Uzlaşmaya evet; kaos ve çatışmaya hayır

AK Partisiz bir koalisyonda ısrar edenler var. Bu işbirliğini savunanlardan bir kesimin, "Tayyip Erdoğan'dan hesap sorulsun" düşüncesinden hareket ettikleri görülüyor. Bu tür arayışların olması, anlaşılabilir bir durum. Burada ince ve sorunlu bir nokta var: Bu beklenti ve taleplerin, bir hesap sorulması beklentisinden öteye geçip, bir linç kampanyasına dönüştürülmek istenmesidir.

Seçim sonuçlarının ortaya çıkmasının hemen ardından yaptığım ilk değerlendirmede, "uzlaşmanın ve sağduyunun zaferi" diye yazdım. Gerçekten de seçmen, hiçbir partiye tek başına iktidar olma imkanı tanımayarak, koalisyon seçeneğini tercih etti. Yani uzlaşmanın yolunu açtı. Kutuplaştırıcı seçim konuşmalarına rağmen seçmenin sağduyulu tercihi önemliydi.

Seçimin üzerinden geçen dört günün sonunda, siyasi parti temsilcileri de uzlaşmaya açık bir yaklaşım sergiliyorlar. Kapılarını hiç bir seçeneğe kapatmadıklarını belirtiyorlar.

AK PARTİ-HDP KOALİSYONU

Aslında koalisyon seçenekleri arasında, (çözüm süreci, demokratikleşme ve yeni bir anayasa gibi bir dizi temel konular açısından bakıldığında) AK Parti-HDP koalisyonu akla en yakın olanı. Ben bu değerlendirmemi, daha önceki yazılarımda da belirttim. Dindarlar ve Kürtler arasındaki ortaklığın Türkiye'yi değiştirecek en temel güç olduğuna dikkat çektim.

Ancak, seçim kampanyaları sırasında iki parti arasında büyük bir gerginlik yaşandı. Köprüler atıldı ve sonuç olarak seçim gecesinden bu yana HDP yöneticileri, "AKP'yle koalisyon yapmayacağız" vurgusunu öne çıkarıyorlar.

Bu durumda en azından kısa vadede AK Parti-HDP koalisyonu ihtimaline kapılar kapalı görünüyor. Bu durumda AK Parti'nin koalisyon yapabileceği iki parti CHP ve MHP olarak görünüyor. Bunun her ikisinin de mümkün olabileceğini, en azından kapıların kapalı olmadığını görebiliyoruz.

AK PARTİSİZ KOALİSYON 

Bir başka ihtimal olarak dillendirilen ittifak ise; CHP-MHP-HDP koalisyonu. MHP bu ihtimali kabul etmediğini açıklasa da bazı çevreler, bu seçenekte ısrarlılar. Böyle bir birlikteliğin çözüm süreci ve yeni Anayasa'ya imkan vermeyeceği  açık.

Olabilir, yine de böyle bir hükümet ihtimali var. Hatta bu üç partinin aynı hükümet içinde yer almadan önergelerle adımlar atmasını isteyenler de bulunuyor.

Bu işbirliğini savunanlardan bir kesimin, "Tayyip Erdoğan'dan hesap sorulsun" düşüncesinden hareket ettikleri görülüyor. Burada, Erdoğan'ın seçim kampanyaları sırasında sahaya çıkması ve muhalefet partilerini hedef alması, gerekçelerden birisi. 17-25 Aralık operasyonlarının sürdürülmesi, Yüce Divan kapısının yeniden açılması için böyle bir işbirliğini savunanlardan da söz etmek mümkün.

Bu tür arayışların olması, anlaşılabilir bir durum. Sonuç olarak, muhalefet partileri yolsuzluk dosyalarını seçim kampanyaları boyunca dile getirdiler.

İNTİKAMCILIK

Burada ince ve sorunlu bir nokta var: Bu beklenti ve taleplerin, bir hesap sorulması beklentisinden öteye geçip, bir linç kampanyasına dönüştürülmek istenmesidir.

Unutmayalım ki, Tayyip Erdoğan, bundan 10 ay önce seçmenlerin yüzde 52'sinin oylarıyla seçildi. AK Parti, Mecliste yeterli çoğunluğa sahip olmasa da, yüzde 40'dan fazla oy aldı, kendisinden sonra gelen iki partinin toplamından fazla milletvekiline sahip. Karşılıklı olarak düşmanlaştırıcı bir dil kullanmak ve kutuplaştırmayı tırmandıracak önerilerde bulunmak, gerçekçi değil... 

Toplumun uzlaşma istediği bir gerçek. Böyle bir ortamda, "çatışma ve kaos" senaryolarına yol açabilecek, intikamcı bir hesaplaşmayı önermek, genelde fazla bir destek bulmasa da  tehlikeli bir eğilimi ifade ediyor.

Bugüne kadar yapılamayan bazı değişiklikleri bu Meclis aritmetiği içinde yapmak mümkün. Örneğin seçim barajının kaldırılması bunlardan birisi. Yolsuzluk dosyalarının yeniden açılıp değerlendirmesi de gündeme getirilebilir. Yeni bir anayasa için yollar aranabilir. Çözüm sürecinin yeni adımlarla desteklenmesi sağlanabilir.

