Hopa ve eşkıyalar

Polis Erkan'ın otobüsten düşmesinin sorumlularını öğretmen Lokumcu'nun katillerini bulun. Sonra eşkıya kim tartışalım.

Aynı yoldan geçmişiz biz/ Aynı sudan içmişiz biz.” Böyle diyor AKP’nin yeni televizyon reklamı. Salı günü Hopa’da aynı sudan içmediğimizi görmüş olmadık mı?
Hopa’da Başbakan’ı çok sinirlendiren pankartlardan birinde “Su haktır, satılamaz” yazıyordu. Başbakan’ın miting yapacağı alandan bir otoyolla ayrılan bölgede toplanmış insanlar, horon çekiyorlar. Miting saatine doğru polis o bölgenin boşaltılmasını istiyor.
Orada bulunan ÖDP Parti Meclisi Üyesi Yusuf Yedigül anlatıyor: “Biz dedik ki, iki alan arasından üç karayolu geçiyor. O alan bize çok uzak, niye gidelim?”
Gitmiyorlar. HES projelerine, hükümetin çay politikalarına karşılar. Hazır Başbakan da gelmişken seslerini duyurmak istiyorlar. Aynı sudan içmişiz madem, su hakkında söyleyecekleri var.
Ya da söyleyecekleri olabileceğini zannediyorlar. Çünkü yine Yedigül’ün anlatımıyla: “Bir baktık ki bir anda saldırı oldu, su sıkıldı, gaz bombası, biber gazı...”
Görüntüleri izlemediyseniz, internetten takip etmenizi tavsiye ederim. Küçücük ilçe gaz bombardımanına tutuluyor. Hepimizin olduğu iddia edilen su, tazyikle insanların üzerine sıkılıyor. 

Metin Lokumcu
Video görüntülerinde bir an emekli öğretmen Metin Lokumcu beliriyor. “Bunalttınız beni” diyor. Sonra ellerini arkasında kelepçelenmiş gibi kavuşturup polise sesleniyor: “Haydi al beni, kurtar memleketi.”
Memleket kurtulur mu bilinmez ama Metin Lokumcu kurtulamıyor. Hopa’nın eski Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu anlatıyor: “Dün akşam hastanede doktorlarla görüşme fırsatım oldu. Metin Hoca hastaneye getirildiğinde doktorlara çok fazla gaza maruz kaldığını ve göğüs bölgesinin polisler tarafından darp edildiğini söylemiş.”
Metin Lokumcu öldü.
Başbakan’ın miting alanıyla arasından üç şerit otoyol geçen bir alanda “Su haktır satılamaz” pankartıyla durduğu için. Herkes aynı sudan içsin istediği için.
Hopa’da Başbakan miting alanında nutuk atarken ilçenin sokaklarında polis gaz bombası ve tazyikli suyla protestoculara saldırmakla meşguldü. Başbakan, Hopa neredeyse abluka altına alınmışken nutuk atmayı içine sindirebildi.
Miting alanını terk eden AKP konvoyunun taşlı saldırıya uğradığı söyleniyor. Bu saldırıdan kaçmaya çalışırken hızla hareket eden otobüsün üzerinde duran koruma polisi Servet Erkan düşerek ağır yaralandı. 

