Kusura bakmayın, cambaza bakmayız

Beş aydır iktidarınız Uludere'yi aydınlatacak bir faaliyet göstermedi Sayın Başbakan. Siz bunu sindirseniz de bunu sindiremeyecek çok insan var.

Sayın Erdoğan’ın cuma günü gerçekleştirdiği, gündemi Uludere’den sezaryen ve kürtaja getirip oradan yine Uludere’ye bağladığı, bununla yetinmeyip milletimizi tarih sahnesinden silmek isteyenlere eriştiği fantastik performansını ilgiyle izlememek mümkün değildi.
Bir performans sanatçısının gıpta ile takip edeceği bir gösteri sergiledi. Alkışlamamak hem de gözyaşları içinde alkışlamamak sanata hakaret olacaktır.
Bu performansı tam anlamıyla idrak edebilmek için metni Başbakanımızın partisinin internet sitesinden tekrar tekrar okudum.
Özellikle “Ben sezaryenle doğuma karşı olan bir Başbakanım. (...) Bunun bu ülke nüfusunun artmaması için atılan adımlar olduğunu biliyorum” bölümü çok çarpıcı. Ancak bir sanatçının müthiş öngörüsü, sezaryen ile nüfusun artmasının engellenmesi arasındaki bağlantıyı bulabilirdi. Sezaryen doğumlar sebebiyle nüfus artışının nasıl engellendiğini anlamak ise hepimize verilmiş bir ödev.
“Her kürtaj bir Uludere’dir” açıklaması ise performansın zirve noktasıydı. Yıllarca unutulmayacağı açık bir slogan olarak hafızalara şimdiden kazındı.
Şu sıralar Başbakanımızla tek yarışabilecek siyasetçi ABD Indiana Senatörü Bob Morris. Morris geçen şubat ayında yaptığı bir açıklamada kız izcilerin eşcinselliği ve kürtajı savunduğunu ileri sürerek izci kızların, aile planlaması derneğinin taktiksel uzantısı olan radikal bir örgüt olduklarını söylemişti.
Ancak Morris, her kürtaj bir 11 Eylül’dür demeyi akıl edememişti. Başbakanımızın ısrarla söylediği gibi ‘muasır medeniyetler seviyesi’ni aşmak böyle böyle gerçekleşiyor. Cuma günü Sayın Erdoğan, ABD’li senatör Bob Morris’in seviyesini aşıverdi.
Öğrendik ki bu ülkenin Başbakanı kürtaj ve sezaryenin ‘bu milleti dünya sahnesinden silmek için sinsice bir plan olduğunu’ biliyormuş. İnsan merak ediyor. Başbakan bu istihbaratı nereden aldı? İstihbarat yerli miydi, yabancı mıydı? Bu istihbarata dayanarak ne yapmayı planlıyor?
Neyse, zırva tevil götürmediği gibi, zırvanın seviyesine göre ironi de götürmeyebiliyor.
Cambaza bak cambaza taktiğinin en başarısız örneklerinden birini izliyoruz. “Uludere’de sorumlular bulunsun” talebine “Bence kürtaj cinayettir” diye cevap veren bir başbakan zor bulunacak bir fenomendir.
Cambaza bakmalı, tuzağına düşmemeli
Açıklamaların tuhaflığı içinden tek anlayabildiğimiz Erdoğan’ın da Uludere’de olanları cinayet olarak değerlendirdiği.
Bir cinayet varsa sorumluları bulunur. İstihbaratı toplayan mı, veren mi, analiz eden mi, yeterince incelemeyen mi, araştırmayan mı kimse bunlar bulunur. Sonra hata mı, ihmal mi, kasıt mı olduğuna bakılır. Bu sorumlular yargılanır. Sonrası, öncesi hikâyedir. Tazminat zaten ölenlerin yakınlarının hakkıdır. Özür dileyip dilememek hükümetinizin karakterine kalmış.
Beş aydır iktidarınız olayı aydınlatacak bir faaliyet göstermedi Sayın Başbakan. Sizin sorumluluğunuz ve yetkinizdeki insanlar, başbakanlığını yaptığınız ülkenin vatandaşlarını bombaladı. Hatayla ya da kasıtla. Siz bunu sindirseniz de bunu sindiremeyecek çok insan var.
Bu işin çözülmesini engellemeyin. Ondan sonra Bob Morris’le komplo teorisi yarıştırmaya kal-dığınız yerden devam edersiniz. Biz de izleriz, malum tiyatrolar kapatılıyor, seyirlik bir şeyler lazım.

http://www.radikal.com.tr/1089314108931427

YORUMLAR
(27 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Muhalefet Varmı. - Sensus

Sayın Ö.Mummcu bize akdardığınız bu fikirlerinizi birde cılız muhalefet de olan partilere iletseniz ya. Hep gündemi belirledi kurnaz islamist parti , sağır sultanlar bile hissetti onların düşüncelerini ama muhalefett oyunamı geldi. Yoksa istedikleride bumu muhalefetın diye düşünüyoruz.Bu kadarda naiv olunmaz. Saygılarımla.