Ancak, "intikamcılık" tehlikeli bir yol. Toplumdaki kamplaşmayı, kutuplaşmayı daha da artırır ve siyasi krizlerin derinleşmesine yol açar.

Bunu toplumun ezici bir çoğunluğunun istemediğine eminiz. Partilerin içinde de böyle güçlü bir eğilim görülmüyor.    

Uzlaşma ve sağduyu, kamuoyunun ağırlıklı tercihi bu yönde...

http://www.radikal.com.tr/1377346137734610

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Hayır - user389664

AKP-HDP koalisyonu demokratikleşmede ileri adım atabilirmiş. Böyle yazıyor Bay Çalışlar. Yahu AKP, son dört yılda demokraside en geri adımları atmadımı? Daha da atacağının sinyallerini vermedi mi? Hala ondan ne demokrasi adımı bekliyorsunuz? AKP'nin Kürtlerle tek bir pazarlığı olduğunu, onun da "ver başkanlığı al eyaleti" pazarlığı olduğunu görmüyor musunuz? AKP'nin (daha doğrusu RTE'nin) desteklediği her açılımın arkasında, aslında kendi iktidarını sağlamlaştırma ve kitlesine devlette daha fazla yer açma beklentisinin bulunduğunu anlamıyor musunuz? İşine yaramayan hiçbir konuda iyileştirmeye gitmediğini, yasa çıkarmadığını farketmiyor musunuz? 12 yılda bu apaçık gerçeği göremediyseniz, bundan sonra da görmeniz çok zor.

Seçmen uzlaşma mı istiyor? - ozerdek_er

Bence hayır. Oy verenlerin % 60 kadarının ortak amacı (hepsinin ilk amacı olmayabilir) AKP'ye "dur" demek, biraz burnunun sürtülmesini sağlamaktı. Bu bağlamda amaca ulaşıldı. Bundan bir uzlaşma istendiği anlamı çıkarmak çok iyimserce olur. Haa siyasiler de böyle bir anlam çıkarıp gerçekten uzlaşırlarsa ... yok canım daha neler!?

Allah Allah - muratcelik123

Tayyip Erdoğandan neden hesap sorulamıyor? Mesela Erdoğanın talimatıyla IŞİD'e gönderilen silahların hesabı neden sorulamıyor? Yada yolsuzlukların? Benim vergimle beslenen yandaş kanalların? Erdoğan hukukun "üstünde" değil. Erdoğan'ın yargılanmadığı bir ülkede hukuk devleti / demokrasi inşa etmekten falan bahsetmek komik olur. Oral Çalışlar sen militan bir Erdoğanist olarak buna karşı çıkabilirsin ama Erdoğan hukukun üstünde değil / olamaz. Erdoğandan hesap sorulmadan demokrasi inşa edilemez bu ülkede...

Sağduyulu olmak zor üstad! - SELMAN_aksay

Bak sayılabilecek kadar az olduğunu göreceksin çevrende sağduyulu insanın. Özellikle şu bir kaç gündür kimileri burnundan soluyor. Bu yazıda belirtmişsin işte, o verileri hiç dikkate alan yok onlar arasında. Bir de yüzde 25 falan oy alsaydı AK Parti ne biçim linç girişimi olacaktı kimbilir! Yüzde dokuz kaybetmiş sadece, böyle yapıyorlar. Bunlar AK Parti gibi tek başına iktidar olsalar veya yüzde 40 oy alsalar kendileri gibi düşünmeyelere ne yapacakları meydanda. Daha bir sene olmamış, halkın seçtiği Cumhurbaşkanı'na söylemedikleri laf yok, bir de ona diktatör diyorlar. O insan, bakın, seçim sonuçları belli olduğundan beri ne kadar sâkin, anlayışlı... Şaşırıyor kimileri.

Dalga mı geçiyorsunuz - aaydin

Sayın Çalışlar, bu masalları Gezi'de ölenlerin ailelerine, sakat kalanlara anlatsanıza. AKP'nin canına, bedensel bütünlüğüne, işine, ekmeğine kast ettiği yüzbinlerce insan varken, milyonlar yıllarca bası ve tehdit altında kalmışken, mutlak faşizmden önceki son virajda mı bunu diyorsunuz. Biz eskisi gibi değiliz haberiniz olsun. Her şeyi biriktiriyoruz sosyal medyada. Kimin ne yazdığını, ne söylediğini on yıllar sonra bile görüp hatırlıyoruz. Çok mahcup olacaksınız ileride ya, geçmiş olacak..

İNTİKAMA HAYIR, ADALETE EVET; - AKDENİZ1959

Kankanız kaybetti Çalışlar. Şimdi kime yandaşlık yapacaksın merak ediyorum! Ben HDP'yi destekleyen biri olarak adalete evet intikama hayır diyorum. Tayyip Erdoğan'ın yaptıkları yanına kar kalmamalı.

İntikam - ceros

Sayın Çalışlar, siizn adam 13 yıldır cumhuriyet rejiminden intikam duygusuyla hareket ediyor, ona hiç laf etmediniz. Yine sizin adamın egosu yüzünden geldik buralara, şimdi kalkıp bu adamın egoları kenara bırakma zamanı deyişine de bir şey dediğiniz yok. Tarafgirlik bu kadar mı kör eder insanın gözünü?