Yaşar Kemal: "Dilimizi kestiler..."

O, zulmü gördü. Anadilinde yasağı gördü. Kürtlerin isyanını gördü. Binlerce Kürt köyünün boşaltılmasını, milyonların yerinden yurdundan edilmesini gördü. Faili meçhulleri, yargısız infazları gördü. En çok görmek istediği, Kürt barışıydı; Kürtlerin dilinin yasak olmadığı, Kürtlerle Türklerin eşit olarak yaşadığı bir ülkeydi.

1968, Haziran ayı... Babam, Tarsus'tan, Türkiye İşçi Partisi(TİP)'nden belediye başkan adayıydı. Onu destekleyenlerden biri de, o dönemde TİP'te çalışan Yaşar Abi'ydi.

O seçim kampanyası sırasında, babamın babasının Kürt olduğunu öğrenmişti. "Seni Kürt'ün torunu" derdi bana...Baba dostuydu...Hemşehriydi.

Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, Alman Der Spiegel dergisine yazdığı yazı nedeniyle yargılanıyordu. Yıl 1995'ti. Savunmasındaki iki cümle, zihnime kazındı. Ezberimde kaldığı gibi aktarıyorum: "Bizim dilimizi kestiniz. Bir milletin dilini kestiğiniz zaman, onu öldürürsünüz."

Yaşar Kemal'le o günlerde yaptığım söyleşide de, bu tepkilerini şöyle dile getirmişti: "Dilini ver adama. Adam kardeşinin dilini keser mi? Ben yalnız Kürtler için demiyorum, örneğin elimde Çerkeslerin Nart destanı var. Kürtlerin büyük bir kültürleri var. 16.yüzyıl Ahmede Xani. (...)Fekiye Teyran var ki en hayran olduğum şairlerden.(...) Kürtlerde de ben bunlara Homerik destan diyorum. Bunlar hala yaşıyor. Türkiye'de ırkçılık hep devlet içinde güçlü oldu."(Cumhuriyet Dergi, 26 Şubat 1995).

Anadili, Kürtçe'ydi. Evinde konuşulan bu dilde, yazamadı. Kürtçe'yi hiç unutmadı.1950'li yıllarda; Diyarbakır'a, Kürdistan'a, yani baba topraklarına gazetecilik için gittiğinde; akıcı Kürtçesiyle, bölge insanlarıyla bağ kurmayı başardı, ropörtajlar yaptı. Kürt dostlarıyla karşılaştığında, Kürtçe konuşmayı çok severdi. Kürtçe türkü, dengbej dinlemeye bayılırdı.

SÜRGÜN ÇOCUĞUYDU

Yaşar Kemal, bir sürgün çocuğuydu. 1915'te, Ermenilerin vatanlarından sökülüp atıldığı günlerde; onun ailesi de, Van'ın Muradiye ilçesinin Ernis köyünden, kan davası yüzünden kaçıp, Osmaniye'nin Hemite köyüne yerleşmişti. Ölüm, babası Kürt Sadık Ağa'yı orada gelip buldu. Onu, kan davalıları öldürdü. Yaşar Abi, beş yaşındaydı.

Babasız büyüdü. Acılarla, yoksullukla sarmalanmış bir çocukluk yaşadı. Anadilini konuşması yasaktı. O, Türkçe'nin ünlü destan yazıcısı olacaktı.

Anadolu'nun, bu toprakların efsanelerinin, sesi oldu. Haksızlığı teşhir etti, sıradan insanın hayatını edebiyata aktardı, Türkçe'ye özel bir derinlik kattı.

Sosyalistti. Haksızlığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe karşıydı. Türkçe'nin büyük yazarıydı. Ancak, Kürt olduğunu hiç unutmadı.

KÜRT KİMLİĞİ

Kürtlerin kimliğinin yasaklanmasını, her dönemde mesele etti. Her aşamada; Kürt isyanını, bölgede artan devlet zülmunü, kaygıyla izledi. Tepkilerini dile getirdi.

Barış onun özlemiydi. Her zaman, Kürtlerin hakkının hukukunun savunucusu oldu: "Bu ülkede zülum yok, diyorlar. Kendi başımdan geçen bir öneği anlatayım. Jandarma beni Kadirli'den Kozan'a hapishaneye götürürken bütün ailem yolu benimle yürüdüler. 'Yolda kaçıyordu, vurduk' demesinler diye."

O, zulmü gördü. Anadilinde yasağı gördü. Kürtlerin isyanını gördü. Binlerce Kürt köyünün boşaltılmasını, milyonların yerinden yurdundan edilmesini gördü. Faili meçhulleri, yargısız infazları gördü.

BARIŞ ÖZLEMİ

En çok görmek istediği, Kürt barışıydı; Kürtlerin dilinin yasak olmadığı, Kürt kimliğinin tanındığı, Kürtlerle Türklerin eşit olarak yaşadığı bir ülkeydi.

