Kışkırtma, katilleri bul

Amaç, ülkeyi yangın yerine çevirmekse ölü yarıştırın. Amaç, sokakları cehenneme döndürmekse katil seçin. Yok amaç bunlar değilse katilleri bulun.

Herhangi bir siyasetçi değil. AKP Grup Başkanvekili. Adı Nurettin Canikli. Partisinin yasama faaliyetlerinin orkestrasyonundan sorumlu. Haliyle AKP’yi temsil kabiliyeti sıradan bir milletvekiliyle
kıyaslanamaz.
Yakın zamanda Sayıştay raporlarının engellenmesiyle ilgili bir telefon kaydı iddiası ile gündeme gelmişti.
Ortalık birbirinden vahim telefon kaydı ile dolduğu için bu çok ciddi iddia gündemde fazla yer bulamamıştı. Mühim değil. Bir gün elbette o yeri bulacak.
Berkin Elvan’ın cenazesine yapılan anlamsız ve kötü niyetli müdahalenin gecesinde Okmeydanı’nda Burakcan Karamanoğlu öldürüldü.
Gencecik bir delikanlı sokak ortasında vuruldu. Elektrikler kesikti, sessiz sakin duran kitlelere saldırmayı kendine iş edinen polisten gerçekten ölüm tehlikesi varken eser yoktu. Karamanoğlu öldürüldü.
Herkes sokaklara silahın dönmesinden, neredeyse bir 'iç savaş' kışkırtmasından tedirgin oldu. Karamanoğlu’nun öldürülmesini takip eden gece Okmeydanı’nda yaşananlar da tedirginliği arttırdı.
Peki bu kıdemli siyasetçi Canikli ne yaptı? Çıktı ve şunu söyledi:
“Kardeşimizi, fidanımızı katleden de Kılıçdaroğlu’nun destek verdiği, desteklediği bu illegal örgütler. Bütün milletimizin bunu bilmesi gerekir. Kılıçdaroğlu’nun illegal askerleri tarafından katledildi bu kardeşimiz, bu vatan evladımız. Ciğerimiz yanıyor.”
En öfkeli en acılı insan Burakcan’ın babası. O sağduyu çağrısında bulunup herkesi sakin olmaya davet ediyor.
Nurettin Canikli ise acılı bir babanın çağrısını dahi ezip geçecek bir siyasi hırs içerisinde.
Bir cinayeti ana muhalefet partisinin başkanının askerlerinin işlediğini söyleyerek büyük bir yangının kıvılcımını çakma derdinde.
Başbakan'ın Berkin Elvan’a başsağlığı dilememesi karakterini gösterir.
Mustafa Karaalioğlu’nun Berkin Elvan’ı sadece cenazesinden borsa nasıl etkilenir diye anması Karaalioğlu’nun borsa düşkünlüğünün işaretidir.
Şamil Tayyar’ın "Seçimden önce olay çıksın diye mi Berkin’in fişini çektiler" demesi onun Şamil Tayyarlığının delilidir.
Mehmet Ali Şahin’in "Berkin Elvan seçimlerden sonra ölseydi bu kadar insan cenazesine katılmazdı" demesi hayatında siyasi hesapların çocuk ve insan sevgisinden daha baskın olduğunu gösterir.
Egemen Bağış’ın sonradan tevil etmeye çalıştığı 'nekrofil' zırvası yoldan geçenin bakan olabildiği bir düzenimiz olduğunu anlatır.
Bu tarz açıklamalara maalesef alışığız ve böyle yaşamaya devam edebilir.
Ancak Nurettin Canikli’nin açıklaması şayet derhal geri alınmaz ve iktidar tarafından sahiplenilirse sokakların karışmasının bir siyasi arzu olduğu düşünülecek.
Berkin Elvan’ı bir gaz kapsülü öldürdü. O gaz kapsülü bir polisin gaz tüfeğinden çıktı. Aylar geçmesine rağmen o polis bulunamadı.
Burakcan Karamanoğlu bir silahtan çıkan kurşunla öldürüldü. Bu defa aylar geçmeden katili bulmak hükümetin asli görevi.
İktidar, kışkırtıcılığı bırakmalı ve asıl işini yapmalıdır.
Dün Radikal’de Murat Yetkin’in de altını çizdiği üzere katilleri bulmalıdır.
Amaç, ülkeyi yangın yerine çevirmekse ölü yarıştırın.
Amaç, sokakları cehenneme döndürmekse katil seçin.
Yok amaç bunlar değilse katilleri bulun.
Canikli’nin açıklamalarının vebali AKP’nin üzerindedir.
Bu memleketin birilerinin siyasi ikbali için yakılmasını engellemek görevi ise hepimizin üzerindedir.