Başkomiser
Polisin hükümete yönelik sol gösterileri orantısız bir şiddetle bastırma merakı biliniyor. Başbakan’ın hâlâ ara sıra konuşmalarından sızan arkaik anti-komünizmi de polisleri bu konuda cesaretlendiriyor.
Hopa’daki abluka mitinginden sonra Trabzon’a giden Başbakan’ın “Hopa’ya eşkıyaların indiğini bilmiyordum” açıklaması da bunun göstergesi.
Başbakan’a her itiraz eden terörist, ona karşı çıkan herkes eşkıya. İlkgençliğinin Milli Görüş’ünden gelen komplocu bakış açısının zirveye varmış egosuyla birleştiği noktadayız. Bu nokta da Başbakan’ın tekrar etmeyi çok sevdiği ‘hak ve özgürlükler noktası’ değil.
Bu nokta 80 öncesi Fatsa’da yapılan ‘nokta operasyonu’nun noktası. Salı gecesi Hopa’da evlerin basılıp, kırka yakın insanın gözaltına alınması buna işaret ediyor.
Nisan 2010’da CHP otobüsü taşla saldırıya uğradığında emniyet güçlerinin ilgisiz tavrıyla salı gecesi operasyonu kıyaslanınca bu memleketin bir başkomiseri olduğu hakikatiyle karşılaşıyoruz. Polis Servet Erkan’ın otobüsten düşmesinin sorumlularını bulun. Yaralanmasına göstericilerin attığı taş sebep olduysa yargılayın.
Muhaliflerin gösteri hakkına tecavüz eden polis müdahalesinin sorumlularını bulun. Memurundan amirine yargılayın. Öğretmen Metin Lokumcu’nun katillerini bulun. Sonra tartışalım hep beraber Hopa’ya inen eşkıya kimdir? Aynı yoldan geçmişiz, aynı sudan içmişiz öyle mi?
Değil galiba. Başbakan şöyle bahsediyor öldürülen Metin Lokumcu’dan: “Tabii bu arada bir tanesi de kalp krizi geçirerek, kimliğini bilmiyorum, üzerinde durmaya da gereğini duymuyorum, kalp krizi sonucu ölmüş.”
Öğrenirsiniz Başbakan kimliğini. Bir gün gelir öğrenirsiniz.

.

http://www.radikal.com.tr/1051441105144144

YORUMLAR
(44 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Çok güzel yazı. Yazanın eline sağlık - savassarioglu

Öte yandan Başbakanın sözleri düşündürücü: Tabii bu arada bir tanesi de kalp krizi geçirerek kimliğini bilmiyorum üzerinde durmaya da gereğini duymuyorum kalp krizi sonucu ölmüş. Yani demek istiyor ki ölüm nedeni kalp krizi olduğu için sorumluluk duymuyorum. Bunu söylemenize gerek yoktu Sn Başbakan. Bizler sizin hiçbir şeyden sorumluluk duymadığınızı biliyoruz. Ancak Türk Halkı sizi her şeyden sorumlu tuttuğunu er geç gösterecek.

semaz okuyucuya... - interiors

Geçen gün bir arkadaşımla beraber Dicle nehri kenarında oturduk. Bir süre sonra arkadaşım kayalıklar üzerinde yürürken kaydı ve yüz üstü taşların üzerine devrildi. Yüzünde 4-5 yerden ayrı ayrı yaralanmalar meydana geldi ve hemen hastaneye götürdüm. Tesadüf bu ya hastanede güvenlik elemanı ikimizin de ortak tanıdık arkadaşı çıktı ve hastahane kapısında bize ne olduğunu sordu. Küçük bir kaza diye geçiştirmek istesekte özel güvenlik olan arkadaş gerekli pansumanın yapılması için bize doktor odasına kadar eşlik etti. Bu arada güvenlik elemanı ve yaralı arkadaş kürtçe konuşuyorlardı. Hastayı görmeye gelen doktor güvenlik elemanı ile hastanın kürtçe konuşmasını görünce güvenliğe dedi ki SOR BAKALIM NASIL OLMUŞ ALNINA DİKİŞ ATMAMIZ GEREKİYOR. Güvenlik hasta arkadaşıma baktı. Hasta arkadaşım da güvenliğe dedi ki Doktora söyle kayalıklar üzerinde yürürken düştüm. Güvenlik bunu tercüme etti ve pansuman- dikiş tedavisi başladı. Sonrasında doktor her söylemek istediğini Güvenlik arkadaşımızı kullanarak hastaya iletti hasta da güvenlik arkadaşı kullanarak doktora söyleyeceklerini söyledi. Tedavi bittikten sonra doktor yine güvenlik arkadaşı tercüman olarak kullanarak Hastaya söyle şu şu ilaçları alsın ve kullnasın dedi. O arada hasta arkadaşımız doktora bakıp Doktor hanım ben Türkçe öğretmeniyim söylediklerinizi anlıyorum dedi.