ULUDERE de kim vurdu! - Ege1973

AKP'liler bile şaşkın yaşananlara nasıl seçtik diye konuşuyorlardır sessizce,Uludere yi Kürt halkını sezeryan ve Kürtaja bağlayacak kadar akıl hocaları aut ama farkında değil.Söylemleriyle bütün halkı bir toplumsal cinnetin eşiğine getiriyorlar.Bu söylemlerin sonu pek hayırlı değil.TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı "Kürtaj yasaklansın, yaptırana ceza gelsin" diyor ! Sanırım bizi bir grup uzaylı yönetiyor.Mevzu sadece gündem değiştirmek ULUDERE de kim vurdu sözünü unutturmaktır yem olmayın!

İmam ve cemaati - _eric

İmam çok hızlı kıldırıyor, cemaati zor yetişiyor valla. Sıvacı istihdamını artırmak lazım. Bunun da en yakın zamanda meclis gündemine alınmasını bekliyoruz.

Caeser ve Gladiatorleri - Anatolianchild

Roma cayir cayir yaniyor.Heronlar mi, yoksa Neronlar mi yakti? Yedi tepede yukselen alevleri,, yagmur olsan ,deniz olsan sondurebilirmisiniz??Zaman olsaniniz, akip gitmez mi sandiniz!! Ilk sizin elleriniz bulasir camura, camur atmak icin..Secimlerde %99.9 oy alsan bile, birimiz kalir gene sorariz hesabimizi, ya bu dunyadda yada mahserde.

yemezler - Kemal Nefer

Cambaza bak cambaza oyunu eğitim, ahlak ve erdem sorunu olan toplumlara özgü bir yapı. Memleket bu toz duman ve gündem saptırma taktiklerini hak etmiyor.

Bana gore - ahmed-mehmed

asil cambaz bazi kose yazarlari.Yani hem aydin hem humanist hemde her turlu siddete karsi olacaksin ama Pinarbasi olayi hakkinda kaleminden bir kelime bile dokulmeyecek.Buyuk cambazlik ve yetenek gerektiren bir is dogrusu.Devlet terorunu HAKLI olarak yerden yere vuruken,Uludere'deki 34 canin hesabini sorarken teror orgutunun eylemlerini unutuvereceksin.Aman olaylari unutuverirken aydinliginizi,tarafsizliginizi ve humanistliginizide beraberinde unutmayin.Ancak bu Radikal gibi bir gazetede oldukca zor .Olayi PKK'nin silahli kanadi HPG Firat Haber Ajansindan ustlenmisken ve teroristlerin aileleri Ankara'ya dogru yola cikmisken ; teror hakkinda 2 kelam ederseniz PKK yi aklamaya calisan sevgili Radikal yorumculariniz sizleride fasist ilan edebilir.

Kadınlar da Silivri'ye - SDD

Malesef başbakan tipik Türk erkeğini çok doğru yansıtıyor. Maço, bilgisiz, yargılayıcı, huysuz ve narsist. Böyle erkeklerden yapılan çocuğa bakmak kadın için çok zor. Bir tanesi yetiyor da artıyor bile. Çünkü bütün yük maddi manevi kadında. Kendileri çok çocuk doğurmuş annelerimiz bile genç kadınlara kesinlikle çok çocugu tavsiye etmiyorlar. Kadınlarımız bir hobi olarak kürtaj olmuyorlar. Bir sebepten olanlar bunun üzüntüsünü ömür boyu yaşıyorlar. Türkiye'de artık suçlanmak ve mahkum etmek norm oldu. Kürtaj yaptıran kadınlar katil o yüzden. Nedeni niçini hiç önemli değil. Ülkede gazeteciler, askerler, öğrenciler, eylemciler oluşmamış suçtan hapiste, gerçekten işlenen suçun sorumluları ise bulunamıyor. Çünkü Güney Kore ile görüşme halindeki Kuzey Koreli 30 yetkilinin sözde trafik kazasında öldüğünü açıklayan Kuzey Kore gibi biz de bir diktatörlüğüz.