde; demokratikleşme çabaları, değişik sorunlar yaşanmasına rağmen, başarıyla varlığını sürdürebiliyor hala.

İlk çarpıcı kırılmanın yaşandığı Mısır'a gelirsek... Mısır'da seçimleri kazanan ve Müslüman Kardeşler'in desteğini alan Mursi; bir yılı bulmayan Cumhurbaşkanlığı döneminde, eski rejimin gücüyle başa çıkamadı. Mübarek kalıntısı militarist birikim, bir darbeyle onu devirdi.

İslam dünyasının tümünde olduğu gibi Türkiye'de de, Mursi'ye idam kararı, tepkilere neden oluyor. Mursi'nin devrilmesini "iyi oldu" şeklinde karşılayan kesimler, Erdoğan'a "sonun onun gibi olacak" diyebiliyorlar. Kılıçdaroğlu, seçim meydanlarında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik konuşmasında, "Korkma Türkiye'de idam kalktı, seni idam etmezler" diyerek, çok agresif bir tarzda değerlendirmelerde bulunabiliyor.

Bu, çok yanlış ve siyasetin meşru zeminini zedeleyen, tehditçi bir yaklaşım. Tasvip edilmesi mümkün değil. Başbakan idam etmiş bir siyasetten geldiğimizi düşündüğümüzde; bu söylemin toplum açısından ne kadar incitici olduğunu, net bir şekilde görebiliyoruz.

BATI VE ARAP BAHARI

Arap ülkelerindeki otoriter rejimlere destek vermiş, onlarla işbirliği yapmış "demokratik Batı"; Arap Baharı'na, başlangıçta olumlu yaklaştı. Bu değişimleri, bir demokratikleşme adımı olarak değerlendirdi, değerlendirmeye çalıştı.

Aynı dönemlerde; AK Parti iktidarı da, Batı'dan (şimdiye oranla daha fazla) destek görüyordu. Obama'nın, seçildikten sonra ilk gezisini Türkiye'ye yapması, bunun bir işaretiydi.

Batı, Arap Baharı'nda umduğunu bulamadı: İslam dünyasında AK Parti'den Müslüman Kardeşler'e uzanan yeni siyaset aktörlerinin, eski rejimlerden farklı olarak daha asi oldukları gerçeğiyle yüzyüze geldiler. Farklı dinamiklerle hareket eden, örneğin İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına açıktan karşı çıkan yeni aktörler; Batı'nın çeşitli konulardaki ilkesizliklerini, yüksek sesle eleştiriyorlar.

Bu yeni aktörler, kendilerine özgü bir çoğulculuk ve medeniyet projelerinin olduğunu düşünüyorlar. Batı'daki, kökleşmiş, dışlayıcı, küçümseyici, ötekileştirici, kolonyalist tavrı benimsemediklerini, kabullenmediklerini dile getirmeleri; batıda rahatsızlığa yol açıyor. Batı'yı yoğun ve genelde haklı şekilde eleştiren bu aktörlerin; demokrasiyle ilgili eksikleri ve sorunları da olduğu, işin bir başka boyutu.

AKDENİZ'DE BOĞULANLAR

Ortadoğu, Asya ve Afrika'dan, son dönemdeki savaşlardan ve çatışmalardan can havliyle kaçan bu dünyanın insanları; son yıllarda da, Batı'nın insafsız yüzüyle karşı karşıya geliyorlar: Akdeniz'de kaçak teknelerde boğulan insanlar; 'uygarlığın' ne menem bir şey olduğu gerçeğiyle yüzleşiyorlar.

Arap ve İslam dünyasının çoğulculaşma konusundaki hamlesi, bir değişim ve demokratikleşme imkanı olabilir. Tabii şu da bir diğer gerçek: Batı, yaşanan değişime, bu noktadan bakmayı tercih etmiyor son dönemde... Mursi'nin idam kararı sonrasında, Batı'nın tutumuna ilişkin 'ikiyüzlülük' analizlerinin arttığını görüyoruz.

