Kudüs uzaylılara yasak

Otobüs işletmesi yetkilileri, koyu dindarların uzaylı resminden de rencide olduğunu söylüyor. Haklılar, kutsal kitaplarda dini metinlerde var mı uzaylı?
Kudüs uzaylılara yasak

Bir kaşık suda fırtına koparmak ve tuhaf tartışmalarla kendi kuyruğunun peşinde dönüp durmak sadece memleketimize özgü değil. Tabii o ligde ilk sıralarda olduğumuz gerçeği değişmiyor.

Kültür savaşının derin yaşandığı ülkelerden biri de İsrail. Filistin meselesi sebebiyle İsrail’in içinde ne olduğuna genelde pek dikkat edilmez. O sebeple ortodoks Yahudilerle laikler arasındaki sosyal ve siyasi kavga çok gündeme gelmiyor.

Geçenlerde Ha’aretz gazetesinde çıkan bir makale Kudüs’te işlerin trajikomik bir hal aldığını gösteriyor.

Kudüs’te belediye otobüslerine üzerinde kadın, erkek ya da uzaylı bulunan reklam verilemiyor.

İzah edeyim.
Kudüs’te belediye otobüslerini Egged adında bir otobüs kooperatifinin şirketi işletmekteymiş. Ortodoks Yahudilerin mahallelerinden geçen otobüsler şayet üzerlerinde kadın resmi olan ilanlar varsa taşlanmaktaymış. Mayo reklamlarından bahsetmiyorum. İl genel meclisine aday bir kadın politikacının fotoğraflı ilanı bile olsa sadece kamusal alanda kadın görünmekte diye otobüsler taşlanmaktaymış.

Bu sebeple Egged, otobüslerde kadın fotoğrafı içeren ilan alınmayacağını açıklamış. Kudüs’te çoğulculuğu sağlamak için çalışan Yerushalmim hareketi ve otobüslere ilanları konmayan politikacı Raşel Azaria yargıya başvurmuş. Hem İsrail Yüksek Mahkemesi hem de Ulaştırma Bakanlığı otobüs ilanlarındaki kadın yasağını ayrımcı bulduğunu açıklamış.

Bunun üzerine Egged, belediye otobüslerindeki ilanlarda kadınların yanı sıra erkeklerin görünmesini de yasaklamış. Maksat ayrımcılıkla suçlanmamak.

Fakat insan bir defa yasaklamaya alışmayagörsün. En son bir dershanenin öğrencileri ‘dünya dışı zekâ’ya kavuşturacağını iddia eden uzaylı karikatürlü ilanı da yasaklanmış.

Otobüs işletmesi yetkilileri, koyu dindarların uzaylı resminden de rencide olduğunu söylüyor. Neticede haklılar, kutsal kitaplarda, dini metinlerde var mı uzaylı? Yok!

İlana izin verse otobüsleri taşlanan, izin vermese mahkeme mahkeme sürünen Egged şirketi de ekimden itibaren otobüslere hiç ilan alınmayacağını açıklamış.

Belediye Meclisi üyesi Raşel Azaria, mücadeleye devam edeceğini söylüyor:
“Son beş senede kadınları Kudüs’te kamusal ortama sokabildik. Artık billboard’larda, otobüs duraklarında kadın fotoğrafları yer alabiliyor. Geriye bir otobüs ilanları kaldı. Şehirde kadına karşı ayrımcılığın son kalesine karşı mücadeleyi bırakmayacağız.”

Uzaylı karikatürüne dahi tahammül edemeyecek kadar dindarlığını bir zabıta sopasına çevirmiş muhafazakârlara karşı Raşel Azaria’ya sabır dilemek gerek.  

Ancak bu hikâyede iyi bir taraf da yok değil.

Aklını tuhaf bir kültür savaşında yitiren tek memleket olmadığımızı bilmek bu sıcak yaz günlerinde beni epeyce ferahlattı.

http://www.radikal.com.tr/114179111417915

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

YAHUDİ İMAJI - UYİ35

Türkiye'de bu bağnaz Museviler'den pek bulunmadığından mıdır bilemiyorum ama öyle bir imaj oluşturuldu ki sanki hepsi birer Einstein idi. Ayrıca mesela, ünlü veya nobelli Yahudi fizikçilerin çoğunun aslında deist ve hatta ateist olduğu da pek bilinmez; örneğin Steven Weinberg, Richard Phillips Feynman, Albert Einstein. Fizik dışından da hemen aklıma gelen ise ünlü Yahudi linguist Noam Chomsky. Bunların Yahudilik ile bağları kültüreldir (bkz. culturally Jewish ve cultural Judaism).