http://www.radikal.com.tr/118139411813947

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Prevultion rumuzlu yorumcuya... - Barnabycik

Halkın ağzı torba değil ki büzesin... Halk her şeyi söyler... Sokak ağzıyla konuşur... Küfür eder... Duvar yazıları yazar... Siyasetçinin bunu hazmedemeyip delirmeye hakkı yoktur... Devlet adamları her zaman, devlet adamlığı şuuru ile hareket etmek zorundandır... Ha yok, "Biz Kasımpaşalıyız, böyle şeyleri kaldıramayız," diyorsa, o zaman siyasete hiç kalkışmayacak... Bir başbakan, halkın yüzde ellisini çapulcu, terörist, ateist, cellat, katil gibi kelimelerle niteleyemez... Nitelerse, sonuçlarına katlanır... O bir söylerse, halk bin söyler... Bu her zaman böyledir... Allah devlet adamlarımıza, devlet adamlığı şuuru versin... Bu ülke ve bu ülkenin geleceği olan gençlerimiz, bir başbakanın eserekli ruh haline feda edilemeyecek kadar değerlidir... Başbakan bundan 10-15 yıl sonra belki hayatta olmayacak, ama onun attığı düşmanlık tohumları belki 50 yıl boyunca giderilemeyecek... Bir başbakan bu bilinçle hareket etmelidir...

Cehennemde çıkış var mı zannediyorsunuz? - muratcelik123

Neden kendinizi kandırıyorsunuz? Sokaklar cehennem dönsün diyen yok. Ama Erdoğan bu seçimleride kazanırsa memleket maalesef cehenneme dönecek. Erdoğan artık dönülmez bir noktada. İktidarı bırakamaz. İktidarı bırakmamak için herşeyi yapar. Pedal çevirmeyi bıraktığı anda düşer hemde fena düşer zira artık kendisini kurtarmak için çok tehlikeli parkurlarda pedal çeviriyor. Hani iyimser olmayın. Seçimlerden sonra memleket zaten "cehenneme" dönecek. Bu maalesef "kaderimiz". Cehennemden kaçış yok yani. O ancak filmlerde olur. Bunu engellemenin tek yolu "barışçı" ve "kararlı" protesto gösterileriyle hükümeti istifaya zorlamak. İşin garibi muhalefetin "gücü" buna yeter ama bu gücünü kullanmıyor. O yüzden "cehennemde" şimdiden kendinize bir yer ayırtın...

one minute! - haydaa

shimon peres'e 'sen oldurmeyi cok iyi bilirsin" diyen basbakan simdi sokakta masum cocuklarin olmesi pahasina kendi polisine emir veriyor masum insanlari "destan yazarak" oldurtuyor sonra da ama onlar teroristti diyor, peres'e gore de tas atan Filistinli cocuklar terorist belki, arada ne fark var ki? dunya gozunde nasil bir yerde duruyor farkinda olamayacak kadar hirs burumus gozlerini, deger mi ya !