Bunu gördü mü görmedi mi? Onunla konuştuğumuzda, artık yasakların sonunun geldiğini söylüyordu. 'Artık barışın zamanıdır' diyordu.

Onun aramızdan ayrıldığı 28 Şubat gününde, barış konusundaki en büyük adımlardan biri atıldı.

Onun bize bıraktığı miras, halkların kardeşliği ve barış özlemi.

Bu mirasın izinden gidebilecek miyiz?

http://www.radikal.com.tr/130483713048375

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Zavallılar - oselimg

Eyvallah. Ama "ne pahasına olursa olsun barış" yönteminin Kürtler de dahil olmak üzere tüm Türkiye halklarına bir pahası olacak. Barışı bile kendi iktidarını sürdürebilmesi için pazarlık konusu yapan "kücük kasaba tüccarı" zihniyetiyle karşıkarşıyayız. Aynadaki görüntüsünün dışında başka bir şeye tahammül edemeyen bu kitleden barış ve demokrasi beklemek kötü niyetli olmasada safça Oral bey. Asıl ironi; "ecdad" diye böbürlenen bu güruhun ecdad devleti Osmanlıyı "dindaşlık""Ümmet" zırvası ile içten kemirerek yıkımına neden olan aynı insanlar ve zihniyet grubu olduğudur. Tek-tipçi düzenlerini pekiştirmek için Faşizmi yasallastırmakla meşguller şu anda. Tarihten ders alamayan bu topluluk Kürtleri iyice köşeye sıkıştırıp algı operasyonu yapmaya çalısıyor. Iktidar hırslarını dizginleyen hiç bir sey yok. Osmanlı'yı yıktıkları gibi Türkiye içinde aynı şeyi yapabilme potansiyelleri mevcut. Bakınız Suriye'de oynadıkları zavallı oyunun adına da "Derin strateji" diyorlar. Gülermisin, ağlarmısın.

"YOLDA KAÇIYORDU VURDUK" DEMESİNLER DİYE? - m.rozbilen

Koca kürt, sen bize dostluk ve kardeşliği öğrettin, toplumun vicdanı oldun, buna rağmen sana Allah'ın rahmetini esirgeyen bireyler yaratanlar birer günahkar gibi göçüp gittiler. Onları ne anan var ne de sorma cesaretini gösteren. Seni ise binlece insan uğurladı. Sana Allahtan rahmet ve mağfiret diledik. Yolun açık, topağın bol, mekanın cennet olsun, nur içinde yat güzel adam. Bu devlet'in kendisiyle yüzleşmesi ve ektiği zehirli tohumları imha etmesi gerektiğinin zamanı çoktan geldi. Yıllarca bir kısım insanın ötekileştirilip olmadık zulme reva görülmeleri elbette kabul edilemez. Göz altına ya da adli mercilere götürülürken "yolda kaçıyordu vurduk" denmesin diye insanlar kendi gayretleri ile devlete karşı koruma önlemleri aldıysa da çoğu bu kaderden kaçamadı. İnsanlığa bıraktığın bir Eser'in yoksa bir Fatiha'yı da haketmiyorsun demektir. Yaşar KEMAL eserlerin en güzelini bıraktı. Birbirimizle kardeş olup sevmeyi.

Bari ustanın hatırına yandaşlıktan uzak dur! - AKDENİZ1959

İnsan,Yaşar Kemal gibi kendisi olmalı. O tüm iktidarlardan uzak durdu. Çünkü iktidarlar kirletir. Bak şimdi ustanın hatırına bir yazı yazdın; Bu yazı da bile iktidar yandaşlığını açık ediyorsun. Yazık!!!

YAŞAR KEMAL LER HERKESE HAKKINI HELAL EDERLER -Mutlu Yücel - user913985

İlk kez onun romanını okuduğum adama, ölüm günü, gönüllerde, yeniden doğduğu gün olan adama selam olsun. Yaşar Kemal ler kendisine yakışanı yaparlar, Prof. Dr.? gibi bir sıfatla ortalıkta dolaşıp, Yaşar Kemal gibi bir adama, Allah Rahmet Eylesin, demeyen Ahmet Akgündüz gibi ler dâhil, hakkını herkese helal ederler, Nobel edebiyat ödülü vermeyen dünya ya bile.

Anlamadım!!! - user799353

"O seçim kampanyası sırasında, babamın babasının Kürt olduğunu öğrenmişti." Sevgili Çalışlar, Yukarıdaki cümlenizi vallahi de anlamadım, billahi de anlamadım. Anlayan varsa beri gelsin lütfen. Ne yani, babanızın babası Kürt, ama babanız ve siz Kürt değilsiniz. Cümleden çıkan anlam bu! Yanlış mı anlıyorum acaba? Biraz komik değil mi? Ne olursunuz açıklayınız lütfen! Ayrıca ırkınıza, inancınıza da saygı duyduğumu, herhangi bir art niyet taşımadığımı belirtmek isterim. Doğruların sesi olmanızı önemserim sadece. Saygılar sunuyorum.