Peki neden? - caminoreal

Pek nesnel yorumcular taş atan Filistinli gençlerin kollarını kıran kurşun füze atanlara da aynı yaklaşımla yaklaşabiliyor musunuz? Vicdan var mı sizde? Neden atıyor filistinli genç o taşı burada bu insanları bu noktaya getiren ne? Neden? Biliyor musunuz ne istediklerini? Bilseniz de kaale alıyor musunuz? Aynaya bakın ve ben adil bir insanım diyin kendi gözünüzün içine bakarak!

ÜZÜCÜ BU YAZILANLARI GÖRMEK... - nemesismit

1 Hopada yaşananlar bugün Türkiyenin bir diktatör tarafından yönetildiğini bir kere daha kanıtlamıştır. 2 Metin Hocanın göğsünde darp izleri vardır adli tıp raporu sonucu görecelidir. 3 HESlere karşı olan bir toplam horon teperek SU HAKTIR SATILAMAZ derken aniden karşı saldırı yapılması demokrasinin hangi noktasıdır? Birden Hopa sokaklarını gaz yağmuruna tutan hangi zihniyettir? 4 Başbakanın otobüsünün taşlandığını neden görüntülemediniz? Neden o korumayı kimin taşladığını göstermiyorsunuz? Taşlama yalandır! Onca kamera polis ve polis kamerasının içinde hiç mi görüntü yok...Komik olmayın!Otobüs hızlanması sonucu koruma hayati tehlike içine girmiştir. 5 Tayyip Erdoğan alana girdiğinde gözünün önünde gaz bulutu savaş harbi varken neden devam eder? 6 Hopanın yapısını bilmiyor musun? Amacın nedir? Orda bulunmanın amacı nedir? Provakasyonun başını Tayyip Erdoğan çekmektedir. 7 Ben İstanbulDa yaşayan bir Hopalı olarak olayları gayet yakından takip ediyorum. Yandaş basın soytarılık yapmaktadır!Olayları çarpıtmaktadır.Olmayan olayları olmuş gibi göstermektedir. Hopa halkı iki gündür abluka içinde yaşamaktadır. Hopa giriş çıkışları tutulmuştur Hopada 12 Eylülden farklı olmayan bir hayat söz konusudur. Demokrasının babası oldugunu savunan Tayyip Erdoğanın diktatörlüğü Hopada kanıtlanmıştır. 8 Hopada okuma yazma oranı Türkiyede bilinir. Üniversite oranı bilinir. O toplamda da okuyan yazan çizen insanların demokratik mücadelesi söz konusudur. Eşkiyalık hak savaşı ise BİZ HEPİMİZ EŞKİYAYIZ sevgili Başbakanım! 9 İnternet görüntülerini iyi izleyiniz birileri aşağıda Metin Hoca çocuklarınızı okutmayacağız diye bağırıyor yazmış. Hopada bu saldırıyı gerçekleştiren Hopanın yerel polisi değil dısardan gelen özel timlerdir farklı şehirlerden takviye yapılacak kadar önlem alınıyorsa burada Tayyip Erdoğanın sevilmediği anlaşılır sanırım...Bu noktada sorun halkta değil bile bile oraya giden AK Partidedir. Yerel polisin köprü üstünden bu şekilde izlemesi üzerine söylenen cümleler yerindedir Metin Hoca öğretmendir dikkatinizi çekerim...Ve size çocuklugunuzdan beri Yunan Arap Ermeni Kürt savaşını özene bezene anlatanlardan daha öğretmendir... 10 Aşağıdaki yorumlar korkutucu ve bir o kadar düşündürücüdür..HESler ne anlama gelir bu insanlar neden HESlere karşı rica ederim bir bakın ve TVler üzerinden değil internet üzerindende izleyin.. son olarak bir link paylaşıyorum bunu da kaale alın... http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=23796232

