Hayrettin Karaman, Mars'a gidebilir miyim?

Elin adamı Mars'a insan gönderilmesine karşı çıkacak kadar fetva alanını genişletmişken memleketimize bu kısıtlı fetvalar yakışmıyor.

Hem yakın hem boyu posu dişimize göre hem de rengi pek tuhaf çekici olduğu için Mars gezegeni bir şekilde gündemde.
Çoğu kişinin ilk aklına gelen uzaylı karakteri Marslılar. Birçok bilimkurgu romanı ve filmi ya Mars’ta ya da Marslılarla geçiyor.
Bilimkurguya fazla merakı olmayanlar dahi insanların Mars’ta kurdukları kolonilerde geçen film ya da kitapları hatırlamakta zorluk çekmeyecektir.
Hollandalı ‘Mars One’ kuruluşu, Mars’ta koloni kurmanın artık bir hayal olmadığını ileri sürüyor.
Mars One’a göre günümüzün teknolojik imkânlarıyla 2018’de Mars’ta ilk tesislerin temeli atılabilecek. Kuruluş, 2023’te ise Mars kolonisinde yaşayacak ilk mürettebatın gezegene gönderilebileceğini ileri sürüyor.
Hedef, ilk ekip Mars’a ulaştıktan sonra iki senede bir Mars’a yeni yerleşimciler göndererek kalıcı bir koloni kurmak.
Mars One’ın açıklamasına göre bugüne kadar 140 ülkeden 200.000’den fazla kişi Mars’a yerleşmek için gönüllü olmuş.
Hatırlatmak gerek. Projeye göre Mars’a gitmek var fakat Mars’tan dönmek şimdilik mümkün değil.
En azından bilebildiğimiz bir şey var, o da 200.000 gezegendaşımızın bir daha geri dönmemecesine dünyadan bıkıp usandığı.
Elbette ilk etapta 200.000 gönüllünün hepsini Mars’a göndermek mümkün olmayacak. Başvuranlar arasından seçilen bazı ekipler 2023’e kadar eğitimden geçecek ve bu ekiplerden sadece biri Mars yolunu tutacak.
Mars One, başlangıç masrafının 6 milyar dolar olacağını öngörmüş. Projenin finansmanını ise sponsorlar ve –burası ilginç- bir yarışma programının yayın gelirleriyle halletmeyi düşünüyorlar.
Yani belirli kriterleri yerine getiren ilk yerleşimci adaylarının hangilerinin Mars’a gideceğine televizyon izleyicileri verecekleri oylarla karar verecek.
İnsan biraz sahtekârlık kokusu alıyor değil mi?
Ancak NASA’nın 20 sene içinde Mars’a astronot göndermeyi planladığı biliniyor. Yani tamamen imkânsız bir hayale benzemiyor. Daha da önemlisi, 1999’da Nobel Fizik Ödülü’nü alan Gerard’t Hooft, Mars kolonisi projesine destek veriyor.
Hooft, Mars One’ın internet sitesinde yer alan açıklamasında birçok kişinin kuşku duymasına rağmen incelediği Mars’a kaçış planının teknolojik olarak mümkün ve ekonomik olarak karşılanabilir olduğunu ileri sürüyor.
Mars hakkında bu gelişmeler olurken beklenmedik bir yerden ses geldi. Suudi Arabistanlı şeyh Ali El Hemki bir fetva vererek Müslümanların Mars’a yolculuk yapmasının dinen caiz olmadığını bildirdi.
Şeyhin bilim ve teknoloji düşmanı olduğunu söylemek güç. Şeyh El Hemki, insan hayatını tehlikeye atan bu deneyde insanlar yerine hayvanların kullanılması gerektiği fikrinde. Mars One’a müracaat eden 477 Suudi Arabistanlı arasından ön elemeyi geçen 6’sına bu fetvanın nasıl uygulanacağı merak konusu.
Geçen hafta Hindistan, Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden Mars’a bir uzay aracı gönderdi. Araçta insan bulunmuyor. Vaziyet fetvaya uygun.
Türkiye çok içine kapalı bir ülke. Hocaların hocası Hayrettin Karaman hâlâ ‘kızlı-erkekli’ öğrenci evlerine karşı mahalle baskısı talep eden fetvalar vermekle meşgul.
Elin adamı Mars kolonisine insan gönderilmesine karşı çıkacak kadar fetva yetki alanını genişletmişken memleketimize bu kadar kısıtlı fetvalar yakışmıyor.
Hayrettin Karaman Hocamız ve Diyanet İşleri Başkanlığı fetva servisinden rica ediyorum. Mars’a yolculuk dinen caiz midir?
Ona göre başvuracağım.