Ha'retz - semapost

Sayin yazar, yeri geldi hatirlatayim, farkli bir telden. Gezi olaylari henuz yeni baslamisti ve didik didik tum Turkce gazeteleri ag-sitelerinden okuyor takip etmeye calisiyordum. Bu arada bildigim dillerde basilan baska gazete ve haber ajanlari da. Gece belki 1 veya 2 gibi, artik yeter uyku vakti geldi de geciyor dedigim an, en son bir de Ha'retz'e goz atmak istedim. Ve ilk kez bu gazetenin ilk sayfasinda ulkemizin basbakani olacak sahsin "ben de milyonlari sokaga dokerim" sozlerini ve bunun uzerine yazilan yorumu okudum. Dondum, urktum, huzuntuye bogulmamin otesinde neden bunlar benim dilimde benim ulkemde basilan gazetelerde yazilmiyor endisesiyle tanidiklari yakinlari aradim. Ya evet, boyle dedi dediler. Yani duyduklarini soylediler. Ve bu sozlere yorum, bizde ancak birbucuk gun arayla geldi. Ha'retz'i hergun okumak hepimizin boyun borcu, sadece oh onlarda da varmis diye icimizi rahatlatmak icin degil, devlet meselelerinin ciddiyetiyle yuzlesmek icin.

Hiç ferahlamayın - serdengectiali

Çölü vahaya çeviren, minicik ülkesiyle sadece araplara değil tüm dünyaya kafa tutan, dünya patronu Amerika'yı bile elinde oyuncak edecek kadar akıllı bir ırkın içinde bile böyle köhne kafalar var ve etkili olabiliyorlar ise ya olay göründüğü gibidir, veya bunlara bilerek hoşgörü gösteriliyordur. Her iki durumda da ferahlamak değil endişe duymak lazımdır.

son cümlede - barancan

Son cümlede bir "schadenfreude" var sanki... sagimiza solumuza bakip oradaki abukluklari gördükçe Ya Rabbi şükür diyoruz... bir biz degilmişiz :)

dünya değişiyor - vforvatandas

teknoloji ilerleyip,iletişim araçları kuvvetlendikçe,kendi kültürel değerlerine bağlı kalmakta ve değişmemekte ısrar eden insanlar için zor durumlar bunlar.tüm dünyada aileler,kendi bildikleri dünyanın değişmesi ile birlikte, çocuklarına yeni şeyleri göstermekten korkuyor olsa gerekler.gerek türkiye'de gerek dünyadaki bir çok ülkede bu böyle.bu bir kültür dezenfarmasyonu değildir,elimizde uzay fotoğrafları varken onları çocuğuna göstermeyip,dünyanın düz olduğunu ısrarla savunmak ve çocuğuna böyle öğretmektir.ve bu çocuk büyüyüp sorgulamaya başladığında,fotoğrafları internet ortamında keşfettiğinde yaşayacağı şok belki de ailesinden ve kendi öz kültüründen soğumasına bile yol açabilir.bu bir hayal kırıklığı olacaktır çocuk için.önümüzdeki 50 yıl içerisinde,bu genç insanlar büyüdüklerinde aynı direnci gösteremeyecekler değişime.dindarlıktan bahsetmiyorum ama kültürel olarak bu kadar kapalı kafaların yok olacağına inanmak beni mutlu ediyor.bu değişen dünya düzeni,gençlerle ve ellerindeki iletişim araçlarıyla mümkün olacaktır.gezide gördük ki,yıllardır bizden saklananlar,ailelerimizin uzak dur diye bizi uyardıkları kavramlar öcü değilmiş,ya da yıllardır bizden saklanan bilgi ve belgeler o kadar ulaşılmaz değilmiş.doğru bilgiye teknoloji ile ulaşacağız ve genç beyinler bilgiye ulaştıkça daha da yükseltecekler dünyayı.