Galiba deliriyorum

İngiltere'de benzer neyi yaptılar? Milli iradeyi mi çaldılar? İsmet Paşa İngiltere'de milli şefliğini mi ilan etti?

Bu hafta Sayın Erdoğan yabancı basından yakındı. Yeni değil. Hatta alışkanlığı sayılır.
Bu defa liderlerin salı hutbesi gereği yaptığı konuşmada asıl hırsızlığın ‘milli irade’ hırsızlığı olduğundan dem vuruyordu. Temel argümanı kendi sözleriyle:
“Milli iradeyi çalmaya kalkışan birinin, başkalarına yolsuzluk ithamında” bulunamayacağı idi.
Ben mantıkbilimci değilim o sebeple cümlenin içinden çıkamadım.
İşte Erdoğan bu minvalde konuşurken konuyu en sevdiği dönem olan İsmet İnönü CHP’sine getirdi ve 27 Mayıs’ta milli irade hırsızlarının yolsuzluk yapanları görmek istiyorsa aynaya bakması gerektiğini söyledi.
Cümle yine çok anlaşılır değildi. Ama Başbakanını anlayanlar da yok değildi. Seyircilerden biri atıldı ve coşkuyla bağırdı: “BBC de görmüyor Sayın Başbakanım.”
Herhalde iş daha da tuhaflaşamaz derken Erdoğan kendisine verilen gollük pası hemen değerlendirdi ve eli arttırdı: “Sadece BBC mi? Wall Street Journal... Bu gazetelerin patronları kimler? Bu gazetelerin patronlarının sahipleri kimler?”
BBC ve Wall Street Journal neyi görmüyordu? CHP’nin İnönü zamanı milli iradeyi çaldığı iddiasını mı görmüyorlardı?
Patronları kimlerdi? Patronların sahipleri kimlerdi? Başbakan onlara da vergi cezası salmayı düşünür müydü? Allahım neler oluyordu?
Dikkatle televizyon ekranına sanki daha yakın olursam daha iyi anlayabilirmişim gibi yaklaştım, bir yandan da televizyonun sesini açtım.
Erdoğan devam etti: “Geçenlerde İngiltere’de benzer şeyi yaptılar. Cameron hemen gazeteleri kapattı. Ondan sonra Amerika’dan vurmaya başladılar. Zihniyet aynı.”
Okullarımı iftiharla geçmiş ayıptır söylemesi üniversite sınavında Türkçe bölümünde hiç hata yapmamıştım. Ama gerçeklerle yüzleşmenin yaşı ve zamanı yok. Bildiğiniz idrak sorunuyla malulmüşüm.
İngiltere’de benzer neyi yaptılar? Milli iradeyi mi çaldılar? İsmet Paşa İngiltere’de milli şefliğini mi ilan etti?
Sonra ne yapıldı diye Cameron gazete kapattı? Hangi gazeteyi kapattı? İyi bir şey mi yaptı kötü bir şey mi?
Amerika’dan kime vurmaya başladılar? Kim vurmaya başladı? Neden sonra? Cameron gazeteyi kapattıktan sonra mı? Neden?
Sonra İngiltere’den açıklama geldi. “Cameron gazete kapatmadı” dediler. Hakikaten de kapatılan bir gazete vardı. Patronu kendisi kapatmıştı. The News of the World zaten siyasi yanı az bir paparazzi gazetesiydi. James Bond’u oynayan Daniel Craig’in de aralarında olduğu bazı meşhurların telefonlarını gizlice dinlemişti. Bu ortaya çıkınca da patronu gazeteyi kapatmak zorunda kalmıştı.
BBC, CHP’nin ‘milli irade hırsızlığını’ görmediği için Cameron, James Bond’u dinleyen paparazzi gazetesini kapattıktan sonra Amerika’dan birileri vurmaya mı başlamışlardı?
Anlayabilmek için iyice dikkat kesildim ve o esnada Başbakan şunları söyledi:
“Bu zihniyeti iyi tanımamız, iyi bilmemiz lazım. Bunlarla kim ortak hareket ediyor? Kimler ortak davranıyor? Bunu çok iyi takip etmemiz lazım.”
O kadar istiyorum ki ben de takip edebilmeyi. Ama işte deniyorum deniyorum olmuyor.
BBC’nin patronu kim? Neyi görmüyorlar? Cameron hangi gazeteyi kapattı? Bunların İsmet İnönü ile ne ilgisi var? Kimler ortak davranıyor? James Bond’un tam olarak buradaki işlevi ne?
O günden beri kendimde değilim. Bu soğukta sabahtan akşama kadar mecnun gibi kendi kendime bu soruları sayıklayarak sokakları arşınlıyorum. Ara sokaklarda çocuklar taş atıp beni deli diye kovalıyor.
Lütfen yardım edin, neler oluyor anlayamıyorum. Ruh sağlığım tehlikede, endişeleniyorum. Galiba aklımı kaçırıyorum.