Ortaligi kim karistirmak istiyor? - prevultion

Ozgur Bey dostumuza hak vermemek elde degil. AKP kurmaylarinin sagduyu cagrisi yapmak yerine ortami geren aciklamalari kendileri de dahil kimseye birsey kazandirmaz. Boyle enteresan aciklamalarla ugrasacaklarina mesailerini katilleri bulmak icin harcasalar herkes icin iyi olur. Secimi zaten net bir sekilde kazanacaklari ortadayken, son derece trajik sekillerde hayata veda eden gencecik cocuklar uzerinden siyaset yapmaya ne gerek var? Kiskirtma olayina gelince; bu olay uzerinden Tayyip'e katil, kan emici, cocuk katili gibi seviyeli!!! soylemlerle hitap edince adamlari da karsiligini vermis. Yinede keske bu sekilde vermeselerdi... Keske Ozgur bey dostumuz da bir gazeteci objektifligiyle, bu olay uzerine Tayyip'in adamlarinin soylediklerinin yanina bir de Tayyip icin soylenen seviyeli!!! sozleri de yazsaydi, okuyucu comparative analysis yapardi... Sokaklarin kiskirtilmasi olayinda; secimdeki yenilgiden sonra Cumhurbaskanligi secimi oncesi, Mayis-Haziran gibi, ilk olarak bi bahaneyle sokaga inip polisle catismaya baslayacak gruba bakiniz. Sokaklari kimin karistirmak istedigini cok net gorursunuz. Enseyi karartmaya gerek yok, halk secimlerden de anlasilacagi gibi kimin karisiklik cikarmak istedigini cok net goruyor ve pozisyonunu ona gore aliyor...

Yurtseverler o tehlikeli dilin farkında! - amaurot

Bu ülkede halen hak, hukuk, adalet, ahlak diyen milyonlarca yurtsever var! Ve bu yurtseverler, muktedirin çıkan rezilliklerine rağmen siyasi ikbal uğruna tereddütsüz kullandığı tehlikeli ve çirkin dilin farkında! Eyy muktedir, bu halk bu oyuna gelmez! Sen halen '70'lerin '80'lerin kafasında olabilirsin, Farkında mısın bilemiyoruz ancak zaman değişti, o tehlikeli ve çirkin dil sökmez bu kuşaklara! Bil ki, siper eder gövdesini durur bu hayasızca akın!

İç savaş kışkırtıcılığı... - cecen67

Adamın sözleri, chp temsiliyetinde alevilere karşı..Buna aleviliği aşağılayan diğer açıklamaları da ekleyin..Kürtlere karşı Türk şovenizmi üzerinden prim yapma şansı yok bugün. İmkanı da yok..Bu nedenle Sünni, alevi çatışması zemininde kırkırtıcılık yapıyorlar...

Kışkırtma bilinçli yapılıyor... Tehlike büyük... - Barnabycik

Bakın, Türkiye tarihinde ilk defa toplum yatay olarak değil, dikey olarak ikiye bölündü... Tayyipçiler ve anti-Tayyipçiler diye iki cephe oluştu... Ve anti-tayyipçi cephe her geçen gün büyüyor ... Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Laik, ulusalcı, CHP, MHP, BDP/HDP vs, hepimiz tek yürek olduk ve başımızdaki bu kabustan kurtulmak istiyoruz... Ve bu tek-sesli büyük kalabalık Tayyip'in ödünü patlatıyor... Tek çaresi var... O da bu cepheyi yatay katmanlara bölmek... O yüzden şimdi Türk-Kürt, Alevi-Sünni, sağ-sol gibi fay hatlarıyla oynuyorlar... Bu kışkırtma politikası, iktidarın elinde kalan son koz... ve emin olun, koltuklarından başka hiçbir şey umurlarında değil... Ama yaktıkları bu kıvılcım kontrolden çıkarsa, yönetebilecekleri bir ülke kalmayacak... Bunun farkında bile değiller... O kadar gözleri kararmış durumda.