Kudüs uzaylılara yasak

Otobüs işletmesi yetkilileri, koyu dindarların uzaylı resminden de rencide olduğunu söylüyor. Haklılar, kutsal kitaplarda dini metinlerde var mı uzaylı?
Kudüs uzaylılara yasak

Bir kaşık suda fırtına koparmak ve tuhaf tartışmalarla kendi kuyruğunun peşinde dönüp durmak sadece memleketimize özgü değil. Tabii o ligde ilk sıralarda olduğumuz gerçeği değişmiyor.

Kültür savaşının derin yaşandığı ülkelerden biri de İsrail. Filistin meselesi sebebiyle İsrail’in içinde ne olduğuna genelde pek dikkat edilmez. O sebeple ortodoks Yahudilerle laikler arasındaki sosyal ve siyasi kavga çok gündeme gelmiyor.

Geçenlerde Ha’aretz gazetesinde çıkan bir makale Kudüs’te işlerin trajikomik bir hal aldığını gösteriyor.

Kudüs’te belediye otobüslerine üzerinde kadın, erkek ya da uzaylı bulunan reklam verilemiyor.

İzah edeyim.
Kudüs’te belediye otobüslerini Egged adında bir otobüs kooperatifinin şirketi işletmekteymiş. Ortodoks Yahudilerin mahallelerinden geçen otobüsler şayet üzerlerinde kadın resmi olan ilanlar varsa taşlanmaktaymış. Mayo reklamlarından bahsetmiyorum. İl genel meclisine aday bir kadın politikacının fotoğraflı ilanı bile olsa sadece kamusal alanda kadın görünmekte diye otobüsler taşlanmaktaymış.

Bu sebeple Egged, otobüslerde kadın fotoğrafı içeren ilan alınmayacağını açıklamış. Kudüs’te çoğulculuğu sağlamak için çalışan Yerushalmim hareketi ve otobüslere ilanları konmayan politikacı Raşel Azaria yargıya başvurmuş. Hem İsrail Yüksek Mahkemesi hem de Ulaştırma Bakanlığı otobüs ilanlarındaki kadın yasağını ayrımcı bulduğunu açıklamış.

Bunun üzerine Egged, belediye otobüslerindeki ilanlarda kadınların yanı sıra erkeklerin görünmesini de yasaklamış. Maksat ayrımcılıkla suçlanmamak.

Fakat insan bir defa yasaklamaya alışmayagörsün. En son bir dershanenin öğrencileri ‘dünya dışı zekâ’ya kavuşturacağını iddia eden uzaylı karikatürlü ilanı da yasaklanmış.

Otobüs işletmesi yetkilileri, koyu dindarların uzaylı resminden de rencide olduğunu söylüyor. Neticede haklılar, kutsal kitaplarda, dini metinlerde var mı uzaylı? Yok!

İlana izin verse otobüsleri taşlanan, izin vermese mahkeme mahkeme sürünen Egged şirketi de ekimden itibaren otobüslere hiç ilan alınmayacağını açıklamış.

Belediye Meclisi üyesi Raşel Azaria, mücadeleye devam edeceğini söylüyor:
“Son beş senede kadınları Kudüs’te kamusal ortama sokabildik. Artık billboard’larda, otobüs duraklarında kadın fotoğrafları yer alabiliyor. Geriye bir otobüs ilanları kaldı. Şehirde kadına karşı ayrımcılığın son kalesine karşı mücadeleyi bırakmayacağız.”

Uzaylı karikatürüne dahi tahammül edemeyecek kadar dindarlığını bir zabıta sopasına çevirmiş muhafazakârlara karşı Raşel Azaria’ya sabır dilemek gerek.  

Ancak bu hikâyede iyi bir taraf da yok değil.

Aklını tuhaf bir kültür savaşında yitiren tek memleket olmadığımızı bilmek bu sıcak yaz günlerinde beni epeyce ferahlattı.