YAZILANLARI OKUMAK TÜYLERİMİ ÜRPERTTİ - nemesismit

Ben İstanbulda yaşayan bir Hopalıyım. Aşağıda yazan yorumları gördükçe hem dehşet içinde kaldım hem çok sinirlendim...Zihniyetleri eleştirenler kendi zihniyetlerini nasıl bu kadar açıkça dile getirebilmişler hayret! HopaDa şu an 12 Eylül sürecinin başlangıç dönemlerinde yaşananlar yaşanıyor suçlular suçu halka atıyor ve orada olmayan olayları görmeyen insanlar bunu destekliyorlar..YAZIK!.. Hopayı Tayip Erdoğan ı savunan arkadaşlardan kaçı tanır nasıl bir yer olduğunu kim ne kadar bilir bilemem ama açıklayayım.. Hopa TürkiyeDe okuma yazma oranı en yüksek yerleşim yerlerinden biridir. Hiçbir zaman nedensiz sebepsiz bir olay HopaDa vuku bulmamıştır. Hopa demokratik mücadelesi ile bilinen bir ilçedir. Bugün her kesimde her meslekte Hopalı görebilirsiniz çünkü eğitim başkadır tektir. Bunları neden anlattım? Hopa ve Türkiyenin birçok yerinde hidroelektrik santralleri yapılmaktadır. Sebep ne? Ne kadar araştırdınız? Bu insanlar neden SU HAKTIR SATILAMAZ diyorlar? Bunları araştırıp mı bu yazıları yazdınız? Rize ve Hopa çevresinde doğa malumunuz eşssiz güzelliktedir sadece bu konu üzerinden bile HES denilen yapılanmanın ne kadar yanlış olduğunu göreceksiniz. İnternette resimlere bakın. HES çalışması yapılmadan önce ve sonra yerleşim yerlerinin haline bakın. Türkiyenin yüzde kaç ihtiyacını karşılayacak bir bakınız? Kusura bakmayın böyle bir şeye izin vermeyeceğiz! Bunun bize kim ne derse desin hiçbir şekilde HESleri desteklemeyeceğiz. İşte Hopada hazır tayyip erdoğan gelmişken derdimiz sıkıntımızı demokratik yollarla anlatmak istemişiz. Horon tepmeye başlamışız. Elimizde su haktır satılamaz yazıyor. Fonda Kazım Koyuncu aynı dilden aynı duygularla horonumuzu tepiyoruz.Tayip Erdoğanın seçim otobüsü alana yaklaşmaya başlayınca miting alanının uzağında horon tepen insanların üzerine birden gaz yağıyor birden joplarla saldırıyor. Meydan savaş alanına dönüyor. Bakın dikkatinizi çekerim ortada sadece horon tepen bir kitle bu kitlenin elinde su haktır satılamaz yazısı var. Hani demokrasisi bu ülkenin? Saldırmak yerine çok daha farklı durumlar yaşanabilirdi. VARAN 1 buydu. Gelelim ikiye. Aşağıda arkadaşın biri Metin Hoca çocuklarınızı okutmayacağız diyor deyip ölümü hak etmişe getirmiş yazısını... Hemen soralım? Bu ülkenin çocukları ilkokul sıralarından beri yunana araba ermeniye kürde düşman olarak büyütülüyor ve o alanda bunun en çarpıcı örneği var. Bölen parçalayan ve haksız yere müdahale eden polise dönüyor ve diyor ki: Hopanin polisi kendine gel...Bundan daha normali nedir? Saldıran ekipler Hopada bulunmayan şehir dışından getirilen özel timler ve onlar yapıyor bu saldırıyı.. Metin Hocada Hopa polisinin izlemesine kızıyor...Çok normal bir tepki.. Bir öğretmen olarak tepkisini böyle koyması çok normal... Gelelim üçüncü varana.. Tayip Erdoğan alana girdiğinde ilçe gaz bulutu altında olaylar devam ediyor otobüsün içindeki görüntülerde sinirleri bozuk bir başbakan? Neden devam ediyor? Neden gövde gösterisi yapıyor? Neden sevilmediği, sayılmadığı bir yere bu olaylara rağmen inadına giriyor...Neden Trabzon Rize gibi yakın şehirlerden otobüs dolusu insan getiriyor? Bu yazdıklarım gerçeğin ta kendisidir. Varan 4.. Ölen koruma... Kim bir insanın bu şekilde kaza geçirmesinin üzerinden prim yapar? Bu üzücü bir olaydır ancak rica ediyorum görüntüleri iyi izleyin.. Taş atacak yakınlıkta kesinlikle bir kitle yok keza bir yığın kameranın polis kamerasının olduğu bir yerde taş atan insan görüntülenemez mi? Bunları lütfen düşünün... Otobüse taş atılmadı korumanın düşmesinin hemen ardından silahlara asılan kolluk güçlerinin korkusunu ört bas etmek için uydurulan bir şeydir bu.. Ayrıca HopaDa polis müdahelesine rağmen Metin Hocanın ölüm haberi duyulana kadar karşıt bir hareketlenme yaşanmadı. Siz saygı duydugunuz bir insanın ölmesinin ardından ne yapardınız? Adli tıp raporunda gazdan ve heyecandan diyor...Cenazeyi gören insanlarıni HopaDa yaşayanların hepsi şu gerçeği biliyor.. Metin Hocanın göğsünde darp izleri var...Göğsüne darbe yemiş...

