Asalak işçiler, alkolik yolcular

THY 25 milyondan fazla yolcu taşımış. Neredeyse her bir milyon yolcudan biri uçakta içip içip sapıtmış. Bu hakikaten de çok acil çözüm gerektiren bir durum.

İngiliz firması Alcotouch’a gökyüzünde bir gelecek var. Vücuttaki alkol oranını ölçmek için sadece firmanın yeni cihazı Trutouch’a dokunmak yeterli. Cihaz saatte üç yüz kişinin ne kadar alkol aldığını saptayabiliyor.

Kan testine, üflemeye gerek kalmadı. Yani hem hijyenik hem de etkin bir yöntem.

Türk Hava Yolları birkaç istisna hariç iç hatlarda ve bazı dış hat yolculuklarında içki servisini kaldırdı malumunuz. Bu yasağa getirilen resmi açıklama söz konusu hatlarda yeterince içki talebi olmamasıydı. Yani ekonomik ve lojistik sebepleriyle içki servisi kısıtlanıyordu.

İçki servisine getirilen sınırlamanın arkasında muhafazakâr bir anlayışın olduğunu ileri sürenler ise ‘endişeli modern’ olarak damgalanıp, biraz da alay konusu yapılmıştı hatırlarsınız.

Dün, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu tartışmalara son noktayı koydu.

Topçu, içki sınırlamasının arkasında hiçbir siyasi fikrin olmadığını, herkesin hayat tarzının teminatı bir güzel bürokrat olarak şöyle izah etti...
İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir?

Uçakta ısrarla içki içmek isteyenler herhalde kendilerini müptezel birer alkolik olarak hissetmiştir. Öyle hissetmekte haklılar da. Bakın ne diyor Sayın Topçu:

“2012’de 28 alkollü yolcu, diğer yolcularımızı rahatsız etmiş, taşkınlık çıkarmış ve uçuş güvenliğini aksatmış. Bu yolculara kelepçe takmışız.”
Düşünebiliyor musunuz? Tam tamına 28 yolcu.

2012 senesinin ocak ve ağustos ayları arasında THY 25 milyondan fazla yolcu taşımış. Neredeyse her bir milyon yolcudan biri uçakta içip içip sapıtmış. Bu hakikaten de çok acil çözüm gerektiren bir durum. Sayın Topçu’yu tebrik etmek gerek.

Bir haklı itirazı daha var Hamdi Bey’in. Diyor ki iç hat uçuşlarının en kabadayısı bir buçuk saat, içilmese de olur.

Haklı haklı olmasına ama herhalde nezaketinden olsa gerek bir noktanın altını çizmekten imtina etmiş. Malum uçakta içip içip olay çıkaran 28 kişilik devasa bir problem var. Kendini tutamayıp içtikçe içen bu kitlenin zapturapta alınması için sadece bu kısa yolculuklarda içkiyi yasaklamak bir çözüm mü?

Bu yasak bu 28 yolcu için ağırlıklı olarak iç hatlar için getirildiğine göre benzer kişilerin uzun mu uzun dış hatlar yolculuklarında neler yapabileceğini tahayyül etmek dahi insanı dehşete düşürüyor.

Bir buçuk saatte kendini koltuğa kelepçeleten on saatlik yolculukta neler neler yapmaz. Bu sebeple içki yasağı bütün hatlara yayılmalıdır. O milyonda bir yolcunun yanınıza on saatlik bir uçuşta oturduğunu düşünsenize. Hakikaten dayanılmaz bir kâbus.

Derhal ihaleye çıkılmalıdır. Vücuttaki alkol oranını sadece dokunarak ölçen Trutouch cihazından bolca alınıp, havaalanlarına yerleştirilmelidir. Bütün hatlarda içki yasaklanmalı ve havaalanına bir bira dahi içmiş serseriler sokulmamalıdır.

Hamdi Topçu elini korkak alıştırmamalı ve bu ciddi sorunu kökünden halletmelidir.

Ayrıca hükümetimiz Sayın Topçu’yu can kulağıyla dinlemeli ve grevi de toptan yasaklamalıdır zira sayın bürokratımızın da dediği üzere “Çalışan her zaman grevler neticesinde mağdur olmuştur”.

İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir? İlla grev yapacağım ısrarı nedir?

Hakikaten nedir?

Efendiler Türkiye asalak ve tembel işçiler ile serseri alkolik yolcular ülkesi olmayacaktır. Bu da böyle biline.

Not: İhale için gereken her hizmeti sunmaktan şeref duyarım.