Madalyonun diğer yüzüne gelirsek... Evet, Arap ülkelerindeki değişim isteği, henüz olgun ve gelişmiş bir demokratikleşme projesi değil. Denenmeye, olgunlaşmaya ve zamana ihtiyacı var.

 

http://www.radikal.com.tr/136385113638514

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Sol Görünümlü AK'çı - hkalmis

Çalışlar, adı sola çıkmış ancak onlar tarafından da kabul görmeyen AKP yandaşı bir yazar olduğunu son 3 yıldır ortaya koymuştur. Bu süre içinde AKP'yi eleştiren bir yazısını gördünüz mü? Mursi iktidara geldiği üçüncü ayında tüm yetkileri (anayasa mahkemesi dahil tüm üst yargı kurumları dahil) kendisinde toplayıp, iktidara gelmek için destek veren tüm kesimleri yok saydı. Resmen şeriat uygulamaya çalıştı. Elbette idamı olmamalı. Ancak Çalışlar, Kılışdaroğlu'nu eleştiriyor. Diktatörce davranan Erdoğan'ın kefen giymesine hiç bir şey diyemiyor. TV'de Başbakan'a sora sorarken çekingenlik ve ürkekliğini görmüşsünüz. Neredeyse özür diler gibi soru sordu. Bence o liberal bile değil. O da milletvekili teklifi bekliyordu ama olmadı. Ona da geçmiş olsun. Ama kendini bitirdi.

AKP Mezhepçidir, CHP mezhepçi değildir, yersen tabi - prevultion

Mezhepçi,IŞİD desktekçisi AKP'nin son 10 yılda yaptıklarına bir bakalım: 1936 Beyannamesi ile tek parti diktatörlüğünün gaspettiği gayri müslim vakıflarının malları ve arazilerinin iade edilmeye başlanması, 90 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk kilise inşa izni, 1934 Trakya pogramından beri atıl halde duran sinagogun törenle açılması, 90 yıl sonra Ahtamar adasındaki Ermeni kilisesinin onarılıp ziyarete açılması, Sümela Manastırında ayine izin verilmesi, ilk resmi Holokost anma töreni, 1942'de yahudi göçmenleri taşırken batırılan Struma gemisi için ilk resmi anma, 1915 Ermeni tehciri için ilk resmi taziye. CHP zihniyetinin gasp ettiği gayrimüslim mallarını geri veren, batırılmasında CHP hükümetinin de rolü olan Struma'nın resmi olarak anılmasını sağlayan AKP mezhepçi, CHP ise hümanist, medeni ha... Yersen... Neyse, Kemalist koyunlara ne versen yiyorlar zaten. El-Kaide, Nusra, IŞİD, Özgür Suriye Ordusu arasındaki farkı bilmeyen cahil cühela Kemalistlerin her gördükleri tırın IŞİD'e yardım götürdüğünü sanmalarına şaşırıyor muyuz? Elbette ki hayır. Bu kadar cehaletle gayet normal. Bakalım Tayyip bu güruhu nasıl eğitebilecek.

Okunmaya değer yazılar - enver altın

Oral çalışlar şimdilerde ezberci sayılmayacak bir yazar. Şabloncu da değil. Yavan ve gevezelik türünden bir şeyler yazmıyor. Cengiz Çandar gibi dolu dizgin bir iktidar muhalifi hiç değil. Ne denilebilir onun için? Adı çok duyulmuş ve sol eğilimli biri olarak tanınmış biri olduğu halde şimdilerde kendi halinde, bağımlı ve bağlantılı olmayan, düşündüğünü yazan, samimî bir yazar. Bana göre yazıları okunmaya değer az sayıdaki yazarlardan biri.

parti kapatmak - Secret Garden

türkiyede kürdlerin 12 partsini kapatanlar.yetmedi kck veya baska baska suclar uydurularak tutuklayanlar.oda yetmedi %10 barajını çıkaranlar/veya şuanda baraşa sıksıkı sarılanlar.oda yetmedi zerdust-sünnetsiz-ermeni-dinsi-kafir diyerek onu şeytanlaştıranlar.misirda kapatilan 1 partiye aglamamizi ve samimiyetimizi sorgulamaya kalkiyor.bu nasil olucak anlamadim?