Eyyy cahil cüheyla yandaş!!! - kivanc_acar

Daha olayın sıralamasını bile bilmeden o kadar güzel yorumlar yazılmış ki. Kimisi orada taşlı sopalı elemanlar AKP konvoyunu zaten taşlamak için ordaydı diyor. Kimisi Metin Lokumcunun polise söylediği sözleri eleştiriyor. İnsanın üzülmemesi gerçekten de elde değil. Konvoy oraya gelmeden çok önce o topluluk oradaydı ve pankartlarını konvoyun göreceği bir yere astılar. Fakat bizim cengaver polislerimiz onları indirmelerini istediği gibi onların da uzaklaşmalarını istedi. Konvoyun geçmeyeceği bir yere protestocu neden gitmek istesin? Hiç ki kafanız çalışmıyor? Devamında halaylar çeken protestocular buna yanaşmayınca da polis üzerlerine adeta sopalarıyla copları saldırdı. Ortada suç unsuru olacak hiçbirşey yokken polisler insanların üzerine saldırırsa ne o polislerin çocukları orda okuyabilir ne de eşlerine saygı gösterilir. Vatandaşın en doğal hakkı olan protestoyu ceberrüt yolla engellemeye kalkarsan da konvoyuna taşta yağar sopa da yağar. Başkomiserin ağır yaralanmasından kimsenin mutlu olduğunu zannetmiyorum. Hele hele özünde hümanistlik barındıran sol görüşe sahip olan bu protestocuların. Fakat bir ülkenin başbakanının ölen bir vatandaşı hakkında - sırf kendisini protesto etti diye - böyle duyarsızca konuşmasını içime sindiremiyorum. Oradaki insanlara da eşkiya demesine ise söylenecek söz zaten yok. Ne yazık ki böyle bir zihniyete sahip olan bir partiye de oy vereceklerin de insanlıklarından utanıyorum. Lakin özünde insana saygı olmayan ideolojilerden beslenen bu düşünce yapılarının destekçisi olan insanları kınamak ne kadar doğru onu da gerçekten bilmiyorum. Başlıkta da dedim ya ey cahil cüheyla yandaş!!!

Sopalı göstericiler argümanı?! - edddykedddy

Yahu bu AKPli dünyanın en mağdur ve mazlum destekçileri sanırım Mavi Marmaradan sonra İsrail basının söylemlerini kullandığının farkında değil. O zaman İsrail de 9 sivil insanı öldürürken haklıydı. Mavi Marmarada da sopa bulmamışlar mıydı? Bu kadar da balık hafızalı ve ikiyüzlü olunmaz ki ama. Bu kafayla bu ateş gelir bir gün sizi de yakar.