Kâh çıkarım gökyüzüne 

Zavallı NASA. Üzerinde logosunun bulunduğu heykeli denize atarlar, gizli servisin sitesi yerine sitesini haklarlar. ABD bütçesinden aldığı pay ise yüzde 0.48'e düşmüş.

Son yazıda Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları ışığında memleketimizin uzay ile olan ilişkisinden bahsetmiştim. Bu ilişkinin ne kadar köklü ve derin olduğunu da zannederim örneklerle ispat etmeye muvaffak olmuştum.
Sayın Davutoğlu’nun Türkiye’nin ulusal çıkarları
için gerektiğinde evreni bile ayağa kaldıracağını söylemesi birkaç senelik acı bir hatırayı da akla getirdi.
Şirin tatil beldemiz Marmaris’te deniz kıyısında bir astronot heykeli bulunmaktadır. Üniversite yıllarında Marmaris’te rehberlik yapmıştım. O vakit bunun Marmaris’in meşhur balını yetiştiren bir arıcının değil de astronotun heykeli olduğunu turistlere anlatması pek zorlu bir mücadeleydi. Hâlâ memleketimizin potansiyelini küçümseyen bu yabancıların küstahlığını kinle anarım.
Oysa o heykel oraya astronot James Reilly uzaya bir adet Türk bayrağı götürdüğü için konmuştu.
Reilly’ye bayrak teslim edilirken misafirperverliğimiz gösterilmiş ve kendisine Zeki Müren’in modacısı bir takım elbise dikip hediye etmişti. Yeni takım elbisesinin içinde Semra Özal’dan plaket alırken çekilen fotoğrafı unutmak mümkün değil.
İşte bu güzel hatıranın anısına 1997 senesinde dikilen o heykel, 2009 senesinde kısa bir süre kayboldu. Birileri Marmaris’in astronotunu kaidesinden sökmüştü. Hemen astronot James Reilly ile temas kuruldu. Reilly, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte “Bunu münferit bir olay olarak görmemin yanı sıra uzay araştırmalarına ilişkin hakiki uluslararası çabaların geleceğine gölge düşürebilecek nitelikte olumsuz bir olay olmadığına da inanmak istiyorum” dedi.
Zor günlerdi. Ancak kararlı arama çalışmalarının neticesinde heykel bulundu. Böylelikle uzay araştırmalarına ilişkin uluslararası çabalara gölge düşmemiş oldu.
2001’de Uşak’ın Eşme ilçesine bağlı Narlı Köyü’nde UFO’ya taş atan köylülerden sonra uzay çalışmalarına düşman bir başka odak, heykeli sökerek denize atmıştı. Marmaris’te denizden zincirle çıkarılan astronot heykeli de başka bir unutulmaz fotoğraf karesi olarak hafızalarda yerini aldı. Zannederim bir benzeri yoktur.
Uzay ve de siber uzaya ilişkin gelişmeler hep böyle biraz tuhaf oluyor. Geçen hafta Brezilyalı bir hack grubu, internet casusluğu yaptığı için Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’ya bir siber saldırı düzenlemek istedi.
Düzenledi de. Ancak kurumların kısaltmalarını karıştırdıkları için saldırıya NSA’nın değil NASA’nın sitesi kurban gitti.
Zavallı NASA. Üzerinde logosunun bulunduğu heykeli denize atarlar, gizli servisin sitesi yerine sitesini haklarlar. ABD bütçesinden aldığı pay ise yüzde 0.48’e düşmüş.
Neyse, dertleri neydi Brazilyalıların?
Eski CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden’ın ifşa ettiği belgelere göre NSA, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in e-mail’lerini ve Brezilya’nın devlete ait enerji devi Petrobras’ı izlemekteymiş. Bildiğiniz casusluk.
Kriz büyük. Rousseff’in geçen haftaki ABD ziyaretini iptal ettirecek kadar büyük.
Obama’nın geçen pazartesi bütün çabalarına rağmen Rousseff’i ikna edemediği söyleniyor.
Brezilya Devlet Başkanı o kadar öfkeli ki ABD ile internet bağlantısını keserek Brezilya’nın internet erişimini Avrupa’ya çekilecek sualtı kablolarıyla sağlamayı planlıyor. Ay bitmeden Rousseff’in konuyu BM Genel Kurul gündemine getirmesi bekleniyor.
Brezilya skandaldan Rio de Janerio’da yaşayan gazeteci Glenn Greenwald’ın Snowden’dan aldığı belgelerle haberdar oldu.
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, evreni bilmem ama dünyayı ayağa kaldıracağa benziyor.
Heykele dönersek...
Zannederim NASA’nın uğradığı saldırıdan sonra bayrağımızı uzaya götürmüş astronot James Reilly’ye bir geçmiş olsun mesajı göndermek milletçe boynumuzun borcu.